Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jana Brejchová - Jiří Zahajský - Hana Brejchová

Jana Brejchová,*20.1.1940 - herečka

 

Jana Brejchová se narodila 20. ledna 1940 v Praze. Její kariéra odstartovala rolí Píďalky ve filmu Jiřího Sequense OLOVĚNÝ CHLÉB, kdy ji v kobyliské škole objevil Ladislav Helge. Po třech letech se před kameru vrátila ve VINĚ Vladimíra Olmera a po několika dalších úlohách zazářila jako největší talent českého filmu konce 50. let ve Weissově přepisu románu VLČÍ JÁMA (1957). Stala se nejobsazovanější herečkou své generace, sklízela obdiv a vavříny na všech domácích i zahraničních festivalech. Měla štěstí na režiséry, kteří jí poskytli příležitost a dokázali ji vést. Nebýt však její učenlivosti, talentu a pokoře, asi by byla jen stěží už v roce 1958 vyhlášena domácí Herečkou roku. O dva roky později dostala za svůj výkon v Krejčíkově VYŠŠÍM PRINCIPU v Locarnu Stříbrnou plachtu a doma se opět stala Herečkou roku.

Z režisérů, s nimiž během let spolupracovala nejraději, vzpomíná asi nejvíce na Jiřího Krejčíka, Vojtěcha Jasného, Evalda Schorma a Zdeňka Podskalského. V průběhu let si vychutnala snad všechny filmové žánry, což ostatně dokazují tituly BARON PRÁŠIL (režie Karel Zeman, 1961), KAŽDÝ DEN ODVAHU (režie Evald Schorm, 1964), KDYBY TISÍC KLARINETŮ (režie Vladimír Svitáček, Ján Roháč, 1964), NÁVRAT ZTRACENÉHO SYNA (režie Evald Schorm, 1966), ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ (režie Zdeněk Podskalský, 1966), NOC NEVĚSTY (režie Karel Kachyňa, 1967), FARÁŘŮV KONEC (režie Evald Schorm, 1969), ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ… (režie Oldřich Lipský, 1969), ĎÁBELSKÉ LÍBÁNKY (režie Zdeněk Podskalský, 1970), LUK KRÁLOVNY DOROTKY (režie Jan Schmidt, 1970), NOC NA KARLŠTEJNĚ (režie Zdeněk Podskalský, 1973) nebo HODÍME SE K SOBĚ, MILÁČKU? (režie Petr Schulhoff, 1974).

Po své skvostné Editě ve filmové adaptaci Páralova románu MLADÝ MUŽ A BÍLÁ VELRYBA (režie Jaromil Jireš, 1978) se objevila i v dalších rolích zralých žen. Umožnil jí to režisér Jiří Svoboda, který ji obsadil jak do televizní inscenace JEHLA (1982), tak do filmů SCHŮZKA SE STÍNY (1982), ZÁNIK SAMOTY BERHOF (1983) a SKALPEL, PROSÍM (1985).

Její odvahu ukázat tvář stárnoucí, nenalíčené ženy obdivoval a dokázal využít nejen Jiří Svoboda, ale rovněž Evald Schorm – bylo to ve filmu VLASTNĚ SE NIC NESTALO (1988) – anebo Vladimír Drha. U něj si zahrála ve filmech CITLIVÁ MÍSTA (1987) a POČETÍ MÉHO MLADŠÍHO BRATRA (2000).

Na počátku 70. let začala hrát také divadlo. Není žádným tajemstvím, že mezi její životní partnery patřili dnes už světoznámý režisér Miloš Forman, německý herec Ulrich Thein a čeští herci Vlastimil Brodský a Jaromír Hanzlík. V současnosti žije s hercem Jiřím Zahajským. Z manželství s Vlastimilem Brodským má dceru Terezu Brodskou, která jde úspěšně v rodičovských šlépějích a se kterou si zahrála například ve filmech Citlivá místa a Vlastně se nic nestalo.

Stopy Jany Brejchové v českém filmu a v českém publiku jsou nesmazatelné, její tvář nezaměnitelná, její projev nenapodobitelně osobitý.

Autor: judita

zdroj Osobnosti,cz

Jiří Zahajský,*19.1.1939 - 19.7.2007- herec, dabér

 

Jiří Zahajský se narodil ve Mšeně u Mělníka. Už jako dítě projevoval sklony k herectví, když hrál v ochotnickém představení Sněhurka trpaslíka Šmudlu. Po válce se rodina Zahajských přestěhovala do Děčína. Už jako student tam hrál v tehdy velmi kvalitním souboru ochotníků pod vedením režiséra Hipia. Ten rozpoznal Zahajského talent a vyjednal mu zkoušky ke studiu u E. F. Buriana. Zahajský poté vystudoval ještě herectví na DAMU a stal se členem Vinohradského divadla.

V roce 1965 se Zahajský stal členem Divadla za branou, kde hrál společně s Vladimírem Menšíkem např. ve hře Maškary z Ostende. V roce 1972 bylo administrativně Divadlo za branou zrušeno a Zahajský společně s Libuší Šafránkovou odešli do Činoherního klubu. Jeho kolegy byli mj. Petr Čepek, Jiřina Třebická, Josef Somr, Jiří Kodet, Jiří Hrzán a další.

Jiří Zahajský ve filmu a v televizi vytvářel především drobné postavy. Nezapomenutelná je jeho postava komisaře Trachty z komedie Rozpuštěný a vypuštěný. Vytvořil několik rolí kriminalistů, jeho plnovous mu dal příležitost k ztvárnění rolí hajných, hrál i v rolích otců (TV seriál Létající Čestmír). Tatínky hrál i v celé řadě televizních pohádek především v 80. letech.

Jiří Zahajský byl po 31 let životním partnerem televizní hlasatelky Kamily Moučkové, od roku 1992 byl čtvrtým manželem herečky Jany Brejchové. Jiří Zahajský zemřel v Praze po dlouhém boji s rakovinou prostaty 19. července 2007.

Autor: dg

zdroj Osobnosti,cz

  4. června 2014 • 12:00

Vážně nemocná Brejchová: Léčba je zbytečná, už jí prý nemohou pomoci!

Ještě bude dlouho trvat, než si matka s dcerou vyrazí do společnosti jako dřív.
Ještě bude dlouho trvat, než si matka s dcerou vyrazí do společnosti jako dřív. (Foto Aha! – Marek Pátek, Pavel Machan, ara)
 
 
Zabírá místo potřebnějším! Už devět měsíců je Jana Brejchová (74) v péči Rehabilitační kliniky na pražských Malvazinkách a za nic na světě nechce svoje současné »bydliště« opustit. Ale musí. Její stav se nelepší, stagnuje a klinika ji v tuto chvíli už odmítá léčit. Ani nemá jak. Její lůžko může poskytnout pacientům, kteří jsou na tom daleko hůř než legendární herečka. Dcera Tereza Brodská (46) je z toho zoufalá.

 

 

Stav Brejchové, která loni v září prodělala kolaps, se už delší dobu nemění. Herečka pořád není schopná se sama projít po zahradě kliniky. „Musí mít chodítko nebo oporu ve fyzioterapeutovi,“ svěřila deníku Aha! Brodská s tím, že si absolutně nedokáže představit, co s maminkou, až ji z Malvazinek propustí.
„Stále potřebuje péči 24 hodin denně, navíc na klinice zlobí. Tak vážně nevím, co si počneme,“ říká Tereza. Nebýt jí, maminku by už dávno neléčili. Brodské dalo obrovskou práci, aby legendární herečka mohla na Malvazinkách být alespoň do konce prázdnin.

„Ano, domluvili jsme se na billboardech. Víc než tři měsíce tam ale maminku určitě neudržím,“ komentuje smutně Tereza. A dodává: „Jsem moc vděčná klinice, že nám vyhověli. Maminka odtamtud opravdu nechce odejít. Bojí se...“

Co se stalo?

7. září 2013 Brejchová zkolabovala doma. V bezvědomí ji našla dcera Tereza za pět minut dvanáct. „Maminka přežila vlastní smrt,“ říká Tereza. Brejchová totiž trpí diagnózou, které se říká úbytek bílé hmoty mozkové, tedy stále horším dokrvováním mozku. Dostat se do bezvědomí může být v tomto případě smrtelné. Herečka se naštěstí na ARO vinohradské nemocnice dala do kupy a mohla být převezena na Malvazinky. Pohybový aparát její mozek ale stále nedokáže ovládat.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

Herecká legenda potřebuje dál intenzivní péči.

Herecká legenda potřebuje dál intenzivní péči. Profimedia.cz

Brejchová už se domů nevrátí. Dcera pro ni hledá domov důchodců

5. června 2014 9:29

Když jsme naposledy mluvili s Terezou Brodskou (46), tak se nám svěřila s přáním, že by ráda, aby se její matka Jana Brejchová (74) byla schopná po pobytu na rehabilitační klinice na Malvazinkách vrátit zpět domů. Už když ale vyslovila tuto alternativu, tak na ní bylo vidět, že této ideální možnosti příliš nevěří. Nyní už je Brodská zcela smířená s tím, že její matka po devíti měsících v léčebně bude potřebovat permanentní lékařskou péči.

„Bez lékařské péče se už nikdy neobejde. Bohužel ji potřebuje čtyřiadvacet hodin denně,“ řekla v rozhovoru pro deník Aha! Brodská. Česká herecká legenda je smířená s tím, že se domů už nevrátí. Na Malvazinkách zůstane do srpna, v průběhu prázdnin bude její dcera objíždět penziony s pečovatelskou službou v okolí svého bydliště a vybírat ten nejvhodnější. Právo zvolit konkrétní zařízení bude pak mít pochopitelně sama pacientka.

Jana Brejchová trpí úbytkem bílé hmoty mozkové, což se u ní projevuje krátkodobou ztrátou paměti, psychickými problémy a celkovou únavou. K tomuto stavu prý podle její dcery přispěla špatná životospráva, kouření, alkohol a nedostatek pohybu a zejména srdeční kolaps, který herečka prodělala loni v září. 

Jiří Čeladník, Super.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. června 2014 • 05:00

Smutné odcházení Brejchové: Její stav se zhoršil!

Jana Brejchová je vážně nemocná.
Jana Brejchová je vážně nemocná. (Foto pro Aha! – Marek Pátek, Pavel Machan, ara)
 
Pár vteřin v bezvědomí udělalo své! Diagnóza Jany Brejchové (74) - odumírání bílé hmoty mozkové - propukla po kolapsu naplno! „Mamince se díky nemoci už několik let špatně dokrvuje mozek a až teď se ale zdá, že se to po té nehodě opravdu zhoršilo. Musíme s ní na magnetickou rezonanci,“ přiznala deníku Aha! dcera legendární herečky Tereza Brodská (46).

 

 

 

Brejchovou na Malvazinkách sice víc než skvěle zrehabilitovali, dál už ale nemohou. Když herečka před devíti měsíci zkolabovala, upadla do bezvědomí a byla mezi životem a smrtí. Zachránilo ji pár minut. Chorobu to ale posunulo nebezpečně dál. Tak, že její postup už nejde zastavit...


„Každý rok posledních pár let jsme s maminkou jezdili na magnetickou rezonanci. Vypadalo to nejdřív zle, ale potom se stav nehoršil a byla velká radost a naděje. I pan doktor měl z maminky velkou radost,“ vzpomíná Tereza.

Teď se ale dokrvování mozku rapidně zhoršilo. „Uvidíme, jaké budou výsledky po vyšetření, ale páni doktoři varují, že už to bude jenom horší,“ říká smutně Brodská.

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První foto herečky po pěti letech: Jana Brejchová žije a stále kouří!

Janu Brejchovou se podařilo vyfotit po necelých pěti letech. Stále nepřestala kouřit.
9. června 2014 ● 05:03

Téměř pět let se nepodařilo českou hereckou legendu Janu Brejchovou (74) postavit před objektiv fotografa. Jako by se vypařila! Blesk.cz nyní získal důkaz. Sexsymbol 60. let se podařilo vyfotit na klinice Malvazinky. Herečka skutečně žije a pořád se nezbavila svého největšího zlozvyku.

 

Brejchovou se nám podařilo vyfotit na zahradě pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky, kde se už devět měsíců zotavuje po kolapsu. Ten způsobilo nebezpečné odumírání bílé hmoty mozkové.

Ven si herečka vyšla na jedno cigárko po obědě. V teplákách a tričku, s chodítkem a za asistence fyzioterapeuta. „Tady si dám cigaretu,“ oznámila asistentovi, sedla si, zapálila a slastně potáhla. Herečce sice přibylo pár vrásek, ale jinak rozhodně nevypadá špatně. Blesk.cz ji navštívil před pěti lety doma a málem herečku kvůli oteklému obličeji nepoznal.

„Mamince to jde na Malvazinkách k duhu. Vypadá líp než kdy předtím,“ konstatuje také dcera Tereza Brodská (46). Životosprávu na klinice má Brejchová skutečně jinou, než si ordinovala doma. Má pohyb, chodí ven a až na těch pět až sedm cigaret denně, občas kolu a křidýlka z rychlého občerstvení žije zdravě.

 
Autor: Michaela Remešová,shp

zdroj Blesk,cz

Hana Brejchová,*12.12.1946 - herečka

 

Hana Brejchová, sestra slavné Jany Brejchové, přišla na svět 12. prosince roku 1946 v Praze. Její otec pracoval jako řidič dálkové dopravy a rodina byla velmi početná. K filmu se dostala zcela náhodou. Mladičkou, teprve osmnáctiletou Hanu si vybral Miloš Forman a obsadil ji do její první role ve filmu Lásky jedné plavovlásky. Nutno podotknout, že Miloš Forman byl tehdy švagrem Hany Brejchové a manželem její starší sestry Jany.

Snímek zaznamenal velký úspěch a hvězda byla na světě. Ve filmu hraje Andulu, která stráví noc s Mildou od kapely, jehož hrál Vladimír Pucholt. Následuje její příchod do rodiny Mildy, která o ničem neví. Film je plný hlášek a senzačních scén. Přišel ohromný úspěch v celém světě, kde se promítal, diváci se baví i po 45ti letech od jeho vzniku. "Objevitel" Hany Brejchové, Miloš Forman, jí nabídl roli ve svém životopisném snímku Amadeus.

Ve filmové kariéře pokračuje filmem Žirafa v okně a Po stopách krve, což jsou kriminální příběhy a byly natočeny bravurním způsobem. V roce 1968 natočila Nejkrásnější věk, roli mladé mamínky Vránové, která si chce vydělat peníze tím, že stojí sochařům modelem. Objevila se též počátkem 80. let v menší roli v komediálním snímku Matěji, proč tě holky nechtějí.

Po těchto úspěšných filmech se z povědomí diváků ztratila.
Její kariéra ještě neskončila. Ale větších rolí se již nikdy nedočkala, už to byly jenom epizodky.

Poslední léta žije Hana Brejchová v ústraní, naposledy před filmovou, resp. televizní kamerou, stála v první polovině 90. let. V roce 2009 ji potkala nemilá věc. V bytě, kde Hana Brejchová žila, vypukl požár a paní Hana se musela uchýlit do náhradního bydlení. Bylo zničeno hodně osobních věcí paní Hany, naštěstí fotografie z natáčení zůstaly ohněm ušetřeny.

Autor: jankoma

zdroj Osobnosti,cz

14. června 2014 • 05:00

Znepřátelé sestry Jana a Hana Brejchovy: Nechtějí se znát, ale... Osud mají totožný!

Jana a Hana Brejchovy.
Jana a Hana Brejchovy. (Foto: ara, koláž Ahaonline.cz)

Už před mnoha lety spolu přestaly komunikovat. Hvězda českého filmu Jana Brejchová (74) a její sestra, méně slavná herečka Hana Brejchová (67). Přesto se jejich osud završil, jako by byly jednovaječná dvojčata.

 
 

Hana ve svém bytě v lednu 2009 málem uhořela při požáru, když usnula s cigaretou. Převezli ji do Nemocnice Na Františku, a pak do Bohnic. Jana tehdy za ní nepřišla ani jednou! Ve svém bytě pak slavná herečka sama v září 2013 zkolabovala. Skončila na ARO a posléze v Rehabilitační klinice Malvazinky, kde pobývá už 9 měsíců. Sestra ji dodnes nenavštívila...


Hana, která trpí cukrovkou, dnes žije v garsonce Domu s pečovatelskou službou ve středočeském Buštěhradě. Jana, jejíž diagnóza zní úbytek bílé hmoty mozkové, končí v srpnu na Malvazinkách a dcera Terza Brodská jí už teď hledá dům s pečovatelskou službou...
Uvidí a uslyší se sestry Brejchovy ještě někdy? Anebo si budou už nadosmrti cizí? To neodhadne nikdo…

Autor:  mir

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sestry Jana (vpravo) a Hana Brejchovy se usmířily.

Sestry Jana (vpravo) a Hana Brejchovy se usmířily. Foto: Super.cz/ Profimedia.cz

Nejslavnější české herecké sestry se usmířily po dlouhých třiceti letech: Víme, co se stalo

25. června 2014 9:12

Nemluvily spolu dlouhých třicet let. Rozhádané herecké sestry Jana a Hana Brejchovy si nemohly dlouho přijít na jméno. Až zdravotní problémy je spojily. Hana Brejchová se rozhodla se sestrou usmířit a udělala první krok, vyrazila za ní do rehabilitačního centra na Malvazinky. Velmi se ale bála, že ji tvrdohlavá sestra pošle zase pěkně domů. Ale vyšlo to.

„Vyříkaly jsme si především spoustu věcí, které mezi námi léta byly nejasné. Jana mi taky svěřila, že by nejraději na Malvazinkách zůstala natrvalo, anebo se přemístila do nějakého lepšího domu s pečovatelskou službou, který by byl blízko bydliště její dcery Terezy. Ve svém bytě ve Vršovicích už se bojí být sama. Chápu to, když jsem ji viděla s tím chodítkem...,“ popsala Blesku návštěvu Hana.

Nadšená je z usmíření maminky a tety i Tereza Brodská. Prozradila, že mamince návštěva sestry udělala neuvěřitelnou radost, volala jí ihned po ní. Tak snad jim usmíření vydrží. 

Gabriela Wolfová, Super.cz

Sestry Brejchovy: Už spolu zase nemluví! Usmíření trvalo týden...

Jana nepustila sestru do nemocnice. Hanu Brejchovou sestřino chování mrzí.
1. července 2014 ● 06:10

Po 30 letech se sestry Jana (74) a Hana (67) Brejchovy usmířily. Ale jen na týden! Jana nechce Hanu zase vidět! Na Malvazinkách, kde se zotavuje po kolapsu, vysloveně zakázala, aby ji vpustili na oddělení, kde leží.

 

„Já tomu vůbec nerozumím. Byla jsem tak moc ráda, když mě před týdnem sestra v nemocnici přijala. Byla příjemná a milá. Skutečně jsme se neviděly třicet let,“ řekla Blesku Hana, která udělala první vstřícný krok k usmíření znesvářených sester. „A už končím a na Janu se vyprdnu, když je taková,“ pokračuje Hana rozhodně.

Koláč rozdala

Jana při první usmiřovací návštěvě na Rehabilitační klinice Malvazinky řekla Haně, že má chuť na rybízový koláč. Sestra jí ho s radostí upekla a donesla. Jana ji už k sobě ale při druhé návštěvě nepustila. „Bylo mi to moc líto, tak jsem koláč dala sestrám, ať se o něj podělí,“ konstatuje smutně Hana, která ze sestřina chování neviní ani tak její odumírání bílé hmoty mozkové, jako spíš náladovost. „Ta je totiž její celoživotní diagnóza,“ říká Hana. A dodává: „Samozřejmě že na tom Jana není dobře, to je jasné. Když už ale za ní přijdu, tak mě může alespoň pozdravit...“

Sbohem a šáteček

Dvě sestry herečky tedy už zřejmě zůstanou znesvářené až do smrti a Hanu to moc mrzí. „Uvědomila jsem si, že už jsme obě ve věku, že se ani jedna nemusíme dožít druhého dne. Je mi opravdu líto, jak se Jana chová, už za ní ale nepůjdu. Nemá to cenu,“ netají Hana.

Útěchou jí může být jediné: „Určitě mám dobrý pocit, že jsem ten vstřícný krok udělala já!“

Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nesmiřitelné sestry Brejchovy: Nenávist kvůli známému režisérovi!

Jana prý nikdy nevydýchala, že její mladší sestru v roce 1965 Forman obsadil do hlavní role Anduly filmu Lásky jedné plavovlásky.
2. července 2014 ● 06:25

Kdo zavinil, že sestry Jana (74) a Hana (67) Brejchovy spolu 30 let nemluví? Oscarový režisér Miloš Forman (82)! Dosud jen dohady teď potvrdila Blesku mladší sestra Hana.

„Jana na mne zanevřela kvůli Milošovi. Naprosto ale nespravedlivě,“ brání se Hana Brejchová. Jana podle jejích slov nikdy nevydýchala, že její mladší sestru v roce 1965 Forman obsadil do hlavní role Anduly filmu Lásky jedné plavovlásky. Utvrdilo ji to v tom, že Hana měla pletky s Milošem už v době, kdy byla Jana za režiséra provdaná.

„Nikdy jsem s Milošem nic neměla, to přísahám! Ani předtím, ani potom! Byli jsme a dosud jsme jen velmi dobří kamarádi,“ zapřísahá se Hana. A dodává: „Jana mně nemohla odpustit úspěch toho filmu!“

Jana v té době už měla za sebou vynikající filmy Vlčí jáma a Vyšší princip, tedy jedny ze svých nejhodnotnějších filmových rolí. A nemohla tedy pochopit, proč si Miloš vybral Hanu a ne ji. „Jana byla zvyklá, že ona je ta největší hvězda,“ říká Hana, která se pokusila se sestrou usmířit. Přijela dokonce za ní na Malvazinky, kde se léčí, ale šrámy z minulosti byly silnější...

Lásky jedné plavovlásky katapultovaly Hanu do výšin. Film byl nominován na Oscara a herečka doprovázela Formana všech festivalech. V Benátkách zabodovala v kategorii nejlepší herecký ženský výkon. „Až za mnou byla slavná Claudia Cardinalová,“ vzpomíná Hana s úsměvem. „S Milošem jsem díky tomu filmu jezdila křížem krážem po světě, bydleli jsme v přepychových hotelích, měli se báječně a všichni nám tleskali. To mi asi Jana nikdy neodpustí,“ dodává trpce.

Autor: Michaela Remešová

zdroj Blesk,cz

Sestry Brejchovy se pokusily o smír. Neúspěšně. Paní Hana nyní chystá vdavky.

Sestry Brejchovy se pokusily o smír. Neúspěšně. Paní Hana nyní chystá vdavky. Foto: Super.cz/ Profimedia.cz

To je novina: Hana Brejchová se bude ve svých 67 letech znovu vdávat

7. července 2014 20:41

Tak to je překvápko. Hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky (1965), Hana Brejchová, se bude ve svých 67 letech znovu vdávat. Vezme si svého přítele Pavla. Přesné datum ani prstýnek zatím nemá.

„Uvidíme, jak to bude po dovolený nebo před Vánocemi. Jsem trpělivý člověk. Samozřejmě zase budu nervózní, aby mi vše dobře dopadlo,“ prozradila paní Hana VIP zprávám.

Paní Haně nedávno zaplesalo srdce, když se usmířila se svou slavnější sestrou Janou. Její štěstí však netrvalo dlouho. Už čtyři dny poté ji k sobě sestra odmítla pustit.  „Je to prostě špatný. Udělala jsem první krok. Myslela jsem, že jsem na dobré cestě. Za čtyři dny jsem tam jela znova. A ona mě k sobě nepustila,“ komentovala situaci zkroušeně paní Hana s tím, že se sestrou Janou definitivně končí. 

Jiří Nedvídek, Super.cz

21. července 2014 • 12:00

Tajemství smrti Zahajského (†68): Brejchová prodala jeho chalupu s věcmi po Moučkové!

Jiří byl v Konrádově opravdu šťastný.
Jiří byl v Konrádově opravdu šťastný. (Foto Aha! – Daniel Černovský, ara a reprofoto ČT)

Hned po smrti se zbavila poslední vzpomínky na jeho život s Kamilou Moučkovou (86). Jakmile Jiří Zahajský (†68) přesně před sedmi lety zemřel na rakovinu prostaty, vdova Jana Brejchová (74) prodala jeho chalupu v Konrádově.

 

Nemovitost, kterou si herec pořídil v době, kdy ještě žil s legendární hlasatelkou Moučkovou, bylamístem, které nadevše miloval. Vdova se však nemovitosti překvapivě rychle zbavila. „Jana hned po smrti Zahajdy chalupu prodala. A to i s mými věcmi, které jsem tam ještě měla. Nedostala jsem z toho ani korunu.

S Jirkou jsme nebyli manželé, a protože jsem byla jednadvacet let pronásledovaná StB, všechen můj majetek byl psaný na něho,“ svěřila deníku Aha! Moučková, které po 31 letech spokojeného soužití přebrala Zahajského právě Brejchová.

Herečka před ní dokonce dodnes tají i místo, kde je pohřbený! „Byl moje životní láska. Moje děti ho milovaly. A i když dodnes nevím, kde je jeho místo posledního odpočinku, stále ho mám v srdci a budu na něj jen v dobrém vzpomínat,“ dodává bývalá hlasatelka.

K Janě ho stěhoval Vetchý
Když se Zahajský rozhodl odejít k Janě Brejchové, pomáhal mu v tom Ondřej Vetchý (52). „Přesvědčoval jsem ho, že se nemusí bát převzít zodpovědnost za svůj život,“ svěřil se herec. „Pak jsem ho dokonce stěhoval náklaďákem,“ prozradil Vetchý.

Nárožný u smrtelné postele
Za Zahajským chodil každý den do nemocnice herec Petr Nárožný (76). „Rozhodl jsem se, že finále prožiju s ním, protože člověk kamarádů tolik nemá. Jirka často jen spal a já jsem se na něj díval,“ svěřil se v dokumentu Příběhy slavných

Autor:  Hana Zejdová

zdroj Aha,cz

Manžel Jany Brejchové Jiří Zahajský (†68): Snídal panáky vodky!

Všichni si nejvíc pamatují, s jakým gustem slavný herec Zahajský holdoval alkoholu!
12. srpna 2014 ● 06:28

Chalupu Jiřího Zahajského (†68) vdova Jana Brejchová (74) po jeho smrti ihned prodala. Nicméně v paměti obyvatelů malé vesnice Konrádov na Kokořínsku herec žije dál.

 
 

A všichni si nejvíc pamatují, s jakým gustem slavný herec holdoval alkoholu! „No jéje, abychom zapomněli! Chodil k nám nejraději, když jsme měli zavřeno. Byl to vzácný host, takže když zabouchal na dveře třeba po ránu, byli jsme mu k službám,“ vzpomíná Jáchym Hanauer, majitel restaurace V Ráji. A neodpouští si poznámku, že představitel inspektora Trachty z filmu Rozpuštěný a vypuštěný přímo miloval vodku. „No, já nechci říct, že byl alkoholik, to bych si nedovolil. Po ránu mu ale vodka nevadila. Postavil si před sebe vždycky malý pivo, to aby to vypadalo… No, a potom to byl panák za panákem,“ vypráví hostinský.

Bavil personál

Zahajský byl podle něho prý vynikající bavič. „Usedl vždycky za bar a rozprávěl s personálem. Padal z něho vtip za vtipem, měli jsme ho moc rádi,“ komentuje Hanauer. A dodává: „Zahajský pocházel z nedalekého Mšena, tak to tu přímo zbožňoval. Tak moc rád chodil do lesa na houby a vůbec brázdil krajinu.“

Poslední pivo

Zahajského manželka Brejchová prý do hospody, až snad na pár výjimek, nechodila. „Vůbec jsme ji tady viděli málo. Většinou byla v chalupě. Když ale bylo Zahajskému už hodně zle, vodila ho na procházky,“ říká majitel restaurace, která je asi kilometr od hercovy chalupy. Jiří Zahajský podlehl rakovině prostaty po dlouhém a těžkém boji v roce 2007. „Chodil k nám do poslední chvíle, i když už byl celý pohublý. Ale to malé pivko si vždycky dal...,“ přiznává Hanauer.

Moučkovou vyšoupla Brejchová

Když Zahajský chalupu v Konrádově koupil, byla v dezolátním stavu. Se svou družkou, hlasatelkou Kamilou Moučkovou (86) je čekala spousta práce. „I trámy museli dávat do pořádku, strašně se nadřeli. Do Konrádova na chalupu potom začala jezdit Kamilina kamarádka Jana Brejchová. No a potom se do sebe se Zahajským zabouchli, on se s Kamilou po víc než třiceti letech rozešel a vyšoupl ji z chalupy,“ svěřili hercovi sousedé Maštálkovi s tím, že s kamarádstvím mezi Kamilou a Janou byl okamžitě amen. „S Brejchovou tu potom dělali jen novou střechu,“ říká Maštálková.

 

 
 
 
Autor: Michaela Remešová

zdroj Blesk,cz

Nemocnou Brejchovou převezli do ústavu: Poručila si kuřárnu, balkon a ledničku


 
17. září 2014 ● 13:43

Po 11 měsících opustila kliniku na Malvazinkách a od víkendu má herečka Jana Brejchová (74) už nový domov – rehabilitační léčebný ústav, kam to má její dcera Tereza Brodská (46) blízko.

 

„Moc se mi tady líbí. Ale to víte, je to změna. A v tomhle věku a s mojí diagnózou si asi budu zvykat pomalu,” svěřila Blesku herečka, kterou trápí odumírání bílé hmoty mozkové.

Jak nám sexbomba 60. a 70. let svěřila, ústav splnil i všechny její nejdůležitější podmínky. „Terezce, která mi nový domov zajišťovala, jsem řekla, že na pokoji musí být televize, lednička a musí k němu patřit balkon, který bude jen pro mě. A i ten mám, takže si tady mohu v klidu pokuřovat,” svěřila spokojeně Brejchová.

K obědu má prý výběr ze dvou jídel. A potom je v ústavu až do půl osmé do večera k dispozici jídelní lístek. „Jako v hotelu...,“ podotkla Brejchová spokojeně a pochlubila se, že si v pokoji bude moci vyvěsit i svůj nejoblíbenější obrázek, který dosud visí stále v jejím vršovickém bytě. „Jsem tady na dobu neurčitou. Domů se samozřejmě mohu vrátit, ale nechci. Už se bojím být sama,“ netají herečka.

 

Přežila svou smrt

Bude to 7. října už rok, kdy Brejchová zkolabovala ve svém bytě a dcera Tereza ji našla na zemi v bezvědomí. „Maminka přežila svou smrt. Naprosto jí rozumím, že se nechce vrátit domů,“ říká Brodská s tím, že její matka už dokáže chodit ze schodů a do schodů bez chodítka. „To je malý zázrak,“ dodává potěšeně.

 
 
 

 

Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz

 

 

 

 

 

 

 

Trápení Jany Brejchové: Ztrácí paměť!


 
7. října 2014 ● 05:44

Přesně rok uplyne dnes od chvíle, kdy Jana Brejchová (74) přežila svou smrt. Do svého bytu se od kolapsu nevrátila. Bydlí v ústavech a její zdravotní stav se nelepší!

„Maminka má takovou diagnózu, že už to bude jenom horší...“ řekla smutně Blesku Tereza Brodská (46), která Brejchovou našla 7. října minulého roku ležet v bezvědomí doma na zemi. „Přežila vlastní smrt,“ komentuje to Tereza. Ta matku po dvou týdnech pobytu ve vinohradské nemocnici odvezla na Rehabilitační kliniku Malvazinky. „Tam se jí začalo dařit, a dokonce i líbit. Taky se zdálo, že to bude dobré. Ale teď maminka začala zlobit. A hodně!“ dodává Tereza.

 

Brejchová trpí úbytkem bílé hmoty mozkové a teď přebývá v rehabilitačním lázeňském centru za Prahou. Pokoje tam připomínají spíš hotel než léčebnu, i jídlo se vybírá z lístku. „Přesto je ale všechno špatně. Je bez nálady a schytávám to všechno já. Někdy mám pocit, že už fakt nemůžu,“ stýská si Brodská.

Moře problémů

Na matku se ale nedokáže zlobit. „Trpí krátkodobými ztrátami paměti, motá se jí neustále hlava, je pořád unavená. Navíc má problémy se žaludkem. Když jsme u ní, po dvaceti minutách nás vyhazuje, že chce klid,“ svěřuje Brodská.

Všechny odmítá I Nárožného...

Nemocná Jana Brejchová prý nechce vidět vůbec nikoho, s výjimkou herce a kamaráda Jiřího Ptáčníka (65). „Tuhle mi volal Petr Nárožný, že by rád za maminkou zajel. A ona, že je to od něho milé a že snad někdy. S tím nic neudělám,“ stýská si Tereza Brodská.

 
 
Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz

20. října 2014 • 12:00

Nemocná Jana Brejchová promluvila: O nevěře svého partnera i o té své!

Jana Brejchová je stále pod dohledem lékařů.
Jana Brejchová je stále pod dohledem lékařů. (koláž Ahaonline.cz)
 
Před rokem herečka Jana Brejchová (74) zkolabovala a od té doby je v nemocničních zařízeních. Podařilo se jí dát znovu dohromady a i když má chvílemi problémy si na nějaké věci vzpomenout, na jiné si pamatuje možná až příliš dobře…

 

 

 

Jana Brejchová je nyní rehabilitačním ústavu a její diagnóza zní: odumírání bílé hmoty mozkové a nedostatečné dokrvování mozku. Přestože sama herečka říká, že na kdovíjak razantní zlepšení to už nevidí, vypadá to, že je nyní v dobré kondici i náladě. Nebojí se totiž ani otázek lidově řečeno na tělo.

Brejchová mimo jiné přiznala, že co se týče sourozenců, nemá s nikým zrovna vřelé vztahy. Nejde jen o Hanu, se kterou si prý nemá co říct, ale také o kuchaře Pepu, který má prý docela jiný svět a Járu, který pro změnu emigroval a tudíž trochu je na udržování kvalitní sourozeneckých vztahů poněkud daleko.

Slavná herečka také přiznala, že se vdávala natruc Miloši Formanovi, když zjistila, že jí je nevěrný. Dnes to prý cítí jak chybu. „Podívejte, je něco, co se nedá odpustit. A uvědomte si, že mi bylo osmnáct let. Když se v tomhle věku, když jste zamilovaná až po uši, dozvíte, že má pletky s jinou… A ještě se do dozvíte jako poslední a od Milošových kamarádů, tak to opravdu hodně bolí,“ řekla Blesku velmi otevřeně Brejchová.

Ta také promluvila o tom, jak to měla s nevěrou ona. „Nikdy jsem žádnému muži nevěrná nebyla. A když se k tomu začalo schylovat, tak jsme šli raději hned od sebe,“ tvrdí herečka.

 

Autor:  ph, mir

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

Zpověď nemocné Brejchové: Z vytrucované svatby se narodilo mrtvé dítě

20. října 2014 ● 09:28

Domů se už nikdy zřejmě nevrátí. Před rokem legendární herečka Jana Brejchová (74) zkolabovala a od té doby »žije« po ústavech. Diagnóza: odumírání bílé hmoty mozkové a nedostatečné dokrvování mozku. Neléčitelná...

Může to být už jenom horší. Proto slavná herečka našla teď nový domov v rehabilitačním a pečovatelském ústavu za Prahou. A ač se celý život bránila hovořit s novináři, Blesku exkluzivně rozhovor poskytla. Byla milá, dokonce i žertovala, ale promluvila také o svých trápeních.

Paní Brejchová, jak si zvykáte na váš nový domov, jste spokojená?

„No… Jak to myslíte, jako tu nemocnici? To teď je můj domov, ano, to máte vlastně pravdu. A musím říct, že jsem tady spokojená, protože jsou všichni na mě strašně hodný a milý a snažej se mě postavit zase na nohy. Což se jim někdy daří, někdy nedaří, podle toho, jak mi zrovna je. Vždyť víte, že moje nemoc je taková, že to neovlivním, ale snažím se. A taky nezapomeňte, že mně je sedmdesát čtyři a už mně bude pět! Vyhlídky, že mi bude líp, si rozhodně nedělám.“

 

Nechtěla byste být radši doma? Nastěhovala by se k vám dcera Tereza a starala se o vás...

„Tak to ani náhodou! (rezolutně) Za chvíli by mi lezla na nervy. A já jí určitě taky. Jen ať hezky pracuje!“

Povídáme si rok poté, co jste doma upadla do bezvědomí. Určitě jste rekapitulovala celý svůj život. Na co vlastně vzpomínáte nejraději?

„Můj život byl film a tím, že jsem ho dělala od třinácti let, tak nejraději vzpomínám na kameru.“

Jan Werich o vás prohlásil, že jste naše první filmová herečka. Řekl vám to i osobně?

„Ano. A byla to pro mne velká poklona.“

 

Jak jste se s panem Werichem vůbec seznámila?

„Tak já jsem se s panem Werichem seznámila na filmu, a teď dávejte pozor, jestli si vzpomenu. Vím, že to točil Karel Zeman, no tak mi pomozte…“

To je přece...

„Už vím! Baron Prášil! To je výkon, že jsem si vzpomněla, co? No, a v tom filmu hrál malou roli také pan Werich. No, a jednoho dne, asi pět let nato, mně takhle zavolal a řekl: Hvězdičko, hvězdo, nechtěla byste se mnou natočit film? To byl film, kterej se jmenoval Král a žena. Já jsem mu tenkrát – a dávejte pozor, jak jsem byla drzá! – nejdřív řekla: Počkejte chvilku, pane Werichu… A on: Tak já mám čekat na vaše ANO chvilku? A já: Ano, chvilku, protože vy mi tady nabízíte s vámi pracovat a vy jste přitom dělal s panem Voskovcem a jinými vynikajícími herci a teďkonc chcete mě? Já bych vám udělala ostudu, pane Werichu, a to si nemůžu dovolit vůči vám! A von mně řekl: Hvězdičko, to už nechte na mně! A pak vznikl fi lm Král a žena a přátelství s panem Werichem.“

Když se řekne Jana Brejchová, všichni vidí Elišku Pomořanskou. Nevadí vám to? Vždyť jste natočila tolik nádherných charakterních rolí…

„Naopak. Lichotí mi to.“

Tereza na vás prozradila, že při natáčení Noci na Karlštejně jste měla hrůzu z koní…

„Ano, měla, Terezka mluví pravdu. Já jsem se samozřejmě před natáčením učila jezdit na koni a chodila pilně do jezdeckého klubu. Bylo to ale komplikovaný. Na koni, když jsem se to učila, jsem na sobě měla jezdecký kalhoty. Kdežto ve filmu jsem musela mít sukni. A na koni jsem tedy musela sedět ze strany! A tento dámský posed, to bylo samozřejmě úplně něco jiného, než když sedíte rozkročmo v rajtkách. A já, jak jsem na to nebyla zvyklá, tak jsem při tom natáčení z toho koně spadla. No abych nespadla! Slítla jsem a ten kůň, jak z toho byl vynervovanej, na mě šlápl zadníma nohama.“

A jak to bylo dál? Ve filmu na koni přece jedete…

„Po tom pádu jsem se koně už bála a měla jsem z něj opravdu strach. Režisér tedy vymyslel, že kůň nebude cválat, ale že tou branou jenom projde. I tohle mě ale děsilo, a tak jsem chtěla, aby toho koně někdo vedl. To jsem ale zase spustila: Ježíš, on teď otočil hlavou! Teď zase pohnul ocasem! Pomoc! Takhle jsem vyváděla asi deset minut a potom to ten člověk, co toho koně vedl, už nevydržel a povídá mi: Paní Brejchová, ten kůň se pod váma ale musí hýbat!...“(smích)

Díky Noci na Karlštejně vznikl hit Lásko má, já stůňu, kterou Eliška Pomořanská zpívá hlasem Heleny Vondráčkové.Proč ne vy?

„Protože zpívat neumím. Pan režisér rozhodl, že za mě bude zpívat někdo jinej.“ 

Pamatujete si po těch jedenačtyřiceti letech slova té písničky?

„Zkusím to: (začíná zpívat) Láska má, já stůňu… já se vzdávám trůnu, že jo, je to tak? No a potom nevím jak… Klenotů a… No, teď sama posuďte, jak umím zpívat. Snažila jsem se vám to předvést…“

Kvůli filmu Lásky jedné plavovlásky se prý nemusíte s vaší sestrou Hanou?

„Já Hanu nemusím, protože jsme absolutně jiný. A to ve všem! V povaze, humoru… Nemáme si prostě vůbec co říct.“ 

A co vaši další sourozenci?

„Tak zbyli už jenom tři – Hana, Jára a Pepa. Cesty se nám ale rozešly, léta se nestýkáme, nemáme si co povídat, a to se potom těžko někde navazuje. Járu mám moc ráda, ale emigroval, tak si jen píšeme k narozeninám. Pepa je kuchař, takže žije úplně jiným životem, nemáme společné téma. Ale když jsem byla na Malvazinkách, tak za mnou asi třikrát byl.“

S kým jste si nejvíce rozuměla?

„Určitě to byla o čtyři roky starší Blanka, která už nežije. Měly jsme se moc rády, rozuměly jsme si. A byla to taky Blanka, kdo mi pár let vychovával Terku.“

Podle jakých měřítek jste si vybírala muže?

„Jó, tak to nevím. Když přijde láska, zabuší vám srdce. A to si těžko říkáte, já bych chtěla takovýho nebo makovýho muže. To je blbost. Alespoň u mne. Buď to vzplálo, nebo ne.“

 

A byli ti vaši muži alespoň v jednom jediném stejní?

„Kdepak! Každej byl úplně jinej.“

A s kým se vám žilo nejlíp?

„To je těžký. S každým to mělo svý výhody a nevýhody.“

Takže žádný váš muž nebyl omyl? Ani Ulrich Thein?

Toho moc nepočítám, ten asi omyl byl. Ten byl z trucu Miloši Formanovi.“

Ale to se vám vymstilo, porodila jste mrtvé miminko…

„Ano. (zkroušeně) A lékaři mi potom řekli, že už děti mít nebudu. A to jsem se svými zdravotními problémy svědomitě léčila. Tak moc jsem toužila po dítěti, že jsem chodila na různé injekce a podstupovala všechno možné, jen abych otěhotněla. Hodně let se nedařilo. Nebylo to opravdu lehké, šance mi žádné nedávali. Terka je vlastně velký zázrak, který se narodil! Sourozence se mi jí už ale pořídit nepodařilo.“

Nevidíte dnes ten váš rozvod s Formanem jako omyl? Nebylo to zbytečně unáhlené spálit mosty kvůli nevěře?

„Podívejte, je něco, co se nedá odpustit. A uvědomte si, že mi bylo osmnáct let. Když se v tomhle věku, když jste zamilovaná až po uši, dozvíte, že má pletky s jinou… A ještě se to dozvíte úplně jako poslední a od Milošových kamarádů, tak to opravdu hodně bolí.“

Vy jste nevěrná nikdy nebyla?

„Nikdy jsem žádnému muži nevěrná nebyla. A když se k tomu začalo schylovat, tak jsme šli raději hned od sebe.“

Čtyři manželství

Miloš Forman (82)

 Vzali se v roce 1958. Forman ale trávil hodně času prací v divadle. Jednou podlehl příležitosti a byl tam Janě nevěrný s baletkou.

Ulrich Thein (†65)

Rok trvalo manželství s německým hercem a režisérem, kterého nemilovala, jen chtěla zaplnit místo po Formanovi.

Vlastimil Brodský (†81)

S hercem, se kterým má dceru Terezu, žila 18 let. Poté žila s hercem Jaromírem Hanzlíkem (66).

Jiří Zahajský (†68)

Počtvrté se herečka provdala v roce 1992. Tehdy ho přebrala svojí kamarádce Kamile Moučkové, která jí to má dodnes za zlé.

 
 
 
Autor: Michaela Remešová

zdroj Blesk,cz

26. prosince 2014 • 05:00

Brodský s Brejchovou na nože: Natáčení Arabely poznamenala nenávist!

Na place profíci, ve volném čase hádky.
Na place profíci, ve volném čase hádky. (ara)
 
 
Manželé si asi v tu chvíli ani nedokázali představit, že za daných podmínek budou muset trávit na place tolik času společně. Režisér ale bez ohledu na šuškandu o rozvodu páru zavolal a role nabídnul. „Hovor byl – když jsem naznačil, oč jde a že by v Arabele měli hrát oba – velmi rezervovaný. Ale neodmítli mě. Když jsem jim řekl, že oni dva by měli hrát královský pár, začali být tak trochu rozpačití. Nakonec jsme se ale dohodli, že jim pošlu scénář a potom padne jejich rozhodnutí,“ dodává. A výsledek můžete na obrazovkách vidět sami. Ani jeden z herců na sobě nedal nic znát. „Chovali se jako profíci. Že jsou v nějakém rozchodovém řízení nebo rozvodovém řízení, na sobě nedali vůbec znát. Možná při obědě šlo mezi nimi postřehnout takové drobné špičkování. Do toho se jim samozřejmě míchal Sovák svými jízlivostmi nebo Menšík se svým nekončícím brebentěním. To je ale všechno,“ uzavírá Vorlíček.

 

Autor:mpa

zdroj Aha,cz

Mladší sestra Jany Brejchové: KOLAPS! Tlak 220 na 110!

 
Hana Brejchová odmítá hospitalizaci a smrti se prý nebojí.
 

 

 
 
 
 
 
 
 

„Bylo to hrozné. Měla jsem tlak 220 na 110. Chtěli mě na delší dobu hospitalizovat, já ale protestovala,“ svěřila Blesku mladší sestra Jany Brejchové (74). Hvězda Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky se musela podrobit vyšetření na ultrazvuku.

„Tam mi zjistili další neduhy, mimo jiné žlučníkové kameny. Hned mi chtěli dát termín operace! Naprosto jsem nesouhlasila. Říkala jsem jim: Vždyť mě nic nebolí!“ přesvědčovala Hana lékaře. Ti rezignovali a s kupou předepsaných prášků ji nechali odjet domů.

 

„Když mi něco bude, lupnu si prášek,“ říká herečka s tím, že se nebojí smrti. „Až přijde, tak to bude. Ale než umřu, určitě se ještě vdám!“ směje se Brejchová, která je na stará kolena zamilovaná do přítele Pavla.

 
Autor: mir, lmk
zdroj Blesk,cz
19. ledna 2015 • 12:00

Těžce nemocná Jana Brejchová a její sestra: Nenávist opět vzplanula! A je ještě silnější...

 

„Ani mě nenapadne zvednout telefon a Janě zavolat. To ani náhodou! Jak se chová ona ke mně, tak se budu chovat já k ní,” řekla Aha! rezolutně Hana. A neopomněla dodat: „Podívejte, mně v prosinci také sestra nezavolala, když mi bylo osmašedesát let. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.”


Naštvala ji televize
Hana s Janou se nemusejí už dlouho. Proč? Tak to není ani jedna ochotna sdělit. Sestry se po několika letech viděly letos v létě, když Hana přišla navštívit Janu na rehabilitační kliniku na pražských Malvazinkách. O tom, že se viděly, ale Hana hned poreferovala televizi, což Janu naštvalo. Podruhé už sestru na pokoj nepustila. „To mne mrzí. Udělala jsem po letech první krok, a ona na mne takhle,“ posteskla si Hana, kterou zlobí srdíčko.
Stále v sanatoriu
Je na tom ale mnohem líp než Jana. Ta kvůli nedostatečnému dokrvování mozku je už rok a půl v péči lékařů. Narozeniny letos oslaví v sanatoriu s pečovatelskou službou, které se už asi provždy stalo jejím domovem. Určitě se za ní nahrne spousta gratulantů, Jana ale návštěvy odmítá. Jediný, kdo k ní smí, je dcera Tereza Brodská (46) s manželem Herbertem Slavíkem (51) a synem Samem (18). A také věrný kamarád a kolega, herec Jiří Ptáčník (66).
Jana Brejchová v televizním přepisu díla Boženy Němcové z roku 1981

Jana Brejchová v televizním přepisu díla Boženy Němcové z roku 1981 Foto: Archiv České televize

Archivní fotky Jany Brejchové: I po čtyřicítce to byla výjimečně krásná žena

3. července 2015 13:42

Jen málo hereček svého času v českém filmu zářilo s takovou silou jako Jana Brejchová (75). V šedesátých a sedmdesátých letech byla naší největší filmovou hvězdou, šla z jedné hlavní role do druhé, byla sexsymbolem celé jedné generace. Do kina se tehdy zkrátka chodilo na Brejchovou.

Poslední léta sužují někdejší filmovou favoritku vleklé zdravotní problémy. V lednu oslavila herečka pětasedmdesáté narozeniny. Před filmovou kamerou stála naposledy před devíti lety ve filmu Kráska v nesnázích. Za roli, kterou se loučila s českým filmem, dostala cenu Českého lva.

Vy si s námi jednu z nejvýraznějších hereckých osobností minulého století můžete připomenout na unikátních fotkách z archivu České televize. V roce 1981 Brejchová ztvárnila hlavní roli v televizním filmu V zámku a podzámčí podle knihy Boženy Němcové.

Její skvostné herectví si v tomto filmu můžete připomenout na ČT1 už tuto neděli 5. července odpoledne od 15:20.

Ač už v té době Brejchová překročila čtyřicítku, nezůstala nic dlužna své pověsti fantastické herečky a opravdové krasavice. 

Tohle je desítka slavných filmů Jany Brejchové. Který máte nejraději?

Jiří Nedvídek, Super.cz

Hana Brejchová

Hana Brejchová Foto: archiv Top Star magazínu

Nešťastné lásky jedné plavovlásky: Od Hany Brejchové utekl snoubenec!

26. února 2017 11:18

Ještě nedávno se těšila na jarní veselku, ale všechny plány přišly vniveč! Herečka Hana Brejchová (70), kterou diváci znají z filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, přišla o snoubence.

Na konci roku si slíbili manželství, sestra Jany Brejchové se také těšila na to, až s přítelem Pavlem (74) stráví nejkrásnější svátky roku. Prý ji ale nechal samotnou a byl raději s exmanželkou. A právě ta má být také příčinou jejich rozchodu.

V pečovatelském domě v Buštěhradě, kde má herečka garsonku, došlo v lednu k hádce. Brejchová šla nakoupit maso a podle jejích slov její druh telefonoval se svou ex nejen před jejím odchodem, ale i ve chvíli, kdy se vrátila zpátky. A tak už se ozvala.

„Řekla jsem, jestli laskavě nemůže se svojí ex telefonovat, když u toho nejsem. Osopil se na mne, že si může dělat, co chce,“ svěřila se Nedělnímu Aha! paní Hana. Došlo k prudké hádce, po níž se Pavel sebral a odešel.

„Od té doby jsme se neviděli. Je konec a je to dobře! Neustále lhal a já už to opravdu špatně snášela,“ tvrdí herečka, která se teď už těší na jaro, až všechno rozkvete, a nešťastného vztahu prý už ani náhodou nelituje.

„Mužští ať si trhnou nohou,“ dodala umělkyně, která na konci roku prodělala operaci

David Zápal , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ibhagbosoria love home @gmail.com can help you restore your home back

(Nehita, 17. 6. 2019 14:26)

Chci vzít tuto šanci chválit mou matku, kterou musím přiznat. Pomohla spoustě lidí v různých problémech a situacích, které našli. Je to opravdu skvělá žena, protože to opravdu ukázala se svou prací. Četl jsem svědectví někoho, kdo o ní svědčil (ibhagbosorialovehome@gmail.com), o tom, jak jí pomohla otěhotnět, když ztratila naději na porod a také jí pomohla dostat svého manžela zpět, který ji opustil dva roky. Obrátil jsem se na ni, protože jsem zoufale chtěl dostat tento post na mém pracovišti a on mi řekl, co dělat a dostat se, a když jsem dokončil poskytování věcí, které požádala o matku LOVE, řekla mi, že příspěvek je můj. A v ten věrný den bylo všechno dokonalé. Dostal jsem post, aniž by tam někdo mohl být. Takhle mi tento příspěvek bez prodlení dal. Díky matce LOVE. Pokud se k ní chcete dostat, můžete jednoduše poslat e-mail na adresu ibhagbosorialovehome@gmail.com nebo whatsapp 2348165965904.

i contacted Dr.ologhodospellwork

(joyce, 17. 6. 2019 14:24)

Jak se vrátím k manželovi. Am Silvija Patrik podle jména Nikdy jsem nevěřila v milostná kouzla nebo kouzla, dokud jsem se s tímto kouzelníkem nesetkala, když jsem letos navštívila svého přítele v Africe na obchodním summitu. Myslel jsem, že muž jménem Dr. Ologhodo byl opravdu mocný a mohl pomoci s kouzly, která by vrátila ztracené, milence a kouzelné peníze, magii nebo kouzlo pro dobrou práci nebo štěstí. Jsem teď šťastný. Svědčím proto, že muž, kterého jsem chtěl vzít, mě opustil 5 týdnů před svatbou a můj život byl vzhůru nohama, protože náš vztah trvá 3 roky. Opravdu jsem ho milovala, ale jeho matka byla proti nám a neměla dobrou placenou práci. Takže když jsem potkal tohoto kouzelníka, řekl jsem mu, co se stalo a vysvětlil mu situaci. Nejdřív jsem byl nerozhodný a pochybný, ale zkusil jsem to. A za dva dny, když jsem se vrátil do Německa, mi zavolal kamarád (nyní manžel) a přišel ke mně a omluvil jsem se, že všechno bylo vyřešeno s matkou a rodinou a dostal nový pracovní pohovor, aby se oženil. Nevěřil jsem tomu, protože Dr.Ologhodo se zeptal mého jména a jména mého přítele a všeho, co jsem chtěl, aby udělal. Teď jsme šťastně ženatí a očekáváme naše malé dítě a můj manžel také dostal novou práci a náš život se stal mnohem lepší. Jeho email je: dr.ologhodospellwork@gmail.com nebo Whatsapp ho na 2348156911977.

thanks to Chubygreat@gmail.com

(Monique, 17. 6. 2019 14:23)

Díky chubygreatovi za to, že mi pomohl dostat svou ženu zpět, může Bůh pokračovat ve zvyšování své moudrosti a moci dělat více vykořisťování. Pokud jste v jakémkoli druhu problémů života, cokoliv, co víte, je problém a hledáte řešení a nic se nezmění, stačí ho kontaktovat s jeho e-mailem chubygreat@gmail.com nebo whatsapp nebo zavolat 2348165965904