Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarmila Švehlová - Robert Hájek - Zdeněk Švehla

Jarmila Švehlová,*11.2.1956 - herečka, malířka, dabérka

 S manželem Josefem má dvě děti – Marianu a Roberta.

V r. 1978 absolvovala na Pražské konzervatoři obor Hudebně – dramatický. Její první angažmá, které trvalo 9 let, bylo v divadle S.K.Neumanna, dnešním divadle Pod Palmovkou, kde ztvárnila řadu rolí, připomeňme Pepi - „Chuť medu“, Amaranta -„Nebe na zemi“, Sofie -„Podzimní zahrada“, Gvendolína - „Tomáš Becket“, Amy - „CHarlyova teta“, Máša - „Ostře sledované vlaky“, Celie - „Ztřeštěnec“, Zuzana - „Miláček“, trojroli - Anika, Thamara a Mariam - Dumbadzeho „Zákon věčnosti“, Valja - „Dům na písku“, neteř - „Dobrý člověk se Sečuanu“, Fatima - „Nebožtík Nasredin“, Tina - „Katedra“, Zuzana - „Osm žen“, dále „Naše Dea“, „Don Quichot“, atd. Již během studií hostovala v Národním divadle, kde se představila v roli Marie ve hře Mordová rokle, z dalších titulů na této scéně uveďme např. Ostrovského „Výnosné místo“/Polina/.Dále v Divadle na Vinohradech  vzpomeňme inscenaci „Letní hosté“ /Soňa/,“ Manželé hledají byt“ , „Slavnost na stříbrné hoře“/indianské děvče/, či „ Věc Makropulos“ /Kristýnka/. Působení zde, jí nastartovalo angažmá v DnV, kde od roku 1988 hrála např. v inscenaci „Starorůžová historie“, „Taková ženská na krku“,  „Dohazovačka“, „Mistr a Markétka“, „Léto v Nohantu“ a dalších titulech.
V roce 1994 z DnV odchází a hostuje v divadle Karlín, uveďme kloboučnici Irenu Molloyovou v „Hallo Dolly“, posléze v divadle Radka Brzobohatého v inscenaci „Boží dopuštění“. V současné době působí v divadle U Valšů  ve hře N.Simona  „Hodný pan doktor“.
Bohatá je též její televizní činnost, kde od Roku 1978 až do dnešní doby natočila několik desítek inscenací, např.: Stáří 19, Hra na život, Radosti života, Vánice, Rinaldino, Kverulantka, Plná bílá čára, Služební cesta, Půl milionu za Alvara, Náhrdelník, Panenka z vltavské tůně, Což takhle svatba, princi?, O Všudybylovi, Paví král a řada dalších.

Také rozhlas a hlavně dabing se jí stal jednou z jejích stěžejních profesí, které se věnuje dodnes.

V roce 2003 se začala  věnovat  malování intenzivně.
Ve snaze najít osobitý výraz se nechává inspirovat různými směry, od krajinomalby přes esoteriku až k abstrakci.
Vychází ze svých vnitřních pocitů a prožitků, tematicky je jí předlohou divadlo, ale i duchovní světlo, založené na víře a učení Reiki.  Ústřední motiv vyzařování, nebo chceme-li světlo a stín, provází autorku celou její tvorbou. Snaží se zachytit okamžik, vyslovit nevyslovené, a tak vznikají snové poloabstraktní krajiny, kde tušíme konkrétní děj zahalený v nekonečnu.

Významnou úlohu v jejím životě hraje hudba, která je také předlohou mnoha jejích obrazů. Značný prostor zaujímá v jejích obrazech téma poezie, kde čerpá z dětství, ale také z antických mýtů a bájí. V celku by se její obrazy daly rozdělit do pěti částí: klasická krajinomalba, abstraktní krajina, kde zaujímá velkou část moře a nebe, abstrakce, emanace a poezie.
Ukázky tvorby JŠ je možné shlédnout na webových stránkách http://jarmilasvehlova.cz/.


„Hraní a malování má mnoho společného, jde takříkajíc jednou cestou – cestou fantazie, ponoření se do svého vlastního světa a vyjádření svého nitra. Výhodou malíře je plátno, které po něm zůstane, kdežto herec odejde z jeviště, a když má štěstí a je dobrý, zůstane “ jen“ v mysli diváka. Děkuji osudu, že mi nabídl obojí, ať už to dopadne jakkoli, maluji si pro radost.“

Jarmila Švehlová

 

zdroj: Osobní stránky J.Š.
 

 

Poznáte holčičku s prstíkem v puse? Zářila v televizních pohádkách a i před šedesátkou si může dovolit mini

4. června 2014 5:55

Holčička na fotografii s prstíkem v puse vyrostla v krasavici a stala se herečkou. Svého času zářila na prknech Národního divadla, Divadla na Vinohradech a libeňského divadla, její hlas znáte důvěrně z dabingu a všichni si ji dodnes pamatují jako představitelku krásných princezen. Už víte?

Jarmila Švehlová (58) se narodila do umělecké rodiny. Otec byl věhlasným operním pěvcem, maminka zase baletkou a choreografkou. Jarmila jako malá sice baletila, ale nakonec od tance zběhla k herectví. V šestnácti nastoupila na konzervatoř a už na škole začala dostávat první velké role v televizi i v Národním divadle.

„V osmnácti jsem stála na jednom jevišti s největšími bardy první scény, kterými tehdy byli pánové Kemr, Lukavský nebo Sovák a hned se mi začala ozývat i televize,“ vzpomíná křehká dáma, které byste blížící se šedesátku nehádali ani náhodou. „Lidi si mě pamatují nejvíce právě z pohádek. Taková už je doba. Na divadle i v televizi jsem ale hrála převážně dramatické role. A bylo jich ke stovce,“ říká majitelka hlasu, který v dabingu promlouval ústy Liv Ulman, Catherine Deneuve, Ornelly Mutti a dalších.

V roce 1986 se Jarmila provdala a hned dvakrát se stala maminkou. V roce 1987 se jí narodila dcera Mariana a v roce 1992 syn Robert, který dnes pokračuje v herecké tradici. „Jako malého kluka si jej vybral režisér Vorlíček do hlavní role filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Když pan režisér zjistil, že jsem jeho máma, hned mi tam nabídl roli maminky hlavního představitele. Z Roberta už je dnes chlap a hraje v Divadle ABC,“ říká Jarmila. Právě film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko si můžete dnes zdarma v rámci filmových střed pustit na portálu Seznam.cz.

Na herectví Jarmila nezanevřela, i když se později začala hodně věnovat malování. „Pořád hraju a s divadlem jezdíme i po zájezdech. Například s komedií Hodný pan doktor, kde mám celkem čtyři role,“ říká herečka, která se ani v 58 letech nemusí stydět vyjít ven v minisukni a těší se na nové herecké příležitosti. Tu nejnovější si také užívá. Už příští týden má v Divadle Palace premiéru komedie V Paříži bych tě nečekala, tatínku. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

Robert Hájek,*2.7.1992 - herec, dabér

 

Robert Hájek se narodil 2.7.1992 v Praze v Podolí. Po úspěšném absolvování ZŠ se v roce 2007 dostal na Pražskou konzervatoř oddělení hudebně dramatické. Za sebou má řadu rolí např.: Mach a Šebestová (Mach), Josef a Ly (Máchal). Občas ho můžete slýchat v dabingu, který dělá už několik let. Hraje také v divadle ABC, např.v představení Sen čarovné noci.

Autor: bobohajek, katyha

zdroj Aha,cz

Narozen 2. 7. 1992 v Praze


V Městských divadlech pražských od 2012

Narodil se ve znamení Raka v Praze v herecké rodině. Jako žák 3. třídy byl na základě své fotografie, kterou objevil režisér Václav Vorlíček v dětském hereckém rejstříku ČT, pozván na konkurz, jenž mu zajistil titulní roli brýlatého školáka Macha v komedii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001). Vystudoval hudebně-dramatický obor na  Pražské konzervatoři, jejímž je čerstvým absolventem. Se školním divadlem konzervatoře (DIK) se představil v inscenacích Jméno, Žádná – celá – nekonečno, Ruleta, ale hrál také v  Divadle Minor v Klabzubově jedenáctce. Jeho prvním angažmá jsou Městská divadla pražská. Zahrál si v několika filmových a televizních projektech (Já chci domů, Cesty domů, Bludičky, Josef a Ly) a má i zkušenost z dabingu (např. Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár, Myšák Stuart Little 2, E.T. mimozemšťan, Polární expres ad.)

zdroj MDP,cz

Zdeněk Švehla,*16.7.1924 - 21.12.2014 - operní pěvec

Ve věku 90 let zemřel tenorista Národního divadla Zdeněk Švehla

 

Ve věku 90 let zemřel včera ráno v Praze emeritní člen Národního divadla v Praze a držitel Ceny Thálie za celoživotní operní mistrovství tenorista Zdeněk Švehla. ČTK to oznámila jeho dcera herečka Jarmila Švehlová.

Zdeněk Švehla se narodil 16. července 1924 v Brně. Po dokončení obchodní školy vystudoval Konzervatoř a Janáčkovu Akademii múzických umění. V pěveckých studiích pokračoval pět let v Benátkách. První angažmá získal ve sboru Českého lidového divadla v Brně (1943-1945), po osvobození se stal sólistou Státního divadla Brno (1945-1949) a účinkoval tu v opeře i v operetě. V roce 1951 byl přijat k opeře divadla v Olomouci, v sezóně 1956/1957 účinkoval ve Státním divadle Ostrava.
Členem opery Národního divadla v Praze byl od srpna 1957 plných třiatřicet let; dal tehdy české první scéně přednost před angažmá ve vídeňské Volksoper. Vytvořil tu 61 rolí. Byl mimo jiné Radamem v Aidě, Cavaradossim v Tosce, Rudolfem v Bohémě, Adornem v Simonu Bocanegrovi, Alfrédem v La traviatě, Lenským v Eugenu Oněginovi, Pinkertonem v Madam Butterfly nebo knížetem Kuraginem ve Vojně a míru. Jeho osudovou rolí však zůstal Jeník v Prodané nevěstě: zpíval jej v Národním 113krát.
V letech 1960-1964 se Švehla zúčastnil úspěšného turné Laterny magiky v titulní roli Offenbachových Hoffmannových povídek. Hostoval ve Vídni (Staatsoper, poprvé 1967), v Athénách (1969), v Dublinu, na Islandu a v Rumunsku. Spolupracoval na kompletní nahrávce Janáčkova operního díla firmou Decca v Londýně. V zahraničí užíval jména Zdeněk Mario.
Po celou svou uměleckou dráhu se věnoval Zdeněk Švehla i operetě. Pohostinsky vystupoval v letech 1969-1973 ve Vídni (Raimundtheater), podílel se na realizaci rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Podle kritiky byl Švehla příkladem inteligentního a herecky disponovaného pěvce. Rozuměl svému hlasu a věděl, jaké úkoly může přijmout, aby svůj barevný tenor se vzornou dikcí, vzácnou zpěvností a zářivými výškami nepoškodil.

 

zdroj Divadlo,cz

 
Ve věku 90 let zemřel 21. prosince v Praze emeritní člen Národního divadla a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: ČTK

Ve věku 90 let zemřel tenorista Národního divadla Zdeněk Švehla

21. prosince 2014   13:46 | Lidovky.cz
 
 
Link
 
PRAHA - Ve věku 90 let zemřel v neděli ráno v Praze emeritní člen Národního divadla v Praze a držitel Ceny Thálie za celoživotní operní mistrovství tenorista Zdeněk Švehla, oznámila jeho dcera herečka Jarmila Švehlová.

Zdeněk Švehla se narodil 16. července 1924 v Brně. Po dokončení obchodní školy vystudoval Konzervatoř a Janáčkovu Akademii múzických umění. V pěveckých studiích pokračoval pět let v Benátkách. První angažmá získal ve sboru Českého lidového divadla v Brně (1943-1945), po osvobození se stal sólistou Státního divadla Brno (1945-1949) a účinkoval tu v opeře i v operetě. V roce 1951 byl přijat k opeře divadla v Olomouci, v sezóně 1956/1957 účinkoval ve Státním divadle Ostrava.

33 let v opeře

Členem opery Národního divadla v Praze byl od srpna 1957 plných třiatřicet let; dal tehdy české první scéně přednost před angažmá ve vídeňské Volksoper. Vytvořil tu 61 rolí. Byl mimo jiné Radamem v Aidě, Cavaradossim v Tosce, Rudolfem v Bohémě, Adornem v Simonu Bocanegrovi, Alfrédem v La traviatě, Lenským v Eugenu Oněginovi, Pinkertonem v Madam Butterfly nebo knížetem Kuraginem ve Vojně a míru. Jeho osudovou rolí však zůstal Jeník v Prodané nevěstě: zpíval jej v Národním 113krát.

V letech 1960-1964 se Švehla zúčastnil úspěšného turné Laterny magiky v titulní roli Offenbachových Hoffmannových povídek. Hostoval ve Vídni (Staatsoper, poprvé 1967), v Athénách (1969), v Dublinu, na Islandu a v Rumunsku. Spolupracoval na kompletní nahrávce Janáčkova operního díla firmou Decca v Londýně. V zahraničí užíval jména Zdeněk Mario.

Operety a rozhlasové hry

Po celou svou uměleckou dráhu se věnoval Zdeněk Švehla i operetě. Pohostinsky vystupoval v letech 1969-1973 ve Vídni (Raimundtheater), podílel se na realizaci rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Podle kritiky byl Švehla příkladem inteligentního a herecky disponovaného pěvce. Rozuměl svému hlasu a věděl, jaké úkoly může přijmout, aby svůj barevný tenor se vzornou dikcí, vzácnou zpěvností a zářivými výškami nepoškodil.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/

Jarmila Švehlová stále hraje divadlo, dabuje a věnuje se i malování.

Jarmila Švehlová stále hraje divadlo, dabuje a věnuje se i malování. Foto: Olga Hrušková

Jedna z nejkrásnějších princezen slaví 59. narozeniny a vypadá skvěle: Co dnes dělá?

11. února 2015 12:54

Představitelku pohádkových princezen i dramatických rolí Jarmilu Švehlovou (59) dnes vídáme na televizních obrazovkách sice už jen v reprízách, zub času jí však ani po letech neubral nic z ženských půvabů. Přesvědčit se o tom mohli na vlastní oči všichni návštěvníci páteční vernisáže jejích obrazů v Úvalech u Prahy.

 
 
 

„Dneska už nejsem tolik vidět, ale pořád hraju v divadle, dabuji a maluji obrazy, což možná lidé ani nevědí,“ řekla Super.cz herečka, která patřila k největším krasavicím, stála na prknech Národního divadla i Divadla na Vinohradech a k malování se dostala až po revoluci a vlastně velkou náhodou.

„Před lety jsem chodila kolem galerie, kde se mi líbil jeden obraz. Když jsem se konečně rozhodla, že si ho koupím, bylo po radosti, protože tu galerii zrušili. Nestihla jsem si obraz ani vyfotit, tak jsem si řekla, že si ho prostě namaluju. A hned jsem si šla naproti koupit do malířských potřeb vše potřebné,“ popisuje Jarmila své malířské začátky.

„Manžel i děti se ze začátku dost divili, co dělám, a chodili kolem mě po špičkách. Já jsem hrdě prohlašovala, že maluju, a divila se, proč mi můj první obraz nechce schnout. Údiv pominul ve chvíli, kdy jsem zjistila, že se olejové barvy nemohou ředit vodou,“ směje se Jarmila, která svému koníčku časem propadla úplně.

„Náhoda tomu chtěla, že jsem po letech u nás na hřbitově potkala slavného akademického malíře a grafika Jiřího Anderleho a přišla řeč na malování. Začal se zajímat o to, co dělám. Mé smělé malířské pokusy jsme začali konzultovat. Stal se mi nejen skvělým rádcem, ale po čase i přítelem naší rodiny,“ vzpomíná paní Jarmila, která má za sebou řadu výstav, miluje impresionisty a inspiraci nachází nejčastěji ve svých vlastních pocitech.

„V posledním půlroce nebylo na malování příliš času, ale těším se, že se teď co nejdřív zase chopím štětce,“ dodává závěrem Jarmila, které by nikdo nehádal její skutečný věk. Tak schválně, tipli byste si, že právě dnes tato dáma slaví své 59. narozeniny? 

 

Jiří Nedvídek, Super.cz

Jarmila Švehlová Kim Novak dabovala v jejím nejslavnějším filmu Vertigo a stejně jako ona je malířkou.

Jarmila Švehlová Kim Novak dabovala v jejím nejslavnějším filmu Vertigo a stejně jako ona je malířkou. Foto: Olga Hrušková

Co má společné nestárnoucí představitelka princezen s hollywoodskou star s českými kořeny? Je toho hodně

27. dubna 2015 5:55

Co mají společné hollywoodská star s českými kořeny Kim Novak (82) s herečkou Jarmilou Švehlovou (59), která se do paměti všech zapsala jako představitelka půvabných pohádkových princezen? Možná víc, než byste sami tušili.

 

Obě dámy, které mimochodem vypadají ve svém věku báječně, a tak nějak nám zapomínají stárnout, se narodily v únoru ve znamení Vodnáře. Kim slaví narozeniny dokonce jen dva dny po Jarmile, která u nás dabovala její nejslavnější film Vertigo. A obě mají velmi vřelý vztah k malování.

„Její filmy i lidský osud jsem se zájmem sledovala. Když jsem se dozvěděla, že je v Čechách, a dokonce tady má výstavu, nemohla jsem si tu příležitost nechat ujít a vyrazila jsem se na její obrazy podívat,“ řekla Super.cz Jarmila Švehlová, která se řadu let taky věnuje malování.

„Obrazy Kim Novak vnímám jako odraz jejího vnitřního světa. Vyjadřuje jimi pocity, které má vryté do paměti a ke kterým má citovou vazbu. Moc se mi líbily, mimo jiné i mistrně zachycené tváře její babičky a dědečka, které příznačně nazývá Odešli spolu. Svědčí o jejím hlubokém vztahu k nim. Zaujaly mě krajinomalby, kde osobitou technikou ztvárňuje krajinu v jejích proměnách. Samozřejmě jsem byla zvědavá na obraz Vertigo, kde namalovala sama sebe jako postavu s rozevlátými vlasy v dramatickém kontextu filmu. Prožila jsem s jejími obrazy krásné dopoledne a vlastně mi tak pomohla nahlédnout do svého opravdového světa a nejen toho filmového,“ uzavřela malířka a herečka v jedné osobě. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

Poznáte tělo české herečky?

Poznáte tělo české herečky? Foto: Olga Hrušková

Poznáte tělo české herečky v mini? Chlubit se jím může někdejší pohádková princezna, které na dveře klepe šedesátka

28. června 2015 18:56

Jen málokterá česká herečka se může rok před šedesátkou pochlubit postavou holčičky, s klidem nosit mini a ukazovat sexy nohy. Fantastickou postavu, kterou by jí mohly všechny její generační souputnice závidět, si i po letech celkem bez bolesti udržuje dáma, která měla před lety monopol na role princezen v televizních pohádkách. Tipnete si?

Postavu fintivé princezny Babetky z pohádky Co tahle svatba, princi? už dnes Jarmile Švehlové (59) nikdo neodpáře. Televizních inscenací i pohádek natočila na desítky a i dnes se na divadle může s klidem ukazovat v negližé.

„Dneska už nejsem tolik vidět, ale pořád hraju v divadle, dabuji a maluji obrazy, což možná lidé ani nevědí,“ řekla Super.cz herečka, která patřila k největším krasavicím, stála na prknech Národního divadla i Divadla na Vinohradech a k malování se dostala až po revoluci a vlastně velkou náhodou.

„V posledním půlroce nebylo na malování příliš času, ale těším se, že se teď co nejdřív zase chopím štětce,“ řekla Jarmila Super.cz na nedávné vernisáži svých obrazů, kde v minišatech předvedla, že je ve výborné formě. Univerzální recept prý ale herečka nemá.

„Asi za to mohou geny. Pochopitelně se snažím držet zpátky. Nepřejídám se, ale taky nedržím žádné diety. Ani netrávím hodiny ve fitku. Když mám chuď, klidně sním celou tabulku čokolády,“ dodala. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář