Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiřina Štěpničková - Jiří Štěpnička

Jiřina Štěpničková,*3.4.1912 - 5.9.1985 - herečka

965844_jirina-stepnickova.jpg

Vynikající česká herečka s nezaměnitelným osobitým projevem, která byla bohužel malinko zastíněna ostatními hvězdami našeho předválečného filmu. Přesto byla obsazována celkem často, a to zejména do tragických rolí, respektive do rolí nešťastných dívek. Objevila se ale i v některých komediích. Nejinak tomu bylo v divadle, kde občas vystupovala ve veselohrách, její doménou však zůstaly role tragické.
Během studia na konzervatoři hostovala v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha. Ještě před absolutoriem se stala členkou Národního divadla. Po šesti sezónách odešla na Vinohrady. V letech 1962 – 1985 byla členkou Realistického divadla.
U filmu začínala na počátku 30. let, za její zlomový film by se pak dala považovat Maryša (1935). Ta jí na jednu stranu přinesla další nabídky, ale na druhou stranu jí přiřkla typově podobné role, tedy role vesnických, nešťastně zamilovaných dívek či žen, které se později i pomatou na rozumu.

Ať už je to Vojnarka (1936), Muzikantská Liduška (1940), nebo Viktorka v Babičce (1940) Františka Čápa. Její nepřítomný, zasmušilý či zasněný pohled se na takové role vskutku více než hodil, ale její talent by určitě volal i po složitějších postavách. Místo nich se objevila v několika komediích - Jedenácté přikázání (1935), Velbloud uchem jehly (1936), Včera neděle byla (1938) a veselohrách (Počestné paní pardubické 1944).

Za války odmítla hrát v německých filmech, před kameru se vrátila až v 60. letech.
V roce 1947 se jí v Londýně narodil syn Jiří. Po návratu do Čech a následném útěku do ciziny byla zatčena a obviněna ze špionáže. Odsouzena byla k patnácti letům vězení, propuštěna byla na amnestii v roce 1968.
V roce 1969 dostala titul zasloužilá umělkyně. Jiřina Štěpničková zemřela v roce 1985 na rakovinu.

Syn Jiří je také herec.

Autor: judita, dg

zdroj Osobnost,cz

Jiří Štěpnička,*16.4.1947 - herec

 

1969
ukončil studia herectví na pražské DAMU

1969-72
Divadlo Vítězného února / Klicperovo divadlo v Hradci Králové; role: např. Liliom (Balada od kolotoče), Kristián (Cyrano z Bergeracu)

1972-75
Státní divadlo v Brně; Topůrko (Zbojníci a žandáři), Romeo (Romeo a Julie) aj.

1975
Národní divadlo; Lazar (Milenci z kiosku), Zajíček (Lucerna), Franci (Periferie), Francek (Maryša), Petruccio (Zkrocení zlé ženy), Martin Kabát (Hrátky s čertem), Švanda (Strakonický dudák), Cliff Lewis (Ohlédni se v hněvu), Vlas (Letní hosté), Maršálek von Kalb (Úklady a láska), Vít (Kutnohorští havíři), Jeroným Pražský (Vy jste Jan), Cal (Boj černocha se psy), Iáson (Médeia), Náčelník chóru (Oidipús vladař), Deane (Doktor Fischer ze Ženevy), Vrbka (Rok na vsi), Nikolaj Stavrogin (Běsi), Ferdinand II. (Bloudění) aj.

Je to syn herečky Jiřiny Štěpničkové.

Autor: johnny, dg

zdroj: Osobnosti,cz

Narozen v roce 1947. Studium herectví na DAMU v Praze ukončil v roce 1969. Prvním jeho angažmá bylo hradecké Divadlo VÚ, kde působil tři sezony (hrál tu např. Lilioma v Baladě od kolotoče, titulního Oidipa vladaře, Kristiána v Cyranovi z Bergeracu, Dudleye v Minutách na hodinách). V letech 1972-75 byl členem Státního divadla v Brně (Topůrko ve Zbojnících a žandárech, Romeo v Romeovi a Julii, Vít v Kutnohorských havířích aj.).

V roce 1975 zakotvil v Činohře Národního divadla. Téměř ze stovky různorodých postav, které tu dosud ztvárnil, připomeňme alespoň tyto: Lazar (Nezval: Milenci z kiosku), Petruška (Gogol: Mrtvé duše), Petruccio (Shakespeare: Zkrocení zlé ženy), Zajíček (Jirásek: Lucerna), Franci (Langer: Periferie), Muhamed Ben Milut (Tyl: Středem země do Afriky), Albert (Storey: Farma), Mark (Patrick: Kennedyho děti), Václav (Stroupežnický: Naši furianti), Francek (bratři Mrštíkové: Maryša), Cliff Lewis (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Vlas (Gorkij: Letní hosté), Martin Kabát (Drda: Hrátky s čertem), Fortinbras (Shakespeare: Hamlet), Maršálek von Kalb (Schiller: Úklady a láska), Kornel (Čapek: Matka), Švanda (Tyl: Strakonický dudák), Lysandr (Shakespeare: Sen noci svatojánské), Andrea Sarti (Brecht: Život Galileiho), Vít (Tyl: Kutnohorští havíři), Žadov (Ostrovskij: Výnosné místo), Semjon (Gorkij: Vassa), Jeroným Pražský (Daněk: Vy jste Jan), Doktor (Spiró: Zahrada), Vévoda z Cornwallu (Shakespeare: Král Lear), Cal (Koltes: Boj černocha se psy), Vrbka (Rok na vsi bratří Mrštíků), Iáson (Eurípidés: Médeia), z posledních let jmenujme jeho Náčelníka chóru v Sofoklově Oidipu vladaři, Nikolaje Stavrogina v dramatizaci Dostojevského Běsů, Ferdinanda II. v adaptaci Durychova Bloudění, Richarda a Devlina v Pinterových aktovkách Milenec / … a v prach se obrátíš, Vávru v Maryše bratří Mrštíků, Rudolfa Höllera v Bernhardově hře Před penzí, Lazara v dramatizaci Vančurovy Markéty Lazarové, Russe Rigela v Mastrosimoneho hře Jako naprostý šílenci, Junia Bruta v Shakespearově Coriolanovi, Premiéra von Waltera v Schillerových Úkladech a lásce, Peterku ve Šrámkových Zvonech, , Lorda Hastingse v Shakespearově Richardovi III., Shylocka v Kupci benátském, Janáčka ve Frielových Listech důvěrných atd.

V současném repertoáru hraje na jevišti Národního divadla Ragueneaua v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Filipa Dubského ve Stroupežnického Našich furiantechRadovida v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně a Grumia ve Zkrocení zlé ženy, ve Stavovském divadle hraje Oronta v Moliérově Pánovi z Prasečkova, v Divadle Kolowrat Raye v inscenaci Blackbird - za kterou byl oceněn Cenou Komerční banky a Thálie. Na Nové scéně hraje Jeremyho Čejku v Zelenkových Ohrožených druzích.

Rozsáhlá je jeho činnost mimo Národní divadlo – hostuje občas na jiných scénách, spolupracuje s filmem, televizí, rozhlasem a dabingem (2002 – Cena F. Filipovského za dabing).

FILM A TELEVIZE

Hrál například ve filmech Slasti Otce vlasti, Křehké vztahy, Jak básníci přicházejí o iluze, Nezvěstný, Povodeň, v seriálech Moje srdcová sedma, Dobrodružství kriminalistiky, Čapkovy kapsy, Terapie.

OCENĚNÍ

2010 - Cena Thálie za roli Raymonda v inscenaci Blackbird
 

  1. září 2014 • 05:00

Jiří Štěpnička (67) napravuje starý hřích: Oženil se s Milenou Steinmasslovou (59)!

Konečně se Milena Steinmasslová dočkala a je provdaná za Jiřího Štěpničku.
Konečně se Milena Steinmasslová dočkala a je provdaná za Jiřího Štěpničku. (Foto: FTV Prima, ara)
 
 
 
 

 

 

 

Osud si umí zahrávat. V roce 1976 opustil Jiří Štěpnička (67) coby Vítek v seriálu Muž na radnici těhotnou přítelkyni Bohunku, kterou hrála Milena Steinmasslová (59). „Trafikantka mi kvůli tomu neprodala ani startky,“ postěžoval si Jiří.

Herec byl pak u diváků dlouho v nemilosti. Muž na radnici totiž svého času večer vylidňoval ulice a návsi a lidé bez dechu sledovali seriál Jaroslava 
Dietla (†56) z maloměstského prostředí.


Všude se řešilo, zda se manželka Jitka v podání Jiřiny Bohdalové (83) vrátí k hlavnímu hrdinovi Františku Bavorovi, kterého hrál Zdeněk Buchvaldek (†59), a jestli se Štěpnička zachová jako chlap a vezme si Bohunku Bavorovou, s níž čeká dítě. Jiří se ale podle scénáře zachoval jako zloduch.
Nyní, po 38 letech, dostal Štěpnička konečně šanci svůj tehdejší hřích odčinit. Dostal roli špičkového chirurga v seriálu Cesty domů. „A hádejte, kdo mi hraje ženu? Milena Steinmasslová! Tak vidíte, konečně jsem si ji vzal. Sice to chvíli trvalo, ale stalo se,“ smál se spokojeně Štěpnička. Takže už zase může klidně do trafiky pro cigára...

Autor:  höh

zdroj Aha,cz

Jiří Štěpnička

Jiří Štěpnička Foto: archiv FTV Prima

Lékaře hrál v Básnících i Cestách domů: Tenhle populární herec se do doktorského pláště oblékne i v novém seriálu

20. března 2017 8:02

Herec Jiří Štěpnička (69) už počtvrté ve své herecké kariéře oblékne doktorský plášť. Coby primář Jiří Bojan si zahraje v novém seriálu z lékařského prostředí Modrý kód.

S rolemi lékařů začínal Štěpnička ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze, v Ordinaci v růžové zahradě šéfoval jako primář na anesteziologii, v primáckém seriálu Cesty domů byl pak primářem kardiochirurgického oddělení.

Jeho aktuální postava Jiří Bojan vede tým špičkových lékařů na urgentu. „Primář Bojan si nad rámec své profese udělal atestaci z psychologie, aby na svém postu dobře obstál. Je dost nekompromisní, ale zároveň dokáže rozlišovat, co je dobré a co špatné. A to je, myslím, pro vedoucího pracovníka velmi důležitá základna,“ říká o své nové roli Jiří Štěpnička.

K lékařské profesi má známý herec blízko i v soukromí. Jak sám říká, „odkojen“ je profesorem Hněvkovským, kolem sebe má čtyři nemocniční sestry a lékařem je také jeho syn. Po nemocnicích, stejně jako většina lidí, ale chodit netouží, nemocný prý ani moc nebývá. Na jeden nemocniční pobyt ovšem nezapomene.

„Když mi bylo osm, poležel jsem si se zánětem mozkových blan půl roku v nemocnici. Ale pak to mělo výhodu, že jsem chodil do školy jen na dvacet minut, což mi spolužáci záviděli. A váže se k tomu jedno podezření – že jsem si tu nemoc přivodil sám. Tenkrát jsem neměl hotový úkol do školy, měl jsem z toho stresovou situaci a vsugeroval si, že budu nemocný. A způsobil jsem si infekční zánět mozkových blan. Naštěstí to byla infekční forma, po které nejsou následky, jako třeba ztráta paměti,“ směje se dnes při vzpomínce z dětství. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

 

 

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář