Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jana Drbohlavová - Jaroslav Drbohlav

Jana Drbohlavová,*22.11.1940 - herečka, dabérka

 

Jana Drbohlavová se narodila v Praze ve znamení Štíra. Její komediální talent se projevil už během studií na DAMU, kde patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala. Už jako studentka hostovala v Národním divadle. Po úspěšném absolvování prožila krásný rok v nuselské operetě.

V roce 1963 přijala nabídku Oty Ornesta na angažmá v Městských divadlech pražských. Její herecký projev se nejvíce prosadil v hudebních komediích, uplatnila se však i v jiných žánrech. Z divadelních rolí stojí za připomenutí například Kateřina ve hře Zkrocení zlé ženy, kterou si zahrála v roce 1966, Dišperanda Jana Drdy v Hrátkách s čertem (1968), dále role Lidušky ve hře J. K. Tyla Fidlovačka, kterou si zahrála o dva roky později aj.. Od školních let hrála Jana Drbohlavová napřed menší filmové role, později vytvořila řadu významných dramatických i komediálních postav filmových a televizních - např. v Charleyově tetě, v Gogolově Ženitbě, v Návratu pana Ryšánka. Na svém kontě má řadu dalších filmových a televizních rolí v inscenacích, které se ještě přenášely živě nebo se jejich kopie nezachovaly, takže se nevysílají na rozdíl od často reprízovaného filmu Dívka na koštěti, kde ztvárnila nezapomenutelnou učitelku, které nezbední žáci přičarovali králičí zuby. O této roli říká : "Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?"

Dnes je její hlavní náplní opět divadlo. V Divadle ABC si také zahrála v inscenaci Únos Sabinek.

Jana Drbohlavová se také velmi rozsáhle věnuje dabingu - jejím hlasem promlouvá například profesorka McGonagallová ve filmech o Harry Potterovi.

zdroj Osobnosti,cz

Jaroslav Drbohlav,* 13.1.1947 - 28.4.1985 - herec

Jaroslav Drbohlav byl český filmový, divadelní a televizní herec.

V letech 1966–1969 vystudoval Divadelní fakultu na pražské Akademii múzických úmění. Poté pět let působil v libereckém divadle F. X. Šaldy. Od roku 1976 byl hercem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (dnešní Švandovo divadlo). Později se oženil a narodila se mu dcera Eva.

Na začátku 80. let onemocněl těžkou cukrovkou, postupně téměř oslepl, takže v roce 1983 musel přestat účinkovat v divadle. Během nemoci ještě natočil několik drobných rolí ve filmu, ale v 38 letech zemřel na selhání jater.

Začátkem kariéry byla jeho role ve filmu Jurášek již v roce 1955. V roce 1962 ho obsadil režisér Václav Vorlíček do filmu Kuřata na cestách. Tento režisér pak Jaroslava Drbohlava obsadil do několika svých dalších filmů, jako byla například detektivka Smrt si vybírá, komedie Což takhle dát si špenát, ale hlavně také do jednoho ze svých nejvýznamnějších filmů, pohádky Tři oříšky pro Popelku.

zdroj Osobnosti,cz

22. července 2014 • 12:00

Drbohlavová ze Saxany sotva dýchá: "Je mi špatně, potřebuji doktora," stihla nám říct

Herečka se proslavila rolí v Saxaně.
Herečka se proslavila rolí v Saxaně. (ara)
 
 
 
 

 

 

 

 

Současná vedra a hlavně dusno působí potíže i herečce Janě Drbohlavové (73). Musela urychleně vyhledat lékařskou pomoc.

Slavné učitelce z komedie Dívka na koštěti nedělá skleníkové podnebí, které nyní v Čechách panuje, vůbec dobře. „Pospíchám k doktorovi, už to nemohu odkládat, je mi moc špatně,“ přiznala včera Aha! sama Drbohlavová.
Kvůli zdravotním problémům už ani nechodí do společnosti a nehraje. Občas jen přijme roli v dabingu, proslavily ji zejména filmy o Harrym Potterovi, kde namlouvala profesorku McGonagallovou.

Autor:  hoh

zdroj Aha,cz

  5. listopadu 2013 • 05:00

 

První rozhovor z blázince: Zubatá učitelka z Dívky na koštěti promluvila!

9. listopadu 2016 17:48

Pamatujete na herečku Janu Drbohlavovou (75)? Proslavila se v diváky nesmírně oblíbené komedii Dívka na koštěti, kde hrála zubatou učitelku Peškovou. Stáří se jí podepsalo nejen na vzhledu, ale bohužel také na psychice. Jak Super.cz zjistil, herečka skončila nedávno na psychiatrii, kam ji prý dostaly problémy s alkoholem. Super.cz teď poskytla rozhovor. Co nám řekla?

 

Mluvila těžce, jakoby pod vlivem léků. Jinak se ale zdá, že ji nic netrápí. „Děkuji moc za přání k uzdravení. To jste strašně hodní. Daří se mi tu jakžtakž dobře,“ prohlásila pro Super.cz.

Pevně věří, že do čtrnácti dnů ji pustí a bude se moci vrátit zpět do domova seniorů, kde pobývala v poslední době. Ten je nedaleko bohnické léčebny, kde se herečka nyní snaží dát dohromady.

„Nic mě netrápí, ale držte mi pěsti. Snažím se hodně ležet a odpočívat. Také chodím na procházky. Navštěvují mě tu syn, příbuzní a přátelé. Tak pa, človíčku!“ rozloučila se. 

David Zápal , Super.cz

 

Idol dívek Jaroslav Drbohlav (†38) umíral úplně slepý: Proč odešel tak mlád?

Jaroslav Drbohlav zemřel na vrcholu své slávy po těžkých zdravotních komplikacích.
Jaroslav Drbohlav zemřel na vrcholu své slávy po těžkých zdravotních komplikacích. (Foto: Reprofoto Filmové studio Barrandov/DEFA, Česká televize/Jaromír Komárek, Česká televize/Přiba Mrázová, koláž Ahaonline.cz)
 
 

 
 
 
 

Hvězda Jaroslava Drbohlava  stoupala strmě od dětství. Pražský rodák měl k úspěchu veškeré předpoklady, už proto, že jeho starší sestra Jana Drbohlavová (73) byla též herečkou. Herecké prostředí bylo Jaroslavovi předurčeno i tím, že se stal oblíbencem režiséra Václava Vorlíčka, který nad ním takřka držel ochrannou ruku. Co mu bylo přáno v profesním životě, vybral si osud na jeho zdraví, a proto herec zemřel na vrcholu svých sil a popularity.

 

Lamač srdcí i záporák

Ideální představitel mladých fešáků si zahrál ve více než třech desítkách filmů. Vzpomeňme na evergreeny jako Což takhle dát si špenát, Tři oříšky pro Popelku nebo slavné seriály Arabela a 30 případů majora Zemana. Shodou okolností si v Arabele zahrál i se svou sestrou, která hrála maminku Mařenky Hermanové. Jaroslavův talent se potvrzoval i v lehce negativních rolích a potom především v souboru Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde měl jako absolvent DAMU největší uplatnění. Po letech slávy a sbírání vavřínů ale přišly smutné chvíle dívčího idolu.


Dobrý kumpán a šťastný táta

Při natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku, která mu zajistila jistý věhlas i v zahraničí, se setkal s Vítězslavem Jandákem. "Jarda byl moc fajn kluk, samá legrace. Dost jsme se při natáčení bavili," vzpomíná na spolužáka z DAMU bývalý herec. V té době se Drbohlav oženil a následně si užíval otcovských radostí z narození dcery Evy. Až do začátku 80. let, kdy se rapidně zhoršil jeho zdravotní stav.
Pomalé umírání

Do života šarmantního herce v nejlepších letech zasáhla nejdříve cukrovka, která bohužel nebyla úspěšně léčena. Zdravotní problémy se hromadily a Drbohlav postupně přicházel o zrak. Již jako částečně slepý vystoupil v inscenaci Realistického divadla, na což vzpomíná v jednom rozhovoru nejmenovaný kolega: "Hrál své poslední představení, nic netušící diváci tleskali a my měli slzy v očích." To bylo v roce 1983. O dva roky později Jaroslav zcela slepý umírá na náhlé selhání jater. V pouhých osmatřiceti letech.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 
Poznáte českého herce, který do hereckého nebe odešel příliš brzy?

Poznáte českého herce, který do hereckého nebe odešel příliš brzy? Foto: Archiv Super.cz

Poznáte kluka na fotce? Do hereckého nebe odešel před třiceti lety (✝38) po transplantaci dvou důležitých orgánů

28. dubna 2015 5:55

Chlapeček na fotografii byl ve své době známým a obsazovaným českým hercem. Pamatovat si jej můžete například z nejsledovanější české pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973). Slibně rozjetou hereckou kariéru však předčasně zastavila dědičná cukrovka. Nemoc, kterou trpěl od třinácti let, si nakonec před čtyřicítkou vybrala daň nejvyšší.

 

Vzpomínek a pravdivých informací o životě Jaroslava Drbohlava je dodnes jako šafránu. S herectvím začal Jaroslav koketovat už jako malý kluk, přestože nepocházel z umělecké rodiny. Otec Václav byl strojní inženýr, maminka Jana vystudovala obchodní akademii. Společně se jim v průběhu osmnácti let narodilo šest dětí. Hereckou múzou se Jaroslav nechal zlákat jako jediný (léta koluje mylná informace, že byl bratrem herečky Jany Drbohlavové).

Lásku k umění a herectví v něm probouzela především jeho maminka. Četla verše i prózu světových klasiků v originále a s literaturou seznamovala také všechny své děti. Jaroslava už jako malého caparta vybrali na škole do Dismanova souboru. První filmové roličky na sebe nedaly dlouho čekat a o budoucím životním směřování bylo brzy rozhodnuto.

Na DAMU chodil Jaroslav Drbohlav do velmi silného ročníku. Mezi jeho spolužáky a kamarády patřily takové osobnosti jako Viktor Preiss, Oldřich Vízner, Petr Štěpánek, Jiří Štěpnička nebo Jana Šulcová. Blízkými životními parťáky Jaroslava Drbohlava z hereckých kruhů byli také Ladislav Potměšil a Boris Rösner. Hned po škole dostal Jaroslav angažmá v divadle F. X. Šaldy, kde ztvárnil řadu velkých postav. O pár let později se vrátil zpátky do Prahy a začal hrát v Realistickém divadle.

Dařilo se mu i ve filmu, kde se objevoval v typově rozdílných rolích. Hrál klaďase, záporáky, feťáky i vrahy. Dodnes si jej všichni pamatují především jako pobočníka Vítka z Vorlíčkovy pohádky Tři oříšky pro Popelku. Málokdo dnes ví, že Jaroslav měl původně hrát hlavní roli prince. Tu nakonec dostal Pavel Trávníček, kterého ale museli kvůli přízvuku předabovat.

V roce 1973, kdy se tato dnes už kultovní pohádka natáčela, se Jaroslav oženil se svou dlouholetou láskou Marcelou. Na sklonku roku 1978 se jim narodila dcera Eva. Život Jaroslavovi ale postupem času stále více komplikovala dědičná nemoc a důsledky její léčby (onemocněli jí tři ze šesti sourozenců, Jaroslavova sestra Hanka na ni zemřela v roce 1974 v sedmadvaceti letech).

Svůj boj s nemocí Jaroslav nevzdával: „Chtěl dál pracovat, svědomitě se léčil a chtěl být co nejvíce se svou rodinou, kterou nesmírně miloval. I v pokročilém stádiu nemoci si zachovával optimismus, věřil, že bude žít a bojoval statečně,“ vzpomíná dnes na svého bratra jeho sestra Helena.

Na začátku let osmdesátých nemoc začala postupovat, Jaroslav přišel o zrak a nemohl už dále vykonávat milované povolání. Na jaře roku 1985 podstoupil v pražském IKEMu transplantaci dvou životně důležitých orgánů - ledvin a slinivky: „Byla to tehdy velmi složitá operace a velká rarita. Po operaci se ještě probral a poděkoval. Tělo ale orgány bohužel nepřijalo.“ Jaroslav Drbohlav odešel do hereckého nebe 28. dubna 1985. Bylo mu 38 let. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář