Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leoš Suchařípa - David Suchařípa

Leoš Suchařípa,*16.2.1932 - 14.6.2005 - herec, překladatel, dramaturg, div.teoretik

 

 

Leoš Suchařípa se narodil v roce 1932 ve Varnsdorfu a po studiích se stal divadelním teoretikem (vystudoval DAMU a Vysokou divadelní školu v Moskvě). Pracoval jako redaktor a šéfredaktor Divadelních novin. Poté co působil v Činoherním klubu, Činoherním studiu v Ústí nad Labem a divadle Labyrint se usadil v Divadle na Zábradlí, ve kterém ho můžeme vidět např. ve hře Ivanov jako Lebeděva nebo ve hře Afterplay jako Andreje Prozorova.

Leoše Suchařípu nejvíce proslavil film Faunovo velmi pozdní odpoledne, ale nezapomenutelné role ztvárnil také v mnoha dalších českých filmech, např. Skřivánci na niti (1969), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1993), Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a také v seriálech jako jsou Život na zámku (1995) nebo Zdivočelá země (1997)

Kromě herectví se také věnuje překládu děl ruských autorů (Gogol, Čechov, Gorkij, Volodin atd.) Leoš Suchařípa zemřel 14.6.2005 v Praze ve věku třiasedmdesáti let.

zdroj Osobnosti,cz

David Suchařípa,*18.3.1965 - herec

 

Narozen roku 1965, syn Leoše Suchařípy. Vystudoval pražskou konzervatoř a první angažmá nastoupil v Táboře. Od roku 1996 je hercem na volné noze.

Vystupoval v Divadle Bez Zábradlí, v Činoherním klubu, v Divadle Na Fidlovačce (Šumař na střeše, Muž z La Manchy), Divadle Pod Palmovkou (Kean) nebo v Divadle Kalich (muzikál Tajemství), hrál Kenta v Králi Learovi na Letních shakespearovských slavnostech, následující léta jsme ho mohli vidět na Pražském hradě také v Romeovi a Julii nebo Shakespearovských šašcích.

Pracuje pro film, televizi (Strážce duší, Zdivočelá země), rozhlas i dabing. V režii Juraje Deáka hrál Hamleta, Vladimír Morávek ho obsadil jako Romea i Krále Leara (alternoval ho s Jiřím Pechou).

Autor : uživatel Streee

Autor: ituzska

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář