Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Lír - Kateřina Lírová - Drahomíra Fialková

Jiří Lír,*19.6.1923 - 20.8.1995 - herec

 

Jiří Lír byl český herec. Jednalo se o významného a výrazného představitele mnoha drobnějších filmových rolí, výborného estrádního a kabaretního umělce s výrazným komediálním nadáním. Jeho někdejším pelhřimovským spolužákem byl herec Lubomír Lipský. Ačkoliv na divadle se mu hlavní role nevyhýbaly, ve filmu se dlohodobě etabloval především jako oblíbený a režiséry velice vyhledávaný herec vedlejších filmových rolí, kterých v českém filmu za svůj bohatý herecký život ztvárnil okolo 180.

Společně s bratry Lubomírem a Oldřichem Lipských po Druhé světové válce spoluzakládal Divadlo satiry, kde se sešel s mnoha budoucími komediálními hvězdami českého filmu. Mimo jiné zde působil též s Milošem Kopeckým, Stellou Zázvorkovou nebo jiným výrazným hercem mnoha epizodních filmových rolí s panem Karlem Effou.

zdroj Osobnosti,cz

Kateřina Lírová,*17.4.1951 - herečka

 

Herečka Kateřina Lírová se narodila 17. dubna 1951 v Praze do herecké rodiny. Její tatínek byl známý herec Jiří Lír a maminka herečka Drahomíra Fialková, známá například z role Nely, služebné Viktorie, z Herzova dramatu MORGIANA (1972). Kateřina Lírová v roce 1975 úspěšně absolvovala DAMU a poté nějaký čas účinkovala ve studiu Ypsilon v libereckém Naivním divadle. Co se týče filmu, tak v něm ztvárnila spíše vedlejší role, jako například ve filmu HOLKA NA ZABITÍ (1975) role poštmistrová Jitka, JÁ UŽ BUDU HODNÝ, DĚDEČKU (1978) dcera divadelního herce Bergnera (M.Kopecký), VÍTR V KAPSE (1982) role zdravotní sestřičky nebo TV seriál TŘETÍ PATRO (1985). Kateřina Lírová je také známá z tzv. studiových TV pohádek. Není žádným tajemstvím, že byla provdána za herce O. Havelku - prvorepublikového gentlemana, s nímž má syna Vojtěcha (*1986). Manželství se ovšem rozpadlo, kvůli manželově nevěře. V současné době se Kateřina Lírová živí jako scénáristka klipů a dramaturgyně.

Cucina_Rc

 

ĆSFD,cz

 Drahomíra Fialková,*8.11.1923 - 11.11.2010 - herečka

 

Drahomíra Fialková se narodila 8. listopadu 1923 v Sušici. První herecké zkušenosti získala po válce v souboru Modrá halena, který působil v rámci Zemského oblastního divadla. Krátce pak byla angažována v Divadle města Žižkova. V letech 1948-1950 hrála v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi. Po narození dcery přijala další angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (1954-1959) a v Pardubicích (1959-1960).

Od počátku 60. let se Drahomíra Fialková věnovala především rozhlasové práci. Její hlas zněl z řady dramatizací a pohádek. Namluvila také četné komentáře k dokumentům, dobře známá byla posluchačům především jako průvodkyně oblíbeného magazínu Meteor.

Na filmovém plátně se Fialková vyskytovala minimálně a pouze v epizodních rolích. Objevila se například v Herzově Morgianě ze začátku 70. let a v roce 1987 ztvárnila postavu inspektorky ve snímku Ladislava Smoljaka Nejistá sezona. "Méně se již ví o její roli zprostředkovatelky kontaktů mezi disentem a exilem v distribuci různých tiskovin či o jejím podílu na zajištění dokumentace k návrhu na udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi," napsal Miloš Fikejz v encyklopedii domácích herců Český film z roku 2006. Zatímco oficiální orgány o tuto významnou událost jevily jen minimální zájem, Fialková prý pro výbor udílení Nobelových cen dohledávala a kompletovala materiály k práci tohoto básníka. Spolu s dalšími českými herci si Drahomíra Fialková zahrála v americkém televizním sci-fi seriálu Duna. Juraj Herz ji v roce 2001 obsadil do televizního snímku Politik a herečka. Hrála pak v americko-českém projektu Kletba bratří Grimmů režiséra Terryho Gilliama a v několika dalších zahraničních produkcích.

zdroj osobnosti,cz

 

 

 

 

 
 
 
 
Publikováno 24. 11. 2010

Zemřela herečka Drahomíra Fialková, hvězda seriálu Duna

Ve věku 87 let zemřela 11. listopadu zakládající členka pražské poetické scény Viola a nositelka Senior Prix Nadace Život umělce Drahomíra Fialková.

Fialková se narodila 8. listopadu 1923 v Sušici. První herecké zkušenosti získala po válce v souboru Modrá halena, který působil v rámci Zemského oblastního divadla. Krátce pak byla angažována v Divadle města Žižkova. V letech 1948-1950 hrála v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi. Po narození dcery přijala další angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (1954-1959) a v Pardubicích (1959-1960).

Od počátku 60. let se Drahomíra Fialková věnovala především rozhlasové práci. Její hlas zněl z řady dramatizací a pohádek. Namluvila také četné komentáře k dokumentům, dobře známá byla posluchačům především jako průvodkyně oblíbeného magazínu Meteor.

 

Na filmovém plátně se Fialková vyskytovala minimálně a pouze v epizodních rolích. Objevila se například v Herzově Morgianě ze začátku 70. let a v roce 1987 ztvárnila postavu inspektorky ve snímku Ladislava Smoljaka Nejistá sezona. "Méně se již ví o její roli zprostředkovatelky kontaktů mezi disentem a exilem v distribuci různých tiskovin či o jejím podílu na zajištění dokumentace k návrhu na udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi," napsal Miloš Fikejz v encyklopedii domácích herců Český film z roku 2006. Zatímco oficiální orgány o tuto významnou událost jevily jen minimální zájem, Fialková prý pro výbor udílení Nobelových cen  dohledávala a kompletovala materiály k práci tohoto básníka.

 

Spolu s dalšími českými herci si Drahomíra Fialková před deseti lety zahrála v americkém televizním sci-fi seriálu Duna. Juraj Herz ji v roce 2001 obsadil do televizního snímku Politik a herečka. Hrála pak v americko-českém projektu Kletba bratří Grimmů režiséra Terryho Gilliama a v několika dalších zahraničních produkcích.

tn.cz / ČTK
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář