Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magdaléna Borová - Hanuš Bor

Magdaléna Borová,*14.4.1981 - herečka

 

Dětství a dospívání prožila Magdaléna Borová v Liberci. Během studia na Podještědském gymnáziu byla členkou divadelního souboru Stopa. Po maturitě nastoupila na DAMU, kde v absolventských představeních zaujala především v jako Máša v Turgeněvově Rváči a jako Nestyda ve stejnojmenné hře Koffi Kwahulého. Za studií ztvárnila v hradeckém Klicperově divadle roli Heleny v Shakespearově komedii Konec dobrý, všechno dobré, hostovala i v pražském Národním divadle, Studiu Dva, Viole a Činoherním klubu. Za své herecké výkony v tomto období získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku 2004.

Ještě před absolutoriem na DAMU se stala členkou činohry Národního divadla, kde ztvárnila řadu rolí. Za všechny jmenujme alespoň Thomasinu Coverlyovou v Stoppardově Arkádii, Marcelu v Lope de Vegově Vladařce závist aneb Zahradníkův pes či převzatou roli Luisy v Schillerových Úkladech a lásce.

Natočila dvě televizní inscenace produkované Českou televizí, zahrála si ve dvou krátkých autorských filmech Jana Budaře, v Morávkově celovečerním filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště ztvárnila postavu Irenky.

Mezi její zájmy patří zpěv, poezie, hra na klavír a na kytaru. Působí ve vokálním tělese Sestry sBorovy, každoročně účinkuje na letní Pekařovské pouti.

zdroj Osobnosti,cz

Hanuš Bor,*26.12.1950 - herec

hanus-bor-.jpg


V Městských divadlech pražských od 2007
 
Svého syna dostali rodiče doslova jako vánoční dárek. V uměleckém světě se pohyboval od malička. V padesátých letech jej objevili filmaři, poprvé se představil v Žižkovské romanci v roce 1958, poté následovala desítka dalších filmů. V roce 1962, kdy vyletěl do vesmíru první kosmonaut, nazpíval pro televizní klip populární písničku Dobrý den, majore Gagarine. Vedle účinkování ve filmech daboval, zpíval na estrádách a v dětských rolích se objevil na různých pražských scénách včetně Městských divadel pražských. Jako jedné z mála dětských hvězd se mu podařilo pokračovat v herecké kariéře i v dospělosti. Vystudoval DAMU (jeho profesory herectví byli Václav Voska a Vlasta Fabianová) a po absolutoriu v roce 1973 přijal nabídku angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Zahrál si tu množství různorodých rolí (nejraději vzpomíná na Mozarta v Shafferově Amadeovi či titulní roli v Ibsenově Peeru Gyntovi). Počátkem devadesátých let krátce působil v plzeňském divadle Alfa a po dvaceti letech se vrátil do Prahy, kam ho pozval režisér Karel Kříž. Šest let hrál v Divadle Labyrint a znovu se začal objevovat ve filmu (Hanele). Po zrušení Labyrintu v roce 1998 jako herec na volné noze hrál v Divadle Na Fidlovačce, , ve Švandově divadle, v Činoherním klubu,  Dejvickém divadle, ve Viole, na Letních shakespearovských slavnostech či mimo Prahu - v Ostravě, Plzni nebo Chebu. Kromě hraní dodnes rád zpívá a hraje na klavír. Dcera Magdalena je herečka.

zdroj MDP,cz
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář