Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jana Preissová - Viktor Preiss - Martin Preiss - Martina Válková

Jana Preissová,*7.2.1948 - herečka

 

Jana Preissová se narodila v roce 1948 v Plzni. Po ukončení studia herectví na pražském DAMU (1970) působila v Divadle Na zábradlí v Praze (1970-1990), kde se objevila např. jako Máša ve Třech sestrách nebo jako Elvíra v Donu Juanovi.

Od roku 1990 ji můžete vidět v Národním divadle v Praze. Zahrála si např. ve hrách Komedie omylů (Emilie), Marie Stuartovna (Marie Stuartovna),Eldorado (Greta) či Cymbelín (královna).

Jana Preissová hrála také v mnoha českých filmech, mezi které patří mj. Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977), Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), Tajemství (1991) nebo Dráculův švagr (1996).

Manželem Jany Preissové je známý herec Viktor Preiss a jejích syn Martin Preiss se také věnuje herectví.

Jana Preissová hrála také v televizním seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře, starší dceru Jakuba Cirkla a manželku Ladislava Freje.

Autor: dg

Zdroj Osobnosti,cz

Po absolvování pražské DAMU (1970) se na celých dvacet let stala členkou Divadla Na zábradlí, kde dostala mnoho zajímavých hereckých úkolů – hrála mimo jiné Grušenku v dramatizaci Bratrů Karamazových, Mášu ve Třech sestrách, Lady Macbeth v Macbethovi, Klytaiméstru v Ifigenii v Aulidě, Elvíru v Donu Juanovi, Zuzanu v Largu desolátu a další.

Dřív než se stala v roce 1990 řádnou členkou Činohry Národního divadla, zahrála si tu pohostinsky titulní roli Strindbergovy Slečny Julie (1988). Ve výčtu rolí, které potom na jevištích Národního divadla až do současnosti hrála, by neměly chybět: Pearceová ze Shawova Pygmalionu, Královna Kunhuta v Hilbertově Falkenštejnovi, titulní Goldoniho Mirandolína, Alice ve Strindbergově Tanci smrti, Bílá macecha v Krobotově adaptaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Královna v Shakespearově Cymbelínovi, Raněvská v Čechovově Višňovém sadu, Tamara Sachsová v Harwoodově hře Na miskách vah, Ludmila v Šamberkově Éře Kubánkově, Sára a Rebeka v Pinterových aktovkách Milenec / …a v prach se obrátíš, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii, Emilie v Shakespearově Komedii omylů, Ošetřovatelka v Puigově Vabanku, Griselda a Win v Churchillové Prvotřídních ženách, Greta v Mayenburgově Eldorádu, Kněžna Zaháňská v adaptaci Němcové BabičkyKrálovnu Alžbětu v Shakespearově Richardovi III. a další.

V současném repertoáru ji mohou diváci vidět ve Stavovském divadle, kde hraje Mattie Fae Aikenovou v Lettsově Srpnu v zemi indiánů, a v Divadle Kolowrat, kde hraje Matku v inscenaci hry Z prachu hvězd Lenky Lagronové. Občas hostuje i v jiných divadlech. Na Pražské konzervatoři předává své zkušenosti mladým adeptům herectví.

FILM A TELEVIZE

Od doby, kdy ji ještě jako studentku DAMU obsadil režisér Menzel do filmu Rozmarné léto, si zahrála dlouhou řadu vděčných filmových i televizních rolí, hrála například ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Zločin na poště, S vyloučením veřejnosti a v seriálech Pohádky z tisíce a jedné noci, My všichni školou povinní nebo Laskavý divák promine. Spolupracuje také s dabingem.

OCENĚNÍ

Za vedlejší roli ve filmu Řád obdržela v roce 1994 Českého lva.

zdroj ND Praha,cz
 

 
31. srpna 2014 • 05:00

Kolegové Jany Preissové (66) říkají: Za deprese si může sama!

Jana Preissová se zbavila svých depresí a kolegové z jejího návratu mají radost.
Jana Preissová se zbavila svých depresí a kolegové z jejího návratu mají radost. (Foto Aha! – Martin Sekanina, ČT, herminapress.cz, ara)

Po letech filmového půstu se před kameru vrací oblíbená herečka Jana Preissová (66). Tři roky se před filmaři skrývala, nyní si zahrála roli dominantní matky v cyklu ČT Nevinné lži. Údajně se na jejím filmové přestávce podepsaly deprese, krásná herečka těžce nesla přibývající roky. A také si prý své role pečlivě vybírá. Zeptali jsme se proto jejích hereckých kolegů, jak vnímají její návrat před kameru a co by za sebe Janě Preissové do dalších rolí popřáli.

S depresemi se podle jejích kolegů potýkala, ale i oni sami se netajili tím, že hereckou branži propady nálad, tíseň a obavy z konce kariéry provázejí víc než jakoukoli jinou profesi. „Deprese se dostavují většinou u citlivých lidí. Já jsem trpěl depresemi také, takže vím, o čem mluvím. Nikdo vám nevysvětlí, proč se objevují, protože to nikdo ani pořádně neví. V jejím případě k nim jistě přispěl i přibývající věk a částečný odchod ze slávy,“ míní Jiří Krampol.

Pavel Soukup (65)
„Točili jsme spolu a Jana, tak jak jsem ji poznal, byla vždy důstojná až ctihodná, krásná dáma. Když jsem zaslechl, že se snad na sebe nemůže dívat – to má hodně herců. Ale pro mě je štěstí se na ni dívat! Nepřál bych si, abych slyšel o nějakých depresích, a myslím si, že to všechno dopadne dobře. Že se to zvrtne v to lepší. Protože deprese může nastat už jenom z toho důvodu, že člověk přestane dělat něco, co má rád. A co je zvyklý dělat celý život. Tak si myslím, že do toho Jana vpluje jako ryba do vody, že bude znovu rozdávat radost a také z toho sama bude mít radost.“ „Něco jsme spolu natočily, ale už hodně dávno. Je to milá holka a samozřejmě jí přeju, ať se jí daří. Jsem zhruba podobně stará a stále něco dělám. Je potřeba pořád něco dělat, jinak je zle. Jsem ráda, že se vrací před kameru, ona je fajn.“ „Jako herečky si jí moc vážím. A musím říct, že jsem velmi šťastný, že se vrací před kameru. Je to vynikající herečka s neobyčejným šarmem a kouzelným hlasem. Práce, jak známo, vytáhne člověka z průserů a člověk přestane myslet na svoje osobní věci a problémy. Já jí přeju všechno nejlepší, protože ji znám vlastně celý život a vím, že je to báječná holka. Ať má velký úspěch a ať je ta její další role i startovací dráhou pro ty další a další.“ Janu Preissovou znám dobře, hraje s mojí ženou v Divadle Kolowrat. Výborná herečka a fajn ženská, kterou vždy rád potkám a rád si s ní popovídám. Několikrát jsme u nich byli na návštěvě, i s Viktorem mi bylo vždycky dobře. Myslím, že práce, která by ji bavila, by jí určitě udělala radost. Moc bych jí přál, aby dělala to, do čeho má chuť. A hlavně, aby tu chuť měla. Bez ní jde všechno hůř, to je spojitá nádoba. Pěkných nabídek však v poslední době moc nechodí...“ „Už jako mladá byla vynikající herečka a báječná kolegyně. Člověk naprosto oddaný divadlu, navíc tam byla ta vzácná symbióza, že si vzala Viktora Preisse, jednoho z našich nejlepších herců. V divadle jsem nepoznal nikoho, kdo by měl proti Janě nějaké výhrady. Diváci ji milovali. Protože se pořád jedná o geniální herečku, bude její návrat před kameru pro naši kulturu i její ego neskutečným přínosem. Přeju jí, ať je pořád krásná a úspěšná. Jak vždycky byla.“ „Jako režisér jsem se s ní nepotkal, ale kdysi jsme spolu hráli ve filmu Dýmky Vojtěcha Jasného. Byla výborná, příjemná a srdečná holka. Co se týče filmů, byla zodpovědná, zkrátka profík, jakému se málokdo vyrovnal. Byla nejlepší, režiséři se o ni prali a jen čekali, až dotočí, aby ji mohli angažovat.“

Autor:  ben

zdroj Aha,cz

 

Viktor Preiss,*13.3.1947 - herec

 

Viktor Preiss pochází z divadelnické rodiny. Po ukončení studií na DAMU byl v letech 1969-1983 členem Městských divadel pražských a poté přešel do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Je to všestranný herec moderního, spíše civilního projevu, představitel různorodých rolí v rozsahu od charakterních přes konverzační, muzikálové až po podlomené charaktery i vyšinuté jedince. Často hraje v televizních inscenacích a rozhlase. Působí jako pedagog na DAMU.

Je manželem herečky Jany Preissové a spolu mají syna Martina Preisse, který se také věnuje herectví a moderátorské činnosti.

Autor: JAnDbot, A0, Dinybot, MiroslavJosef

Zdroj Osobnosti,cz

Martin Preiss,*1.1.1973 - herec, moderátor

Martin Preiss se narodil v roce 1973 v Praze. Již během studia herectví na pražském DAMU hostoval v činohře Národního divadla, kde se představil ve hrách Měsíc pro Smolaře (Mike Hogan) nebo Radúz a Mahulena (Radúz). Chvíli také působil v Plzni v divadle J.K.Tyla (1996-1998). V roce 1998 se stal členem činohry Národního divadla kde působí dodnes. Zahrál si zde mj. ve hrách Antonius a Kleopatra (Maecenas), Hamlet (Guildenstern), Komik (Frank Rice), Cyrano z Bergeracu (De Valvert) nebo Večer tříkrálový (Kněz, Šašek Feste)


Martin Preiss se objevuje také na televizní obrazovce. V roce 1998 si zahrál ve filmu Tři králové, dále pak Arrowsmith (1999) a Sjezd abiturientů (2000)

Proslavil se především díky moderování soutěžního pořadu na TV Nova – Chcete být milionářem?, který dříve moderoval Vladimír Čech.

Kromě herectví a moderování se věnuje dabingu (např. ve filmu 8 Mile propůjčil svůj hlas velice známému raperovi Eminemovi)

Rodiče Martina Preisse (Viktor Preiss a Jana Preissová) se také věnují herectví.

Zdroj: Osobnosti,cz

Z Martina Preisse je jiný člověk...

Z Martina Preisse je jiný člověk...Foto: Facebook M. Preisse

První foto moderátora Milionáře po letech: Takhle vypadá Martin Preiss po období plném problémů

23. července 2017 21:10

Stále ho můžete vídat v reprízách pořadu Chcete být milionářem?, který převzal po zesnulém Vladimíru Čechovi. Martin Preiss se ale od dob jeho natáčení změnil.

 

Syn Viktora a Jany Preissových se před dvěma a půl lety trápil s psychickými problémy, a dokonce uvažoval o dobrovolném odchodu z tohoto světa. Po absolvování léčby se uzavřel před světem a pracoval na svém psychickém zdraví.

Po dvou a půl letech se zdá, že má Martin Preiss to nejhorší za sebou. Ale je pravda, že se trochu proměnil jeho zevnějšek. Pár kilo nahoru ale nevadí, někomu se může líbit i víc. Podstatné je, aby mu bylo po psychické stránce lépe. 

Jiří Čeladník , Super.cz

Martina Válková,*31.10.1975 - herečka

 

Martina Válková se narodila v roce 1975 ve Znojmě. Chtěla se stát učitelkou (oba rodiče pracovali ve školství) a proto studovala střední pedagogickou školu. Poté studovala herectví na brněnském JAMU (dokončila roku 1998). Již během studia hostovala v Mahenově činohře Národního divadla (1996-2000), kde se nejprve objevila jako Jenůfa ve stejnojmenné hře a dále jako Číča ve Feydauově Dámě nebo jako Milionářka v Bernhardově hře Immanuel Kant. V roce 2000 získala stálé angažmá v pražském Národním divadle, kde si zahrála např. ve hrách Hadrián z Římsů (role Ruměny) nebo Komedie omylů (role Luciany). Roku 2002 hrála postavu jedné dcery krále Leara (Jan Tříska) v letních hrách na Pražském hradě.

Martina Válková se objevuje také na televizní obrazovce. Zahrála si mj. dívku, do které se zamiluje Martin Tomsa v seriálu DETEKTIV MARTIN TOMSA, nebo jeptišku v ČETNICKÝCH HUMORESKÁCH. Dříve natáčela v brněnské televizi pořad Bakaláři. Rovněž je činná v dabování filmů.

V roce 2004 si zahrála redaktorku Kateřinu v serialu TV Nova REDAKCE. Jejími kolegy v Redakci byli např. Milan Šteindler (Lubor), David Matásek (Viktor), Michal Novotný (Zdeněk), Zdena Hadrbolcová (Emílie) nebo Dana Batulková (Anna).

Manželem Martiny Válkové byl známý dirigent a sbormistr Roman Válek se kterým se rozvedla v roce 2005.

Zdroj Osobnosti,cz

Herectví vystudovala na JAMU v Brně (1998). Již během studia hostovala v brněnském Národním divadle (Mahenově činohře), členkou divadla byla do 2000. Zahrála si zde několik významných rolí – Jenůfu, Číču ve Feydeauově Dámě od Maxima, Editu z Bergu v Dvouhlavém orlu, Milionářku v Immanuelu Kantovi, Ofélii v Hamletovi, Carolu v Sestupu Orfeově, Blanku Kastilskou v Dürrenmattově hře Král Jan (1999).
V pražském Národním divadle ji mohli diváci ještě vidět pod jejím dívčím jménem Stehlíková, kdy zde v roce 1998 nastudovala a pohostinsky hrála roli Anděly v dramatizaci Durychova Bloudění (ND) a v roce 2000 Kristinu v Hofmannsthalově Kristinčině návratu (StD).

Členkou Činohry Národního divadla se stala od roku 2000. K rolím přibyla Luciana v Shakespearově Komedii omylů (StD 2000, režie maďarské režisérky a herečky E. Eszenyi) a Olivie ve Večeru tříkrálovém (StD 2001, ve stejné režii), Ruměna v Klicperově Hadriánovi z Římsu (ND 2001), Nastasja Filipovna v dramatizaci Dostojevského Idiota (StD 2001), Olga Rodinovová v Jecelínově Rodinném sídle (StD 2002), Roxana v Rostandově Cyranovi z Bergeracu (ND 2002), Élektra a členka sboru Eumenid v Aischylově Oresteie (StD 2002). Následovaly role: Mi C´ v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu (StD 2003), Vilma v Havlově Pokoušení (StD 2004, režie Charles Marowitz), Virgilia v Shakespearově Coriolanovi (ND 2004), Světimíra v Tylových Krvavých křtinách aneb Drahomíra a její synové (ND 2005), dvě role v Čičvákově adaptaci Tisíc a jedna nocPrvní žena a Dalíla (StD 2005), Jírovcová ve Šrámkových Zvonech (ND 2005), Diana, hraběnka z Belfloru ve hře od Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes (ND 2005), Kamilu Burdychovou ve Štechově komedii David a Goliáš (StD 2007) ad. Na komorní scéně Divadla Kolowrat hrála roli Šury v Sigarevově Černém mléku (2004), za kterou byla nominována na Cenu Thálie. Bohatá je také její mimodivadelní činnost.

V Divadle Kolowrat vystupuje v režii Jana Kačera jako Draha - také bílý rys ve Františákově hře Karla. Ve Stavovském divadle hraje Emmu v Šamberkově Jedenáctém přikázání.

FILM A TELEVIZE

Na televizní obrazovce se objevila ještě během svého působení v Brně, kdy účinkovala v seriálu Bakaláři, v seriálu Detektiv Toms s Markem Vašutem v hlavní roli (1996), v Četnických humoreskách (TV 2000, režie A. Moskalyk), ve filmu podle námětu Vl. Vančury Útěk do Budína (2002, režie M. Luther), v Krvi zmizelého (2005, režie M. Cieslar). Poslední její velkou rolí v TV byla Redaktorka Kateřina v seriálu Redakce (2004, režie J. Vejdělek a T. Krejčí). Často spolupracuje s rozhlasem a dabingem.

OCENĚNÍ

V roce 1999 byla nominovaná na Cenu Thálie za roli Blanky Kastilské (v Dürrenmattově Králi Janovi), kterou nastudovala ještě v brněnské Mahenově činohře. V roce 2004 byla nominovaná na Cenu Thálie podruhé, a to již za zmíněnou roli Šury v Sigarevově Černém mléku (režie Jan Kačer).

ROZHOVOR

Martina Preissová: Cizí člověk mě na jevišti inspiruje víc než vlastní manžel

Hrávala mrchy, ženy vamp a femme fatale, pro které není nic nemožné. „Už mě nezavírejte do korzetů, nemalujte mi rty, netupírujte vlasy a nečerněte oči,“ stěžovala si žertem. Pak odešla na mateřskou dovolenou a čtyři roky se neukázala ani na jevišti, ani před kamerou. Jenže nedávno zazvonil sedmatřicetileté herečce telefon…

 
Martina Preissová
 

Martina Preissová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Kdo ještě žije v hereckém manželství druhé generace?

Klára Melíšková je vdaná za Lukáše Hlavicu, jeho rodiče jsou Růžena Merunková a Miloš Hlavica.

Bára Munzarová žije s Martinem Trnavským, její rodiče jsou Jana Hlaváčová a Luděk Munzar. Její první manžel byl také herec Jiří Dvořák.

čtvrtek 15. března 2012, 14:33

„Zrovna jsme s manželem pili po obědě kávu a Martin se zamyslel, že je vlastně fajn, jak jsem doma na mateřské. Že je uvařeno, uklizeno. Proč bych se měla vracet k herectví, přemítal. A že si na mě dost možná jako na herečku už stejně nikdo nevzpomene,“ vypráví s nadsázkou černooká tmavovláska.

„Jenže pak zazvonil telefon a paní na druhém konci se ujišťovala, zda se mi dovolala správně. A nabídla mi hlavní roli v novém celovečerním filmu.“

Zmatek ve jménech

Že se produkce ujišťovala, zda se dovolala správné osobě, není náhoda. Martina totiž před pěti lety opouštěla Národní divadlo, kde tehdy hrála jako Válková. V té době sice už žila s Martinem Preissem, synem známé herecké dvojice, ale svůj svazek oficiálně stvrdili až po narození prvního syna Matouše. V den jeho prvních narozenin si řekli své ano na břehu třeboňského rybníka. Na svatbu pozvali jen pár přátel a nejužší rodinu. „Bylo to trochu stranou,“ připouští herečka, ale přesně tak, jak jsme chtěli.“

 

 

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Martina přijala v tichosti jméno svého manžela a nosí ho už čtyři roky. Moc se o tom neví, a tak kolem jejího jména panuje trochu zmatek. „Ta tradice, že žena přijme jméno rodiny svého muže, se mi líbí. Nechtěla jsem žádnou pomlčku ani nic takového. A své dřívější příjmení, Válková, jsem vrátila svému dřívějšímu manželovi.“

Uklízečku, prosím!

Když se totiž Martin a Martina poznali, byli oba zadaní. „Přišla jsem do Prahy v pětadvaceti letech,“ prozrazuje rodačka ze Zlína. V té době měla za sebou čtyři roky intenzivního účinkování v Mahenově činohře v Brně. „Hrála jsem tam od nevidím do nevidím,“ shrnuje lakonicky.

Právě tam zapadla mladá okatá herečka do rolí svůdných žen, které si dokážou omotat muže kolem prstu. „Docela mě to překvapilo,“ komentuje to, „myslela jsem, že budu hrát komické postavy. Že budu něco jako Iva Janžurová zamlada.“ Jenže Martina dostávala role Jenůfy, Ofélie či Blanky Kastilské, za kterou byla dokonce v roce 1999 nominována na cenu Thálie.

„Chci hrát uklízečku,“ volala, ale nebylo to nic platné. „A tak jsem se aspoň snažila dokázat, že krása není handicap. A že postava krásky nemusí být jen klišé. Své krásky jsem se snažila obhájit. Musím ale říct, že pokud dostáváte pořád ty samé úlohy, ubyde prostoru, kam se v nich dá zajít. Proto vítám role jiného charakteru!“

Než odešla na mateřskou dovolenou, hrála v pražském Národním divadle. V Shakespearově dramatu Coriolanus měla roli Virgilie.

Než odešla na mateřskou dovolenou, hrála v pražském Národním divadle. V Shakespearově dramatu Coriolanus měla roli Virgilie.

FOTO: ČTK

Jenže osudové ženy se jí nevyhnuly ani po přechodu do Prahy, kam odešla se svým tehdejším manželem, dirigentem Romanem Válkem, protože dostala nabídku do pražského Národního divadla. „A ta se neodmítá,“ říká. Neskrývá, že velkoměsto bylo pro moravskou dívku šokem. Nevěděla ani, jestli tu opravdu vydrží. Kdykoli mohla, utíkala zpět na Moravu. Ale nevzdávala se.

A začala jízda

A pak se při zkoušení jedné inscenace potkala s tehdy také ženatým a o tři roky starším kolegou Martinem Preissem. „Dva herci se nedají dohromady na trhu,“ přibližuje, jak mezi nimi přeskočila jiskra. Dlouho se stýkali jako přátelé, povídali si o herectví a zjišťovali, že si mají stále co říct. „Tehdy jsme se dokázali propít i k výsledku nějaké diskuse,“ vzpomíná.

Po nějaké době pochopili, že se mezi nimi rozvíjí víc než jen přátelství. „A začala jízda,“ konstatuje minimalisticky Martina. „Bylo náročné zachovat se tak, aby to nikoho nebolelo, protože to bolí vždy všechny. Ale bylo to buď, anebo. Já byla absolutně přesvědčená, že to tak udělat musím. Jsme spolu devět let a ukázalo se to jako správné.“

Rodina pohromadě: Martin Preiss se starším synem Matoušem, Martina s mladším Šimonem a Martinova dcera z prvního manželství Viktorie.

Rodina pohromadě: Martin Preiss se starším synem Matoušem, Martina s mladším Šimonem a Martinova dcera z prvního manželství Viktorie.

FOTO: archív Martiny Preissové

Před pěti lety se jim narodil syn Matouš, před rokem další syn Šimon. „Kdeže je teď ta femme fatale, do kterých mě obsazovali!“ mávne rukou dvojnásobná maminka. „Jsem šťastná, když kluci večer usnou, protože jejich temperament je nezdolný. A já si pak jen vychutnávám to ticho, které nastane. Obvykle je jich totiž všude plno a třeba na nákupu jednoho lovím mezi regály a druhý mi píská v košíku.“

Manžela hrál tchán

Stoupnout si před kameru po letech na mateřské dovolené proto pro ni nebylo nijak jednoduché. Už jednou si sice odskočila na natáčení od tehdy půlročního Matouše, to však už bylo před třemi lety. Tehdy ji oslovil režisér Viktor Polesný s nabídkou role mladé ženy, která se zmítá mezi mladším a starším mužem a zároveň ji drtí politické soukolí.
Film se jmenoval Smyčka a napsán byl na motivy spisovatele Pavla Kohouta, který se dokonce přišel podívat na natáčení. Manžela jí tehdy hrál její tchán Viktor Preiss. „Nijak mi to nevadilo,“ odpovídá na otázku, zda ji to příbuzenské pouto rušilo. „V té roli bylo co hrát a já nad tím dál nijak nepřemýšlela.

Co bych však nechtěla, je hrát partnery s mým mužem. Máme takovou tichou dohodu, že profesi spolu provozovat nebudeme. Máme za sebou mnoho partnerských rolí v Národním divadle a já mám pocit, že čím víc si vidíme do kuchyně, tím víc bych se před Martinem styděla. Kdybychom byli oba ponořeni ve stejné práci, nevylezli bychom z ní ani doma a neměli bychom od ní patřičný odstup. Mám za to, že cizí člověk mě na jevišti či před kamerou inspiruje víc než vlastní manžel.“

Po čtyřech letech před kamerou

Se svým tchánem si zahrála i v nové komedii Probudím se včera. „Ale protože se děj odehrává ve dvou časových rovinách, nepotkáme se tam,“ vysvětluje herečka. Před kameru si stoupla po delší pauze a přiznává, že měla zpočátku trému. „Herecké tělo je jako hudební nástroj, a pokud jej nepoužíváte, je to znát,“ prozrazuje.

Jedinou ženu, o kterou stojí hlavní hrdina (Filip Blažek), hraje v novém českém filmu Probudím se včera.

Jedinou ženu, o kterou stojí hlavní hrdina (Filip Blažek), hraje v novém českém filmu Probudím se včera.

FOTO: archív Bia Illusion

„Nevěřila jsem si a měla jsem hroznou trému. S dětmi jsem se dostala do jiného světa. Navíc jsem věděla, že produkci ani tak nešlo o mě, ale o moji podobu s hlavní hrdinkou,“ říká bez obalu. Ta totiž v průběhu filmu zestárne, a tak ji hrají dvě herečky. Mladší Eva Josefíková skutečně jako by Martině vypadla z oka. Ta podoba je až zarážející.

„Takže když jsem tehdy po obědě paní ujistila, že volají správně, byla jsem vzápětí trochu překvapená. Nabídli mi totiž roli zestárlé hrdinky! A já jsem odcházela na mateřskou ve dvaatřiceti a s pocitem, že jsem mladá holka, která má ještě všechno před sebou! A teď tohle!“ směje se.

 

 

Viktor Preiss chodí na generálky tajně

S manželem, který je známý nejen jako herec, ale i jako moderátor třeba ze soutěže Chcete být milionářem, si o své profesi hodně povídají a vzájemně si hodnotí své výkony. A nejen vlastní. „Když už to tak pánbu chtěl a my jsme herecká rodina, vyjadřujeme se všichni ke všem,“ přiznává. Ostatně její tchyně a tchán, herecká dvojice Jana a Viktor Preissovi, jsou věčným zdrojem inspirace.

„Když začnou vyprávět, někdy jim závidím. Dělali divadlo s takovými osobnostmi, že bylo jasné, že se to musí povést. A měli štěstí na to, že je měl kdo vést a inspirovat. Často to byl kvalitní režisér. Mají za sebou ohromnou brázdu rolí a filmů a to už jim nikdo neodpáře.

Femme fatale, pro kterou muži udělají cokoli, si zahrála v pokračování seriálu Nemocnice na kraji města s podtitulem Nové osudy. Hereckým partnerem jí byl Ondřej Brousek.

Femme fatale, pro kterou muži udělají cokoli, si zahrála v pokračování seriálu Nemocnice na kraji města s podtitulem Nové osudy. Hereckým partnerem jí byl Ondřej Brousek.

 

Ve chvíli, kdy se rozpovídají, je to i leckdy úsměvné, protože minulost mají v oparu milosrdného sentimentu, takže se jim nevyplavují negativní věci tehdejší doby či politiky. A závidím jim ještě jednu věc - v dnešní roztříštěné době nikdo neví, co je kvalita a co se za ni má považovat, kdežto oni měli koleje jasné a názory vytříbené.“

Jejich názoru si velmi váží, ale při vzájemné kritice si servítky nebere nikdo. „I když jsme vzděláním herci, víme, že jde o pocity.“ Viktor Preiss prý na veřejné generálky či premiéry svých blízkých chodí tajně, aby je neznervóznil. Sám také chce znát názor druhých a rád s nimi vede polemiky.

„Největší dar divadlo zhodnotit má ale moje maminka. Herecké vzdělání nemá, a tak to řekne úplně jednoduše. A já si kolikrát uvědomím, že hrajeme přece pro obyčejné lidi,“ říká herečka, ve které se rodačka ze Znojma nezapře.

Rodačka ze Znojma nakládá okurky

Ostatně vrací se tam ráda a často. „Našli jsme si tam přátele a důvody, proč se vracet.“ Jako správná Znojemačka umí rozpoznat jedinečnou chuť tamních okurek.

„Nakládají se do speciálního macerátu, jehož složení je tajné a zná ho jen pár lidí. Kam se recept ztratil teď, když podnik vytunelovali, nikdo neví. Když vidím znojemskou orlici, která je znakem města, je mi z toho smutno. Takové věci jsou jedinečné a je to ohromná škoda, že mizí,“ lituje a vzpomíná, že za jejího dětství byl svátek, když se někde sehnal litr legendárního nálevu a do něj se naložily okurky.

„Nejlepší na nakládání jsou ty s bradavicemi,“ připomíná, „a nejlíp se čistí v pračce. Ne automatické, samozřejmě!“

Vztahovými kartami zamíchala ve čtvrté řadě seriálu Pojišťovna štěstí. Na snímku s Antonií Benešovou-Talackovou.

Vztahovými kartami zamíchala ve čtvrté řadě seriálu Pojišťovna štěstí. Na snímku s Antonií Benešovou-Talackovou.

FOTO: archív TV Nova

Ona sama okurky nakládá ráda a každý rok. A nejen to. „Zavařuju, suším, zamrazuju. Co mi přijde pod ruku, to zpracuju. Jsem vlastně hospodyňka!“

Už teď ale přemýšlí, jak od podzimu skloubí péči o domácnost a dva neposedné syny. To začne zkoušet hlavní roli Karly ve stejnojmenné hře, kterou na prknech Stavovského divadla bude režírovat režisér Kačer. „Je to sociální drama a přesně touhle rolí se chci vrátit k divadlu,“ má jasno. „Už teď je sice zřejmé, že co vydělám, půjde na plat chůvy, ale ta role za to stojí!“

 


 

Syn Viktora Preisse měl mít vážnou autonehodu. Policie mu po ní naměřila 1,5 promile alkoholu!

5. června 2014 13:27

Moderátor Milionáře a herec z Počátků Martin Preiss, syn slavnějšího tatínka Viktora Preisse, měl mít docela vážnou autonehodu! Na kruhovém objezdu v Praze 11 ve čtvrtek devět minut po půlnoci prý zbořil auto, horší už je ale to, že osoba s jeho jménem a příjmením (a dá se čekat, že v okolí nebydlí moc jiných Martinů Preissů, kteří by se narodili v roce 1973) nadýchala promile a půl alkoholu. Za to mu teď hrozí roční vězení.

„Dnes deset minut po půlnoci jsme vyjížděli ke křižovatce ulic Chilská a K Hrnčířům a Na Jelenách, kde došlo k dopravní nehodě osobního motorového vozidla. Řidič při průjezdu křižovatkou nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze komunikace a situaci v provozu. Nezvládl řízení a naboural do betonových panelů středového ostrůvku. Kvůli tomu následně motorové vozidlo skončilo na boku,“ uvedl pro Super.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

„U tohoto řidiče policisté provedli orientační dechovou zkoušku, kdy se na displeji přístroje objevila hodnota přibližně jeden a půl promile. Z toho důvodu policisté následně zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidič při dopravní nehodě utrpěl zranění, pro která byl následně zdravotníky převezen do nemocnice, kde byl hospitalizován,“ dodal mluvčí.

„Pokud má řidič víc jak jedno promile alkoholu v krvi, jde o trestný čin. Může být potrestán až ročním nepodmíněným vězením, zákazem řízení vozidla až na dva roky, odebráním až sedmi trestných bodů a pokutou až padesát tisíc korun,“ uvedl renomovaný pražský právník.

Super.cz se snažil kontaktovat i samotného herce, na položenou otázku ale reagoval pouze tichem a následným ukončením hovoru. Pokud by skutečně šlo jen o shodu jmen, patrně by se důrazně bránil. 

David Zápal, Super.cz

   27. července 2014 • 05:00

Tajemství letních komedií: Jak dostat tatínka do polepšovny točila Preissová těhotná!

Preissová si zahrála tak trochu přísnější maminku.
Preissová si zahrála tak trochu přísnější maminku.
 

Jsou herci, kteří přes prázdniny odmítají točit a naplno si užívají prázdnin. Ovšem právě v tomto letním období v historii české kinematografie vznikaly a vznikají ty nejlepší české komedie! Jen namátkou Na samotě u lesa, Jak dostat tatínka do polepšovny, Vesničko má středisková… Ne vždy se ale »rodily« tak snadno… Odhalili jsme jejich největší tajemství a pikantnosti!

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978): Preissová točila těhotná

• Jana Preissová se dlouho rozmýšlela, jestli roli přijme. Byla už tehdy těhotná a měla strach, aby díky natáčení nenastaly zdravotní komplikace. Přesvědčil ji až její manžel Viktor Preiss.

• Režisérka Marie Poledňáková nikdy neprozrazovala dětské hvězdě Tomáši Holému příběh ani repliky. „Kouzelné bylo, že se neustále pletl. Na jeho brepty jsme přímo čekali. Měl třeba říct, že je někdo ženatý, místo toho řekl vdaný a opravil to na ženatá,“ zavzpomínala režisérka.

• Scéna koupání Vaška pod pumpou, se natáčela v chladný večer, a proto rekvizitáři nalili do filmové studně teplou vodu. Děda (Josef Karlík) začal pumpovat, až z Tomáše začala stoupat pára. Záběr se musel opakovat, ale pak už z ní tekla skutečně jen ledová voda.

Autor:  dan

zdroj Aha,cz

 

 

Hvězda komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku se vrací před kameru: Takhle dnes vypadá Jana Preissová (66)

24. srpna 2014 10:23

Všichni, kteří před lety milovali půvabnou herečku Janu Preissovou, mohou vesele jásat. Sympatická dáma, která si v posledních letech pečlivě vybírá role a před časem sama přiznala, že už se jí před kameru moc nechce, se znovu objeví v hlavním vysílacím čase na obrazovce.

Poslední velkou roli si Jana Preissová zahrála v seriálu Dobrá čtvrť (2005), kde ji musel Karel Smyczek k účasti dlouho přemlouvat. Naposledy se v televizi objevila před třemi lety v cyklu České televize Setkání s hvězdou. Nyní opět kývla na nabídku a zahraje si postavu matky Hanky Vagnerové v jednom z dílů cyklu Nevinné lži s názvem Moje pravda.

„Paní Jana byla při natáčení velmi milá. Pořád je to obrovská profesionálka, se kterou byla radost pracovat,“ prozradil Super.cz člen štábu. Na herecké mistrovství oblíbené herečky let sedmdesátých a osmdesátých se můžete v televizi těšit už na podzim. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

27. srpna 2014 • 05:00

Herecká legenda Jana Preissová po letech na veřejnosti: 3 roky v ničivých depresích!

Jana v roce 1986 a nyní.
Jana v roce 1986 a nyní.  (Foto Aha! – Martin Sekanina, ČT, herminapress.cz, ara)
 
 

Konečně vystrčila růžky ze své ulity a neschovává se před lidmi! Po depresích ani památky. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček Jana Preissová (66) se po dlouhé době objevila na veřejnosti. A po hlavě se vrhla opět do natáčení! Vypadá líp než kdykoliv předtím!

Jistě si všichni pamatují maminku Tomáše Holého (+21) z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Tehdy byla idolem většiny mužů. Přibývající léta bohužel ještě nedávno nesla Preissová velmi těžce. „Nemohu se na sebe už ani podívat do zrcadla,“ svěřila se tehdy. Čas zkrátka nezastaví ani tato dáma. Kvůli depresím ze stárnutí se stranila společnosti a držela se zásadně doma. Okolí ji vyčítalo, že herečka takové velikosti nehraje. „To není, že bych role nebrala. Já si jen vybírám to, to se mi líbí a co mě zaujme,“ rázně řekla.


Před třemi lety si zahrála po boku Jany Hlaváčové v cyklu hereckých beneficí Setkání s hvězdou. Tam tehdy o sobě dala znovu vědět. Čeští tvůrci byli potěšeni z návratu této legendy. Už čtyřicet dva let žije s hercem Viktorem Preissem (67) a v manželství je maximálně spokojená. Na fungující vztah má také fungující recept. „Musí vás to bavit. Jinak je lepší jít od toho,“ řekla na projekci svého nového počinu v jednom z dílů České televize, Nevinné lži. Návrat Janě Preissové prospěl. Sluší jí to a znovu okouzluje.

Autor:  mia, zej

zdroj Aha,cz

Preissová se po dlouhé pauze vrací před kameru. Mrkněte, jak si v 66 letech vystřihla roli despotické bestie

1. listopadu 2014 15:20

Národem milovaná herečka Jana Preissová, kterou si diváci zamilovali hlavně v komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, osm let pro televizi nenatočila nic podstatného. Až nyní se po dlouhé odmlce vrací a z jejího herectví vás bude mrazit! Podívejte se na ukázku z nedělních Nevinných lží, v nichž si zahrála matku, která se rozvádějící dceři despoticky vměšuje do života!

U televize se vám zastaví dech! Preissová si totiž nevděčnou roli matky, která kolem sebe šíří jen zlé emoce, vystřihla s takovým mistrovstvím, jako by před kamerou neměla žádnou pauzu. V roce 2006 natočila svou poslední roli v seriálu Dobrá čtvrť, teď se vrací ve velkém.

„Nemusím honit peníze, televizní nabídky si pečlivě vybírám. A tahle mě zaujala,“ prozradila jedna z nejoblíbenějších hereček. Její sólo si diváci vychutnají v České televizi v neděli večer. 

David Zápal, Super.cz

 

Návrat Jany Preissové na obrazovku: Promluvila o penězích


 
1. listopadu 2014 ● 20:05

V neděli večer budeme mít možnost po dlouhé době vidět před kamerou skvělou herečku Janu Preissovou (66) v cyklu Nevinné lži.

 

Producent Nevinných lží Jan Vrabel netají, že do role despotické matky o nikom jiném než o paní Preissové ani neuvažovali. „Když kývla, měli jsme obrovskou radost,“ potvrzuje jeho žena, spoluproducentka Tereza Vrabelová.

Nejvíc mě zajímal scénář

„Nejsem jako Petřina matka, její postava byl pro mě protiúkol, na který jsem se těšila,“ říká Jana Preissová (66). „Hrát jiný typ nebývá pro herce snazší, jak si lidé často myslí, ale daleko zajímavější. Se svou fi gurou se herec sžívá intenzivněji, protože se jí chce co nejvíce přiblížit. I kdyby šlo o vraha, musí ho odvést tak pravdivě, aby mu diváci věřili. Ale víc než moje postava mě zajímal scénář. Markéta Bidlasová dobře uchopila téma, které nutí lidi přemýšlet. Domácí násilí je jeden ze současných obrovských problémů. Je otřesné sledovat, jak jeden člověk manipuluje s druhým, aniž dojde na fyzickou sílu, jako třeba matka s dcerou, které s Haničkou Vagnerovou hrajeme. Rodiče manipulují se životy svých dětí, vnucují jim vlastní představy a zkušenosti. Leckdy tak činí s dobrým úmyslem pomoci a uznávám, že je občas těžké nepřekročit únosnou míru a nenarušit jejich soukromí. Moje postava panovačné ženy ztratila veškeré zábrany, slyší jen sebe,“ glosuje Jana Preissová svou hereckou příležitost.

 

Některé role nic neříkají

Před kameru se herečka vrací po několika letech, mnozí mluví o dlouhé herecké pauze. „Jsem především divadelní herečka,“ zdůrazňuje Jana Preissová. „Přicházejí ke mně televizní i filmové role, ale většinou mi nic neříkají, takové hrát nechci. je těžký, zejména pro mladé lidi. Chápu své studenty, že berou role v seriálech, kde pomalu není co hrát. Musí se nějak živit, potřebují peníze. Já nejsem hamižná, hrát kvůli penězům nemám zapotřebí. Ale práce mě baví, a když dostanu kvalitní nabídku, ráda se jí chopím. Na luxus si nepotrpím, mám vlastně jen jediné přání – abychom byli zdraví,“ podotýká oblíbená herečka.

Přísaha z dětství

Ale ještě jedno přání přece jen vyřkne. Týká se právě lži, která je mottem televizního cyklu. „Neuznávám žádnou lež, ani milosrdnou, vše se dá nějak vysvětlit. Neberu ani tu nejmenší, protože i malinkatý podvod dokáže osudově změnit směr života. Jako holka jsem lhala ze strachu. Zahazovala jsem školní svačiny a mamince jsem přikyvovala, že jsem je snědla. Přitom jsem se strašně trápila, že podvádím. Tyhle malé, vlastně nevinné lži mě tak ovlivnily, že jsem se zařekla, že už nikdy nikomu lhát nebudu, a přísahám, ve svém dospělém životě jsem nikdy nelhala. Totéž vyžaduji od svých dětí a vůbec od všech lidí kolem mě. Kladu jim na srdce: Řeknete mi cokoliv, jenom mi nelžete,“ prosí Jana Preissová.

Autor: Věra Smolíková

zdroj Blesk,cz

8. listopadu 2014 • 12:00

Jana Preissová bez obalu: Proč odmítá jít před kameru?

reklama
 
 

Naposledy jsme mohli vidět Janu Preissovou v cyklu ČT Nevinné lži. To, jak se zhostila své role despotické matky, všem připomnělo, jak moc vlastně chybí současné televizní produkci tak výrazná a přesvědčivá herečka. Proč ji vlastně tvůrci neobsazují? Copak na ni zapomněli? Jana Preissová prozradila, jak to ve skutečnosti je.

 

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

Hvězda 80. let Jana Preissová: Po 6 letech ve společnosti s manželem!

 
Jana Preissová se objevila s Viktorem Preissem ve společnosti naposledy v roce 2008
Potkat jednu z nejoblíbenějších hereček své doby Janu Preissovou (66) ve společnosti je téměř nemožné. A o to nemožnější je vidět ji po boku jejího manžela Viktora Preisse (67). Křest CD Vojty Dyka (29) ji však donutil udělat výjimku. S manželem se objevila na večírku po dlouhých šesti letech.

Platila za sexsymbol 80. let a pozornost mužů dokáže upoutat i teď. Trochu tajemná Jana Preissová překvapila svým šarmem a humorem na křtu CD Vojty Dyka. Se svým manželem, také hercem, Viktorem Preissem se stala kmotrou Dykova alba.

Když Preiss pronesl přípitek nad sklenkou šampaňského, Preissová se smála jeho vtípkům na celé kolo. Je vidět, že se s manželem nenudí ani po 44 letech společného soužití. „Recept na manželství? Musí vás to bavit. Pokud ne, tak pryč od toho,“ prozradila tajemství dlouhodobého vztahu před pár měsíci.

Preissová se naposledy objevila na společenské akci po boku manžela v roce 2008. Jana se dlouhou dobu skrývala před světem. Zavírala se doma a utápěla se ve svých depresích. Trpěla poruchou sebepřijímaní, tzv. strachem z vlastního stárnutí.

Jana Preissová se objevila s Viktorem Preissem ve společnosti naposledy v roce 2008

Autor: tesk
zdroj Blesk,cz
 

 

Herec Preiss se pokusil o sebevraždu

15. prosince 2014 11:52

To je ale šokující zpráva! Celá slavná rodina Preissů se nyní velmi strachuje o jednoho ze svých členů, syna Viktora Preisse a Jany Preissové Martina Preisse. Podle některých informací totiž včera vyhrožoval tím, že spáchá sebevraždu. Zabránili mu v tom policisté. Herec nyní leží na psychiatrii.

 
 
 

Vše prý začalo rodinnou hádkou. A to velmi hlasitou a dramatickou! Po ní údajně Martin Preiss vyběhl z domu s plánem ukončit svůj život. Následovala rychlá policejní akce s cílem zachránit hercovi život.

„V neděli pár minut po půl šesté odpoledne volala na tísňovou linku žena s tím, že její jednačtyřicetiletý manžel trpící psychickými problémy utekl směrem do Kunratického lesa a mohl by si ublížit. Po pár minutách policisté tohoto muže, který odpovídal popisu, nalezli a předali ho do péče záchranářů. Ti ho převezli na psychiatrii do nedaleké nemocnice,“ řekla nám pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. Bývalý moderátor televizního Milionáře je prý nezraněn. Zprávy o tom, že byl herec ozbrojen nožem, nepotvrdila. „Nemám takové informace,“ dodala.

Své k tomu přidali i zdravotníci.

„K jednačtyřicetiletému muži jsme vyjížděli z důvodu náhlého zhoršení zdravotního stavu, po akutním ošetření na místě jsme ho převezli do adekvátního zdravotnického zařízení,“ sdělila Super.cz mluvčí pražské Záchranné služby Jiřina Ernestová.

Že skutečně mělo jít o Martina Preisse, nevyvrátil Blesku, jenž přišel se zprávou jako první, ani jeho otec Viktor Preiss. „Je v pořádku, jsem s ním,“ uvedl, než zavěsil.

Martin nezažívá zrovna poklidný rok. V červnu měl bourat pod vlivem alkoholu (nadýchal prý 1,5 promile), za což ho státní zástupce posílá k soudu. V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. 

 

David Zápal, Super.cz

Viktor Preiss se synem Martinem, který skončil v psychiatrické léčebně.

Viktor Preiss se synem Martinem, který skončil v psychiatrické léčebně. Profimedia.cz

Preiss skončil po pokusu o sebevraždu ve stejné psychiatrické léčebně jako Bartošová

16. prosince 2014 9:58

Šokující zpráva o herci Martinu Preissovi (41), který v neděli vyhrožoval spácháním sebevraždy, překvapila především jeho slavné rodiče. Viktor (67) a Jana (66) Preissovi začali jednat a syna osobně dovezli do psychiatrické léčebny.

 
 
 

Manželka Martina Preisse v neděli na tísňové lince oznámila, že její muž utekl do Kunratického lesa s výhrůžkami, že ukončí svůj život. Bývalý moderátor soutěže Chcete být milionářem? byl poté nalezen policií a záchrankou převezen do nemocnice, odkud jej lékaři po vyšetření propustili.

Rodiče ovšem vědí, že se podobná situace může opakovat, a tak podle Blesku svému synovi zajistili odbornou léčbu. Viktor a Jana Preissovi tak Martina včera odvezli do psychiatrické léčebny na Karlově náměstí, jejíž personál má se známými osobnostmi bohaté zkušenosti. Po předávkování léky zde v roce 1993 skončila Iveta Bartošová (✝48) a k místním pacientům patřil i Petr Muk (✝45). 

 

Adam Chromý, Super.cz

Zoufalí manželé Jana a Viktor Preissovi a jejich syn Martin: S rodiči až ke dveřím blázince!

 
Vyhrožoval sebevraždou, skončil na psychiatrii! Tam Martina Preisse (41) dokonce dovezli osobně oba rodiče – Viktor Preiss (67) a Jana Preissová (66), kteří se o syna bojí.
 
 
16. prosince 2014 ● 11:28
 

Preissovi se o tom, že jejich syn chtěl skoncovat se životem (Blesk včera informoval jako první), okamžitě dozvěděli a byli zoufalí.

Věděli, že se jejich syn léčí s psychickými problémy, tohle už na ně ale bylo příliš. A tak začali jednat!

Pro syna si přijeli domů včera po poledni. Zatímco matka Jana pomáhala Martinovi sbalit tašku, otec Viktor ještě vyvenčil jeho psa. A jelo se na Psychiatrickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice u Karlova náměstí.

Herec, dříve známý hlavně jako jeden z moderátorů televizní soutěže Chcete být milionářem?, si je zjevně vědom, že se musí léčit.

 

Hádku s manželkou, herečkou Národního divadla Martinou Preissovou (39), řešit tím, že vezmu nůž a oznámím, že se jdu do lesa zabít, normální skutečně není. Štěstí, že jejich dvě děti v tu chvíli nebyly doma!

Manželka v neděli večer duchapřítomně okamžitě zavolala tísňovou linku, policie Martina našla a se záchrankou ho odvezla na internu pražské Thomayerovy nemocnice.

Odtud ho, jakmile zjistili, že už není nebezpečný ani sobě, ani svému okolí, propustili domů. Od včerejška je Martin v péči psychiatrů.

Prokletí herecké rodiny?

Vypadá to, že se u Martina Preisse objevily podobné zdravotní problémy jako u jeho slavného otce.

Viktor Preiss si dodnes nese následky z traumatu, které prožil v dětství, když ho rodiče odložili do dětského domova.

Kvůli tomu má někdy problémy vystupovat v divadle. „Nečekaně mě zradily psychické i fyzické síly,“ svěřil se Viktor Preiss před časem.

Blesková zpráva

Martin Preiss je známý také ze seriálu Doktoři z Počátků.

 

 

 

Psychiatr Cimický: Nejdůležitější je psychoterapie!

Podle Jana Cimického (66) teď Martina čeká zhodnocení anamnézy včetně testů nálad a vnitřních impulzů. Nejdůležitější je ale psychoterapie. „Snažit se pacienta zase dostat do životních kolejí, ze kterých sklouzl,“ říká psychiatr. Hospitalizace může trvat několik dnů, ale i víc.

Psychiatři VFN na Karlově náměstí mají s léčením celebrit poměrně značné zkušenosti. Několikrát zde byl hospitalizován například zpěvák Petr Muk (†45) nebo jeho kolegyně Iveta Bartošová (†48).

Poprvé v roce 1993, kdy žila s Ladislavem Štaidlem (69) a předávkovala se prášky. Štaidl ji totiž právě opustil, protože jí přišel na nevěru s Rudolfem Hrušínským nejml.

 

Autor: Foto: D. Kundrát, P. Machan, D. Malík

Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz
  17. prosince 2014 • 12:00

Hádky Preisse se ženou na denním pořádku: Rozbili dvě manželství, povede se jim to i do třetice?

Manželé Preissovi zažívají krizi, která vyvrcholila demonstrativním pokusem o sebevraždu depresemi zmítaného herce.
Manželé Preissovi zažívají krizi, která vyvrcholila demonstrativním pokusem o sebevraždu depresemi zmítaného herce. (Foto: Aha! - Martin Hykl, David Kundrát, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 

Nepříliš veselé období adventu prožívá herecký klan Preissových.  Problémy s duševní kondicí Martina Preisse (41) nese těžce jeho maminka Jana Preissová (66), která sama ví, jak těžké je bojovat s obludou deprese. A kromě tatínka Viktora Preisse (67) je zdrcená především manželka seriálového herce Martina (39), která iniciovala pátrání ve chvíli, kdy Preiss ozbrojený nožem utekl z domu.

Martin a Martina se do sebe zakoukali během představení ve Stavovském divadle, kdy na jevišti hráli milence a postupně se tento cit přenesl i do osobního života. To by bylo jako z pravé love story, kdyby to nemělo zásadní háček. Martina byla v roce 2002, kdy se vše odehrávalo vdaná za dirigenta Romana Válka a Martin měl dceru Viktorku (15) se svou manželkou Klárou.

Sebevražda Martina Preisse: Bylo to jen divadýlko?!

 
Preiss před půl rokem řídil opilý a způsobil autonehodu. Nadýchal 1,5 promile.
 
 
19. prosince 2014 ● 13:35
 

Preiss před půl rokem řídil opilý a způsobil autonehodu. Nadýchal 1,5 promile. Kauza už míří k soudu: „Státní zastupitelství případ předalo soudu pro Prahu 2,“ dozvěděl se Blesk od nejmenované pracovnice zastupitelstva. Herci hrozí až tři roky vězení natvrdo.

Ani se nechce věřit tomu, že předstírání psychických problémů patří k vyhledávaným způsobům, jak se vyhnout trestu, nebo ho alespoň citelně zmírnit. Podle zkušených právníků se však k tomu uchyluje každý třetí hříšník! „Snaží se vyhnout trestu tím, že upozorňují na své problémy,“ řekl Blesku renomovaný pražský právník Jan Černý. Nebylo by divu, kdyby Martin Preiss, zahnaný tísnivou představou soudního jednání do úzkých, volil raději úkryt na psychiatrické klinice.

Herec si mohl se slovem sebevražda jen neuváženě zahrávat. „Mohlo se jednat o potřebu vzbudit lítost, o demonstrativní ukázku litujte mě, já jsem tady ten nešťastný...,“ okomentoval jeho chování psycholog a soudní znalec Jiří Jelen.

 

 

Jak to vidí odborníci

Jan Černý, advokát: „Podle mých zkušeností se řidiči vymlouvají na zdravotní či psychické potíže většinou až v okamžiku, kdy jsou odsouzeni. Snaží se vyhnout výkonu trestu tím, že mluví o svých problémech a odkazují na skutečnost, že by je pobyt ve vězení vážně ohrozil na zdraví, nebo dokonce na životě. Pokusí se o to tak 30 % odsouzených.

Jiří Jelen, soudní znalec: „Herci rádi dramatizují i v životě. Už to, že si člověk zvolí herecké povolání, může svědčit o tom, že je trochu histrionsky laděný. Mohlo se jednat o potřebu vzbudit lítost, o demonstrativní ukázku litujte mě, já jsem tady ten nešťastný... Samozřejmě ale mohl být důvod zcela jiný, například problémy s partnerkou.“

 
 
Autor: Hana Höschlová, Saša Vetkovská
zdroj Blesk,cz
 

Herec Viktor Preiss: Bojuje se zápalem plic!

 
Viktor Preiss má po sebevraždě syna další starosti.
 

 

„O stavu Viktora Preisse jsem sice průběžně informován, ale odhadnout, kdy mu lékaři dovolí opět hrát se neodvažuji,“ sdělil ředitel vinohradské scény Tomáš Töpfer (63). Tomu onemocnění kolegy udělalo pořádné starosti.
 

Preisse zcela jistě zdrtily starosti se synem Martinem (42), který se před Vánocemi pokusil o sebevraždu. Nakonec v doprovodu táty a mámy Jany (66) nastoupil na léčení.

Autor: abl

Autor: Luboš Procházka
zdroj Blesk,cz
 
10. ledna 2015 • 05:00

První fotky na »svobodě«: Martina Preisse po pokusu o sebevraždu pustili z blázince!

Martina Preisse pustili z blázince. Jeho stav je tedy podle všeho stabilizovaný.
Martina Preisse pustili z blázince. Jeho stav je tedy podle všeho stabilizovaný. (Aha! - P. Machan, M. Pátek, D. Kundrát, M. Hykl)
 
 
 

Ukončení pobytu na psychiatrii s sebou nese ale určité riziko. Syn hvězdné manželské herecké dvojice Jany (66) a Viktora Preissových (67) může doma lehce upadnout do depresí, které potom řeší výhružkami, že spáchá sebevraždu.

„Pan Preiss u nás již hospitalizaci ukončil. Byl propuštěn do ambulantní léčby. Zda-li ji ale podstupuje, to je jen na něm. K tomu ho nikdo donutit nemůže,“ řekli Aha! na psychiatrické klinice na Karlově náměstí v Praze.

Viktor Preiss poprvé po zápalu plic: Kam vyrazil s lahví?

 

11. ledna 2015 ● 06:16
 

 

 
 
 Kvůli hercově nemoci, která propukla krátce po výhrůžkách syna Martina Preisse(41) sebevraždou, muselo Divadlo na Vinohradech všechna jeho vystoupení zrušit.

V sobotu ale Viktor Preiss konečně zaparkoval u divadla, aby předstoupil před natěšené diváky. Na parkovišti mu ale dělala starosti prázdná lahev od vína, kterou tam někdo nezodpovědně nechal. Herec se zřejmě obával, aby se nerozbila a aby střepy nepoškodily někomu pneumatiky. Ke kontejneru se skleněným odpadem se mu ale asi jít nechtělo. Odnesl proto lahev vrátnému, který se o ni už postaral.

 
Autor: höh, lmk
zdroj Blesk,cz
 
Martin Preiss

Martin Preiss Foto: Jan Handrejch, Právo

Tři měsíce po pokusu o sebevraždu další rána: Herec Preiss skončil na dlažbě!

4. března 2015 8:15

V prosinci loňského roku vyděsil své nejbližší, když vyhrožoval, že si sáhne na život. Kvůli tomu také nakonec skončil v léčebně. Teď má ale bohužel herec Martin Preiss další trápení, jež mu na klidu rozhodně nepřidá. Přišel totiž o velmi slušný stabilní příjem ze seriálu, jehož tvůrci už s ním prý přestali mít trpělivost!

Martin hrál v jednom z nejsledovanějších českých seriálů Doktoři z počátků. Jenže poslední dobou nemohl pracovat, všechny síly totiž věnoval léčbě a scenáristé a štáb už na něj odmítli dál čekat.

„Přejeme mu hodně štěstí, ať se brzy vyléčí, když tu ale byl naposledy, tak bylo vidět, že na tom ještě není dobře, nebylo to ono. Taková továrna na sny, jako je natáčení seriálu, si nemůže dovolit emoce, proto jsme kvůli divákům museli jeho roli přeobsadit. Nešlo bohužel už déle čekat,“ dozvěděli jsme se na place.

Nástupcem Martina se stal Jan Maxián, známý herec, dabér a hlavně muzikant z Nightworku. „Tuto informaci mohu potvrdit. Martin v seriálu odvedl výbornou práci, děkujeme mu za ni a přejeme mu v práci i soukromí hodně úspěchů,“ uvedl PR koordinátor Doktorů z Počátků Vojtěch Boháček. 

David Zápal, Super.cz

Martin Preiss s manželkou Martinou Válkovou

Martin Preiss s manželkou Martinou Válkovou Hermína

Přežil pokus o sebevraždu a teď poprvé promluvil: Martin Preiss přiznal totální vyhoření

4. března 2015 9:19

Herec Martin Preiss, jenž v prosinci loňského roku po hádce s manželkou vyhrožoval, že spáchá sebevraždu a nakonec skončil na psychiatrii, se nyní konečně rozhodl promluvit o tom, co ho takhle dostalo až do kouta. A byl až nezvykle upřímný!

Preiss se vyjádřil v souvislosti s tím, že byl přeobsazen v nováckých Doktorech z Počátků. „Práci na seriálu, která mě velmi bavila, jsem byl bohužel nucen přerušit vzhledem k přetrvávajícím zdravotním problémům. A protože jsem stále v procesu doléčování a objem práce byl značný, bylo mi lékařem doporučeno dočasně v jakékoli práci nepokračovat,“ uvedl pro Aha! Preiss s tím, že má nyní především hodně odpočívat.

Za jeho potíže prý může syndrom vyhoření, kterým prý lidé v jeho branži kolem čtyřicítky trpí docela často. „Ale s jarními měsíci se těším na návrat v plné síle. Teď potřebuji pouze klid, stejně jako má rodina,“ dodal herec, který v Počátcích hrál paradoxně Davida Dřímala, jenž se také zhroutil. Jeho postava ale psychicky neunesla tíhu svého nezměrného bohatství. 

David Zápal, Super.cz

 

 

Martin Preiss otevřeně promluvil o úzkostech, pití alkoholu i sebevraždě, kterou ve skutečnosti páchat nechtěl

10. dubna 2015 14:06

Oblíbený herec Martin Preiss (42) loni před Vánocemi prožíval těžké životní chvilky. Depresivní stavy řešil alkoholem, a dokonce se mluvilo o tom, že se pokusil o sebevraždu. Jak bývalý moderátor pořadu Chcete být milionářem prozradil v rozhovoru pro týdeník Téma, ve skutečnosti si na život sáhnout nechtěl, byť se potýkal s úzkostnými stavy.

Doma se prý pohádal s manželkou, která poté i s dětmi odjela pryč. „Samozřejmě v tom hrál roli můj alkohol. Mluvili jsme pak spolu ještě po telefonu a ona v afektu řekla, že pokud mě život nebaví a chci se uchlastat, tak ať se seberu a jdu se rovnou do lesa oběsit. A já řekl, že jo, a opravdu jsem odešel z domu,“ prozradil v rozhovoru Preiss.

Ve skutečnosti se chtěl jít jen projít a vstřebat manželskou hádku. Jeho žena se však vrátila domů a začala se o manžela, který nebral telefon, strašně bát. Raději proto zavolala na tísňovou linku.

Ač se Martin Preiss zabít nechtěl, úzkostné stavy byly v kombinaci s pitím natolik nepříjemné, že se pod vlivem rodiny rozhodl v lednu nastoupit na léčení.

„Úzkostné stavy, kterými jsem si procházel, trvaly celý loňský podzim, začal jsem se zalévat alkoholem, k tomu jsem bral prášky na spaní. Dostal jsem se do fáze, kdy mi opravdu nebylo dobře,“ dodal herec s tím, že pokud by se sebou nezačal nic dělat, pravděpodobně by se mu rozpadlo i manželství.

V březnu byl z léčebny sice propuštěn, ale bohužel ho hned po návratu zavalily každodenní starosti a zase sáhnul po flašce. Do léčebného procesu se proto na dva týdny opět vrátil. V současnosti v rámci doléčovacího programu dochází na individuální terapie, které mu prý pomáhají. 

Anna Veškrnová, Super.cz

11. dubna 2015 • 05:00

Martin Preiss: Po propuštění z léčebny kvůli pokusu o sebevraždu znovu sáhl po flašce!

Martin Preiss
Martin Preiss (Foto Aha! – D. Malík, P. Machan, D. Kundrát, archiv TV Nova)
 
 
 
 

Život se s Martinem Preissem nemazlí. Jako herec a syn slavných rodičů má pověstnou »laťku« nastavenou opravdu vysoko a vyrovnat se s neúspěchem je těžké. Útěchu marně hledal na dně láhve, problémy vyvrcholily jeho pokusem o sebevraždu. Tehdy se konečně dostal do léčebny, ale…

 

V rozhovoru pro týdeník Téma pokus o sebevraždu popírá. Za vším podle něj stála hádka se ženou kvůli alkoholu, po které se jeho manželka sebrala a i s dětmi odjela. „Mluvili jsme pak spolu ještě po telefonu a ona v afektu řekla, že pokud mě život nebaví a chci se uchlastat, tak ať se seberu a jdu se rovnou do lesa oběsit. A já řekl, že jo, a opravdu jsem odešel z domu,“ nastínil herec, co předcházelo jeho nástupu do léčebny.

Když se jeho žena vrátila domů a Martina nenašla, dostala strach a obrátila se na tísňovou linku. Preiss se pak pod tlakem rodiny rozhodl nastoupit na léčení a skoncovat tak s úzkostnými stavy, které zaháněl pomocí alkoholu a prášků na spaní.

Z léčení byl propuštěn, jenže neunesl stres všedních dní a opět sáhl po láhvi. A do ústavu se tedy na čtrnáct dnů vrátil. V současné době stále navštěvuje individuální terapie v rámci doléčovacího programu.

autor mel

zdroj Aha,cz

Martina Preisse dál ničí deprese: Ruší kšefty

29. května 2015 ● 05:36

Poslední dva roky má pech! Martin Preiss boural opilý, chtěl spáchat sebevraždu a skončil v blázinci. Teď už zase ruší domluvenou práci. „Je mi špatně,“ zavolal herec do dabingového studia.

Dabing je přitom pro syna Viktora (67) a Jany (67) Preissových momentálně jediným spojením s televizní prací. I to ale přetnul.

V seriálu Doktoři z Počátků, kde mladý Preiss představoval podnikatele Davida, se nechal už v letos v lednu na vlastní žádost nahradit kolegou Janem Maxiánem (31). Herec na tom nebyl psychicky dobře. A nešlo o ojedinělé selhání. „Bojím se úplně každé role,“ přiznal Martin před časem.

Nechce před kameru ani k mikrofonu v dabingu. Odmítá dokonce i divadlo!

 

„Je pro mě velmi stresující tréma, kterou pociťuji před každým představením,“ svěřil se herec. Z herecké práce pak ale už mnoho možností nezbývá. Martin Preiss se na přelomu roku oháněl syndromem vyhoření, který údajně sužuje lidi okolo čtyřicítky. Sliboval, že se znovu vrátí na scénu. „S jarními měsíci se těším na návrat v plné síle...,“ prohlašoval herec. Přitom ale nyní odříká i nasmlouvaný dabing. Skutek utekl!

 
 
 
Autor: Hana Höschlová, zrk

zdroj Blesk,cz

 

Martin Preiss stále v depresích: Nepřišel mámě na premiéru

Martin Preiss stále v depresích: Nepřišel mámě na premiéru
30. května 2015 ● 15:56

Je to peklo! Martin Preiss (42) je tom psychicky tak špatně, že nepřišel ani na premiéru své matky Jany Preissové (67).

 
 
 

Do Stavovského divadla tak na českou inscenaci současné německé hry Kámen herečku z rodiny přišli podpořit pouze její manžel Viktor Preiss (67) a snacha Martina (39).

Martin raději zůstal doma. Jak Blesk včera informoval, po pokusu o sebevraždu a pobytu na psychiatrii se vyhýbá i veškeré práci v TV, divadle i dabingu.

Přitom Jana Preissová v jednom rozhovoru zdůraznila, jak je důležité, aby oba synové dělali to, co jim přináší radost. „Martin se stal hercem a Jan počítačovým grafikem. Hlavní je, aby se ve své profesi našli a bylo jim dobře,“ řekla herečka. U Martina to vypadá, že zatím dost trpí.

 

 
 

 
Autor: höh

zdroj Blesk,cz

Preissová po letech září v divadle: Na jevišti zrzavá šťabajzna, po premiéře šedá myš s cigárem


 
1. června 2015 ● 12:04

Léta ji sužovaly deprese ze stárnutí, a tak se Jana Preissová (67) stáhla do ústraní a zmizela z očí televizních i divadelních diváků. Až teď se v plné síle vrátila na jeviště, kde hraje jednu z hlavních rolí hry Kámen. V zrzavé paruce omládla a je k nepoznání.

 

Jana Preissová se opět rozzářila na divadelních prknech Národního divadla, jehož je členkou od roku 1990. Dostala jednu z hlavních rolí nové hry Kámen. Preissová se na jevišti objevila v krátké zrzavé paruce, která jí ubrala několik let.

V černých šatech s bílým lemováním kolem krku jí to velmi slušelo. Diváci hlasitým potleskem ocenili její herecký výkon. Ten herečce vykouzlil široký úsměv na tváři.

Po premiéře utekla do šatny, kde ze sebe shodila šaty i paruku a převlékla se do vlastních oděvů. V bundě a sukni ke kotníkům působila opět jako šedá myška, která osamoceně vypaluje cigaretu na chodníku.

Zdá se ale, že deprese ze stárnutí, které jí bránily chodit mezi lidi, jsou pryč. Místo toho se teď z těžkých depresí léčí její syn Martin Preiss (42). Ten dokonce za údajný pokus o sebevraždu, který nahlásila jeho manželka, skončil na pár dní v blázinci.

 
 
 
Autor: tesk

zdroj Blesk,cz

Jana Preissová se opět směje! Překonala konečně deprese?

5. června 2015 ● 21:29

Takhle vysmátou Janu Preissovou (67) jsme neviděli dlouho! Deprese a starosti, které má se synem Martinem Preissem (42), jsou zřejmě na ústupu.

Manželka herce Viktora Preisse (68) vycházela ze Stavovského divadla, kde momentálně září v nové inscenaci Kámen, když ji zastavil páreček fanoušků s prosbou o podpis.

Představitelka starostlivé maminky z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny se ochotně podepsala a s mladým párem se dala do řeči.

 

 

Nevíme, co jí říkali, ale asi to bylo hodně vtipné, protože hereččin zvonivý smích byl slyšet široko daleko. Dokonce se otáčeli i hosté sedící na zahrádce sousední restaurace.

Herečka byla zkrátka v dobrém rozmaru. Že by se její syn Martin, kterého psychické problémy a alkohol dohnaly loni v prosinci až k pokusu o sebevraždu a následnému pobytu na psychiatrii, začal vyrovnávat se svými problémy?

 
 
 
Autor: mia

zdroj Blesk,cz

  13. června 2015 • 12:00

Zoufalý Viktor Preiss: Probděl noc nad nočníkem!


 
 
 
 
 

Chtěl podpořit dobrou věc. Viktor Preiss (68) se zapojil do akce na pomoc nevidomým. To ale nevěděl, jaké trable ho čekají s nočníkem!

Spočívá v tom, že osobnosti pomalují porcelánové nočníky a ty se pak vydraží. Herec strávil malováním tři dopoledne, svůj nočník ozdobil »rybičkovým« motivem. Jenže se stala nepříjemnost. „V noci po představení jsem začal nočník balit do krabice. Odskočil jsem si pro lepenku a za zády se ozvala rána. Nočník byl na kusy. Tu noc jsem nespal,“ líčil Preiss. Hned ráno jej začal ze střepů znovu skládat a lepit. Aby dílo drželo, vlastnoručně ho ještě odrátoval. Teď je nočník opravdu originální...
Proč Preiss probděl noc nad nočníkem?

autor mač

zdroj Aha,cz

 

Martina Preissová si zahraje v seriálu.

Martina Preissová si zahraje v seriálu.Foto: archiv FTV Prima

Snacha Jany Preissové je novou posilou Ohnivýho kuřete: Takhle jí to sekne po čtyřicítce

22. srpna 2017 14:58

Seriál Ohnivý kuře okoření herečka Martina Preissová (41), která si zahraje vychytralou obchodní partnerku kuchaře Romana Kohouta (Richard Genzer) Alenu. Společně s Genzerem (50) se manželka herce Martina Preisse pustí do bizarního, ale lukrativního obchodu se spermatem krasavce Aleše v podáníMirka Šimůnka (39).

 

Ten nabízí ženám své sperma, a nemůže si stěžovat na nezájem. To ale ještě netuší, že se za jeho zády s genetickým materiálem čile kšeftuje a Alena je pěkná potvora.

Preissová si s oběma herci na place notovala a prozradila, že jak Genzera, tak Šimůnka znala velmi dobře už před natáčením.

„S Richardem jsme jednu dobu bydleli ve stejné městské části, takže jsme se často potkávali v mateřské školce, kam chodily naše děti, ale nikdy jsme se nepotkali pracovně. S Mirkem jsme se seznámili kdysi dávno, když jsem měla svou první roli v Národním divadle. On tam jako mladý absolvent herecké školy dělal takové křoví a od té doby se známe, už je to nějakých dvacet let,“ zavzpomínala snacha oblíbené herečky Jany Preissové, jež si natáčení seriálu užívala už jen proto, že se odehrává v kuchařském prostředí.

„Vlastně vařím ráda. Když se něco stane každodenní nutností, mám doma dva syny a manžela, tak si k tomu buď vztah najdete, anebo ne. Já pocházím z rodiny, kde se spousta zásadních a klíčových věcí odehrála u stolu plného jídla, takže na to jsem zvyklá. A musím říct, že vařím ráda, ale nerada experimentuji. Vařím to, v čem jsem si jistá, a když vím, že výsledek, který pak postavím na stůl, bude náležitě ohodnocen,“ uzavřela herečka. 

Anna Veškrnová , Super.cz

Jana Preissová a Viktor Preiss

Jana Preissová a Viktor PreissMichaela Feuereislová

Po letech společně na akci: Podívejte se, jak se k sobě tulili manželé Jana a Viktor Preissovi

9. října 2017 6:10

Manželství herců Jany Preissové (69) a Viktora Preisse (70) patří k těm vůbec nejstabilnějším v českém šoubyznysu.

 

Zamilovali se do sebe už během studií na DAMU a ještě předtím, než školu absolvovali, už byli svoji.

A manželský pár tvoří už téměř padesát let. Potkat tenhle herecký pár na společenské akci za přítomnosti fotografů, je skoro zázrak. Po delší sobě se ovšem objevili na křtu knížky o herečce Daně Medřické.

Oběma to moc slušelo a i po letech manželství se k sobě tulili. Hvězda filmů Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak vytrhnout velrybě stoličku má s Viktorem Preissem dva syny - herce Martina a počítačového grafika Jana. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

martin preiss

(mika, 21. 6. 2018 10:47)

jak můžou dva tak skvělí lidé zplodit takového budižkničemu???? z čeho má asi deprese. spíš je alkoholik ne??