Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivo Žídek st. - Ivo Žídek ml. - Libor Žídek

Ivo Žídek st,*4.6.1926 - 20.5.2003 - operní pěvec

 byl významný český operní pěvec, tenorista, od roku 1948 dlouholetý člen a sólista operního souboru Národního divadla v Praze.

Pocházel z učitelské rodiny(otec Josef Žídek , matka Ida Žídková roz.Hladná), kde se provozovala amatérsky hudba. V roce 1945 maturoval na reálném gymnáziu v Ostravě. Studoval zpěv soukromě u Rudolfa Vaška (v letech 19441949) a hudební teorii u J.Schreibra. Šéf ostravské opery Zdeněk Chalabala jej angažoval již v letech 19451948 v opeře Státního divadla v Ostravě.[1] V Národním divadle v Praze hostoval poprvé v roce 1947.

Některými hudebními odborníky je považován za nejvýznamnějšího českého poválečného operního tenoristu. Z jeho četných rolí je snad vůbec nejproslulejší jeho mnohokrát opakovaná role Jeníka v české národní opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Byl ředitelem Národního divadla v letech 19891991. Pořídil řadu nahrávek árií i operních kompletů pro Československý rozhlas a Supraphon.

V letech 19561968 opakovaně vystupoval v Deutsche Staatsoper v Berlíně a v letech 19561959 byl stálým hostem ve Staatsoper ve Vídni. Hostoval též v Argentině, Itálii, Nizozemí, SSSR, NDR, Bulharsku, Maďarsku, Jugoslávii, Švýcarsku, Španělsku, Velké Británii a USA.

Je otcem herce a zpěváka Libora Žídka a scénografa Ivo Žídka.

 
Podpis Ivo Žídka (1983)

 

 

 

Ocenění

zdroj Wikipedie,cz

Ivo Žídek ml.*30.6.1948 - scénograf

 

 

 

 

Životní dráha Ivo Žídka ml. začala 30. června roku 1948 v Ostravě, když se narodil do rodiny operního pěvce a pozdějšího sólisty Národního divadla v Praze Ivo Žídka /1926-2003/. Po maturitě vystudoval scénografii na pražské DAMU v roce 1970. V posledním ročníku byl jeho učitelem profesor Františka Tröster.

Svá studia uzavřel absolvováním Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze v roce 1974, v ateliéru architektury u profesora Josefa Svobody. Krátce působil ve svobodném povolání, kdy jako scénograf hostoval v divadlech v Olomouci a Šumperku. Léta 1979 až 1984 spojil s angažmá scénického výtvarníka ve Státním divadle Z. Nejedlého v Ústí nad Labem, kde spolupracoval především s Činoherním studiem a zahájil dlouholetou týmovou spolupráci s kostýmní výtvarnicí Irenou Greifovou.

Pro režiséra Ivana Rajmonta vytvořil návrhy scénických výprav pro inscenace: Goldoniáda; Dobové tance; Obraz z dějin; Tři sestry; Dantonova smrt; Hovory na útěku; Heda Gablerová aj. V následujících letech byl opět ve svobodném povolání a hostoval jako scénograf v řadě divadel, zejména v karlínském Hudebním divadle, kde úspěšně spolupracoval s režisérem Petrem Novotným na prvních zde uváděných muzikálech: Cikáni jdou do nebe; Někdo to rád horké.

Zapsal se svými scénickými návrhy do povědomí návštěvníků v Divadle Na zábradlí, zejména na inscenacích režiséra Jana Grossmana:Don Juan, Pokoušení, Largo desolato aj a Ivana Rajmonta: Caligula, Tatarská pouť, aj. Od roku 1990 do roku 1994 byl scénografem Národního divadla v Praze a s jeho realizovanými scénickými návrhy jsou spojeny inscenace režiséra Ivana Rajmonta – Čechov: Strýček Váňa /Nová scéna 1990/, Shakespeare: Jak se vám líbí /NS 1991/, Hilbert: Falkenštejn /ND 1992/, Goldoni: Sluha dvou pánů /ND 1994/ aj., ale i pro režiséry Miroslava Krobota a Jana Kačera.

Jeho jméno se objevilo i u operních inscenací např.: Janáček - Věc Makropulos, Smetana - Libuše aj. Od roku 1994 byl opět ve svobodném povolání a hostoval v různých divadlech (Hudební divadlo v Karlíně, Národní divadlo v Brně, Východočeské divadlo v Pardubicích, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci aj.). Do činohry ND se vrátil v průběhu roku 2000, kdy jako host spolupracoval opět s režisérem Rajmontem a kostýmní výtvarnicí Greifovou jako scénograf inscenací: McPhersonovy hry Na cestě duchů /StD 2000/ a Hofmannsthalovy Kristinčině návratu /StD 2000/ a dále byl scénografem a spolupracoval s kostýmní výtvarnicí Ivanou Brádkovou a režisérkou Lídou Engelovou na inscenaci Puigovy hry Vabank /DK 2002/, a na Benefici Blanky Bohdanové /DK 2008/.

Erkul

Autor: Erkul

 

zdroj FDb,cz
 

Libor Žídek,*5.4.1951 - operetní zpěvák

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář