Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lukáš Hlavica - Miloš Hlavica - Růžena Merunková - Klára Melíšková

Lukáš Hlavica,*7.10.1965 - herec, dabér

 

 Lukáš Hlavica se narodil 7. října 1965 v Praze do herecké rodiny. Jeho otec je Miloš Hlavica, matka Růžena Merunková, strýc (operní pěvec) Pavel Hlavica, bratr Marek Hlavica, sestra Anna Bendová a manželkou je mu Klára Melíšková.
Lukáš absolvoval pražské DAMU, kde v současné době působí jako pedagog. Lukáš hlavica se do podvědomí českých diváků dostvá především díky sému dabingu. Na jeho kontě je přes 100 nadabovaných filmů a seriálů. Mimo dabingu, herectví a pedagogice, se věnuje také divadelní režii.

Zdálo by se, že Lukáš Hlavica má život bez chybičky. Jeho život ale zasáhla krutá rána. Jeho sestra Anna Bendová umírá v pouhých 33 letech (v roce 2008) po těžké nemoci.

Autor: veverka-zrzka
zdroj FDb,cz

Anna Bendová,*26.5.1975 - 11.9.2008 - herečka

 

Herečka Anna Bendová patřící do rozvětveného uměleckého rodu Hlaviců je dcerou herečky Růženy Merunkové a herce Miloše Hlavici, sestrou redaktora Marka Hlavici a herce Lukáše Hlavici, vnučkou herce a neteří operního pěvce Pavla Hlavici. Anna Bendová v posledních pěti letech statečně bojovala se zákeřnou a krutou nemocí, které ve věku 33 let už nedokázala dále vzdorovat.

Divadlo: Anna Bendová je absolventkou herectví pražské Divadelní akademie múzických umění a diváci ji mohli vidět na jevišti pražského Činoherního klubu, kde byla v angažmá od r. 1998 a kam se dostala více méně shodou náhod. „V posledním ročníku jsem jako většina mých spolužáků psala do mnoha divadel žádost o angažmá. Protože jsem tou dobou už byla několik let vdaná a manžel nemohl měnit své působiště, měla jsem zúžený výběr a dopisy obeslala téměř všechny pražská divadla. Výsledek byl nulový. Protože jsem ale nebyla obsazena do jednoho absolventského představení v Disku, rozhodl se režisér Pařízek využít mě a dvou kolegyň, které byly plonkové jako já, do kontroverzní hry Prezidentky,“ shrnovala A. Bendová v rozhovorech okolnosti kolem vstupu do tohoto prestižního souboru. Svou rolí zaujala natolik, že jí bylo nejprve nabídnuto hostování v tomto divadle a díky pozdějšímu záskoku za těhotnou N. Boudovou se z alternantky Bendové postupně stala trvalá členka divadla. Na zdejším jevišti se Bendová velmi osobitě ujala role Boženky ze Štolbova Vodního družstva, zahrála si Soňu z Čechovova Lesoducha nebo Vittorii v Goldoniho komedii Letní byt. Nejrozsáhlejší hereckou příležitost dostala A. Bendová s rolí Mašle v inscenaci Egressyho Portugálie. Mimo své stálé divadelní scény hostovala A. Bendová ještě v pražském Divadle Komedie a v Divadle Na Jezerce Jana Hrušínského, kde byla Rózou ve Feydeauově Dámském krejčím nebo Elisou Zanotti z Chiarelliho Masky a tváře. K velké škodě nás všech tyto a další nově nastudované role A. Bendové její osud již nedopřál dokončit.

Televize: Za svůj poměrně velmi krátký profesní život stihla Anna Bendová zanechat kromě hlubokých, ale bohužel časově pomíjivých divadelních hodnot, také svou trvalou a nestárnoucí stopu v televizním seriálu Redakce, kam byla obsazena do nepříliš velké role Kateřiny. Na A. Bendovou si možná někteří televizní diváci vzpomenou i díky čtyřdílné provokativní surrealistické televizně - divadelní revue Večer Analogonu, v níž účinkovala v různých rolích.

Tituly a ocenění: Anna Bendová za nastudování role Marjánky v představení Prezidentky získala při udílení Cen Alfréda Radoka 1997 stříbrné ocenění v kategorii Talent roku.

Divadlografie (výběr): 1997 – Werner Schwab: Prezidentky (Marjánka); Žebrácká opera (Polly); 1998 – John Fletcher: Král nekrál (Spakonie); Carlo Goldoni: Letní byt (Vittoria); Josef Štolba: Vodní družstvo (Boženka, dcera statkáře Zelenky); 1999 - Werner Schwab: Lidumor aneb Má játra beze smyslu; 2ooo – Whilliam Shakepseare: Kupec benátský (Jesica); 2oo1 – Anton Pavlovič Čechov: Lesoduch (Soňa); Zoltan Egressy: Portugálie (Mašle); 2oo2 – Luigi Chiarelli: Maska a tvář (Eliza Zanotti); 2oo3 – Jon Fosse: Jméno Noc (sestra); Felicien Marceau: Vajíčko; 2oo4 – Woody Allen: Zahraj to znovu, Same (Nancy); 2oo5 – Georges Feydeau: Dámský krejčí (Róza); Alan Ayckbourn: Nadílka (Jana); 2oo6 – Morgens Rukov & Thomas Vinterberg: Rodinná slavnost (Pia); …

Autor: řepešínský
zdroj FDb,cz

Růžena Merunková,*21.3.1940 - herečka


(* 21. 3. 1940) narodila se v Lysé nad Labem. Rodina ráda provozovala ochotnické divadlo, a tak i malá Růženka si k herecké profesi brzy našla cestu. V rodinné cukrárně často byla využívána jako „živá reklama“. Zpívala a předváděla se a hosté se na sladké dorty jen hrnuli. Lásku k herectví umocnilo vysílání Československé televize. Již od roku 1953 ji pravidelně sledovala. Kladný vztah měla i k recitaci. Vystudovala gymnázium v Nymburce a následně Studio E. F. Buriana a DAMU. Ve Východočeském divadle v Pardubicích strávila dva roky. Bydlela v hereckém domě stejně jako herci Jiří Hrzán, Josef Somr a další.
Pak ji to táhlo do Prahy a dalších osmadvacet let byla angažována v Realistickém divadle. Hned od počátku tu dostávala velké role.
Mezi její televizní a filmové role lze zahrnout účinkování ve snímcích Popelka, Tři chlapi v chalupě, Všichni dobří rodáci, Noc oranžových ohňů, Hodina pravdy, Rumpl, cimr, campr.
Vedle filmu se věnuje i práci v rozhlase, a to už od dob, kdy působila v Pardubicích.
Jejím manželem je herec Miloš Hlavica. Má dvě děti. Její syn Lukáš Hlavice pracuje jako herec a režisér a dcera Anna Bendová je rovněž herečka.

Autor: hvezdyn
zdroj FDb,cz

Miloš Hlavica,*29.10.1933 - herec, malíř

Miloš Hlavica (* 29. října 1933 v Praze) je český herec a malíř, manžel herečky Růženy Merunkové, bratr operního pěvce Pavla Hlavici, otec Marka Hlavici, herce Lukáše Hlavici a zesnulé herečky Anny Bendové, a tchán herečky Kláry Melíškové.

Příbuzenstvo
bratr Pavel Hlavica
1. manželka Ivanka Devátá
2. manželka Růžena Merunková
syn Marek Hlavica
syn Lukáš Hlavica
dcera Anna Bendová

Pochází z umělecké rodiny, jeho otec byl studovaný herec, bratr je operní pěvec. Od mládí rád recitoval a hrál ochotnicky divadlo. Přesto nejprve studoval na ČVUT architekturu, nicméně zvítězilo herectví, které vystudoval na pražské DAMU. Po ukončení školy v roce 1958 byl v angažmá v Realistickém divadle až do roku 1991, tedy zhruba 33 let. Poté odešel na dva roky do Městských divadel pražských. Od roku 1993, kdy odešel do důchodu, působí jako umělec ve svobodném povolání, hostuje na některých pražských scénách a věnuje se dabingu.

Paralelně se také věnuje výtvarné tvorbě. Námětem jsou mu často motivy z divadelního prostředí a krajina. Vystavoval na řadě výstav v České republiky. V sedmdesátých letech byl iniciátorem a organizátorem objevné výstavy "Herci malují", která představila díla klasiků i současníků, kteří se věnovali oběma činnostem. Je členem Umělecké besedy.

Jedná se také o známého rozhlasového a dabingového herce, který umělecký přednes v letech 19831993 také vyučoval na pražské DAMU.

zdroj Wikipedie

Klára Melíšková,*29.11.1971 - herečka

 česká divadelní a filmová herečka, manželka herce Lukáše Hlavici, snacha herce a malíře Miloše Hlavici a herečky Růženy Merunkové, a švagrová zesnulé herečky Anny Bendové. Vystudovala herectví na katedře alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulta Akademie múzických umění v roce 1999. Její ročník pod vedením Miroslava Krobota vytvořil v roce 1997 základ dnešního divadelního souboru Dejvického divadla.

 

Ocenění díla

  • 2004 Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Zdena ve filmu Mistři
  • 2013 Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – ve filmu Čtyři slunce

zdroj Wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář