Jdi na obsah Jdi na menu
 


Libuše Havelková - Ondřej Havelka - Rozálie Havelková - Vojtěch Havelka

Libuše Havelková,*11.5.1924 - 6.4.2017 - herečka

Libuše Havelková, rodným jménem Libuše Drboutová, narozená 11. května 1924 v Českých Budějovicích, je bývalá manželka skladatele Svatopluka Havelky, matka herce a zpěváka Ondřeje Havelky. Zájem o herectví ji přivedl ke studiu na pražské Státní konzervatoři, po jejím uzavření za okupace byla nasazena na práci v Německu.

Konzervatoř absolvovala hned po osvobození a vzdělání si ještě doplnila studiem na DAMU. Byla u zrodu studentského divadla Disk. Tři roky byla v angažmá v Ostravě a potom ještě působila v Divadle E.F.Buriana, než se stala členkou Národního divadla, kde působila 30 let. Prvním filmem, ve kterém hrála postavu Toničky byla Robinsonka v roce 1956 podle románu Marie Majerové.

Ve filmech vystřídala mnoho manželských partnerů např.: L Pešek - Zlé pondělí, V.Brodský - Spadla z měsíce, J-Kemr-Hledá se táta. Hrála v Oskarovém filmu Ostře sledované vlaky, dále Osení, Florenc 13.30, Král Šumavy, hrála v mnoha pohádkách a také v seriálech Nejmladší z rodu Hamrů, Byli jednou dva písaři, Tajemství proutěného košíku, My všichni školou povinní. V posledních letech účinkuje hodně v televizních pořadech pro nejmenší.Byla pedagogicky činná na DAMU v letech 1952 - 1990 a pak na pražské konzervatoři. V roce 1981 získala titul Zasloužilá umělkyně, který však vrátila.

Zdroj: Osobnosti,cz

Zemřela herečka Libuše Havelková

Ve věku 92 let zemřela herečka Libuše Havelková. Matka zpěváka, herce a režiséra Ondřeje Havelky byla dlouholetou členkou Národního divadla a pedagožkou DAMU.


 

Libuše Havelková - nejslavnější filmy a seriály

Král Šumavy

Starci na chmelu

Nikdo se nebude smát

Ostře sledované vlaky

Byli jednou dva písaři

Byl jednou jeden dům

Dnes 12:31
(Aktualizováno: 13:22 )

Rodačka z Českých Budějovic vystudovala pražskou konzervatoř a DAMU. Spoluzakládala i školní divadlo DISK.

Libuše Havelková na snímku z 13. dubna 2012

Libuše Havelková na snímku z 13. dubna 2012

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Po působení v Ostravě a Divadle E. F. Buriana zakotvila v roce 1960 v Národním divadle, jehož členkou byla až do roku 1991. Na DAMU se několik desetiletí věnovala výuce jevištní řeči a mluveného projevu.

 

 
Libuši Havelkovou znali malí diváci také z televizní Kouzelné školky. U filmu a v seriálech dostala mnoho rolí, většinou ovšem nebyly velké a bylo to hlavně v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.
Libuše Havelková se synem Ondřejem Havelkou

Libuše Havelková se synem Ondřejem Havelkou

FOTO: Profimedia.cz

Už v roce 1956 hrála ve filmu Robinsonka podle literární předlohy Marie Majerové. Objevila se také ve filmech Florenc 13.30, Král Šumavy, Příběh dušičkový a Starci na chmelu.

V polovině šedesátých let hrála v oceňovaném snímku Nikdo se nebude smát, který vznikl podle povídky Milana Kundery. Mezi filmy, které neupadly v zapomnění, patří také Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, kde hrála paní přednostovou.

Libuše Havelková na nedatovaném archivním snímku

Libuše Havelková na nedatovaném archivním snímku

FOTO: Právo

V sedmdesátých letech se uplatnila například v seriálech Byl jednou jeden dům, Nemocnice na kraji města a Byli jednou dva písaři nebo ve filmech Kamenný kvítek či Maurův odkaz, později třeba v Panoptiku Města pražského. Poslední filmovou roli získala v česko-slovensko-německé koprodukci Modrý tygr.

Pohřeb Libuše Havelkové

Pohřeb Libuše HavelkovéFoto: David Zápal, Super.cz

Smutný odchod kouzelné babičky Libušky Havelkové (✝92): Pohřeb trval pár minut a téměř nikdo na něm nebyl!

12. dubna 2017 17:03

Všichni ji měli za laskavou, hodnou, pohádkovou babičku, přesto se těch, kteří by se přišli poklonit její památce, moc nenašlo! Herečka Libuše Havelková (✝92) měla ve středu v poledne ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice pohřeb, jenž nejenže trval překvapivě krátce, navíc prostor zoufale zel prázdnotou.

 

Samotný obřad začal o osm minut později, než bylo plánováno. Krátce před tím přišel syn Ondřej Havelka (62) s hereččinými dalšími blízkými. Zazněly tři melodie, které paní Havelková milovala, následně pronesl emotivní projev žák bývalé profesorky herectví.

„Vážená paní profesorko, moje milovaná druhá maminko! Vaše rodina mi toto oslovení jistě odpustí. Přicházím se s vámi rozloučit nejen jako jeden z mnoha vašich studentů, ale také jako váš seriálový syn. Za ta krásná setkání vám moc děkuju. Rád na ně budu vzpomínat,“ pronesl dojatě herec Jaroslav Satoranský.

A pokračoval.

„Vzpomínám si, jak jsem vás v jedné scéně seriálu (Nejmladší z rodu Hamrů, pozn. redakce) s velkou láskou objal a vy jste se mi přiznala po nějaké době, když jsme se neviděli, že jsem vám v tom objetí zlámal žebra. Moc jsem se tehdy omlouval, ale tak jsem vás měl rád. Věřím, že s úctou a láskou na vás vzpomínají všichni kolegové,“ uvedl dále, než se po překvapivých jedenácti minutách zatáhla opona s ostatky herečky.

Jestli měl Satoranský v konci svého projevu pravdu, nevíme, ale každopádně příliš umělců zesnulé herečce svou úctu vlastní přítomností nevyjádřilo.

Dorazil Josef Somr, Petr Kostka a Jiří Hromada, další slavná jména ale aby člověk pohledal. I s příbuznými a novináři bylo v obřadní síni sotva čtyřicet lidí, takže vypadala prázdně.

Stejně tak prostor, kam se pokládají květiny, nepůsobil nijak přeplněně.

Škoda, že si celé generace herců, jež Havelková učila, na svou profesorku nevzpomněly! 

David Zápal , Anna Veškrnová , Super.cz

 
Syn Ondřej Havelka přišel s Jaroslavem Satoranským.

Syn Ondřej Havelka přišel s Jaroslavem Satoranským.Michaela Feuereislová

Poslední rozloučení s babičkou z Kouzelné školky: Libuši Havelkové (✝92) se klaněla rodina, Josef Somr i Jaroslav Satoranský

12. dubna 2017 12:45

Ve Velké obřadní síni strašnického krematoria se po poledni konalo poslední rozloučení s herečkou Libuší Havelkovou.

 

Památce babičky z Kouzelné školky a dlouholeté členky činohry Národního divadla se přišla poklonit nejbližší rodina, přátelé a kolegové.

Z rodinných příslušníků nechyběli Ondřej Havelka s manželkou Alicí a dcerou Rozálií. Smuteční řeč pronesl herec Jaroslav Satoranský.

Z hereckých kolegů dorazili také Josef Somr a prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Zatímco první jmenovaný nechtěl před novináři na kolegyni vzpomínat, Hromada ji označil za nejmaminkovatější maminku, s kterou se kdy ve své profesi setkal. Byl také jejím žákem na DAMU.

Libuše Havelková zemřela po dlouhé a těžké nemoci 6. dubna. Bylo jí 92 let. 

David Zápal , Anna Veškrnová 

 

 

Libuše Havelková léta účinkovala v Kouzelné školce.

Libuše Havelková léta účinkovala v Kouzelné školce. Foto: archiv České televize

Nejen František z Kouzelné školky smutní: Jak na zesnulou pohádkovou babičku Havelkovou vzpomínají slavní?

6. dubna 2017 16:06

Byla tak laskavá, že při jejím povídání zjihlo srdce i toho nejzlobivějšího caparta! Řeč je o herečce Libuši Havelkové (✝92), která bohužel odešla na věčnost. Nenajde se snad nikdo, kdo by o ní mluvil jinak než hezky!

„V roce 2009 hrála v mém prvním filmu Pamětnice učitelku ve školce. Byla to její předposlední role a byla jednoduše báječná. Byla ve skvělé kondici, dokonce s námi objížděla besedy. A všude měla obrovský úspěch. Do kin šel snímek vlastně krátce poté, co odešla z Kouzelné školky. Všechny děti ji díky tomu skvěle znaly a báječně na ni reagovaly. Na place byla prímová, miloučká, prostě přesně taková, jakou jsme ji znali i z televize,“ zavzpomínal na ni producent, režisér a herec Tomáš Magnusek.

„Dožila se opravdu krásného věku. Hrály jsme spolu třeba v pohádce Co poudala bába Futéř (1983) nebo v televizním filmu Chvíle pro píseň trubky (1980). Hlavně z jeho natáčení si na ni pamatuji nejvíc. Režíroval to Ludvík Ráža, šlo o moc pěknou věc. Hráli jsme tam nevidomé muzikanty a paní Libuška naši poradkyni. A byla úžasná! Věděla, jak si nevidomí pomáhají, když jdou kolem překážek, všechno nás to naučila. Byla velmi laskavá,“ prozradila nám herečka Eva Hrušková.

Ve stejném filmu hrál i Roman Skamene. „Už je to tak dávno, že si to sotva pamatuji. Ale byla to velmi mírná, příjemná paní. A velká profesionálka,“ uvedl stručně nejmenší český herec.

„Dělali jsme spolu několikrát práci pro televizi. Byla to velice laskavá a příjemná paní. Jako by chtěla být za každou cenu ztělesněním dobra. Ale to nemyslím ve zlém. Na mě byla vždy milá,“ vybavuje si Jiří Krampol.

To Luděk Sobota Libuši Havelkovou zažil v mládí. A přestože on jako student a ona coby profesorka spolu měli neshody ohledně herecké práce, nemůže proti ní říci křivého slova. Třebaže jeho humornému hereckému projevu nerozuměla.

„Neříkejte, opravdu zemřela? To je mi líto. Paní Havelková byla k nám studentům velice laskavá, říkala mi Luděčku. Neshodli jsme se ale v názoru na systém výuky, brala striktně jen Stanislavského metodu. Už v prvním ročníku si se mnou nevěděla rady. Jinak ke mně byla milá, jen říkala, že mě by měl učit jen Werich nebo Horníček,“ svěřil se Luděk Sobota. 

David Zápal , Super.cz

Ondřej Havelka,*10.10.1954 - herec, režisér, zpěvák, tanečník

Ondřej Havelka je český herec, režisér, zpěvák a tanečník, frontman skupiny Melody Makers, se kterou hraje velké množství rytmů a filmových písní meziválečného období 20. století: jazz, boogie-blues a další. Při vystoupeních a v klipech předvádí taneční čísla a step. Je synem známé české herečky paní Libuše Havelkové.

Po absolvování herectví na pražské DAMU studoval divadelní režii na JAMU.

zdroj: Osobnosti,cz

Těžké zranění babičky z Kouzelné školky Libuše Havelkové (90): Na zemi ležela celou noc! Upadla a plazila se pro pomoc!

Babička Libuška z Kouzelné školky trpí poruchou rovnováhy.
24. července 2014 ● 07:45

Televizní »babičku« Libuši Havelkovou (90) trápí vážné zdravotní problémy! Ty vygradovaly, když upadla v koupelně a ležela na zemi celou noc, než se dočkala pomoci. Zachránila ji až sousedka a syn, zpěvák Ondřej Havelka (59).

„Měla úraz, je v nemocnici,“ dozvěděli jsme se od sousedky. „Je to čtrnáct dní, co jsem ráno zjistila na mobilu, že mi Libuška večer volala. A tak jsem tam letěla, mám klíče,“ popisovala Ivana Miřijovská, která Havelkovou našla na zemi v obýváku. Večer v koupelně spadla, nemohla vstát, a tak se plazila do pokoje pro telefon. „Chudák! Ležela tam celou noc... Byla samá modřina a něco měla s holenní kostí,“ říká sousedka. Okamžitě tedy zavolali hereččinu synovi Ondřejovi.

Přijel okamžitě, zavolal sanitku, která Havelkovou odvezla do pražské Nemocnice Na Bulovce. Tam ji zrentgenovali, zjistili, že naštěstí nic zlomeného nemá. Hýbat se ale nemohla, a tak ji Ondřej odvezl do rehabilitačního zařízení do pražských Ďáblic, kde ji rozpohybují. „Už tam jednou byla, když si zlomila loket,“ poznamenala sousedka.

Ztráta rovnováhy

Herečce ztěžuje život ztráta rovnováhy, kvůli které se pohybuje po bytě pouze s chodítkem. „Dalo to práci, ale nakonec mě poslechla a dala pryč všechny koberce. Zrušit prahy už ale odmítla,“ svěřuje sousedka, která se s ní kamarádí léta.

„Občas ji přinesu koláč, jinak je soběstačná. Dcery nebo syn jí nakupují taková ta jídla do mikrovlnky a ona se obslouží,“ říká sousedka. K Havelkové do bytu také chodí rehabilitační sestry a paní na úklid.

Sama žít nemůže

„Děti má skvělé, dceru i syna. Starají se a jezdí za ní. Když měla v květnu devadesátiny, pochvalovala si, jakou jí vystrojili se svými rodinami oslavu,“ komentuje sousedka.

„Libuška se sice z domu hnout nechce. Je ale rozumná a myslím, že jí teď dojde, že žít sama opravdu nemůže. Myslím, že by jí měl Ondřej najít nějaké slušné zařízení s pečovatelskou službou. V opačném případě by u ní v domě musel někdo být 24 hodin denně,“ uzavřela Miřijovská.

Víte, že?

V roce 1981 získala Libuše Havelková titul Zasloužilá umělkyně, který však po pádu komunistického režimu vrátila.

Porucha rovnováhy

Onemocnění, která ovlivňují řídící a koordinační centra se nazývají centrální vestibulární syndrom. Při jednostranném postižení si pacient stěžuje na rotační závrať spojenou s nevolností nebo zvracením. Současně bývá postižen i sluch.

Při oboustranném postižení si pacient stěžuje na poruchy chůze a na nejistotu při chůzi, tzv. ataxii. Obtíže se zhoršují ve tmě a na nerovném povrchu. Bývá i rozmazané vidění při rychlých pohybech hlavou, tzv. oscilopsie.

Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz

Jubilant Ondřej Havelka otevřeně: Přiznal finanční potíže!

Ondřej Havelka
Ondřej Havelka(abl)
19. října 2014 ● 06:20

Doteď o nich nemluvil! Herec a zpěvák Ondřej Havelka, který v minulých dnech oslavil 60. narozeniny, přiznal, že měl existenční potíže. Způsobila je paradoxně jeho kapela Melody Makers.

Slavný orchestr zanedlouho oslaví dvacet let existence. Od roku 1995, kdy ho Havelka s kamarády založil, měl spoustu kšeftů. Občas ale přišla slabší období. A to paradoxně nejvíce ublížilo Havelkovi. „Bylo období, kdy jsem se docela zásadně musel uskromnit, abych mohl nějakým způsobem honorovat kluky,“ přiznal Ondřej. Naznačil tak, že když kapela neměla několik týdnů kšefty, platil ji ze svého. A často neměl pomalu ani na nákup.

„Je to logické, že se to stávalo! Patnáctičlenný band není snadné udržet. Pro mě je zásadní věc, aby se obsazení neměnilo. My tím pádem můžeme koncepčně pracovat na interpretaci a pak to přináší výsledky,“ objasnil celou situaci Ondřej na Frekvenci 1.
Pokud jde o tento podzim, na výdělky si on a jeho partička nemůžou stěžovat. Na různých místech Česka totiž koncertují skoro každý den. 

Autor: lbp
zdroj Blesk,cz
 
 

Vojtěch Havelka,*

Něco málo o mně...

Syn známého herce a režiséra Ondřeje Havelky, narozen 1986                                                                                                                                
V sezóně 2006/2007 strávil rok na studiích, jak životních, tak jazykových, v Irském Dublinu. Následně se vrátil a dokončil vyšší odborné studium na konzervatoři.
Vrátil se  i ke své vášni, chytání puků na hokejových kolbištích, což dělá do dnes.

Díky představením v Městském divadle v Mladé Boleslavi a Městských divadlech pražských (Muži v offsidu, Zločin v Posázavském Pacifiku, Saturnin) se začal více věnovat hraní na kytaru a stepu až po současné Swingujeme rejdíme, se kterým se  zúčastní festivalu ve francouzském Belfortu.

Vysněná dovolená je pro něj  plavba na jachtě s přáteli.

zdroj Divadlo MB,cz

 

Rozálie Havelková,*

Něco málo o mně...
Herečka, tanečnice a modelka, dcera herce a režiséra Ondřeje Havelky.
V současné době studuje na gymnáziu. Její starší bratr Vojtěch Havelka se rovněž věnuje herectví.
Několik let se intenzivně věnuje tančení flamenca.
V Městském divadle Mladá Boleslav vytvořila pod režijním vedením svého otce roli Pouliční zpěvačky v hudební retrokomedii Zločin v Posázavském Pacifiku.
zdroj Divadlo MB,cz
 
10. dubna 2015 • 12:00

Ondřej Havelka (60) oznámil konec herecké kariéry! Víme, co za tím je

Ondřej Havelka končí.
Ondřej Havelka končí. (Foto Aha! – David Kundrát)
 

 
 
 

Milovník uhlazeného gentlemanství Ondřej Havelka i po šedesátce plánuje další koncert v Lucerně spolu s legendárními Melody Makers. Stále má nabitý program a možná se proto rozhodl dát jedné umělecké aktivitě vale.

 

Hudebník s vizáží elegány z první republiky si během své kariéry zahrál v mnoha filmech, hlavně v pohádkách, ale před kamery se už vracet nechce. Je mu lépe na jevišti s kapelou. „Myslím, že jsem s hraním skončil a tuto kapitolu už asi nebudu otvírat. Ale rád bych se k filmu vrátil jako režisér. Teď pracuju na filmu na motivy knihy Hastrman od Miloše Urbana. Příští rok by se mělo začít točit,“ prozrazuje Havelka v časopisu Téma.

A už teď plánuje, jak příští podzim začne hrát k dvacátému výročí Melody Makers. Kromě toho stihnul vydat i nové album, na kterém zazpívá i jeho dcera Rozálie (17). „Róza je teprve na začátku, je nezkušená, takže jsem ji lehce korigoval a radil jí. Faktem ale je, že má neskutečný cit pro uchopení stylu, myslím tím hlavně frázování a dikci, v tom jsem jí radit moc nemusel,“ dodává muzikant, kterého možná opravdu brzy uvidíme za kamerou.

 

 

 

 

Dcera Havelky Rozálie utla rozjetou kariéru a sekla s modelingem! Proč?

Rozálie Havelková se svým otcem Ondřejem Havelkou
 
22. června 2015 ● 13:00

Mohla být hvězdou přehlídkových mol, jenže dcera Ondřeje Havelky (60) Rozálie (18) šla raději ve stopách slavného otce. Modelku v sobě ovšem tahle kráska nezapře.

 

 

Před třemi lety se probojovala až do finále prestižní soutěže krásy Schwarzkopf Elite Model Look, z čehož přísný otec neměl moc radost. Nyní ho  ale Roza těší. Studuje prestižní gymnázium, hraje v Národním divadle a zpívá.

„S modelingovou agenturou už jsem smlouvu ukončila, z důvodu mé časové vytíženosti, ale třeba se k tomu ještě někdy vrátím, až budu mít čas se tomu věnovat naplno. Jinak to nemá smysl,“ prozradila studentka gymnázia v Botanické zahradě v pražské Troji, kde zazpívala s bratrem Vojtou ve stylu třicátých let.

"Tu dobu mám ráda, hned bych v ní žila. V sobotu zde byla k vidění ta úžasná móda a styl třicátých let," řekla Havelková, která na rozdíl od dnešních dospívajících by prý byla schopna přežít bez současných technických vymožeností.

 
 
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Panu Ondřeji Havelkovi

(Jana Květoňová, 7. 4. 2017 13:53)

Škoda, že jste, pane Ondřeji Havelko, zanechal herecké kariéry. Byl jste velmi dobrý herec a i když jste šikovný v mnoha oblastech, máte široký rozptyl, přece jen to herectví je nejvíc vidět! No, není všem dnům konec. Třeba si zahrajete nějakou menší roličku v něčem, co si sám zrežírujete. :-) Mnoho úspěchů a štěstí v dalších letech!

pár vět

(Hank, 1. 4. 2016 10:49)

Chtěl bych poděkovat panu Ondřejovi Havelkovi za radost, kterou mi jeho hudba přináší. Mám všechna jeho alba, videa. Z TV pořadu k 20. výročí kapely jsem poslal záznam dvou písní (I Ain't Got Nobody - tap dancing se synem Vojtěchem a I Can't Get Started) kamarádovi do Austrálie, který má v rádiu dvouhodinový pořad swingové muziky a byl velice moc nadšený jejich uměním, stejně jako já. Ještě jednou moc děkuji panu Havelkovi & His Melody Makers.

Velká pochvala

(Jana, 21. 2. 2016 17:19)

Děkujeme za úžasné představení p. Ondřejem a jeho synem i celá kapela byli výborný. V Sokolově 17.2. 2016 měli vystoupení a my i známí jsme byli velice nadšeni. Přejeme p. Havelkovi a jeho celé kapele hodně úspěchů. Jste jedineční a vynikající muzikanti. Děkujeme za krásné chvíle koncertu. Jana a Petr Bumbovi ze Sokolova.