Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Abrhám - Libuše Šafránková - Josef Abrhám ml.

23. 4. 2014

Josef Abrhám,*14.12.1939 - herec

 

 

Josef Abrhám se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Po dvou letech studia herectví na VŠMU v Bratislavě přešel na pražskou DAMU, kde absolvoval v roce 1962. Začínal v Divadle na Vinohradech, v téže době hostoval i na scéně Národního divadla. Po ukončení vojenské služby nastoupil do vznikajícího Činoherního klubu, se kterým je spjata stěžejní etapa jeho divadelní kariéry. Roku 1992 přijal angažmá v Národním divadle, nicméně po dvou letech odešel z divadla natrvalo.

Poprvé se před kamerou objevil ve třetím ročníku DAMU v černobílé moralitce STROP (1961) - absolventského filmu Věry Chytilové. Současně natočil malou roli v detektivce Vladimíra Čecha KDE ALIBI NESTAČÍ. Další rok mu přinesl už velké příležitosti - rozsáhlou úlohu milovníka v Brynychově NESCHOVÁVEJTE SE, KDYŽ PRŠÍ a drobnou postavu Datla v následujícím TRANSPORTU Z RÁJE. Náročná, nicméně příjemná byla spolupráce s Jaromilem Jirešem na KŘIKU. Tady už jako mladý herec prokázal, že vládne širokým talentem, schopen vdechnout život protikladným postavám. A pak už to šlo ráz na ráz.

Ztvárnil řadu krásných úloh ve filmech 60. a 70. let: např. VELKÁ CESTA (režie Jurij Ozerov, 1963), KAŽDÝ DEN ODVAHU (režie Evald Schorm, 1964), DITA SAXOVÁ (režie Antonín Moskalyk, 1967), PENSION PRO SVOBODNÉ PÁNY (režie Jiří Krejčík, 1967), PARTIE KRÁSNÉHO DRAGOUNA (režie Jiří Sequens, 1970), HOLKA NA ZABITÍ (režie Juraj Herz, 1975).

V roce 1976 natočil epizodní roli v komedii dvojice Smoljak - Svěrák MAREČKU, PODEJTE MI PERO! S ní přišel zásadní obrat, neboť tito tvůrci rozpoznali Abrhámův smysl pro humor a začali ho obsazovat do svých komedií - KULOVÝ BLESK (1978) a VRCHNÍ, PRCHNI!

Často jej obsazuje do svých filmů také režisér Jiří Menzel. Poprvé to bylo v adaptaci Vančury KONEC STARÝCH ČASŮ (1989), poté ve snímku ŽEBRÁCKÁ OPERA (1991) a nyní do svého nového filmu OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE.

Získal Českého lva 1993 za nejlepší mužský herecký výkon roku ve filmu Jana Hřebejka ŠAKALÍ LÉTA. Z dalších filmů: ANDĚLSKÉ OČI (režie Dušan Klein, 1994), komedie STŮJ, NEBO SE NETREFÍM (režie Jiří Chlumský, 1998), VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ (režie Matej Mináč, 1998), NÁVRAT ZTRACENÉHO RÁJE (režie Vojtěch Jasný, 1999), PÁNSKÁ JÍZDA (režie Martin Kotík, 2004) a Hřebejkova KRÁSKA V NESNÁZÍCH (2006).

Šťastnou ruku měl Josef Abrhám i při volbě televizních seriálů: jeho primář Blažej v legendárním seriálu NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA mu přinesl celonárodní věhlas. V několika titulech se setkal i se svou ženou Libuší Šafránkovou, nejnověji v seriálu České televize NÁVES.

Navzdory hereckému mistrovství nepodléhal Josef Abrhám nikdy hvězdným návykům, sporadicky poskytuje rozhovory a nerad se předvádí na veřejnosti.
Hrál také ve 30ti případech majora Zemana , v příběhu Pán ze Salzburgu.

Autor: dg

Zdroj: Osobnost,cz

 

 Libuše Šafránková,*7.6.1953 - herečka

 

 

Herečka Libuše Šafránková od dětství chodila do různých dramatických kroužků a nezištně hrála i v divadle. Později, v době, kdy studovala na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře, hrála Julii (Romeo a Julie) na scéně brněnské Mahenovy činohry a hned na to, ještě v témže roce (1971), si zahrála nezapomenutelnou roli Barunky v čtyřdílném filmu Babička. Po asi téměř ročním působení v pražském divadle Za branou vešla v roce 1972 do Činoherního klubu, kde ztvárnila např. roli Niny Zarečné v Krejčově inscenaci Racka nebo Colombinu v Menzelově komedii Tři v tom.

Po menších zkušenostech u divadla a první zkušenosti u filmu Babička Boženy Němcové chodily další nabídky od filmu. První byla role Moniky ve filmu Rodeo, avšak dále to byly v 70. až 80. letech převážně princezny, jako např. Popelka nebo Malá mořská víla, kde si Libuška zahrála se svou o 5 let mladší sestrou Miroslavou Šafránkovou. Po rolích princezen ji začali režiséři obsazovat do rolí mladých dívek, ale až filmy Jiřího Menzla a Jana Svěráka ji představily v charakterově a typově různorodých postavách. Velkými diváckými úspěchy byly její účasti ve filmech Kolja (1996), za který získala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon a v roce 1997 film podle Michala Viewegha - Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30-ti let.

Kromě filmů a divadelních her si Libuše Šafránková zahrála i v několika seriálech. Asi nejproslulejším se stal Náhrdelník z roku 1992, kde si zahrála po boku svého manžela Josefa Abrháma.

V současnosti můžeme Libuši Šafránkovou vidět na scéně pražského Národního divadla. Je nutno podotknout, že je jednou z nejvýznamnějších hereček v dějinách českého divadla a filmu.

Autor: danielsv

zdroj:Osobnost,cz

 

Josef Abrhám ml. *23.3.1977 - režisér, scénárista, producent

 

Josef Abrhám ml. je režisér, scenárista a producent. Už při studiu na pražské FAMU natočil řadu výrazných krátkých filmů např. Jak jsem tě poznala (2002), Sonar (2003), Kopec srandy (2004). Anatomie gagu je jeho absolventský film. Věnuje se především dokumentu a podílel se na dokumentárním cyklu České televize Neobyčejné životy.

zdroj Osobnosti,cz

 23. dubna 2014 • 12:00

Libuše Šafránková exkluzivně pro Aha! o nové Popelce: Co řekla?

Nejkrásnější princezna je stále Libuše Šafránková.
Nejkrásnější princezna je stále Libuše Šafránková. (Foto pro Aha! – ČT)
 
Ze zrekonstruované pohádky Tři oříšky pro Popelku je její hlavní aktérka Libuše Šafránková (60) nadšená. Dokonce až tak, že promluvila. Navzdory tomu, že rozhovory zásadně neposkytuje. Dokonce se smála a měla výbornou náladu. „Tu já má ale pořád. Jen mám málo času, zvlášť, když tu mám vnoučata,“ vysvětlila.

 

 

 

Libuško, dívala jste se na zdigitalizovanou Popelku?

„Dívala a děkuji vám, že jste mě na to upozornila. Soustředili jsme se na to u televize s celou rodinou.“

A líbila se vám?

„Líbila. Je to určitě její oživení, které možná, raději v to ale netroufám ani doufat, prodlouží její životnost.“

Takže si považujete vaší nejslavnější role?

„Já o mých rolích takhle neuvažuju. Vážím si toho, že jsem v Popelce hrála. Musím znovu poděkovat všem jejím tvůrcům, kteří mezi námi ještě jsou, i těm, co už ne. Jmenovitě režisérovi Václavu Vorlíčkovi, scenáristovi Františku Pavlíčkovi a všem dalším kolegům, že Popelka má mystický vývoj.“

 

Mystický vývoj?

„Některé pohádky ho mají, některé ne. Pavlíček ten duchovní rozměr měl. Popelka je křehká a srozumitelná po celé zeměkouli. Funguje bez ohledu na rovnoběžku, poledník a národnost. A toho si moc vážím, že se tohle tvůrcům, určitě s boží pomocí, podařilo a zafungovalo to.“

Kdy jste naposledy Tři oříšky vůbec viděla?

„Ani nepamatuji. Dávají je o Vánocích a to doma nezapínáme televizi. Je tu rušno, děti, příbuzní…“

A jak jste se teď v nové Popelce líbila sama sobě?

„No to jste mě teď rozesmála. Tu paní dobře znám, jen jsem se na ni podívala po dlouhé době. A s tou paní, když se teď projdu před zrcadlem, jsem naprosto srozuměna… Ale víte, co mě potěšilo vůbec nejvíc?“

 

To opravdu netuším.

„Ta upoutávka na pohádku ve zprávách ČT. Z té jsem měla obrovskou radost. Jak tam dali takový ten průřez v různých světových jazycích a já mluvím pokaždé jinak. A snad nejvíc mě zaujala Popelka ze Spojených arabských emirátů, když jsem se slyšela, jak mluvím arabsky. Vím o tom, že existuje norská, německá, ruská a já nevím ještě jaká světová verze, ale říkám si, žr když lidi různých kontinentů dokáže spojit jednoduchý příběh s duchovním nábojem, který původní české pohádky mají, tak to ještě s tou naší planetou nevypadá tak beznadějně a nic není ztraceno. Když má zeměkoule duchovní vedení skrze pohádku, to mě rozehřívá. Jsem najednou naplněna nadějí…“

Vy teď máte doma vnoučata?“

„Tak už jsme si o pohádce všechno řekli a to stačí, nezlobte se.“

Autor:  Michaela Remešová

zdroj Aha,cz

 

 

Šafránková trne hrůzou: Abrhám skončil na psychiatrii!

 

 

Nový seriál startuje na podzim tohoto roku.
24. června 2014 ● 20:27

Hvězdný herecký pár Libuše Šafránková (61) a Josef Abrhám (74) se znovu potkal před kamerou. Tentokrát si zahrají v seriálu Stopy života. A i tentokrát budou manželé, stejně jako ve skutečném životě a řadě předchozích televizních kusů. Kvůli roli musel dokonce Josef Abrhám navštívit psychiatrii.

Abrhám a Šafránková spolu stáli před kamerou už mnohokrát. Teď oba naskočili do nového projektu, který spouští TV Barrandov. A manželský pár si zahráli i tady.

Přestože se jedná o české herecké legendy, neměl ani jeden ze slavného páru žádné speciální hvězdné požadavky. „Moc jsem si přál mít je oba v seriálu a byl jsem velmi překvapený, že po přečtení scénáře a pár společných schůzkách mi moje přání splnili,“ prozradil Blesku režisér seriálu Tomáš Magnusek.

A jaký čeká herce honorář? Podle dobře informovaného zdroje se honorář Abrháma i Šafránkové za natáčecí den pohyboval v rozmezí od 10 000 do 14 000 Kč. To není nijak výjimečná částka, ale běžný seriálový honorář. Oba natáčeli jen jeden seriálový díl. Dílů bude dohromady šestnáct a jeden se natáčí čtyři dny.

Na nový seriál se mohou diváci těšit na podzim tohoto roku.

Autor: zej, luz
zdroj Blesk,cz

 

 

 

 

 

 

17. září 2014 • 05:00

Abrhám a Šafránková: Při natáčení šokovali!

Libuše Šafránková a Josef Abrhám
Libuše Šafránková a Josef Abrhám (Aha!)
 
Herecký pár Josef Abrhám (74) a Libuše Šafránková (61) už hrají nějaké ten pátek pouze spolu a výjimku netvořil ani nový seriál Stopy života režírovaný Tomášem Magnuskem (30). A toho během natáčení pořádně překvapili!

 

 

Herci takového kalibru, jako jsou právě ŠafránkováAbrhámem, by si klidně mohli nadiktovat různé podmínky a mít hvězdné manýry, ale opak je pravdou. „Během natáčení seriálu Stopy života se určitě našli herci, se kterými jsem si tolik nesedl. Ale to je stejné jako v osobním životě. Nemůžeme být všichni kamarádi,“ začíná Magnusek vysvětlovat v magazínu Sedmička.

„Kdo mně ale strašně překvapil a byl jsem z něj šoku, to byl pan Abrhám a jeho žena Libuška Šafránková. Jsou tak pokorní, milí, hodní, příjemní a bezproblémoví, až jsem si říkal, že se mi to snad musí zdát,“ uzavírá režisér. Pár uzavřel sňatek v roce 1976 a od té doby se objevují na obrazovce téměř pořád společně. Podle některých režisérů zkrátka chtějí pracovat spolu.

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

Šafránková po letech mlčení prozradila: Jak jsem se dostala k roli Popelky?


 
25. září 2014 ● 05:00

Svou nejslavnější roli natočila v pouhých dvaceti letech. Od té doby je Libuše Šafránková (61) jednou provždy Popelka. Na zážitky z natáčení vzpomíná v právě vycházející knížce Tři oříšky pro Popelku.

 
 

Jak jste se dostala k roli Popelky?

„Byla jsem s mnoha dalšími pozvána na konkurz. Přišla jsem jako jedna z posledních a zbyly na mě šaty, do kterých se už asi nikdo nevešel. Později na plese v Moritzburgu jsem si všimla, že v nich tančila jedna baletka.“

Popelka hodně jezdí na koni. Jaký je váš vztah k nim?

„Tehdy byly populární kovbojky a indiánky, například Vinnetou nebo Poklad na Stříbrném jezeře. Když jsme jezdili ze školy na kole, tak jsme si představovali, že jedeme na koni. Měla jsem blízko k jízdárně a navíc jsem z venkova, takže jsem se občas ke koním dostala...“

Nedělalo vám problém anglické dámské sedlo?

„Ne, byla jsem zvyklá jezdit úplně bez sedla!“

Juráškové byli ve skutečnosti dva. Byl rozdíl jezdit na českém a na německém koni?

„To víte, že to byl rozdíl, a jaký! Němečtí koně byli jako vítr, ty stačilo jen jemně pobídnout a fičeli krajinou jako blesk.“

 

Jak se k vám chovali němečtí herci?

„Vzpomínám na ně jen v dobrém. Například Rolf Hoppe byl ke mně velmi vstřícný. On už byl tehdy někdo a já byla začátečnice. On třeba přišel, navazoval řeč a bavil se s námi. Bohužel jsme se už po natáčení nikdy neviděli. Také ráda vzpomínám na paní Karin Lesch, která byla velmi noblesní dáma a měla osobité kouzlo.“

Jak dnes vnímáte tehdejší spolupráci s panem Vorlíčkem?

„Jsem přesvědčená, že profesní setkání s ním v mých začátcích pro mě mělo mimořádný a nenahraditelný význam. Pro něj a jeho práci je charakteristický sarkastický, střízlivý a věcný přístup k tématu. My jsme byli dobrá kombinace – já měla spontánnost a volnost a on mě nechával. Zároveň ale nenápadně svým střízlivým okem zkušeného filmaře hlídal, abych se neposunula někam jinam. Jeho kombinace nadhledu, smyslu pro humor a mistrného přístupu k řemeslu, to je pro mě dodnes velmi cenné životní setkání.“

V celém filmu hraje velkou roli sníh, na Šumavě ho tenkrát bylo opravdu hodně. Nekomplikovalo vám to někdy natáčení?

„Všechny scény jsme museli točit na první dobrou, abychom neporušili panenskou čistotu sněhových duchen. Protože jsme si řadu věcí nemohli nazkoušet, tak vzniklo i pár kuriózních situací. Například když jsme točili poslední záběr filmu, kde jsme jeli s Pavlem Trávníčkem vedle sebe na koni, tak jsem najednou zjistila, že Pavel vedle mě není. Otočila jsem se a ptám se ho, proč nejede? Zaslechla jsem jen, jak Pavel zvolal – nemůžu, nemám koně! Se svým grošákem se totiž propadl do obrovské závěje a ten kůň byl až po prsa ponořený do sněhu!“

 

Jak jste měli v těch závějích zajištěný servis? Měli jste tam s sebou třeba catering?

„Ale kdepak, tehdy ještě nic takového nebylo, pokud vím. Abychom měli alespoň jednou za den v žaludku něco teplého, tak za námi jezdili vojáci v obrněném transportéru, protože žádná jiná technika by se tam nedostala, a vozili nám horký čaj. Ten nám nalévali do takových voskovaných kelímků. Tím horkem se vnitřek kelímku celý rozpustil, a když se člověk takto »ochuceného« čaje napil, celý se »zavoskoval« a další chod už neřešil.“

 
 
 
Autor: vin
zdroj Blesk,cz

1. listopadu 2014 • 12:00

Josef Abrhám nekompromisně: Už žádné natáčení!

Josef Abrhám
Josef Abrhám (Aha! - Petr Novotný)
 
 
Kdybyste se podívali do diáře herce Josefa Abrháma (74), nenašli byste tam do konce letošního roku jediný natáčení den. Manžel Libušky Šafránkové (61) už prostě před kameru nechce…

 

 

 
 
 

Jak naznačil v rozhovoru pro časopis Sedmička, není to tím, že by snad neměl dostatek hereckých nabídek. Zřejmě mu jde spíš o kvalitu a možná i o odměnu. „Je pravda, že do konce roku nemám v plánu žádné další natáčení. Víte, nechci dělat kompromisy, když nemusím,“ prohlásil rezolutně.

Naposledy natáčel Abrhám společně s manželkou Libuší Šafránkovou seriál Stopy života, který běží na TV Barrandov. Herec zároveň důrazně popírá, že by si svou životní partnerku do seriálu prosadil. „Nemáme zapotřebí si takové věci podmiňovat. Se ženou hraji rád, to ano. Na ni je radost se dívat,“ říká česká herecká legenda.

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

 

 

  20. listopadu 2014 • 12:00

Vážná situace: Libuše Šafránková (61) půjde pod kudlu. Má mít plicní nádor!

 

 

 

Libuše Šafránková by operaci měla podstoupit ve Fakultní nemocnici Motol. Termín dosud není určen, neboť herečka se musí léčit z virového onemocnění. Podle zdroje ze zdravotnického zařízení se sice jedná o nádor, ale naštěstí není zhoubný. Přesto je to komplikace, která bude Šafránkovou v jejím věku stát dost sil.

 

 

 
Libuška Šafránková se prý zotavuje z operace.

Libuška Šafránková se prý zotavuje z operace. Michaela Feuereislová

Legendární Popelka Šafránková musela na operaci: Prodělala prý zákrok na plicích

29. listopadu 2014 10:55

Legendární Popelka Libuše Šafránková (61) má prý krátce před Vánoci vážné zdravotní problémy. Je hospitalizována v pražské motolské nemocnici, kde měla podstoupit operaci plic.

 
Podle informací Blesku jí dokonce část plic museli lékaři vzít. Nyní se oblíbená herečka pomalu zotavuje ze zákroku.

Šafránková měla podle dostupných informací absolvovat operaci už před časem, trápilo ji však virové onemocnění, a proto musela být operace plic odložena až na konec listopadu. Paní Šafránkové Super.cz přeje brzké uzdravení. 

 

Gabriela Wolfová, Super.cz

Libušce Šafránkové vzali část plíce: Většinou je to rakovina, říká onkolog

 
Po pohřbu Pavla Landovského herečka utíkala ze smuteční hostiny a držela za se hlavu.
29. listopadu 2014 ● 16:27
 

Kdy se odebírá nemocnému část plic? „K tomu někdy dochází v případě nějakého zánětu, ovšem ve většině případů se jedná o rakovinu plic,“ vysvětluje profesor MUDr. Luboš Petruželka, uznávaný onkolog.

Zažil to například exprezident Václav Havel (†75), mimochodem velký přítel hereckého páru AbrhámŠafránková. „Pak následuje protinádorová léčba. Podle typu karcinomu se přistoupí k chemoterapii nebo k ozařování, případně ke kombinaci obou metod,“ nastínil expert další obvyklý postup. Doufejme, že tak krutou diagnózu, jakou rakovina je, oblíbená herečka od lékařů neuslyší.

 

Zdraví trápí Šafránkovou už dlouho. V roce 2009 se kvůli jejímu zdravotnímu stavu muselo o rok posunout natáčení pohádky Micimutr. Protože Libuška opravdu jen nerada přiznává, že je jí "ouzko" vykoukla tehdy alespoň z okna. Na důkaz, že je v pořádku.

Loni v dubnu ji postihl zápal plic. Josef Abrhám o svou ženu pečoval po návratu z Mexika, seč mu síly stačily. V červenci dokonce ukončila spolupráci s TV Nova, kdy zrušila svou roli učitelky seriálu Gympl.

 

Autor: M. Hykl, D. Kundrát, P. Machan, M. Pátek
Autor: Michaela Remešová, ida, Kristýna Léblová, zrk
zdroj Blesk,cz
 

Noční návštěvy v nemocnici: Josef Abrhám tajně tráví noc u operované Libušky

 
Abrhám tajně navštěvuje Šafránkovou.
Volvo parkuje, řidič nasazuje bekovku, tvář halí do šály a razí do nemocnice. Josef Abrhám navštěvuje v pražském Motole manželku Libušku Šafránkovou, která tam leží po operaci plic.

 

Že je představitelka Popelky těžce nemocná, odhalil Blesk už včera. Chirurgové jí podle našich zdrojů z nemocnice odebrali část plíce, na níž našli nebezpečný útvar. „Po náročné operaci ležela na jednotce intenzivní péče, teď už je ale přeložena na normální pokoj," vyzvěděl Blesk v Motole.

A manžel Josef tam s ní tráví dlouhé večery. Fotoreportéři Blesku herce viděli přijíždět v pátek po 20. hodině. U auta se zamaskoval a vydal se na lůžkové oddělení 3. chirurgie.

Libuši nesl tašku věcí, které sháněl přes den takřka po celé Praze. U jejího lůžka pak strávil celý večer a domů jel, až když odbila půlnoc!
 
Autor: Kristýna Léblová
zdroj Blesk,cz
  1. prosince 2014 • 12:00

Nové zprávy o zdravotním stavu Šafránkové: Denně podstupuje vyčerpávající úkony!

 

Podle aktuálních informací se stav herečky po odebrání části plic zlepšuje. Chirurgům se podařilo odstranit veškerou škodlivou tkáň a Šafránkové se podařilo překonat největší pooperační problémy. Teď se však musí v podstatě znovu učit správně dýchat.

„Paní Šafránková už podstupuje respirační cvičení, prozradil Blesku jeho zdroj z nemocnice s tím, že herečka sama je odhodlána se co nejrychleji vrátit do běžného života. Jenže to nabude tak snadné, musí podstupovat mimo jiné autogenní drenáž, což je práce s dechem (nádech nosem, výdech ústy) a dechovými pauzami. Cílem autogenní drenáže je mimo zejména sesbírat a odstranit z dýchacích cest hlen a sraženiny.

Obrovskou oporou je herečce její partner Josef Abrhám (74), který ji navštěvuje i uprostřed noci. S manželkou tráví i čtyři hodiny, nikdy nezapomene jí přinést nějaké ty dobroty (doktory schválené) a noviny.

3. prosince 2014 • 12:00

Slovutný profesor Pafko o budoucnosti nemocné Šafránkové: Bude ještě vůbec normálně dýchat?

Chirurg Pafko se domnívá, že Libuše Šafránková bude v pořádku.
Chirurg Pafko se domnívá, že Libuše Šafránková bude v pořádku.  (Foto ČTK, ara)
 
 

Jak vypadá běžná procedura, kterou si prošla herečka před operací? Pacientům se provádějí podrobná vyšetření. Při se zjišťuje, jestli odebrání horního laloku plíce neohrozí jejich možnost normálně dýchat. Pouze v případě, že jsou testy úspěšné, je pacient připuštěn k operaci.

Šafránková po náročné operaci plic: Už je doma!

 
Abrhám se stará o Libušku už doma. Předtím jezdil za Libuškou potají až po návštěvních hodinách a zcela zamaskován.
8. prosince 2014 ● 06:30
 

„Paní Šafránková zde již není, byla propuštěna,“ prozradil Blesku tajný zdroj z pražské nemocnice, kde strávila celkem deset dní.

Herečka ještě nemá po náročném zákroku, při kterém jí odebrali jednu pětinu plic, zdaleka vyhráno. Čeká, jak dopadnou histologické testy, a poté se rozhodne o další léčbě.

Nyní má být v klidu, poctivě rehabilitovat a podstupovat dechová cvičení. Ještě že o ni pečuje starostlivý manžel Josef Abrhám (74).
 
Autor: lmk, kl
zdroj Blesk,cz
 
9. prosince 2014 • 10:00

Rakovina Libuše Šafránkové: Může herečka vydržet náročnou léčbu? Lékaři váhají...

Libuše Šafránková má rakovinu a po operaci se zotavuje v domácí péči.
Libuše Šafránková má rakovinu a po operaci se zotavuje v domácí péči. (Aha! - Martin Přibyl)
 
 

I když se v těchto dnech již herečka zotavuje v domácí péči nejbližších, čeká ji nyní dlouhé a nepříjemné období. Organismus se musí vzpamatovat po těžkém zákroku a podstoupit řadu rehabilitačních procedur, k nimž patří i omezení pohybu a jakékoliv námahy. Jenže teď ani není jasné, jestli mohou odborníci přistoupit k samotné léčbě rakoviny pomocí chemoterapie nebo ozařování.

11. prosince 2014 • 12:00

Smutná slova Josefa Abrháma: O umírání nejbližšího člověka!

Josef Abrhám
Josef Abrhám (Foto Aha! – Martin Hykl, ČT)
 
Zamiloval se do ní na první pohled! Teď mu puká srdce žalem. Libuška Šafránková (61) bojuje s rakovinou plic a její manžel Josef Abrhám (74) trpí. V duši se navíc otevírají staré rány. V 80. letech mu zemřel otec, o kterého se do poslední chvíle staral. Dokonce se kvůli němu v tu dobu vzdal filmové role. Teď sedí herec dlouhé hodiny u lůžka své milované ženy..

„Otec byl dlouho vážně nemocný a byla přede mnou doba, kdy potřeboval každodenní servis,“ promluvil o jednom z nejtěžších a nejsmutnějších období Abrhám, který kvůli tatínkovi ze dne na den zrušil domluvené natáčení filmu Konec starých časů s režisérem Jiřím Menzelem (76). „Hrozilo tam, že bych nemusel stíhat, že budu muset být mimo Prahu, tak jsem to tehdy odmítl,“ zavzpomínal herec, kterému před prázdninami v roce 1988 umíral otec a on s ním chtěl strávit každou vteřinu. „Umění nesmí škodit životu. To teda ne! To je potom fanatismus, to už je hysterie a to nemá smysl,“ zdůvodnil své rozhodnutí v dokumentu ČT Neobyčejné životy.

„Josef mne tehdy trochu zaskočil. Měli jsme začít točit v létě a Pepa si pro postavu Megalrogova nechal narůst plnovous. Ale jednoho večera, před začátkem prázdnin, u nás Pepa zazvonil. Byl oholený a řekl, že film točit nebude, že už nechce hrát, nechce dělat vůbec nic. Byl v ty dny v hluboké krizi, umíral mu tatínek,“ píše v autobiografické knize Rozmarná léta režisér Menzel, který kvůli Abrhámovi přeložil natáčení na podzim.

 

Herec si teď musí připadat, jako by se vrátil v čase. Zase se stará o milovaného člena rodiny a opět ví, že i kdyby se vzdal všech rolí, vyléčení Libušky ovlivnit nemůže. V neděli, kdy mu bude 75 let, tak zažije jedny ze svých nejsmutnějších narozenin.

Když se Abrhám a Šafránková setkali, byla to láska na první pohled. Ona ho viděla poprvé v Činoherním klubu, kam ji poslali ze školy, aby se podívala na jeho neuvěřitelný výkon. On od ní nemohl odtrhnout oči, když se prvně objevila v »Činoheráku« jako hostující herečka. Ani ne po roce a půl známosti se jim narodil syn Josef (37). Teď jejich vztah prochází další velkou zkouškou. Ve Fakultní nemocnici Motol prodělala Šafránkovoá náročnou operaci plic, při které ji odebrali horní lalok pravé plíce. Histologické testy bohužel prokázaly, že se jedná o karcinom. Nyní je už sedm dní doma, kde se o ni stará manžel Josef Abrhám. Šafránková se musí zotavit po zákroku a teprve potom se rozhodne o postupu další léčby.

zdroj Aha,cz

23. prosince 2014 • 12:00

Zlomený Josef Abrhám: Poprvé promluvil o vážném stavu své manželky!

Josef Abrhám se strachuje o svou ženu.
Josef Abrhám se strachuje o svou ženu. (Profimedia.cz, ara)
 
 

Šafránková podstoupila v motolské nemocnici operaci a nyní bojuje s rakovinou plic. Velkou podporou je jí samozřejmě manžel Josef Abrhám, který ji poctivě chodil do nemocnice navštěvovat. Až několik týdnů po zákroku ale poprvé promluvil o zdravotním stavu své ženy a hlavně o tom, jak on sám zvládá náročnou situaci.

   14. května 2015 • 12:00

Starost o nemocnou Šáfránkovou si na někdejším elegánovi vybírá svou daň!

Starost o nemocnou manželku se na Josefu Abrhámovi podepsala. Před spořilovskou vilou ho vyfotografovali reportéři časopisu Sedmička.
Starost o nemocnou manželku se na Josefu Abrhámovi podepsala. Před spořilovskou vilou ho vyfotografovali reportéři časopisu Sedmička. (Foto: reprofoto Sedmička, ČT, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 
 

Nejdříve přišla loni na podzim krutá diagnóza a pár týdnů před vánočními svátky radikální chirurgický zákrok - v tu chvíli se oči veřejnosti upřely na hvězdný pár českého hereckého nebe Libuši Šafránkovou (61) a Josefa Abrháma (75). Diagnóza zhoubného plicního tumoru citlivě zasáhla rodinu herců i jejich přátele a fanoušky.

O tom, jak to s Libuší Šafránkovou dnes vypadá, svědčí výmluvně fotografie Josefa Abrháma, kterou aktuálně pořídili reportéři Sedmičky před vilou manželů na pražském Spořilově. Pohled na jednoho z idolů domácího filmového obecenstva je opravdu smutný a vypovídá o tom, jaká dramata se odehrávají za zdmi domu, kde zbožňovaná Popelka bojuje svůj zápas s neléčitelnou chorobou.


Věčný švihák Josef Abrhám je svým někdejším stínem, v postavě zahalené v domácím županu, zarostlé tváři a rozcuchaných vlasech byste jen těžko rozpoznávali vždy distingovaného a elegantního herce. Co ale zabolí nejsilněji, je pohled na jeho ztrápený a unavený výraz. Ten mluví za všechno. Dny a noci strávené laskavou péčí o milovanou ženu se na něm podepsaly. Přejeme manželům mnoho sil a pevné zdraví!

autor moc

zdroj Aha,cz

Dostane Popelka vyznamenání? Šafránková je kandidátkou na Řád Bílého lva

20. června 2015 ● 16:05

Dostane představitelka filmové Popelky prestižní státní vyznamenání? O tom teď bude rozhodovat Poslanecká sněmovna a po ní prezident Miloš Zeman. Mezi pravděpodobné kandidáty patří krom herečky Libuše Šafránkové i básník Jiří Žáček, horolezec Radek Jaroš, bývalá atletka Helena Fibingerová a zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

 

Celkem dolní komora Zemanovi zřejmě nabídne 33 osobností. Na Řád T. G. Masaryka by měli poslanci nominovat Adolfa Burgera, jenž tiskl křestní listy pro židovské občany a byl vězněn v několika koncentračních táborech, a válečného veterána, bakteriologa a virologa Juraje Strausse. Mezi kandidáty se zařadí i Karel Weirich, jenž působil v Itálii, byl korespondentem ČTK a za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa, a otec a syn Emanuel a Josef Zima, kteří v Budapešti pomáhali v záchraně slovenských a maďarských Židů.

Účastníka Slovenského národního povstání Ladislav Havrišáka a Jiřího Nesázala, který osobní statečností umožnil útěk několika lidí před střelcem v restauraci v Uherském Brodu, by měli poslanci navrhnout na Medaili Za hrdinství.

Šafránková, Žáček, Jaroš, Fibingerová a Hess by se mohli stát kandidáty poslanců na Medaili Za zásluhy. Sněmovna k nim podle doporučení připojí sociologa Iva Možného, onkoložku Jitku Abrahámovou, mineraloga a geologa Jana Husa Bernarda, válečného veterána Františka Bindera, jenž zemřel v boji na palubě bombardéru, a dirigenta, sbormistra a skladatele Jana Mariu Dobrodinského. Šanci získat medaili patrně budou mít bývalý motokrosový jezdec Jaroslav Falta, někdejší gymnastka Věra Růžičková, olympijský medailista a účastník protinacistického odboje Jan Gajdoš, církevní historik František Xaver Halas a kněz Josef Jiran, který v emigraci vytvořil síť pro převoz léků, potravin i peněz do socialistického Československa.

 

Sněmovna by mohla dále navrhnout odborníka na Portugalsko, Afriku a Latinskou Ameriku Jana Klímu, výtvarníka Zdeňka Kolářského, chirurga a traumatologa Leopolda Plevu, Otu Sekyrku, kterého perzekuoval komunistický režim, dětského psychologa a spoluzakladatele Konta Bariéry a Dětského centra Paprsek Jaroslava Šturmu a básníka, spisovatele a publicistu Jaroslava Šumšala, jenž zemřel v osvětimském koncentračním táboře.

Mezi nominovanými jsou rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948, Jaromír Vašků, pod jehož vedením se v Česku provedly první aplikace umělého srdce, Ladislav Zeman, jehož práce je spojena s úspěchy Královéhradeckého Klicperova divadla, a místopředseda Ústředního bramborářského svazu Jiří Zvolánek.

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností. Zeman může, ale také nemusí návrhy zohlednit. Vyznamenání prezident předává tradičně především 28. října, tedy na den výročí vzniku československého státu.

 
 
 
Autor: ČTK

zdroj Blesk,cz

Vyznamenání za Libuši Šafránkovou převzala její sestra.

Vyznamenání za Libuši Šafránkovou převzala její sestra. Foto: reprofoto Česká televize

Libuška Šafránková si kvůli zdravotním problémům nepřišla pro státní vyznamenání, zastoupila ji sestra

28. října 2015 21:13

Mezi osobnostmi, které se u příležitosti výročí vzniku Československa dočkaly státního vyznamenání, byla i oblíbená herečka Libuše Šafránková (62). Ve Vladislavském sále Pražského hradu ale chyběla.

Představitelka pohádkové Popelky se už delší dobu neobjevuje na veřejnosti a její nepřítomnost na ceremoniálu je důkazem toho, že její zdravotní stav bohužel není dobrý. Herečka se od prezidenta Miloše Zemana dočkala medaile za zásluhy o stát v oblasti umění, ale do sálu nedorazila. Poctu za ni nepřevzal dokonce ani její manžel Josef Abrhám (75), ale sestra.

Libuše Šafránková byla za své zásluhy vyznamenaná stejně jako zpěvák Václav Neckář (72) či skladatel Ladislav Štaidl. Naprosto nepochopitelným je Zemanovo rozhodnutí vyznamenat i kontroverzního umělce Františka Ringo Čecha (72), jehož přínos pro Českou republiku je opravdu diskutabilní.

Adam Chromý, Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mudr,blažej,arnošt

(ing,zdeněk,skotnica, 13. 12. 2019 5:21)

pan,mudr,blažej,arnošt,tak,představujeme
neboli,pamatujeme
si,josefa,abrhama,no
neboli,parise
nerudneho,ze
serialu,byl,jednou,jeden,dum
nechce,se,věřit,že,už,je,80,le,tak,hodně,štěsti,do,dalšich,let

mudr,blažej,arnošt

(ing,zdeněk,skotnica, 13. 12. 2019 5:21)

pan,mudr,blažej,arnošt,tak,představujeme
neboli,pamatujeme
si,josefa,abrhama,no
neboli,parise
nerudneho,ze
serialu,byl,jednou,jeden,dum
nechce,se,věřit,že,už,je,80,le,tak,hodně,štěsti,do,dalšich,let

mudr,blažej

(ing,zdeněk,skotnica, 12. 12. 2019 13:48)

at,se,nám,to,zda
nebone,80,čily,osum,desetileti
ma,herec,josef,abrham,ano
pamětnici,si,vzpomenou
kdy,se,v,polovině,70,let
stoleti,minuleho,oběvil
serial,nemocnice,na,kraji,města
kde,hral.mudr,arnošta,blažeje,ano
serialoveho.tchana,hral,mu,moučka,jaroslav
on,byl,levicoveho,zaměřeni,ale,podivejte
se,nato,takhle,kdyš,někdo,chtěl,zrušit,levici
komunisty,to,byli,demokrati,ano,v,levici,našli
se,lidi,kteři,byli,řikaš,a,zas,to,dělaš,jinak
no,i,v,demokracii,jeto,bohužel,no,zpět
ktomu,tematu,puvodnimu,josef,abrham
si,zahral,,o,tlustem,pradědečkovi,tato,pohadka,o,tlusterm
pradědečkovi,ktera,vznikla,roku,1970,no,josef,abrham,si,zahral
v,serialu,bambinot,ale,co,josefu,abrhamovi,povedlo,se
jsou,večerničky,přihody,pana,krbce,ano,mam,dojem
že,josef,abrham,namluvill,i,dalši,řadu,tohoto
serialu,večerničkoveho
no,co,josefu,abrhamovi,povedlo
se,že,namluvil,dvoudilný,film,ktery
nadabovan,byl,počatkem,let
70,let,minuleho,stoleti
tento,film,3,mušketyři,je,dvoudilny
francouskeho,krale,mluvi,beneš,svatopluk
čily,svatopluk,beneš,narozen.24.2.1918.tedy
jak,ve
svých,vzpominkach,řekl,narodil,jsem
se,ještě,z,rakousko,uherska,tedy,kdy,česky
a,slovenský,narod,samostatnost,chtěl,tedy
v,roudnici,na,konci,1,světove,valky
svatopluk,benš,bohužel,podlehl,arterioskleroze
ktera,pro,pukla,po,mozkove,přihodě,kterou,dostal
pře,17,lety,ke,konci,lisopadu,roku,2002,některe
prameny,uvaději,že,se,tak,stalo,,o,rok,později
v,listopadu,roku,2003,v,cibulkově,kalendaři,který
vyšel,tento,rok,sam,cibulkuv,kalendař,koupený,mam
už,na,2020,ano.svatopluk,beneš,je,vifoceny,ještě,roku,2003
kdy,ruže.střihal,kratce,nato,ho,postihla,mozkova,přihoda
poniš,musel,do,lečebny,dlouho,době,nemocných,kdy
jeho,utrpeni,skončilo,po,dlouhe,nemoci,27,4,2007
kdy,se,jeho,pout,uzavřela,ve,svých,89,letech
svatopluk,beneš,vydal,svoje,paměti,svatopluk
beneš,být,hercem,kdyš,byl,ještě,soběstačný
vydal,svoje,paměti,svatopluk,beneš,být,hercem
kniška,vyšla,roku,1992,druhe,vydani,vyšlo
roku,1995,třeti,roku,1998,vysani,čvrte,vyšlo,roku
2004,věděl,bych,rad,kdy,se,dočkame,vydani,5,ano
přišti,jeto,kniha,pěkna,no,co,řici
chtěli,jsme,josef,abrham,hral,i,karla,čapka
kde,hral,svatopluk,beneš,prvniho,osvoboditele
našeho,naroda,českeho,i,slovenskeho,tedy,československy
narod,chtěl,svou,samostatnost,ano,tento,národ,českosloveský
byl,celých.75,let,ano,kdy,1.1,už,bude,27,llet,kdy,vznikli
dva,narody