Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Faltýnek - Jaroslava Tichá - Jana Malá

Jan Faltýnek,*12.4.1936 - 12.12.1995 - herec,   
   
   
   

 byl český herec, šansoniér a bavič, otec herečky Jany Malé, syn operetní zpěvačky Míly Janů a herce Arnošta Faltýnka.[1]

 

Jednalo se o vyučeného elektrikáře, který u divadla začínal jakožto osvětlovač, později jako inspicient v teplickém divadle. Jako inspicient občas zaskakoval za zpěváky ve zdejším operetním souboru a postupně se začal prosazovat i jako výrazný komediant. V letech 19591962 pracoval v oblastním divadle v Příbrami, hrál i pro děti v Divadle Jiřího Wolkera (dnešní Divadlo v Dlouhé). V roce 1967 pak na popud Oldřicha Nového, který jej znal ze svého hostování v Teplicich, přešel do libeňského Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou), později hrál i v Městských divadlech pražských. Velice originální byla i jeho představení jednoho herce, která hrál v Divadle Viola.

Jednalo se o velice svérázného a osobitého herce, který byl nejen dobrým zpěvákem, ale i výborným vypravěčem a bavičem.

V českém filmu si zahrál celou řadu drobných a epizodních rolí, větší role hrával pouze v Československé televizi, často se jednalo o různé televizní pohádky a pořady pro děti, zahrál si i v několika českých televizních seriálech.

zdroj Wikipedie

Jana Malá,*7.4.1976 - herečka

 

Jana Malá je dcera herce Jana Faltýnka. Vyrůstala v div. rodině, kde jí nejvíce ovlivnila její babička, operetní subreta Míla Janů (1917 - 1995). Jako posluchačka Pražské konzervatoře, kam se dostala až napodruhé, hrála v divadle Labyrint.

Po absolvování DAMU pracovala rok v baru, hostovala ve Stavovském divadle a v ABC. Roku 1996 získala angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, vystupovala i s J. Potměšilem v zájezdovém představení Malého prince. Na čtyři roky zakotvila v Divadle J.K.Tyla v Plzni, ale současně ji diváci vídali ve Viole a v shakespearovských inscenacích na Pražském hradě. Od roku 2002 je členkou souboru Divadla na Vinohradech. Nyní v roce 2013 se dala do spolupráce s Divadlem Ungelt a Divadlem Na Jezerce, kde spolu se svou přítelkyní Dagmar Zázvůrkovou hraje v Kabaretu Černá myš a na Jezerce v muzikálu Já Franois Vilion a nyní právě vzniká pod její taktovkou inscenace Vysílá studio Jezerka. To vše ve zmiňovaném Divadle na Jezerce. Ve vinohradském divadle alternuje roli Smitty v muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle, hraje také ve známé inscenaci Brouk v hlavě a nebo třeba v Hašlerovi.

Hrála ve filmech Non Plus Ultras a Sametoví vrazi. Příležitost dostala také na tv. obrazovce ve filmu Každý den karneval a v kriminálním seriálu Eden. Příležitost před mnoha lety dostala i v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde si zahrála doktorku Kroupovou.

V osobním životě je provdaná za producenta L. Malého. Má 4 ročního syna Maxmiliána.

Autor: fanweb, marta.small.3

zdroj Osobnosti,cz

8. září 2011 • 05:00

Jan Faltýnek, Čepelák z Nemocnice na kraji města: Proč ho zavrhla dcera?

Jan Faltýnek
Jan Faltýnek (ČTK, ara)
 

 
 
 

 

 

ZNÁMÉ TVÁŘE, NEZNÁMÉ OSUDY - Automechanik Čepelák, který v Nemocnici na kraji města prodal fáro doktoru Blažejovi. Taxikář v komedii století S tebou mě baví svět, jenž tchyni hlavního hrdiny veze »jako by byla jeho vlastní«.

 

To všechno byl herec Jan Faltýnek (†59). Ale také vášnivý fotbalista, kuřák a otec dvou dětí. Proč jej ale dcera, herečka Jana Malá (35) z »novácké« Ordinace, zavrhla?

Jan Faltýnek se oženil s herečkou Jaroslavou Tichou, s níž vychovával syna. Jak už tomu ale v životě bývá, narodila se mu i nemanželská dcera – dnes známá herečka Jana Malá, divákům známá coby doktorka Kroupová ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. S tou se ovšem nestýkal...

„Tohle bolí. Je to něco, co nemám vyřešené a ani nemůžu mít, protože táta už nežije. Když zemřel, bylo mi šestnáct. Zjistila jsem, že s ním nemám jedinou fotku. Pamatuju si ho z jeviště, ale nikdy mě nevzal za ruku a neřekl, že mě má rád. Určitě svou roli hrálo i to, že byl ženatý a já jeho nemanželská dcera. Dost dlouho jsem ho odsuzovala,“ přiznává Malá, která lituje, že se s tátou nestihla usmířit.

„Když jsem povyrostla, chtěla jsem se s tátou samozřejmě potkat. Za babiččiny asistence jsem ho pozvala na své absolventské představení, ale bohužel týden před tím zemřel. Asi to tak mělo být...,“ dodává smířeně herečka.

Faltýnek, vyučený elektrikář z Teplic, u divadla začínal jako inspicient. V Praze se jeho domovskou scénou stalo Divadlo S. K. Neumanna, dnešní Divadlo pod Palmovku. Miloval prý inscenace, kde si ruce podávaly činohra, umění vypravěče a zpěváka, interpreta šansonů. Ten byl jeho srdeční záležitostí. A pak samozřejmě sport – stal se i jedním z prvních hráčů týmu celebrit Amfory.

„Vzpomínám na něj jako na člověka, který kdykoliv přijel na utkání, ať už bylo fotbalové nebo hokejové, tak se usmíval! Kdykoliv si ho vybavím před sebou, tak vidím usměvavého člověka, v dobré náladě, s cigaretou... On byl náš hokejový brankář – nikdo do té branky nechtěl, ale on se nebál,“ říká prezident Amfory Petr Salava.

Herec zemřel v pravé poledne 12. prosince 1995 po dlouhé a těžké nemoci, která ho v posledních letech připravila o zrak. „Honza byl výborný, všestranný herec, hlavně komik, jeho několik výstižných rad mám stále v paměti. Bývala s ním legrace na představení i po něm,“ lituje kamaráda třeba i Kateřina Macháčková.

Filmografie (výběr):

● Třicet případů majora Zemana (1974) – laborant

● Drahé tety a já (1974) – strážmistr

● Nemocnice na kraji města (1977) – Čepelák

● Plechová kavalerie (1979) – Olda

● Malý pitaval z velkého města (1982) – Wintr

● S tebou mě baví svět (1984) – taxikář

 
 

Autor:  Petr Macek, Luboš Procházka

zdroj Aha,cz

Jaroslava Tichá,*30.9.1929 - herečka

 

 

 


   
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jana Mala

(josef, 26. 10. 2015 13:24)

je velice dobra herecka,geny se nezaprou-ovsem,mate chybu v jejim zivotopisu-nema DAMU,opravte vetu,absolvovala konzervator ,ne DAMU....