Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jitka Smutná - Tereza Nekudová

Jitka Smutná,*16.4.1952 - herečka

 

Energická, osobitá, extrovertní, ale také otevřená hlubokým citům. Své mladé mamince a otci-novináři se narodila jako nejmladší ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Vladimír je kameramanem (Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve), tutéž profesi má i její manžel Jaromír Nekuda. Dětství v 50. letech prožila v proletářských Nuslích.

Nejdřív chtěla být novinářkou, po roce 68 se rozhodla pro DAMU. Začínala v Pardubicích, v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy, kde strávila plodných 14 let. Založila tam rodinu a hlavně tam sehrála spoustu velkých rolí: Fanku v Loupežníkovi, Agátu v Ženitbě, Mirandu v Bouři... V roce 1990 se vrátila do Prahy. Nastoupila do Národního divadla (Pekař Jan Marhoul, Sbohem Sokrate, Sekretářky, Pygmalion) Diváci na ni chodili i do Divadla bez zábradlí (Racek, Hlučná samota), divadla Kolowrat (Smlouva od A. Goldflama, Černé mléko. Za roli pokladní v této hře byla nominována na cenu Thalie), za zajímavou rolí neváhala dojíždět zpátky do Ostravy (chůva ve hře Romeo a Julie). Hraje i ve Švandově divadle (Žebrácká opera), v Divadle Na Prádle (Motýli), v Řeznické (šokující a kontroverzní Zlomatka) a v Divadle Palace (Dveře). Známá je z českých filmů (Sedm hladových, Návrat idiota, Otesánek), ještě populárnější je však z televize (seriál Bazén, Černí baroni, Tři králové, Ordinace v růžové zahradě aj.)

Skládá vlastní písničky, píše verše, na folkových koncertech v Ostravě se potkávala i se svým vrstevníkem J. Nohavicou. Talent zdědila i dcera Tereza, která zpívá s několika kapelami a hostuje v Národním divadle, syn Jakub staví kulisy v Divadle Na Fidlovačce. „Nejvyšší hodnotou je pro mne směřování k životní harmonii,“ říká herečka, která ráda zahradničí a je vášnivou čtenářkou.

zdroj Osobnosti,cz

17. června 2014 • 12:00

Jitka Smutná musela zpátky do práce! Na bydlení si vydělává jako pošťačka

Jitka smutná jde dál za svým snem zrekonstruovat starý dům.
Jitka smutná jde dál za svým snem zrekonstruovat starý dům. (TV Prima, ara, koláž Ahaonline.cz)
 

Roznáší dopisy, aby vydělala na rekonstrukci ruiny! Herečka Jitka Smutná (62) má zase důvod k radosti. Dostala novou práci! Statisíce, o které přišla smrtí Lídy Bernátové v Cestách domů, vydělá jako pošťačka. Podle informací deníku Aha! si měsíčně přijde na částku kolem 70 000 Kč.

Smrt postavy Lídy Bernátové v Cestách domů jí přišla pěkně draho. Nejenže herečka ztratila seriálovou rodinu, ale přišla o pravidelný příjem a velký balík peněz. Podle zdroje ze štábu si za 2,5 roku v seriálu vydělala skoro milion.

Konečně povolení
Všechny peníze navíc investovala do ruiny v Měčíně, kterou si pořídila se svou partnerkou, spisovatelkou Petrou Braunovou (47). A i když šla rekonstrukce objektu, ve kterém chtěla Smutná s partnerkou vybudovat kulturní centrum, ze začátku docela rychle, po skončení v Cestách domů se ve velkém už nepokračovalo. A to nejen kvůli financím.

Ze seriálu do seriálu
Objekt v Měčíně je tedy zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se Smutná vrátila do seriálu. A i když není bohatou paničkou jako v Cestách domů, ale pošťačkou Boženkou ve Svatbách v Benátkách, zase začne vydělávat měsíčně slušné peníze, které můžou jít na rekonstrukci.

S účinkováním v novém seriálu se tedy Jitce a hlavně objektu blýská na lepší časy. Zatímco se od loňského roku do dneška objevily nová jen tři okna, od prázdnin se začne s rekonstrukcí určitě zase ve velkém stylu. Jitka patří mezi seriálové hvězdy, a tak se její honorář bude pohybovat minimálně okolo deseti tisíc za natáčecí den, při počtu sedmi natáčecích dní si přijde na na částku 70 000 Kč. A to už jsou slušné peníze na rekonstrukci.

Problémy před kamerou: Staré kolo nebrzdí!
Smutná hraje ve Svatbách v Benátkách pošťačku Boženku. Návrat před kameru se ale neobešel bez problémů. „Pro mě jsou humorné i ty momenty, kdy před kamerou jedu na kole. Kolo, které tu mám, je na rozdíl od mého vlastního stařičké. A protože s ním netočím tak často, mám někdy problém dobrzdit před kamerou na předem určeném místě,“ směje se Jitka Smutná.
 

Autor:  hoh, zej

zdroj Aha,cz

 Tereza Nekudová,*5.2.1979 - herečka, zpěvačka

Tereza Nekudová je dcerou Jitky Smutné, se kterou hraje v představení Dveře aneb Pane, vy jste náhoda!. Známe ji spíše jako zpěvačku s výborným hlasem, než jako herečku.

V současnosti se objevuje jako host v několika pražských divadlech: Divadlo V Řeznické (Zlomatka), Divadlo Komedie (Kabaret Ivan Blatný), Národní divadlo, Divadlo Kolowrat. V minulosti hrála v Divadle Bez zábradlí (České sekretářky).

Hraje a zpívá též v muzikálech: Městská divadla pražská (Šakalí léta), Ta Fantastika (Excalibur, Obraz Doriana Graye).

Zpívala nebo zpívá se skupinami Skyline, Second Infinity, Significant Other, Base Line, Jazz Efterratt, Takin´ Off, Jull Dajen, Space Junkie, Cyberprague a dalších. Zajišťovala hudební spolupráci divadelním představením (Nezabiješ v Divadle Vikadlo), zpívala na soundtracku k filmům Nuda v Brně a Perníková věž, spolupracovala na projektu Agur 3 – Poslední bitva.

Mohli jsme ji také vidět ve filmu Jak ukrást Dagmaru. Hraje v seriálu Tv Nova Ulice Alexandru (Sašu) Třešňákovou.

zdroj Osobnosti,cz

  1. listopadu 2014 • 05:00

Jitka Smutná vydělala přes milion: Dál však musí žít v ruině!

Za Vinaře dostala Jitka Smutná milion, přesto jí ještě 420 tisíc chybí...
Za Vinaře dostala Jitka Smutná milion, přesto jí ještě 420 tisíc chybí... (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka, FTV Prima, koláž Ahaonline.cz)
 
 

 

 
 

„Já je obě obdivuji, že se do toho pustily,“ řekl Aha! starosta Měčína Stanislav Skala (56). Práce pokračují dál, teď se vyměňovala okna. A ono, když jedno vyjde na dvacet tisíc korun, tak to je náročné,“ dodal. Výměna speciálních osmitabulkových oken jde ale pomalu. V červnu bylo zasazené jedno a do dnešního dne jich přibylo šest. Jen za okna tak Jitka s Petrou zaplatily už 140 000 korun! A protože dům jich má ještě 21, vyjde jejich výměna na dalších 420 000 korun.

Hlavně spisovatelku to stálo hodně sil. „Mám radost, protože se mi konečně podařilo sehnat povolení památkářů na výměnu oken,“ svěřila se v lednu hereččina partnerka. Svého snu se ale Jitka s Petrou nevzdávají. „Mým cílem je vytvořit v domě kulturní stánek s celoročním programem, otevřeným obyvatelům Měčína a okolí i návštěvníkům z celé republiky,“ říká Braunová.

Autor:  zej

zdroj Aha,cz

17. listopadu 2014 • 12:00

Lesbička Jitka Smutná otevřeně: Jak je to s homosexualitou mezi jejími hereckými kolegy?

Jitka Smutná v rozhovoru pro lui-magazine.cz přiznala, že svou orientaci nikdy nevnímala jako problém. V divadelních kruzích se u svých kolegů nikdy nesetkala s nepochopením, ale to je prý celkově dáno uměleckým prostředím. Jak to v těchto kruzích tedy vypadá?

„Pracovní prostředí, ve kterém se vyskytuji, je ze své podstaty k této odlišnosti více tolerantní a respektující. Je mezi námi spousta homosexuálů a nikdy jsem se nesetkala s tím, že by s nimi kdokoliv měl problém. Já sama mezi nimi mám báječné kamarády a kolegy. V divadelní branži lidé sexuální orientaci prostě neřeší. To se týká homofobní části naší společnosti…,“ říká herečka.

zdroj Aha,cz

Co je to za kuliferdu? Známá herečka, která preferuje ženy, má kouzelného vnoučka

21. prosince 2014 18:47

Aktuálně ji můžete vídat na několika pražských divadelních scénách či jako pošťačku v seriálu Svatby v Benátkách, kde si nedávno vzala za muže místního poetu. I ona byla v reálném životě dříve ve vztazích s muži, nakonec ale zjistila, že ji to více táhne k ženám a dnes žije se spisovatelkou Petrou Braunovou.

 
 
 

Jitka Smutná byla léta v manželském svazku, a tak se ani jí nevyhnuly babičkovské starosti a radosti. A jak nedávno uvedla, vnoučátka si užívá. „Role babičky je tou nejkrásnější, které mi život nadělil,“ řekla Super.cz.

Staršího vnuka Františka (ještě má Edu, který se narodil letos) hlídá, kdykoli jí to práce dovolí a dělal jí doprovod i na návštěvě nového knihkupectví na Václavském náměstí, kde se díky přítomnosti Mikuláše, čerta a anděla nenudili ani malí návštěvníci. 

 

Super.cz

 

V seriálech bývá umolousaná žena od vedle: Jitka Smutná o sebe ale dbá

4. května 2015 18:11

Herečku Jitku Smutnou v seriálech, v nichž je vyhledávanou představitelkou rázných žen od vedle, nevídáme zrovna upravenou. V reálu o sebe ale dbá, rozhodně nevynechává pravidelné návštěvy u kadeřníka a česat se nechává i na společenské události.

Jitka se stala tváří projektu na pomoc dětem z FOD Klokánek v Láskově ulici v Praze 4, na jehož podporu se dražily panenky Barbie. Ona byla jedním z hlavních aktérů, a tak chtěla, aby jí to slušelo. "Večer proběhl velmi úspěšně, pro děti se vybralo přes 140 tisíc," hlásila den poté nadšená herečka.

Právě kvůli práci a charakteru postav, které hraje, si kadeřník Martin nemohl dovolit pro tentokrát experimentovat. Jenom Smutné dobarvil odrostlé vlasy, zastříhl konečky a upravil ji na charitativní akci.

A kde ji diváci mohou v nejbližší době vidět? „V létě mě očekává natáčení druhé série seriálu Vinaři, seriál Svatby v Benátkách, letní představení Saturnina na lodi bratří Formanů v režii Ondřeje Havelky (60) a role ve filmu Milada o Miladě Horákové," rozhodně se nebude nudit Smutná. 

Saša Šeflová, Super.cz

 
Jitka Smutná

Jitka Smutná Hermína

Vedle své partnerky kvete: Herečka z Vinařů (63) zhubla a změnila barvu vlasů. S létem šla do tmavé

2. července 2015 11:53

Herečka Jitka Smutná se rozhodla pro lehkou změnu účesu. A zatímco většina žen na léto vlasy zesvětluje, ona na to šla z druhé strany - vlasy ztmavila a nakadeřila. Vypadá to rozhodně líp, než jak to zní.

S touto image se Smutná objevila v zoologické zahradě, kde měla milou povinnost pokřtít nový přírůstek - tapíra Tobiho. Kmotry se stali také herec Miroslav Etzler a skifař Ondřej Synek.

Pražskou zoologickou zahradu má herečka velmi ráda, navštěvuje ji už dlouhá léta. „Chodím sem už šedesát let. Pamatuji se na prvního slona, kterého jsem tu viděla jako tříletá. Jmenoval se Petr a mám s ním i jeden zážitek. Byla jsem při tom, když mu ošetřovali kel, a sledovala jsem to s velkým zájmem. Hodně mě překvapilo, že se nebál a snášel to v pohodě. Tak jsem si řekla, proč bych se já měla bát zubaře, když to tohle zvíře zvládlo. A bylo po strachu z kleští i vrtačky,“ s úsměvem dala k dobru jednu z vlastních historek se zoo spojených. 

Jana Hofmanová, Super.cz

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář