Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helena Růžičková - Jiří Růžička

Helena Růžičková,*13.6.1936 - 4.1.2004 - herečka

 

Helena Růžičková se narodila v roce 1936. Patří mezi jednu z nejlepších a nejznámějších hereček v ČR. Nejprve pracovala v mladoboleslavském divadle (choreografka) a v divadle v Příbrami (jevištní technička). Jedna z jejich prvních divadelních rolí byla role Hejtmanky ve hře Revizor (1967).

Do diváckého podvědomí se ale dostala především díky hlavním rolím v úspěšných českých komediích. Nejvíce ji proslavila serie filmů o Homolkových, Ecce homo Homolka (1969), Hogo fogo Homolka (1970) a Homolka a Tobolka (1972). Pamatujeme si ji také jako Škopkovou ve filmech režiséra Z. Trošky Slunce, seno jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

Z dalších filmů můžeme jmenovat např. Trhala fialky dynamitem (1992), Fontána pre Zuzanu 2 (1993), Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982) atd.

Neminuly ji ani role ve známých českých pohádkách jako např. Honza málem králem (1976), Tři oříšky pro Popelku (1973) nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Svou poslední roli si zahrála ve filmu režiséra Z. Trošky Kameňák 2 (2003). Na začátku roku 2004 podlehla dlouhé těžké nemoci. Syn Heleny Růžičkové (Jiří Růžička zem. 1999) se také věnoval herectví. Spolu s Helenou si zahrál v sérii úspěšných komedií Slunce, seno … a také ve filmu Trhala fialky dynamitem.

zdroj Osobnosti,cz

Jiří Růžička,*8.1.1956 - 20.2.1999 - herec

 

Jiří Růžička je syn herečky Heleny Růžičkové, s kterou si také zahrál v několika filmech jako např. v trilogii Zdeňka Trošky Slunce Seno..., ve filmu Trhala fialky dinamitem.

Autor: terinka2000

zdroj Osobnosti,cz

26. ledna 2014 • 05:00

Růžičková (†67) o nenávisti s Jiráskovou (†81): Kdyby aspoň držela hubu!

Růžičková by nejspíš Jiráskové ani nepodala ruku.
Růžičková by nejspíš Jiráskové ani nepodala ruku. (Foto: ara, koláž Ahaonline.cz)
 
Dvě slavné herečky a dva naprosto nesmiřitelné temperamenty.  Na jedné straně ženská z lidu, pěkně od rány a přátelská. Na straně druhé dáma s odstupem, trochu intrikánka a povýšená nad ostatní. To nemohlo fungovat dohromady a také, že ne.

 

Ubližovala lidem

Helena Růžičková měla k Jiřině Jiráskové řadu výhrad. A protože jí kontroverzní pozdější ředitelka Vinohradského divadla pěkně pila krev, neváhala ve svých knihách prozradit proč. "Že ublížila mně, když se nelichotivě vyjádřila o mém synovi, když byl těžce nemocnej, mě zasáhlo, ale ona ublížila tolika lidem," naráží Růžičková na udávání a jiné škodění, jehož se Jirásková měla dopouštět.


Ohromná komunistka

Těžkotonážní komička tím ale neskončila a před rokem zesnulou herečku pranýřovala otevřeně dále. Neskutečně mě fascinuje, že vypráví o Bohu a že je pravičačka, a přitom od svých osmnácti byla ohromná komunistka. Kdyby aspoň držela hubu," nebrala si servítky Růžičková. Ty dvě se tedy moc rády neměly, co říkáte?

 

Autor:  hof, moc

zdroj Aha,cz

8. ledna 2014 • 12:00

Jak zavřeli Růžičkovou (†67) do blázince: Pomohla jí Švorcová! A potopil Dvořák z Televarieté

Jak osud spojil tyto známé tváře? Klíčem byla Helena Růžičková.
Jak osud spojil tyto známé tváře? Klíčem byla Helena Růžičková. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 

Minulý režim Heleně Růžičkové (†67) hodně ublížil. Dva roky nesměla hrát jen proto, že jednomu ze soudruhů řekla, co si o něm myslí... Paradoxně jí tehdy nejvíce pomohla zapálená komunistka Jiřina Švorcová (†83). Nejvíc ji naopak škodil Vladimír Dvořák (†74), známý jako parťák Jiřiny Bohdalové (82) z Televarieté.

 

„Tyhle zákazy dával umělcům Vladimír Dvořák. On byl to velké zvíře komunistické, které rozhodovalo o bytí a nebytí nás všech. Kdo se zachoval fantasticky, byla vždy lidská Jiřina Švorcová,“ vyprávěla Růžičková, která si své kolegyně velmi vážila. „Tehdy mi řekla, abych šla na rok prodávat do zeleniny a tím se před lidem a stranou očistila. Že se pak vrátím a nikdo ani nebude vědět, že jsem rok nehrála. To jsem ale odmítla,“ vzpomínala herečka, které praskl vřed a na tři měsíce skončila na psychiatrii.

Finta na StB
Růžičková prodělala i výslechy na StB. Soudruhům řekla, že spolupráci s nimi nemůže podepsat, protože když se »vožere«, všechno hned v ykecá. Tehdejší estébáci jí proto dali raději pokoj.

 

Autor:  hof

zdroj Aha,cz

1. srpna 2014 • 12:00

Tajemství Vlaku dětství a naděje: Růžičková vyštípala ze seriálu Nárožného!

Petr Nárožný měl smůlu, Helena Růžičková si prosadila jiného hereckého partnera.
Petr Nárožný měl smůlu, Helena Růžičková si prosadila jiného hereckého partnera. (ara)
 
 

 Bez Růžičkové by nebyl hvězda! Roli Josefa Pumplměho v seriálu Vlak dětství a naděje měl hrát Petr Nárožný (76). Změnu obsazení prosadila Helena Růžičková (†67). Herec Stanislav Zindulka (82) tak díky ní odstartoval svou kariéru.

Pro roli »srágorky«, jak postavě Pumplměho v seriálu říkala Helena Růžičková, byl Zindulka jako stvořený. Ale režisér Karel Kachyňa (†79) měl jinou představu. Původně byl prý do role obsazen Petr Nárožný, ale Růžičková režiséra přesvědčila, že Zindulka bude lepší. „Tak to bylo taky velký štěstí, který jsem v životě měl, že mě tenhle seriál potkal. To byl zlomový bod v mém uměleckém životě,“ přiznal herec. I když měl Zindulka protekci, ve finále se ukázal jako nejlepší volba.

Autor:  zej

zdroj Aha,cz

 

Tajemství smrti Heleny Růžičkové: Lékaři nad ní zlomili hůl!

14. září 2014 ● 20:18

Smrt během dvou týdnů! To byl ortel lékařů nad Helenou Růžičkovou (†67), když jí zjistili rakovinu. Herečka se ale nevzdala a vybojovala si tři roky života!

 
 

„Mezi operací a chemoterapiemi mohla z nemocnice na pár dní domů. Vyzvedla jsem ji, ale chtěla jsem jí tam nechat její věci,“ vzpomíná hereččina kamarádka, publicistka Marie Formáčková (61). „Paní doktorka mi řekla, ať jí všechno vezmu, že ta už se tam nevrátí. Že to je konec, protože má metastázemi prolezlé tělo. Lékaři jí dávali čtrnáct dní,“ dodává Formáčková.

 
 
 
 

Ukecávala ji

Touha po životě byla ale silnější. Díky tomu dokázala nezapomenutelná máma Škopková z Troškovy trilogie »Slunce, seno...« bojovat ještě tři roky. „Říkala, že tu rakovinu v sobě ukecá,“ vypráví herec a skoromanžel Růžičkové Václav Glazar (61). Rakovina byla ale silnější než ona.

 

Selhaly ledviny

„Nakonec vlastně Helenka ani nezemřela na rakovinu, ale na selhání ledvin. Dodneška jsem si nepřipustil, že je mrtvá!“ říká smutně režisér Zdeněk Troška (61) v pořadu Tajemství Heleny Růžičkové, který dnes večer vysílá televize Barrandov.

 

O Heleně Růžičkové alias Marii Škopkové čtěte i v knize Slunce, seno, 30 let, kterou najdete na novinových stáncích.

Už v pondělí na stáncích!

 

 
 
 
Autor: Hana Zejdová

zdroj Blesk,cz

Neposlušní herci ze Slunce, seno, jahody: Růžičková zhatila natáčení čtyřky!


 
20. července 2014 ● 05:55

Trilogie Slunce seno slaví 30 let, ale až teď prasklo tajemství o neposlušných hercích! Čtvrté pokračování zhatila řada věcí. Mj. rozkol mezi Helenou Růžičkovou a režisérem Zdeňkem Troškou. Problémy ale dělali i další představitelé větších či menších rolí.

 
 

První díl cyklu Slunce, seno... měl premiéru v roce 1984! V edici Blesk Extra proto vychází kniha exkluzivních rozhovorů a DVD s unikátním 50minutovým dokumentem, v němž herci a tvůrci filmů prozradí řadu šokujících novinek!

Až dnes tak díky tomu vychází najevo skutečnost, jak moc tvůrce potrápili někteří neposlušní herci. „Ve všech dílech jsme někoho likvidovali. V  prvním díle hrál hlavní roli Šimona PláničkyPavel Kikinčuk, ale ten podlehl kritice. Podle mě je snob, a to mu klidně řeknu do očí, alespoň tenkrát byl, a řekl, že v žádném dalším díle nechce být. Že v takových sračkách hrát nebude. Takže v druhém díle, když je veselka a ptají se po něm, tak se řeklo, že je na vojně,“ tvrdí scenárista všech tří filmů Petr Markov.

Ruka místo Itálie

A zlobila prý i Jiřina Jirásková alias učitelka Hubičková „Štvalo ji to, že měla jet na natáčení do Itálie. Dupla, že je tam moc horko a kdesi cosi. Co s tím? Tak jsme jí vymysleli zlomeninu ruky a poslali tam místo ní její sestru, kterou hrála Jaroslava Hanušová, což bylo nakonec ku prospěchu filmu,“ dodává Markov s tím, že ve finále začala své podmínky navyšovat i hlavní hvězda série Helena Růžičková, což mělo být skutečným důvodem toho, proč se nikdy nenatočil chystaný čtvrtý díl.

Zdeněk Troškapřitom dlouho říkal, že se »čtyřka« netočila proto, že zemřeli všichni důležití herci. Markov ovšem říká něco jiného. „Tenkrát už to opravdu bylo s velkým časovým odstupem od třetího dílu, takže pár lidí mezitím odešlo, ale nebylo to ještě nijak masové, a hlavně Helena Růžičková, Jiří Růžička nebo Luděk Kopřiva byli naživu, takže to nebyl problém,“ popisuje ranou fázi příprav filmu Markov.

Troška nechtěl Růžičkovou

Proč ale vše nakonec ztroskotalo? Kvůli roztržce mezi dvěma nejdůležitějšími pilíři komedie! „Zdeněk se nepohodl s Helenou Růžičkovou a říkal mi, že moc nechce, aby v tom hrála. Já mu řekl, že to není problém, že to začne tím, že Helena Jirkou jedou na pole vtom svým gazíku, najednou se objeví létající talíř, oni po něm koukají, vjedou na železniční přejezd a smete je vlak. No a bude to," prozradil Markov. „Jenže Helena se to dozvěděla a udělala všechno pro to, aby se čtvrtý díl netočil…“

Slunce seno 5?

Petr Markov chtěl obyvatele Hoštic natáčet ještě jednou: „Po »Ufounech« jsme ještě přemýšleli o pokračování, kde měl hrát podstatnou roli Jirka, kterého hrál Martin Šotola. Mělo se to odehrávat v Hošticích současnosti, kde jde do penze místní doktor. A Jirka, protože studuje medicínu, tak slíbí, že přemluví svoji kamarádku ze studií, aby do Hoštic nastoupila. Takže Hoštičtí přijdou s velkou parádou k vláčku a vystoupí z něj černoška. Nejdříve na ni koukají skrz prsty, ale pak tam někomu zachrání život. Tenhle nápad teď Zdeněk Troškapoužil v Babovřeskách.“

 
Autor: mac

zdroj Blesk,cz

14. února 2015 • 05:00

Maminka Heleny Růžičkové (†67) byla vědma! Předpověděla zkázu Prahy!

Helena Růžičková zdědila věštecké nadání po své matce.
Helena Růžičková zdědila věštecké nadání po své matce. (Foto Aha! – Daniel Černovský, reprofoto TV Barrandov a ČT, ara)
 
 
 
 
 

„Vzpomínala, že jí toho osudného dne maminka říkala, že nechce, aby někdo vyšel z baráku. Helena mi vyprávěla, že od rána dokonce sama slyšela divný hučení a dunění, že to bylo strašně zvláštní,“ svěřil deníku Aha! hereččin přítel Václav Glazar (62). „Najednou přišly nálety a ona viděla, jak to těsně kolem nich vzalo šmahem Emauzy. Tam, co je dnes Palackého náměstí a ministerstvo zdravotnictví,“ zavzpomínal herec.

„Helena měla jít ten den odpoledne do taneční školy, která byla kousek od jejich domu. Díky maminčině předtuše přežili. Byl to zázrak,“ míní Glazar. Po náletech prý zůstal stát jen dům na Karlově náměstí, ve kterém Růžičkovi bydleli, ten, který s ním sousedil a protější Faustův dům. Všechno kolem jinak výbuchy smetly.

 

Před domem se rozpoutalo pravé peklo. „Po výbuchu maminka okamžitě hnala Helenu od okna. Přesto slyšela ohlušující výbuchy a do toho řev a nářek lidí, takže to pro ni byl obrovsky silný zážitek,“ prozradil herec. „Navíc dokonce viděla, že po tom strašným výbuchu to přiškvařilo člověka na stěnu. Vypadalo to prý jako silueta,“ popsal Glazar.

Kromě maminčiny předtuchy Růžičková vzpomínala také na setkání s tajemnem. „Helena jako malá stála na Národní třídě na Perštýně a čekala, protože se bála přejít kvůli velkýmu provozu. Najednou přišel pán a říkal – pojď, holčičko, já tě převedu... A jen přešli, tak se na místě, kde Helena před tím stála, zřítil kus domu. Ale ten pán už tam nikde nebyl! A to ho i hledala...“ prozradil Václav Glazar. Růžičková věštecké schopnosti podědila po své mamince. Kvůli tomu ji často vyhledávali její kolegové. Naposledy předpověděla sama sobě smrt! Na 7. ledna 2004 chystala svatbu s Glazarem. Když ji ale po Vánocích domlouvali, chtěla termín dřív. „No jedno to není, protože třetího budu ještě stoprocentně živa,“ prohlásila – a měla pravdu! Svůj boj s rakovinou prohrála 4. ledna.

 

autor zej

zdroj Aha,cz

   17. března 2015 • 12:00

Helena Růžičková a její snacha: Nenávist až za hrob! Jak dnes mluví žena, kterou herečka nemohla ani cítit?

Dědictví po Heleně Růžičkové dostaly vnučky, které nesměla vídat.
Dědictví po Heleně Růžičkové dostaly vnučky, které nesměla vídat. (Foto: Profimedia.cz, Facebook.com, ara, koláž Ahaonline.cź)
 
 
 
 
 

Když dvě ženy milují jednoho muže, je to vždy problém. Zvlášť v případě, když o chlapa s přítelkyní bojuje jeho matka. Právě tenhle problematický trojúhelník měl být za nenávistí Herečky Růžičkové (†67) s její snachou – Helenou Růžičkovou mladší.

reklama

Začátek vztahu obou dam byl přitom nadějný. Herečce se přítelkyně jejího syna Jiřího líbila a sympatie byly i na druhé straně. Jenže po svatbě přišla dramatická změna, kterou, vcelku samozřejmě, každá z dam viděla jinak. Situace byla o to složitější, že obě dámy bydlely v jednom bytě – což nikdy nevěstí nic dobrého.

"Paní Helena měla jiný názor na výchovu dcery, než já. Začala nám mluvit i do manželství a to já nesnesla. Přestaly jsme si rozumět, ale nějak jsme tam spolu existovaly dohromady," vzpomínala Helena Růžičková mladší, zatímco herečka viděla problém docela jinde.

"Když se Jirka ženil potřetí, byla jsem moc spokojená. Bral si obyčejnou dívku, která uklízela, šila, vařila, navíc se jmenovala jako já Helena. Ale po svatbě se velmi rychle změnila. Začala být náročná, chtěla jen to nejlepší a nejdražší, Jirka se musel pořádně otáčet, aby jejím nárokům stačil. Zvlášť, když se narodily děti. Nejdřív Lucinka, pak Kamilka,“ uvedla ve svých vzpomínkách slavná herečka.

Vše tehdy vyústilo v tom, že se mladí odstěhovali ze společného bytu. Jiří ale přesto se svou mámou dál vystupoval a měli skvělý vztah. S manželkou to bylo ale čím dál horší, až vztah nakonec zkrachoval. Dle Jiřího ženy kvůli opičí lásce jeho matky, podle herečky byl ale důvodem nový muž synovy ženy.

Po rozchodu Jiřího se svou manželkou vztahy dokonale zamrzly a herečka dokonce říkala, že už nemá vnučky. Nevídala je ona, a dokonce ani jejich táta Jirka. „S holčičkami se vlastně už nikdy neviděl. Když onemocněl, moc je chtěl vidět, snažila jsem se jejich návštěvu v nemocnici zorganizovat, ale nikdo nikdy na moje prosby nereagoval. Vyprávěla jsem proto Jirkovi báchorky o tom, že k němu holčičky přišly, když on spal, ale asi mi nevěřil,“ napsala později do svých vzpomínek tělnatá herečka.

Helena Růžičková do problémů ve vztahu se snachou nikdy netahala své vnučky. Byla ale velmi smutná z toho, že je nevídá. Ostatně, veškerý majetek později oběma dívkám podle zákona připadl, a to i přesto, že původně chtěla herečka vše odkázat dětskému domovu, kterému byla patronkou. Nakonec však vše nechala dnes už dospělým vnučkám, které ji znají sotva z televize.

A co Helena Růžičková mladší? Ať už byla vina na její straně nebo ne, ani dnes nechce o starých křivdách více mluvit. O své tchyni hovoří zásadně jako o paní Heleně a říká: "Já paní Helenu uznávám jako skvělou herečku, patří ji proto úcta. To, že byla babičkou mých dcer, je fakt. Ale víc to komentovat nechci," řekla vipstory.cz žena nesoucí slavné jméno.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář