Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Zíma - Eva Klepáčová

Josef Zíma,*11.5.1932 - herec, zpěvák

128908.jpg

Po maturitě na gymnáziu v Praze-Michli studoval herectví, současně s tímto studiem herectví na pražské DAMU se také soukromě učil zpěvu.

Od roku 1948 do roku 1951 byl členem Lidového souboru konzervatoře, od roku 1950 zpíval sólově s Orchestrem Jaroslava Ježka. Po ukončení studia získal své první herecké angažmá v Benešově u Prahy, kde působil v letech od roku 1953 do roku 1955. Od roku 1955 do roku 1957 sloužil na vojně v Armádním uměleckém souboru.

Po vojenské prezenční službě nastoupil do Divadla satiry (dnešní Divadlo ABC v paláci U Nováků). Od roku 1962 až do roku 1992, tedy plných 30 let, byl v angažmá v pražském Komorním divadle (což bylo divadlo, které patřilo do skupiny divadel patřících pod Městská divadla pražská). Zde se uplatňoval nejen jako herec, ale i jako dobrý zpěvák. Zahrál si v Divadle Na Fidlovačce v pražských Nuslích, v Hudebním divadle v Karlíně i v Komorním divadle v Plzni.

Současně s divadelní dráhou se odvíjela i jeho kariéra zpěváka popmusic. Kromě ústřední písně z pohádkového filmu Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou se poprvé prosadil s hitem Jiřího Suchého Pro Tebe. Později nazpíval celou řadu dalších známých písní, mimo jiné také se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou a dalšími.

Úspěšně vystupoval i v televizi zejména jako úspěšný konferenciér.

Od konce 70. let se profiluje jakožto zpěvák české dechovky (žánr tzv. české lidovky). Za svůj život natočil asi 200 písní a získal i tři Zlaté a jednu Platinovou desku. Josef Zíma je zpěvák s nepříliš znělým hlasem v tenorovém rozsahu, nicméně je to hlas velmi příjemný, kultivovaný, pěstěný a schopný vyjádřit mnoho různých nálad a emocí.

Josef Zíma je dodnes aktivním muzikantem, který stále příležitostně vystupuje. Jedná se o muže, který si celý život velice pečlivě buduje svoji image velmi příjemného a slušného sympaťáka do každé životní nepohody.

Jeho životní partnerkou je herečka Eva Klepáčová.

Autor: guigne

zdroj Osobnosti,cz

 

 

26. května 2014 • 12:00

Král dechovky Josef Zíma: Konečně chodí na hrob manželky!

Josef Zíma promluvil o svých zdravotních problémech.
Josef Zíma promluvil o svých zdravotních problémech. (Reprofoto FTV Prima)
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravotní problémy mu bránily v návštěvách hrobu jeho ženy! Teď už ale král české dechovky Josef Zíma (82) chodí po operaci kolene lépe a místo posledního odpočinku své milované manželky Evy Klepáčové (†79) opět navštěvuje.

„Před rokem jsem dostal umělé koleno a musel jsem pak chodit o dvou holích. Dojít k hrobu ženy bylo tehdy složité. Teď už zvládám chodit s jednou hůlkou. Když ale nemám dlouhou cestu, tak hůlku nepotřebuju,“ prozradil Zíma.
Se smrtí manželky, která před dvěma roky odešla do hereckého nebe, už se postupně vyrovnal. „První Vánoce byly ještě posmutnělé. Při druhých jsem se radoval ze dvou pravnuků. Pánbůh mi něco vzal a něco nadělil,“ svěřil se v Top Star magazínu Zíma.

Autor:  lbp

zdroj Aha,cz

Josef Zíma jako princ Radovan v roce 1959 a nyní

Josef Zíma jako princ Radovan v roce 1959 a nyníFoto: Michaela Feuereislová, fotobanka Profimedia

Pohledný princ z Princezny se zlatou hvězdou slaví 85: Ani kapka alkoholu, práce jak ve dvaceti a potíže s páteří!

11. května 2017 12:21

Je to již neuvěřitelných 58 let od chvíle, kdy do kin přišel film, který ho navždy proslavil. Zpěvák a herec Josef Zíma (85), který si zahrál prince Radovana v nesmrtelné pohádce Princezna se zlatou hvězdou, ve čtvrtek slaví úctyhodných pětaosmdesát. Při naší gratulaci prozradil, jak mu nyní je, jak slaví, jak mu slouží zdraví i to, jak si prakticky vůbec neužívá důchodu!

 

„Díky za přání! Od rána mi zvoní telefon, nepustím ho z ruky,“ prozradil nám herec, který má tolik energie, že by mu ji leckdo o generace mladší mohl závidět. Jen kdyby samozřejmě sloužilo víc zdraví.

„Páteř zlobí. A moc. Bohužel. Takže při vystoupeních, jedno jsem měl mimochodem i den před narozeninami v Mladé Boleslavi, používám barovou stoličku, abych si na ní vsedě odpočinul. Jinak se ale cítím dobře. Říkám, že nemusí být líp, ale hlavně aby nebylo hůř,“ řekl zvesela Zíma, jemuž v době premiéry slavné pohádky fanynky padaly k nohám. Avšak marně.

Ten samozřejmě kromě filmu proslul hlavně dechovkou, která ho i v pokročilém seniorském věku dál živí. Že by půlkulatiny oslavil nějakým pořádným flámem, prý nehrozí.

„To už ne. Přiznám se vám, že už ani nepiju. Skončil jsem s tím, protože moje tělo už to nechce, už to odmítá. Oslavy vlastně dnes nebudou žádné. Píšu totiž scénáře pro rozhlas, pokud mi tedy telefonáty dovolí se tomu věnovat. A s rodinou mám domluvenou oslavu na neděli. Máme objednanou takovou milou hospůdku, kde se sejdeme,“ vysvětlil Super.cz lidmi oblíbený „Pepíček“.

Aby se zastavil a ohlédl za tím, co ho v životě všechno potkalo, na to prý také není. „Nebilancuji. Zaplaťpánbůh mám totiž práci, takže na vracení se zpátky v čase nemám čas. Ale za mě to udělají jiní. A kolikrát o mně napíší věci, až se divím,“ dodal s nadhledem Josef Zíma. 

David Zápal , Super.cz

 

 

Eva Klepáčová,*2.5.1933 - 18.6.2012 -herečka, moderátorka, dabérka

 

Eva Klepáčová je česká herečka, moderátorka, manželka herce a zpěváka Josef Zímy. Mezi jeji vůbec nejznámejší filmové role patří postava Káčy z českého pohádkového filmu Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha z roku 1956. Je taky známa jako dabingová herečka, v roce 2007 ji Prezidium herecké asociace udělilo cenu za celoživotní mistrovství v dabingu.

Pochází z umělecké rodiny, její otec Antonín Klepáč byl tanečníkem v Národním divadle, maminka byla také |tanečnicí a |herečkou. Tak jako celá řada jiných pražských herců začínala v Dismanově dětském uměleckém rozhlasovém souboru. Po maturitě na gymnáziu studovala na pražské DAMU, po ukončení školy svoji první divadelní sezónu strávila v Severočeském divadle v Liberci. Poté natrvalo zakotvila ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze (dnešní Švandovo divadlo).

Méně známo už je dnes to, že působila prakticky od jejích prvopočátků také v Československé televizi, kde díky svému pěknému a kultivovanému hlasovému projevu pracovala jako konferenciérka i příležitostná hlasatelka. Výborné hlasové dispozice také velmi dobře uplatnila při rozhlasové práci a v dabingu. Společně se svým manželem Josefem Zímou úspěšně nadabovala, mimo jiné, hlavní postavu Nastěnky ruské filmové pohádky Mrazík (Josef Zíma zde namluvil jejího nápadníka Ivánka).

Její život tragicky poznamenala těžká dopravní nehoda Josefa Zímy v roce 1959, během níž zemřel člověk a při níž byla velmi těžce zraněna česká zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská. Kromě toho ji také, jako mnoho jiných českých umělců, postihla i vlna zákazů vystupování a uměleckých omezení v době normalizace po roce 1968.

O svém životě napsala společně se svým manželem biografickou knihu Princ a Káča.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zdroj Osobnosti,cz

 18. června 2014 • 12:00

Král dechovky Josef Zíma (82): Vyslechl od lékařů děsivý ortel!

Josef Zíma může zapomenout na cestování. Kvůli operacím nohy se neobejde bez berlí.
Josef Zíma může zapomenout na cestování. Kvůli operacím nohy se neobejde bez berlí. (Aha! – Marek Pátek, ČTK – Alexandra Mlejnková)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Za sluníčkem k milovanému moři už se Josef Zíma (82) asi nikdy nepodívá. I když by se rád ještě někdy vykoupal ve slané vodě, doktoři mu dlouhé cesty nadobro zakázali.

 

Do letadla nesmí kvůli loňským dvěma operacím kolene a cestování v autě nepřichází v úvahu vůbec. Zíma navíc ztrácí do cestování chuť. „Doktoři mě na cesty nechtějí pustit. Asi mají strach, abych sebou v letadle nadobro nešvihl. A mně už ty štrapáce ani nedělají dobře,“ povzdechl si oblíbený zpěvák a herec. „Jsem rád, že vůbec nějak držím pohromadě. Sice mě moc baví vystupovat a lidi mě asi pořád chtějí, ale nejradši bych, aby mě z postele teleportovali rovnou na jeviště,“ přeje si Zíma.


Během natáčení jubilejního 50. dílu pořadu Sejdeme se na Cibulce, který diváci uvidí v sobotu večer, se mu to téměř vyplnilo. „Abychom vyloučili jakoukoliv námahu, pro pana Zímu jsme vypravili taxi, které mu bylo k dispozici před, po i během natáčení pro případ, že by si přál okamžitě odjet,“ prozradil deníku Aha! zdroj z TV Barrandov. Naštěstí nebylo třeba. „Cítím se dobře. Když by to zůstalo tak, jak to je, tak se s tím srovnám. Hlavně aby to už nebylo horší,“ přeje si Zíma.

Autor:  taj

zdroj Aha,cz

15. září 2014 • 05:00

Šokující přiznání Pepíčka Zímy (82) o životní roli: Prince hrál namol!

Opilost v závěrečné scéně pohádky je prý poznat na hercově hlase.
Opilost v závěrečné scéně pohádky je prý poznat na hercově hlase. (Foto: Aha! - Pavel Machan, ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 
 

Kdo by neznal legendární pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele? Krásný princ Radovan v podání pozdějšího krále dechovek Josefa Zímy se stal idolem všech žen. A není vůbec divu, že si ho v pohádce princezna Lada, tedy Marie Kyselková (78) nakonec vzala. Jenže Zíma po letech přiznává, že si "Myší kožíšek" ve skutečnosti měnil prstýnky s opilcem!

 

Závěrečná scéna pohádky se kvůli alkoholu málem nepovedla. "Ta scéna, jak si s Marií Kyselkovou vyměňujeme prstýnky a dochází k prvnímu sblížení, má jedno tajemství. Den před tímhle natáčením se mi narodila dcera. To znamená, že to na mně ráno bylo znát. Nespal jsem samozřejmě ani minutu. Maskéři na Barrandově se mnou měli plné ruce práce, ale podařilo se jim to, možná to divák ani nepoznal, ale já to vím dobře, protože jsem tehdy měl hlas o oktávu níž. Vychlastanej," říká po letech Josef Zíma.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

Josef Zíma a Eva Pilarová, kolegové z Evergreen Tour

Josef Zíma a Eva Pilarová, kolegové z Evergreen Tour Foto: Eva Pilarová

Upřímná zpověď českého populárního zpěváka (82): Málem umřel steskem, život mu zachránila láska!

7. února 2015 9:56

Před pár lety se mu zhroutil svět, když mu zemřela manželka Eva Klepáčová (†79), a zdálo se, že stesk a zármutek mu výrazně zkrátí život. Dva roky po smutné události ale hýří elánem a jako by se chtěl dožít stovky. Slavný král dechovek Josef Zíma (82) Super.cz přiznal, co ho udrželo při životě!

 
 
 

„Je pravda, že to bylo hrozné, ale mně se stala taková zvláštní věc. Pánbůh mi sice vzal Evičku, ale hned nato mi nadělil krásné pravnuky. Bylo to něco za něco. A já jsem z nich odvázaný! Jsem neuvěřitelně šťastný za to, že život pokračuje. Také mi pomáhá, že pracuju, že mě posluchači chtějí vidět a slyšet. To mě drží nad vodou. Bez toho vůbec nevím, co bych si počal,“ vyznal se národem oblíbený Pepíček.

Toho spolu s dalšími kolegy staršího data narození (Eva Pilarová, Karel Štědrý, Pavlína Filipovská, Yveta Simonová a mnozí další) čeká již brzy velké Evergreen Tour po celé republice. Zíma si rád dělá legraci z vysokého věku všech zúčastněných a vždy, když se interpreti potkají, vtipkuje, zda to není v té samé sestavě naposledy.

„Naštěstí jsem povahou optimista, nepřemýšlím, co bude koncem dubna. Mám z toho srandu. Vždyť je nám dohromady snad osm set let! Organizátoři jsou velmi stateční lidé a mají utkvělou představu, že tu ještě na začátku turné všichni budeme. Ale já si myslím, když tak potkávám kolegy, že asi jo,“ dodává s humorem sobě vlastním Zíma. 

 

David Zápal, Super.cz

 
Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou fotobanka Profimedia

Ženy hvězdnému českému princi skákaly do postele. Proč je z ní kvapem vyhazoval? Hnusily se mu!

13. března 2015 5:55

Šoubyznys před padesáti lety nebyl v tehdejším Československu zdaleka tak rozvinutý jako dnes, přesto ale představiteli prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou krátce po premiéře v roce 1959 fanynky chtěly samy lézt do postele. „Ze slávy jsem se ale nezbláznil a ženské jsem po sobě skákat nenechal,“ tvrdí dodnes neuvěřitelně vitální Josef Zíma (82).

„Ženil jsem se právě při natáčení, už asi pět let jsem přitom točil televizi. Nějaká sláva byla, ale i kdybych ženatý nebyl, nezneužíval bych takhle popularitu. Myslím si, že v tomhle jsem správný chlap a ten má lovit, a ne nechat po sobě ženské skákat. To bych si raději plivl s odpuštěním do ksichtu, než abych toho využíval,“ říká rezolutně posluchači dechovek nebo swingu oblíbený Pepíček.

Také dnes, pár let po smrti své životní lásky Evy Klepáčové (představitelka hlavní role v pohádce Hrátky s čertem), zcela jasně odmítá, že by si ještě na „stará kolena“ pořídil domů nějakou novou kamarádku. „Tam už nechci nikoho. Umím být sám. Kdybych byl doma sám hodně, asi bych to špatně snášel, ale není moc času, takže po těch chvílích samoty občas toužím. Jinak mám ale řadu výborných kamarádek, především kolegyň, jako třeba Yvettu Simonovou, Evu Pilarovou nebo Pavlínu Filipovskou z našeho turné Evergreen Tour. Známe se léta a dobře si spolu vždy popovídáme,“ dodal zpěvák. 

David Zápal, Super.cz

 

Josef Zíma

Josef Zíma Hermína

Má přes osmdesát, techniku ale ovládá líp než teenageři. Josef Zíma by mohl dělat ajťáka!

21. března 2015 9:19

Věřili byste tomu? U krále dechovek Josefa Zímy (82) bychom očekávali, že s moderní technikou nebude vůbec kamarád, že vůči ní bude mít podezíravý odpor a své rozhlasové pořady bude připravovat na stařičkém psacím stroji. On ale počítač i centrum domácí zábavy používá možná víc než o pár generací mladší kolegové.

Vše to asi souvisí s jeho povahou. V jeho vysokém věku by možná někdo čekal nerudného starce, Zíma si ale na nic nestěžuje, směje se na všechny kolem sebe a přes nedávnou ztrátu celoživotní lásky má až neuvěřitelnou radost ze života.

„Jediné, co mi schází, je má paní. Ale dokázal jsem jít dál. A obrovskou radost mi dělají pravnoučata. Zrovna jsme si teď povídali přes jeden program na internetu. Tedy povídali… Je mu přes rok, je s rodiči v Los Angeles, tak jsme tam na sebe mávali. Na počítači vůbec zvládám všechno, co je třeba. Používám ho nejen jako psací stroj, ale i na emaily a ostatní věci. A jinak toho mám hodně i v chytrém telefonu,“ říká zpěvák, kolegy láskyplně oslovovaný jako Pepíček.

Jediné, co Zímu neoslovuje, jsou sociální sítě. Nechce být virtuální fanoušek umělců, ale skutečný. „Moc se mi líbí třeba Lady Gaga, obzvlášť její vystoupení s Tonym Bennettem. Ta dívka je úchvatná zpěvačka! A když mám na ten jejich koncert chuť, pustím si to na Blu-ray,“ dodal technikou vášnivě políbený senior na křtu videoklipu k písni Jaroslava Ježka Nebe na zemi, kterou nazpíval se svými kolegy seniory v rámci propagace nadcházejícího Evergreen Tour 2015. 

David Zápal, Super.cz

 
Josef Zíma se brání pomluvě.

Josef Zíma se brání pomluvě. Michaela Feuereislová

Král dechovek Pepíček Zíma se zlobí: Udělali ze mě grázla s kriminálnickou zkušeností!

23. března 2015 10:43

Když ho potkáte, většinou se usmívá od ucha k uchu, občas ale nastanou chvíle, kdy se i on mračí. A tentokrát hodně! Zpěvák Josef Zíma (82), nesmrtelný král české dechovky, byl totiž v médiích označen za člověka, který skončil ve vazbě. „Je to sprostá lež! Hrozně mě to poškozuje!“ čertí se slavný Pepíček.

„Napsali o mně, že jsem byl v roce 1959 ve vazbě. Bylo tam uvedeno několik známých lidí, kteří skutečně byli nejen ve vazbě, ale pak i ve vězení. Já však nikdy zavřený nebyl. Naštěstí. Beru to ale jako velkou ránu pod pás a ohrožení mého jména,“ zlobí se Zíma.

Naráží tak na svou děsivou autonehodu, kdy v mikrospánku při návratu z vojenského cvičení narazil do stromu. Tehdy se vážně zranil on, Alena Pánková, zpěvačka Judita Čeřovská a režisér Jiří Jungwirth, který později zemřel údajně na následky chyby při operačním zákroku. Jeho žena Eva Klepáčová se kvůli tragédii pokusila o sebevraždu.

„Tehdy jsem dostal tříletou podmínku. Jinak se ale k tomu tématu už nevracím. Vždy jsem odmítal Třinácté komnaty a podobně, protože by chtěli jen senzace o té nehodě a o manželce,“ dodal zpěvák.

Toho jsme potkali na křtu písně Nebe na zemi, kterou spolu s Evou Pilarovou, Yvettou Simonovou, Karlem Štědrým, Pavlínou Filipovskou a dalšími nestory české hudby nazpívali v rámci propagace turné Evergreen Tour 2015, během něhož se sešlost sedmi zasloužilých pěvců a pěvkyň, jimž je dohromady 537 let, postupně objeví na deseti místech po republice. Začíná se předposledního března v Pardubicích a končí 6. května v Českých Budějovicích. 

David Zápal, Super.cz

 

 

 

Krále české dechovky trápí palčivé bolesti zad: Neuvěříte, jakým prapodivným způsobem se zbavuje obtíží

11. dubna 2015 4:00

Zakrátko oslaví třiaosmdesáté narozeniny, ale energie má na rozdávání. Josef Zíma (82) je ve svém věku obdivuhodně bystrý, tělesná schránka ho ale čím dál častěji zrazuje.

„Tělo mě v poslední době hodně zradilo. Byl jsem aktivní sportovec, ale jak se říká, sportem k trvalé invaliditě. Uběhal jsem si obě kolena a teď mě zlobí páteř a při chůzi mám problémy,“ posteskl si král české dechovky, který by prý během vystoupení nevydržel dlouho stát, a tak se občas posadí na barovou stoličku. „Ono to vypadá zajímavě. Frank Sinatra vypadal nonšalantně, ale já to dělám z nutnosti,“ pousmál se Zíma, kterého jsme zpovídali poté, co převzal cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Představitel prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou má vážné problémy s páteří, které se nedají řešit operativně. Zpěvák ale přišel na nezvyklý způsob rehabilitace. Nečekejte nějaké zakázané léky, či kouření marihuany. Česká hudební legenda se během nákupů rovná na eskalátorech. „Ty schody mě vždycky úplně narovnají. Já vám řeknu, já vám na tom jedu někdy dvakrát, třikrát, klidně i s košíkem plným nakoupeného zboží, protože mi to vyloženě prospívá. Najednou cítím, jak jsem se krásně narovnal,“ poradil stejně postiženým českým seniorům prostředek na boj s bolestmi páteře Josef Zíma. 

Jiří Čeladník, Super.cz

 

 

 

 

 
 

 

 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář