Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Sovák - Jiří Schmitzer

Jiří Sovák,*27.12.1920 - 6.9.2000 - herec

 

Označení komediant považoval populární divadelní a filmový herec Jiří Sovák za vyznamenání. Měl vždycky radost, když se někdo smál a sám uměl svůj chytrý humor rozdávat, třebaže tvrdil, že není "čistokrevný komik". V paměti nejširšího publika proto zůstane především jako komediální herec a skvělý vypravěč.

Těžko by si dnes někdo představil neurotického revizora na penzi Evžena Humla z Chalupářů, mistra Kroupu z nestárnoucího filmu Marečku, podejte mi pero! či koumavého Bouvarda ze seriálu Byli jednou dva písaři jinak než v podání Jiřího Sováka. Totéž platí i pro docenta Beránka v komiksovém filmu Kdo chce zabít Jessii? či jeho fasádníka v Podskalského komedii Světáci. Nezapomenutelný byl i ve filmu Ať žijí duchové! jako rytíř Brtník z Brtníku či jako kouzelník Vigo z Arabely.

Uměl zahrát prakticky všechno, vypadal přirozeně v montérkách jako v obleku, ve fraku či v historickém kostýmu. Vystřihl lehce seriózního úředníka, opilce anebo nevrlého dědka v rádiovce a této tvárnosti režiséři hojně využívali.

Jako herec byl Sovák dobrý sólista, ale uměl ctít a nechat vyniknout i své spoluhráče. Je to dobře znát na partnerství s Janem Werichem v Uspořené libře nebo filmu Magnetické vlny léčí. Také s Vlastimilem Brodským toho natočili hodně, až měli strach, aby je nebrali jako Laurela a Hardyho. Rád vzpomínal na Miroslava Horníčka. Spolu v Písařích využili šanci v improvizaci beze zbytku a seriál u diváků zabírá dodnes. A bez Sováka a Josefa Kemra by televizní Chalupáři také nebyli tak populární.

Sovák se narodil 27. prosince 1920 v Praze Na Bojišti v rodině hostinského jako Jiří Schmitzer. Sovákem se stal, když přišli Němci, na rozdíl od mnohých se tehdy počeštil. Jeho ženy zůstaly však Schmitzerové, i ta třetí poslední Anna, s níž byl více než 40 let šťastně ženatý.

Hoteliérem, jak chtěl tatínek, se nestal, i když se učil na číšníka. Už jako úředník ve spořitelně hrál s ochotníky. Za války krátce studoval na konzervatoři, pak byl nasazen v továrně Walter v Jinonicích. Hrál na Živém jevišti v Rokoku, jezdil s kočovnou společností, také se Zitou Kabátovou, a v roce 1943 odešel do divadla v Třebíči. Po válce si odbyl vojnu v Armádním uměleckém souboru, kde se spřátelil s Horníčkem.

Svou "vysokou hereckou školu" absolvoval v Déčku u E. F. Buriana, odkud v roce 1952 přešel na Vinohrady. "Chytil" tu zrovna éru armádního divadla, kdy se na jevišti hlavně střílelo. Potkal se tu ale s Jiřinou Jiráskovou, Vlastou Chramostovou, Brodským. Odehrál ale i pár pěkných rolí v klasice, vzpomínal třeba na pekelníka Ichturiela v Drdových Dalskabátech.

Sovák přiznával, že byl "drzej parchant", nelísal se. Pro slovo nikdy daleko nešel a měl kvůli tomu řádku malérů, nejen v kumštu. "Nepřetvařoval se, a když mu někdo neseděl, použil svou smrtící ironii. Tak se choval ke každému, ať to byl ministr, nebo domovnice," vzpomínala jeho žena Andulka, jak jí říkal.

V Národním divadle zakotvil Sovák v roce 1966 a na první scéně se vypracoval mezi přední charakterní herce. Odešel po 17 letech kdy mu zranění po autonehodě ztěžovalo divadelní práci. Ze svého ústraní na chalupě ve Stříbrné Skalici se však vracel alespoň na televizní obrazovku.

Měl štěstí na režiséry - Martina Friče, Zdeňka Podskalského, Václava Vorlíčka, Oldřicha Lipského a další, se kterými natočil v té době jedny z nejlepších komedií. A přestože občas musel vzít i taková ta "vína - mladá, červená, růžová", snažil se vždycky "postavit figuru, která by na plátně žila". I figurku udělal tak, že si ji divák zapamatoval.

Byl skvělý vypravěč, i když to zprvu nebyl "jeho šálek čaje". Začínal s Vladimírem Menšíkem, brzy se mu však vyrovnal. Vystupoval v televizi i na zájezdech a dokud mu zdraví dovolilo, bavil diváky svými bohatýrskými historkami kořeněnými nezaměnitelným "sovákovským" humorem.

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

Jiří Schmitzer,*25.10.1949 - herec

 

Jiří Schmitzer se narodil 25. listopadu 1949. DAMU absolvoval roku 1974, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem, od roku 1985 je členem Ypsilonky. Poprvé si jej pro větší filmovou roli vybral režisér Oldřich Lipský do komedie TŘI CHLAPI NA CESTÁCH (1973) inspirované populárním televizním seriálem. Nevýrazné role následovaly v detektivkách MOTIV PRO VRAŽDU (režie Július Matula, 1974) a HOLKA NA ZABITÍ (režie Juraj Herz, 1975).

Už rok nato přišel průlom v podobě Kroupy mladšího v úspěšné komedii MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (režie Oldřich Lipský, 1976), v níž si synovský part zahrál po boku svého otce Jiřího Sováka. V přepisu POSTŘIŽIN Bohumila Hrabala, který v roce 1980 natočil Jiří Menzel, na sebe upozornil coby nevýbojný správce pivovaru. Objevil se i v dalším Hrabalovském snímku SLAVNOSTECH SNĚŽENEK (1983), stejně jako v následujícímMenzelově snímku VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ (1986).

V 80. letech jej začali režiséři obsazovat hojně do úloh tatínků a do dětských snímků vůbec: VŠICHNI MAJÍ TALENT (režie Zdeněk Flídr, 1985), OUTSIDER (režie Zdeněk Sirový, 1987), MOŘE ZAČÍNÁ ZA VSÍ (režie Zdeněk Flídr, 1988), NEFŇUKEJ, VEVERKO (režie Věra Šimková-Plívová, 1988). V rodinném snímku PÁNI EDISONI (režie Vít Olmer, 1987) se představil také jako autor ústřední písně a zpěvák. V podobenství DŮM PRO DVA (režie Miloš Zábranský, 1988) ztvárnil náročnou tragickou figuru uzavřeného Bóži, který se pokouší žít čestně i ve světě plném kompromisů. Poprvé v té době hrál ve filmu Jana Hřebejka, a to v jeho druhém mimoškolním filmu na FAMU L.P. 1948 (1989).

V první polovině devadesátých let si zahrál mimo jiné ve dvou projektech inspirovaných dílem Franze Kafky - PROCESU (režie David Jones, 1992) a AMERICE (režie Vladimír Michálek, 1994). Velkou úlohu Kandy vytvořil vedle televizního seriálu i ve filmové verzi ZDIVOČELÉ ZEMĚ (1997). Za roli politického vězně Jardy Svobody ve filmu BUMERANG (1997) režiséra Hynka Bočana si odnesl Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon.

Z dalších filmů to jsou AKÁTY BÍLÉ (režie Bohdan Sláma, 1997), BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA (režie Petr Nikolaev, 1997), KANÁREK (režie Viktor Tauš, 1999), KYTICE (režie František A. Brabec, 2000), KRAJINKA (režie Martin Šulík, 2001), PERNÍKOVÁ VĚŽ (režie Milan Šteindler, 2002), LESNÍ CHODCI (režie Ivan Vojnár, 2003) či KRÁSKA V NESNÁZÍCH (režie Jan Hřebejk, 2006)

Popularitu mu přinesly také jeho písničkové recitály. Se svou dvanáctistrunkou natočil již tři alba.

zdroj Osobnosti,cz

  27. září 2013 • 12:00

Schmitzerův výbuch při otázce na tátu Sováka: Co to do něj vjelo?

Jiří Schmitzer nechce o svém otci ani slyšet!
Jiří Schmitzer nechce o svém otci ani slyšet! (koláž Ahaonline.cz)
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I když si spolu Jiří Schmitzer (63) a Jiří Sovák (†79) zahráli v několika filmech, jejich vztah byl na bodu mrazu. Syn slavného herce se dosud nechce o rodinných záležitostech vyjadřovat a při jakékoliv zmínce o svém otci ztrácí trpělivost!

Roztržka otce se synem byla hluboká, Schmitzer prý nemohl Sovákovi odpustit, že opustil jeho matku. Dlouhé roky se spolu nestýskali a Schmitzer dokonce mu nepřišel svému otci ani na pohřeb.

Vztahy mezi otcem a synem však naprosto ochladly v roce 1976, když Jiří Schmitzer pod vlivem alkoholu nešťastnou náhodou zavinil dopravní nehodu, při níž zemřel chodec. Po půl roce byl sice z vězení propuštěn, ale jeho otec na něj naprosto zanevřel. „Jirkovy děti svého dědečka znaly jen z televize. Jirka o tom nikdy nemluvil, ale dodneška se s tím vším nemůže vyrovnat,“ říkají Schmitzerovi kolegové. A jejich slova potvrzuje i nedávná hercova reakce na otázku týkající se jeho otce. „Zeptala jste se poprvé, řekl jsem vám, že na takové otázky neodpovím. Zeptala jste se podruhé, opakuji, že neodpovím. A zeptáte-li se potřetí, odejdu,“ vyhrožoval Schmitzer v rozhovoru pro časopis Instinkt.

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

  26. dubna 2014 • 05:00

Syn Jiřího Schmitzera: Studuje na kněze, ale slabost má pro děvčata!

Jiří Schmitzer mladší studuje na kněze.
Jiří Schmitzer mladší studuje na kněze. (Foto pro Aha! – showpix.cz, ara, koláž Ahaonline.cz )
 

 
 
 

 

 

 

Chce být sice knězem, současně má i slabost pro děvčata... Vnuk Jiřího Sováka (†79) a syn herce Jiřího Schmitzera (64) ale může v klidu oba svoje zájmy skloubit. V jeho církvi totiž celibát povinný není.

 

„Mám bakalářský titul z teologie na Husitské teologické fakultě, jako druhý obor pak filozofii,“ prozradil letos na předávání Českých Lvů Jiří Schmitzer mladší. „Ale kněz nejsem, na to, aby se člověk mohl stát kazatelem, musel by mít magisterský titul,“ uvedl věci na pravou míru student teologie, který se poslední tři roky věnuje také práci v nízkoprahovém centru pro děti a mládež. Schmitzerův syn tak může randit o sto šest!

 

Autor:  kl

zdroj Aha,cz

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

  14. srpna 2014 • 05:00

Tajný hrob Jiřího Sováka! Proč 14 let skrývali, kde se nachází?

Na zahradě za chatou nechala vdova Andulka zhotovit manželovi pomníček
Na zahradě za chatou nechala vdova Andulka zhotovit manželovi pomníček (Foto Aha! – Karel Kopáč, ara)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde odpočívá Jiří Sovák (†79) alias cholerický Evžen Huml z Chalupářů? No přece na milované chalupě, která ho stála život! Nikoli ale ve Višňové, kde se seriál točil, ale ve Stříbrné Skalici v Posázaví. „Sovča je tam, kde chtěl být, tedy doma a v kraji, který miloval,“ svěřila deníku Aha! vdova Andulka Sováková (75), která doposud hrob svého muže tajila.


Chtěla, aby měl na místě posledního odpočinku klid. Nejdřív manželovy ostatky střežila v bytě a potom mu na zahrádce milované chaty nechala zhotovit pomníček. Chalupu herec tak miloval, až se mu ale stala osudnou!
Na terase se pravidelně učil texty a jednou ho napadlo, že by nebylo špatné, kdyby si na ní udělal sprchu. „A udělal! Co to počasí dovolovalo, několikrát denně se tam od března do listopadu sprchoval,“ svěřuje Sováková a ukazuje nám torzo hercovy sprchy.

Oblíbená venkovní koupelna ale Sováka nakonec před 14 lety zradila. Uklouzl pod sprchou, zlomil si krček stehenní kosti, následovala nutná operace, po které Sovákovi začal selhávat organismus a herec zemřel. Snad i proto ho manželka Andulka po pohřbu přivezla zpátky na chatu do Stříbrné Skalice. Vždyť jeho život skončil na jeho nejmilovanějším místě na světě. A to je přece štěstí...
„Sovča to tu opravdu miloval. Pozemek jsme tehdy, téměř před padesáti lety koupili za krásných 1600 korun. To ty túje, co tu Sovča vysázel, byly dražší,“ svěřila nám Andulka. „Když je šel Sovča koupit, jedna stála šedesát korun. On ale viděl na cenovce šest korun, a tak jich ze samé radosti koupil šedesát. Potom se zhrozil ceny, málem omdlel, už to ale zaplatil, bylo mu trapné je vracet,“ směje se Sováková.
Sovětská chata
Manželé Sovákovi svému venkovskému obydlí říkali sovětská chata. „Přijely dva sovětské valníky, na kterých bylo dřevo, pár oken a dveří a my stavěli. Já věděla, že potom budeme dveře i okna měnit. Sovča si ale nedal říct. Přišel na to, až když na něho skrze okna začal padat sníh. Jemu se těžko něco vysvětlovalo, měl vždycky svoji hlavu,“ usmívá se Sováková.
Popel putoval z busty na zahradu
Ostatky Jiřího Sováka Andulka nejdřív ukryla do hercovy busty. „Potom se ale změnila situace a Sovčovi jsem na zahrádce udělala hrobeček,“ prozradila Aha! Sováková

Za rok má smutné výročí
Andulka nám ukázala také hercovu ložnici a její dveře, na kterých je Jiří Sovák, jak ho namaloval Miloš Nesvadba. „To byl dárek k Sovčovým pětasedmdesátinám,“ vysvětluje Sováková s tím, že příští rok uplyne už 15 let, co nás opustil představitel Evžena Humla z Chalupářů a desítek dalších rolí v mnoha nezapomenutelných českých komediích.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. srpna 2014 • 12:00

Vdova po Jiřím Sovákovi (†79) Andulka: Proč se málem rozvedli?

Andulka vzpomíná na horké chvíle v jejich manželství.
Andulka vzpomíná na horké chvíle v jejich manželství. (Foto Aha! – Karel Kopáč, ara)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vztekloun k pomilování. To byl nejen Evžen Huml ze seriálu Chalupáři, ale i jeho představitel Jiří Sovák (†79) ve skutečném životě. „Evžen Huml je Sovák. Oba byli líbezní hysterici a cholerici,“ řekla Aha! Andula Sováková (75) s tím, že za 40 let manželství s populárním hercem to bylo nesčetněkrát na rozvod.


Sovák často na natáčení Chalupářů odjížděl z chaty ve Stříbrné Skalici, kde to miloval nadevše. „Sovča si koupil saaba. Bylo to velmi zvláštní auto. Jelo, najednou se zastavilo, a potom se za deset minut rozjelo. Byli jsme s tím snad u nesčetně opravářů, nikdo nezjistil závadu.“


Na prádelní šňůře
Jednou takhle herec odjížděl svým saabem na natáčení. Vyjel z vrat a sjížděl z kopce dolů k silnici.
„Auto se zastavilo v půlce silnice. Sovča na mě zakřičel - sedni do svýho fiátka a přivez lano, auto vytáhnem a pojedeme tím tvým!“ popisuje Andulka, jak ji manžel láskyplně oslovoval. Jenže Sovák ve svém autě lano neměl a jeho paní také ne! „Tak přines prádelní šňůru,“ zavelel manželce. „Věděla jsem, že je to blbost, že se hned přetrhne. Ale dobře. On je svázal a řekl jeď!“ Urval si zub

Andulka se rozjela a ve vteřině šňůry praskly. „Bylo mi jasné, že někoho zabije. Nejspíš mě,“ usmívá se Sováková. A pokračuje: „Jal se šňury rozvázat. Pak do nich zuřivě kousal. Najednou se narovnal a měl nepopsatelný výraz ve tváři. Čekala jsem slůvko rozvod. On se ale začal smát s tím, že přišel o zub! Vypadla mu fazeta,“ popisuje Andulka.

A jak to dopadlo? Uplynulo už dávno deset minut a auto v pohodě nastartovalo. „Víte, ale říct, že vymýšlí blbosti, prostě nešlo. Byl to ale líbezný cholerik,“ uzavřela Sováková.

Hrál sám sebe
„Vedle cholerika se nemá cenu se smát. To si říkáte o vraždu. Vždycky jsem se musela držet, nebo raději odejít. To by byl rozvod,“ svěřila se Sováková. Huml z Chalupářů a Sovák, aniž by si to prý herec uvědomoval, téměř jedno jsou. „Sovča hodně improvizoval, hrál sám sebe. A je dobře, že mu to režisér František Filip dovolil. Hrál totiž sám sebe,“ říká Andulka.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

Syn Jiřího Sováka (†79) Jiří Schmitzer (64): Předává role a KONČÍ! Jeho sukni už si zkouší Navrátil...

Herectví už prý Jiřího Schmitzera (vlevo) unavuje a vzdává se svých rolí. Jeho otec měl větší výdrž!
23. srpna 2014 ● 12:00

Nečekané rozhodnutí! Jiří Schmitzer (64) se rozhodl pověsit herectví na hřebík. To, že chce nadobro opustit divadelní prkna, na něj napráskal jeho kolega Oldřich Návrátil (61).

 

„Byl jsem požádán, abych převzal po Jiřím Schmitzerovi, který chce do hereckého důchodu, což si myslím, že je velká škoda (!), roli jedné permanentně přiopilé nájemnice Maryšky ve Svaté rodině,“ vyzradil Navrátil, který se Schmitzerem hraje ve Studiu Ypsilon. „Na tuto roli jsem se připravoval o prázdninách, které jsem trávil na chatě, a tak jsem do místní hospody chodil v sukni,“ říká Olda v rozhovoru pro Ypsilonský zpravodaj.

Náznaky, že se syn Jiřího Sováka (†79) chystá seknout s herectvím úplně, přišly už loni. „Nechtěl hrát už ani v tomto filmu. Hrozně dlouho to odmítal, pořád mi vysvětloval, že to nemůže dělat, že je unavený, zhnusený,“ prozradil režisér Zdeněk Tyc (58), který ho ve svém filmu Jako nikdy obsadil do hlavní role muže umírajícího na rakovinu.

Nakonec v něm Schmitzer nejen hrál, ale dokonce za něj dostal Českého lva.

29 let věrný Ypsilonce

Za svou kariéru Jiří Schmitzer působil pouze na dvou divadelních scénách. Po absolvování DAMU v roce 1974 hrál 11 let v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 1985 je členem Studia Ypsilon.

Otec měl větší výdrž

Jiří Sovák (†79) se hraní vydržel věnovat déle než syn, divadlu třeba celých 42 let. Od svého působení na dramatickém oddělení Konzervatoře Praha, kdy po večerech účinkoval v kabaretním divadle Živé jeviště, až do odchodu do důchodu z ND v roce 1983. Filmy ovšem točil prakticky až do své smrti, naposledy Návrat ztraceného ráje Vojtěcha Jasného. To se psal rok 1999, další rok v září zesnul.

 
 
 
Autor: Eliška Vinterová

zdroj Blesk,cz

Sovák svého syna nenáviděl, vnuk svého otce hrdě zastoupil! Schmitzer mladší převzal cenu

Jiří Schmitzer a jeho syn Jiří Schmitzer
 
22. února 2014 ● 22:59

Zatímco jeho slavný otec ho jako svého syna do konce života zavrhl, jeho vlastní syn ho podržel a zastoupil. Řeč je o herci Jiřím Schmitzerovi (64), jeho otci Jiřím Sovákovi (†79) a jeho synu Jiřím Schmitzerovi mladším, který se objevil na předávání Českých lvů.

 

Jiří Schmitzer mladší svého otce nezapře. Dvoumetrová postava, ryšavý vlas i vous, muskulatura hubeňoura. V sobotu večer na prknech Dvořákovy síně Rudolfina převzal sošku Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za film, kterou Jiří Schmitzer starší získal za film Jako nikdy. Důvodem, proč za sebe herec poslal náhradu v podobě syna, bylo vyprodané divadelní představení, které Schmitzer nechtěl rušit.

To, že se Jiří Schmitzer jakékoli mediální pozornosti spíše vyhýbá, dvojnásob platí o jeho rodině. Schmitzer je podruhé ženatý a má tři děti, jeho rodinu však často do světel reflektorů nevyvádí.

O mnohem provařenější je tragický otcovský vztah Jiřího Sováka ke Schmitzerovi. Schmitzer Sovákovi nikdy neodpustil, že odešel od jeho matky, a Sovák svého syna zavrhl po smrtelné nehodě, kterou v roce 1976 Schmitzer pod vlivem alkoholu způsobil. Přejel chodce, který následkům zranění podlehl. Jejich znesváření trvalo až za hrob. Schmitzer Sovákovi nešel ani na pohřeb.

Vztah Jiřího Schmitzera ke svému synovi, které nosí totožné jméno, je tedy pravým opakem, než jaký měl ke svému otci. Zastoupení na slavnostním večeru je toho nemalým důkazem…

zdroj Blesk,cz

Jediný syn Jiřího Schmitzera: Studoval na kněze a dědu Sováka nikdy neviděl

Syn Jiřího Schmitzera vystudoval teologii a s dědečkem Sovákem se nikdy neviděl
24. února 2014 ● 10:47

Osobitý herec Jiří Schmitzer (64) dlouho před národem tajil podobu svého již dospělého syna Jiřího mladšího. Ten totiž přebíral Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro svého otce, a tak ho viděli, jak přítomní hosté, tak diváci u televizních obrazovek. Co na sebe prozradil?

 

Jiří Schmitzer mladší musel dorazit kvůli neúčasti svého otce, který v době, kdy se konal slavnostní ceremoniál, měl jiné pracovní povinnosti. „Přišel mu do toho kšeft. Tuším, že divadelní představení. Bylo okamžitě vyprodané a táta nechtěl zklamat diváky,“ řekl Blesku Jiří Schmitzer mladší.

Ten se rozhodně nepotatil, vystudoval totiž naprosto jiný obor, vzdálený na hony herectví či muzice. „Mám bakalářský titul z teologie na Husitské teologické fakultě, jako druhý obor mám filozofii,“ prozradil Super.cz hercův syn. „Ale kněz nejsem, na to, aby se člověk mohl stát kazatelem, musel by mít magisterský titul,“ uvedl věci na pravou míru Jiří mladší.

A čím se tedy živí? „Poslední tři roky jsem pracoval v nízkoprahovém centru pro děti a mládež,“ řekl s tím, že jeho profesí je vlastně být sociálním pracovníkem.

Jiří je jediný Schmitzerův mužský potomek. Kromě toho má ještě mladší sestru Kristýnu, která ho do Rudolfina v sobotu večer doprovázela, a jednu sestru nevlastní. V rozhovoru pro Revue přiznal, že dospívání v rodině takto silného a osobitého otce, nebylo vždy bez problémů. "Někdy je s ním těžké vyjít," řekl Schmitzer mladší.

Zcela nulové vztahy měl Jiří Schmitzer mladší se svým dědečkem Jiřím Sovákem. Kvůli naprostému zpřetrhání rodinných svazků mezi Sovákem a jeho synem Jiřím Schmitzerem děti dědu znaly maximálně z televize. "Sovča vnoučata nikdy neviděl a ani já je neznám," řekla před časem Blesku vdova po Sovákovi Andula Sováková.

 

Utajený syn Jiřího Schmitzera tátu nezapře! • Jan Jedlička, Markéta Reinischová

Autor: tas

zdroj Blesk,cz

 

Zpověď ženy Sováka: Proč Schmitzera "odložili" do týdenní školky a k dědovi?

Schmitzer měl se Sovákem od dětství špatný vztah
 
26. února 2014 ● 14:13

Dětství neprožil Jiří Schmitzer (64) jako většina dětí obklopený rodinou, ale v týdenní školce! Syn Jiřího Sováka (†79) byl jako malý »odložen«. Odtud zřejmě pramení zášť.

 

Proč proti tomu jeho otec nic neudělal? A ani se s ním od rozvodu nestýkal? Proč taková krutost?

„Když se Sovča se svoji první ženou rozvedl, synovi mohly být tak dva roky. Usiloval o to, aby se s ním mohl stýkat, bohužel, na vyslovenou žádost matky to soud zakázal. S odůvodněním, že by byl kluk potom rozpolcený,“ svěřila Blesku Andula Sováková (76), hercova poslední žena.

S dědou a tetou

Malý Schmitzer nebyl ale ani o víkendech se svojí matkou Blankou. Buď si ho ze školky vyzvedl dědeček nebo trávil soboty a neděle se svoji tetou.

„Nevím, proč to tak jeho matka dělala. Sovčovi se to nelíbilo, nemohl ale nic dělat, když bylo dítě svěřeno výhradně matce,“ pokračuje Sováková a dodává: „Ale samozřejmě, že nechodil klepat na dveře a neplakal. Proč by to taky dělal? Rozjížděla se mu kariéra a ona mu prostě dělala jenom samé schválnosti.“

Tučné alimenty

Sováka týdenní školka pěkně štvala. Tím spíš, že exmanželce platil tučné alimenty, takže se o dítě mohla starat královsky. Měsíčně na syna dával 450 Kčs, což na dobu, kdy rohlík stál 30 haléřů a ponožky korunu, málo nebylo. Navíc, jak se Blesk dozvěděl, na syna dával i 5 procent z veškerých dalších výdělečných činností a to dvakrát do roka.

Podle blízkého zdroje z rodiny, Sovák na alimentech na syna celkově zaplatil 400 tisíc korun.

Pojítko Andula

Andula Sováková Schmitzera poznala v adolescentním věku 14 let. „Byla jsem takovým jediným pojítkem mezi Sovčou a Schmitzerovou matkou. Kolikrát jsem chodila i do jeho školy řešit různé nepříjemnosti,“ vzpomíná Sováková, která se snažila i o dobré vztahy otce a syna. „Moc se mi to ale nedařilo. Skřípalo to. Sovča byl nekompromisní. Když něco řekl, tak to tak prostě muselo být, a to se dětem moc nelíbí,“ říká Sováková.

 

 

Autor: Michaela Remešová

zdroj Blesk,cz

27. října 2014 • 12:00

Temné tajemství Jiřího Schmitzera: Přiznal nebezpečnou úchylku!

Schmitzer by se mohl živit jako expert na třaskaviny.
Schmitzer by se mohl živit jako expert na třaskaviny. (Reprofoto ČT, ara)
 

 
 
 

To jsou věci! Jiří Schmitzer (64) měl období, kdy byl sám sobě a okolí extrémně nebezpečný. Doma vyráběl granáty a odpaloval je na ulici.

 

„To je vrozený. Není to úplně jako láska, ale vznikne to podobným způsobem. Nevíš proč,“ snažil se syn Jiřího Sováka (†79) popsat nezkrotnou vášeň, která ho v 70. letech táhla k výbušninám. „Dokonce jsem uvažoval o návštěvě sexuologa. Ale vzhledem k tomu, že jsem neměl při explozích žádný erekce, tak jsem nešel,“ práskl na sebe Schmitzer. „Mně se pouze líbilo, že to bouchá, že to dělá efekty a že se to líbí lidem,“ dodal.


Schmitzer sice tvrdil, že má svou slabost pro výbušniny pod kontrolou, ale jednou málem zbořil dům v centru Ústí nad Labem. „Hráli jsme na Silvestra představení a Jirka o půlnoci vyházel z okna granáty. Pak se mě zeptal, zda má hodit ten velkej, a já blbec řekl, že jo. Odnesl to kandelábr na ulici, litinový spodek se úplně rozpadl. A sedmatřicet oken v tom baráčku vedle vyletělo,“ popsal herec Zdeněk Dušek (71) v dokumentu ČT Neobyčejný život Jiřího Schmitzera. Kolega Dušek: Vyhodil výbušninu z vlaku
„Jednou jedeme půlnočním rychlíkem z Ústí přes Roudnici a Jirka hodil z okna granát. Když jsme byli sto metrů za nádražím, ozvala se rána. Koule jako od partyzánů,“ práskl na Schmitzera kolega Dušek.

Psychiatr Cimický (66): Může být nezralý
„Nemusí to být vždy spojeno jenom se sexuálním uspokojením jako u pyromanie. Může se také jednat o lidi, kteří v sobě mají určitou agresivitu. Velice často jsou to ale osoby, které jsou osobnostně nezralé, takže vnímají výrobu výbušnin jako dráždivou a to je přitahuje.“

Autor:  zej

zdroj Aha,cz

 
Kristýna Schmitzerová

Kristýna Schmitzerová Michaela Feuereislová

Tahle krásná zrzka je dcerou Jiřího Schmitzera: Podoba s tátou tady ale je

9. března 2015 5:55

Jednu ze dvou dcer herce Jiřího Schmitzera jsme už potkali na loňském předávání filmových cen Český lev. Kristýna Schmitzerová si tam ale svoji chvilku slávy neprožila, cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Jako nikdy za otce přebíral její bratr Jiří.

S Kristýnou jsme se znovu sešli na plese Českého rozhlasu, kam dorazila jako doprovod herečky Miluše Bittnerové. "Jsme kamarádky a stejně jako tátovi jí dělám manažerku. Kromě toho připravuji každoročně jeden festival a věnuji se také daňovému poradenství," vysvětlila nám, že herecké geny po tátovi nepodědila.

Podobu ovšem ano. Rysy slavného otce jsme u sympatické zrzky, která o svých vlasech říká, že mají barvu spíše jahodovou, bez problému nalezli. A že jsou otci s bratrem opravdu hodně podobní, můžete sami posoudit v naší fotogalerii. 

Saša Šeflová, Super.cz

 
Jiří Schmitzer s manželkou a dcerou na premiéře Padesátky

Jiří Schmitzer s manželkou a dcerou na premiéře Padesátky Michaela Feuereislová

Jiří Schmitzer v obklopení žen: Na premiéru ho doprovodila manželka i krásná dcera

18. prosince 2015 20:56

Včera měl premiéru režijní debut Vojty Kotka (27), film Padesátka, na němž nemohli chybět jeho hlavní představitelé. Ty v několika případech doprovodilo i početné příbuzenstvo. Nejvíc fanoušků z řad rodiny dorazilo za Jakubem Prachařem (32) - manželka Agáta, sestra Mariana, máma Dana, její partner Ondřej Zajíc i Jakubův tchán Jiří Hanych, ale překvapením večera byl doprovod Jiřího Schmitzera (66).

Do Lucerny přišel s manželkou a dcerou Kristýnou, s nimiž také zapózoval pro fotografy.

Velmi milým překvapením bylo už to, že Schmitzer roli v Padesátce přijal. Dlouho se rozmýšlel, zda se divákům jako myslivec podivín představí, než si s Kotkem plácli. Získat ho do filmu není jen tak, tato spolupráce ale dopadla dobře. Schmitzer však následně nejen směrem ke Kotkovi, ale ke všem režisérům vyjádřil přání, že by si někdy rád zahrál i ‚normálnější‘ roli, ne samé podivíny. Tak uvidíme, zda bude vyslyšeno.

V Padesátce vedle zmíněného Schmitzera a Prachaře hrají též Tereza Voříšková, Ondřej Pavelka, Anna Linhartová či Eliška Křenková. 

Lucie Sieglová , Super.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář