Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iva Bittová - Ida Kelarová

Iva Bittová,*22.7.1958 - zpěvačka, herečka, houslistka

 

Iva Bittová je česká zpěvačka, houslistka a herečka. Patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény. Je sestrou zpěvačky Idy Kelarové.

Pochází z národnostně smíšené rodiny – otec Koloman Bitto byl známý romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Vystudovala hudebně dramatický obor na konzervatoři v Brně, zpěv a houslovou hru. Vedle toho spolupracovala jako zpěvačka s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Od roku 1978 byla členkou Divadla na provázku (dnes Husa na provázku), kde na sebe upozornila rolí Eržiky ve hře Balada pro banditu. Od roku 1984 vystupovala jako zpěvačka a houslistka s vlastními písněmi na lidové texty, také se známou brněnskou formací Dunaj a později se Škampovým kvartetem.

Ve spolupráci se skladatelem a bubeníkem Pavlem Fajtem dosáhla mnoha úspěchů na evropských scénách progresivní hudby. Rozsah jejích aktivit je pozoruhodný – v hudbě od vlastních interpretací lidových písní přes experimentální jazz, rock až po houslové aplikace skladeb vážné hudby a operní zpěv. V roce 2004 účinkovala v newyorské Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni. Na tuto spolupráci pak navázala několika koncerty s tamní formací Bang On A Can All Stars, které vyvrcholily vydáním alba Elida. Účastní se též nejrůznějších projektů performativního zaměření, programů pro děti, atd. V roce 2007 nsi zahrála hlavní roli ve filmu Tajnosti.

Autor: VolkovBot, Xqbot, JAnDbot

zdroj Osobnosti,cz

Ida Kelarová,*10.2.1956 - zpěvačka

 

Herečka, hudebnice, režisérka, sbormistryně, skladatelka a zpěvačka Ida Kelarová se v období totality rozhodla pro život v zahraničí a díky tomu se o její osobnosti záměrně na veřejnosti nemluvilo. R. 1982 se Kelarová totiž přestěhovala za manželem do Walesu a po třech letech odjela do Dánska, kde začala koncertovat i učit romské písně. Později I. Kelarová působila v Norsku a nakonec znovu ve Walesu. Do rodné České republiky se Kelarová vrátila v r. 1995 a na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Kelarová se od té doby nevěnuje jenom umění, ale též organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration Hartmanice a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní Apsoraje. Ida Kelarová patří do rozvětvené umělecké rodiny, neboť je dcerou hudebníka Kolomana Bitta; sestrou herečky, houslistky a hudebnice Ivy Bittové a manželkou hudebníka Desideria Duždy.

Divadlo, film a hudba: Ida Kelarová získala hudební talent do vínku díky rodičovským genetickým schopnostem a již od svých pěti let se u učila hrát na klavír a později i na violoncello. Na přání rodičů pak Ida Kelarová začala studovat ostravskou konzervatoř, navštěvovala opavskou Lidovou školu umění a když se celá rodina kvůli otcově kariéře přestěhovala do Brna, rozšířila si své vědomosti studiem hry na klavír a violoncello při místní Janáčkově konzervatoři. Ida Kelarová zanechala svou stopu kromě hudby také na divadelních prknech, když byla v letech 1975 – 82 herečkou a zpěvačkou brněnského Divadla Husa na provázku. Po návratu do vlasti vytvořila Kelarová společně se s svým manželem D. Duždou koncem 9o. let skupinu Romano Rat, což v českém překladu znamená Romská krev. Kelarová byla v r. 2oo1 jako skladatelka za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba nominovaná na Českého lva a pro pražské Divadlo Bez zábradlí připravila muzikál Cikáni jdou do nebe, na němž participovala také jako režisérka.

Televize: Ida Kelarová měla několikráte příležitost spolupracovat i s domácími nebo zahraničními televizními společnostmi. Důkazem toho je pořad Ozvěny ženské duše; Chaunův dokument S Idou za zrcadlem zachycující jeden z četných worshopů Kelarové; zahraniční dokumentární film Amen savore, který Dagmar Gee natočila na festivalu Gypsy Celebration nebo film Stephana Steleeho My home is where I am. Na televizní obrazovce se Ida Kelarová dočkala také své 13. komnaty nebo hostování v talk show M. Ebena Na plovárně.

Autor: řepešínský


Životopis (biografie) / Informace:

Ida Kelarová je z mezinárodně smíšené rodiny - otec Koloman Bitto byl známý rómský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila ve Vrbně pod Pradědem, Prešově a Horních Salibách. Studovala LŠU v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně(studovala hru na klavír a violoncello). V letech 1975-1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle Husa na provázku v Brně. V roce 1982 se přestěhovala za manželem do Walesu. V roce 1985 odjela do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku a opět ve Walesu. V roce 1995 se vrátila do Čech. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration Hartmanice a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní Apsora. V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždou skupinu Romano Rat("Romská krev"), se kterou koncertuje po celém světě. Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominovaná na Českého lva.

Autor: svecpetr

zdroj FDb,cz

Iva Bittová

Iva Bittová Hermína

Koukněte na Eržiku ze slavné Balady pro banditu: Takhle vypadá po 37 letech!

14. června 2015 12:55

Iva Bittová (57) je nejen herečkou, ale také zpěvačkou a houslistkou. Nástroj si s sebou přinesla také na oslavu narozenin kapely Monkey Business, na níž byla jedním z mnoha významných hostů.

Co se zmíněného herectví týče, diváci si ji pamatují, když ne z nedávných Tajností Alice Nellis, kde ztvárnila hlavní roli Julie, tak jistě z filmového muzikálu Balada pro banditu Vladimíra Síse, rovněž z hlavní ženské role Eržiky (jejího Nikolu Šuhaje hrál Miroslav Donutil). Iva tehdy byla krásná dvacetiletá dívka a je k neuvěření, že letos od jeho vzniku uplyne již 37 let!

Dalším významným hostem patnáctých narozeniny Monkey Business byla například Marta Kubišová. 

Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prosím uvádějte údaje přesněji..

(Hortensie, 16. 8. 2015 8:27)

1) uvedla Vám Iva Bittová, že její otec byl Rom (že je ze smíšené rodiny)nebo jen uvádíte údaj vymyšlený? Maminka obou dcer jistě zná pravdu.
2) píšete, že I. Kelarová od r. 1985 koncertovala a učila romské písně v zahraničí, ale podle jiných zpráv romské písně začala zpívat až po návratu do ČR - dříve je neznala, tak kde je pravda?
3) píšete, že I.K. jako skladatelka hudby k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla nominována na Českého lva r. 2001, ale opravdu napsala tuto hudbu právě I.K.?
Je velmi snadné přepsat údaje z jiných článků a neprověřit si, kde je pravda.

Re: prosím uvádějte údaje přesněji..

(Božena , 16. 8. 2015 19:42)

Vážná mlada paní Hortensie ......

Srši z Vás Velká závist !!!!!!

Re: Re: prosím uvádějte údaje přesněji..

(Hortensie, 4. 8. 2016 9:12)

Paní Boženo, překvapujete mě, o čem píšete? V článcích měla by se psát pravda a jsou-li v údajích rozpory (nepravdy), je to podivné. Nebo si myslíte, že internet unese vše? Prověřte si, kde pravda je a potom reagujte. Děkuji za pochopení.