Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hana Maciuchová - Jiří Adamíra

Hana Maciuchová,*29.11.1945 - herečka

 

Herecký talent zdědila po rodičích, kteří byli vášnivými divadelníky. Odmalička ráda zpívala, tancovala i recitovala, a tak jí tatínek v jejích čtrnácti letech nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou právě zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík v tamním divadle. Na gymnáziu ještě zvažovala studium medicíny či angličtiny, ale herectví přeci jen zvítězilo.

Již během studií na pražské DAMU začala hrát v Divadle Za branou, kde získala i své první profesionální angažmá.

V roce 1971 se stala členkou Divadla na Vinohradech, na jehož scéně ji můžeme vidět dodnes. Představila se zde v celé řadě výjimečných rolí, mimo jiné v představeních Zločin a trest, Obchodník s deštěm, Cyrano z Bergeracu, Mistr a Markétka, Oldřich a Božena, Zdravý nemocný, Křehká rovnováha, Trojhvězdí, Dáma od Maxima, Kdo se bojí Virginie Woolfové, Pokorný Felix, Mezi úterým a pátkem či Ideální manžel.

Byla rovněž například Gertrudou v tragédii Hamlet uváděné na Pražském hradě v rámci Letních shakespearovských slavností. V současné době hostuje také v Divadle Radka Brzobohatého v představení Chvilková slabost a pro Léto hereckých osobností Studia Dva nastudovala Judi Garlandovou v dramatu Na konci duhy, které se hraje ve Švandově divadle v Praze i v divadlech po celé republice.
Vedle divadelních rolí ztvárnila i několik desítek rolí televizních a filmových. Proslavily ji zejména role v pohádkách a v seriálech Žena za pultem či Nemocnice na kraji města. Hrála také v Chalupářích, Dynastii Nováků, Synech a dcerách Jakuba Skláře, Nemocnici na kraji města po dvaceti letech či v Příkopech, v bezpočtu televizních inscenací, mimo jiné v Kořisti, Španělích v Praze, Ještě není pozdě nebo v Záskoku za Sissi, i ve filmech, například v Hodině pravdy, Rukojmí v Bella Vista, Hře o královnu, Lucii, postrachu ulice, Prázdninách pod psa, Poločase štěstí, Člověku prosti zkáze, Samotářích, Únosu domů aj.

Často spolupracuje i s dabingovými studii a s rozhlasem. Byla například ideální představitelkou Šeherezád v Příbězích tisíce a jedné noci. Její četby jsou natolik působivé, že již dvakrát obdržela cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu.
V letech 1994-2004 předávala své zkušenosti studentům herectví na Státní konzervatoři v Praze.

Ve volném čase ráda cestuje nebo pobývá na své chalupě, kde se stará o velkou zahradu. Zajímá se také o východní filozofie, především o buddhismus.

Autor: guigne

zdroj Osobnosti,cz

Jiří Adamíra,*2.4.1926 - 14.8.1993 - herec

 

Jiří Adamíra nedostudoval vršovické gymnázium na Kodaňské a přešel na elektrotechnickou průmyslovku na Smíchově.Jako devatenáctiletý se dostal šťastnou náhodou do Divadla mladých pionýrů,vedeného bývalým předním členem E.F.Burianova D 34,Václavem Vaňátkem. Adamíra zde začínal jako herec v sezóně 1945-1946.

V letech 1946-1950 působil už u ředitele Jiřího Dalíka v Divadle pracujících,Gottwaldov (dnes: Zlín).Účinkoval tu i ve dvou krátkých filmech a stihl se poprvé oženit.Mezi jeho kolegy patřili např. Jiří Holý,Otto Šimánek,Josef Langmiler a herečka Ljuba Benešová.V letech 1950-1952 absolvoval základní vojenskou službu.Z hraných filmů patří k jeho prvním Vítězná křídla (1950) a Zítra se bude tančit všude (1952).

Následovalo 10 plodných let ve Státním divadle v Ostravě (1952-1962),kam své vybrané herce převedl jako nový ředitel Jiří Dalík.Adamíra se propracovává mezi přední členy souboru také ve spolupráci s režiséry Milošem Hynštem,Lubošem Pistoriem,Radimem Kovalem, Milošem Horanským aj.Žení se podruhé a občas hraje se svou druhou manželkou,Ljubou Benešovou,např.Pelopa a Hippodamii ve Vrchlického-Fibichových Námluvách Pelopových,Richarda III. a kněžnu Annu v Richardu III.(o této působivé inscenaci,ovlivněné Olivierovým filmem, byl Divadelním ústavem natočen dokumentární film,ale s alternujícím R.Kovalem a vydána publikace William Shakespeare:Richard III.Rozbor inscenace Státního divadla v Ostravě,Praha 1965.Adamíra nahrál pak Richarda III. v rozhlasové inscenaci J.Červinky 1964,reedice Radioservisu vyšla na MC, 2003)..Převzal po kolegovi Langmilerovi titulní postavu Shakespearova Hamleta.Hrál Figara ve Figarově svatbě,lorda Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi,námořníka Alexeje ve Višněvského Optimistické tragédii,plukovníka Berjozkina v Leonovově Zlatém kočáru,Václava IV. v Tylově Janu Husovi,titulní postavu Jarišova Boleslava I.,dr.Ranka v Ibsenově Noře,Fadinarda v Labicheově Slaměném klobouku,Lumka ve hře bratří Karla a Josefa Čapků Ze života hmyzu,aj.Občas uplatnil svůj zvukomalebný bas i jako zpěvák (třeba v Brechtově-Weillově Žebrácké opeře nebo Kožíkově Největším z Pierotů).

V letech 1962-1990 byl Adamíra členem Realistického divadla Z.Nejedlého v Praze. Vstupuje sem téměř nenápadně jako Satén v Gorkého hře Na dně a pobavený manipulátor lidských osudů Zlatohlav v Tylově Tvrdohlavé ženě (v titulní roli vynikla po návratu z komunistického vězení Jiřina Štěpničková,uvítána vždy demonstrativním potleskem). Spolupracuje s režiséry K.Paloušem,znovu s J.Dalíkem,F.Laurinem,I.Glancem,později také s L.Pistoriem.Prvním výrazným úspěchem Adamíry v novém působišti se stal Jago v Shakespearově Othellu (tit.role Vilém Besser),z něhož v paměti utkvělo zbabělé Jagovo kopnutí do omdlelého Othella.Byl to závistivý lotřík nižšího řádu,zbavený vší démonie. Adamírovo intelektuálně založené,osobnostní herectví (podobně jako u Hrušínského,Högera Vosky či Lukavského) vždy vedlo skrze postavu dialog s divákem,dávalo znát interpretovo hodnocení postavy.Zvláště mu vyhovovala poloha ironie a skepse jako životní obrana či nadhled.Noblesu a vniřní zkázněnost vyvažovala u něj vznětlivost a sex-appeal.

Na zkoušky přicházel dokonale připraven a soustředěn,náročný k sobě i druhým.Vždy mohl režisérovi nabídnout několik možných řešení a ještě uměl poradit partnerům, jak to udělat, aby výsledek byl co nejúčinnější.Záhy po příchodu do Prahy se mu začaly hrnout nabídky ve filmu, televizi, dabingu či rozhlasu - a právě díky těmto médiím se uchovala od 60.let jeho tvorba.Za roli lstivého esesáka Bedřicha Branskeho v televizním filmu Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1965,režie A.Moskalyk podle novely A.Lustiga) získal státní cenu K.Gottwalda.(Podobné nepodceňování nepřítele užil Adamíra po letech také v postavě rakouského plukovníka v Krejčíkově filmu Božská Ema,1979,pokoušejícího se vynalézavě,ale marně přimět slavnou zpěvačku,aby „spolupracovala“ s tajnou policií.)

Roku 1964 byla angažována do RDZN i Adamírova žena,Ljuba Benešová.Spolu zde hráli např.Lavinii a Branta (O´Neill:Smutek sluší Elektře),kde Kristinu vytvořila J.Štěpničková a Orina J.Vinklář.Partnery byli i jako Jelena a Astrov (Čechov:Strýček Váňa),Dona Elvíra
a titulní hrdina (P.Kohout:Don Juan,1971),ale v Hamletovi (1972),kde Adamíra hrál znovu titulní postavu ,ztvárnila Benešová jeho matku Gertrudu a začala se přehrávat na charakterní obor..Jeho citlivými partnerkami třeba ve Williamsových hrách byly v Létu a dýmu Věra Kubánková,v Sladkém ptáčeti mládí Jiřina Štěpničková a v Manželství v záběhu Jana Dítětová.Jindy s ním vynikly Eva Klepáčová,Jorga Kotrbová,Marta Vančurová aj.

Adamíra se osvědčil také coby až bujarý komik,např.jako pan Petypon (Feydeau:Slečna od Maxima,1970) nebo později jako spisovatel,kabaretiér,instruktor svádění a bankovní ředitel v experimentální kabaretní inscenaci Neila Simona Hodný pan doktor (adaptace Čechovových povídek,režie L.Engelová v Paláci kultury,1982).Vzácná interní nahrávka ho zachytila jako představitele totalitní moci,biskupa D´Aussignyho v záhy zakázané strhující Pistoriově inscenaci hry D.Fischerové Hodina mezi psem a vlkem,1978.Protiúkoly byli pro něj Andersen (Pistoriova inscenace Enquistova Rodinného portrétu z roku 1856, 1985) nebo Lízal (Vilém a Alois Mrštíkové:Maryša,režie M.Krobot,1989)

Jeho umělecký přednes se uplatnil mimo RDZN ve Viole,Divadle hudby či Lyře Pragensis.Desky zachytily pořady :Mé nebe za tvou zem (E.Barretowá a R.Browning,partnerkou I.Kačírková) a Petrarcovy Sonety Lauře.Nezapomenutelnou morální posilou po roce 1968 byla v Adamírově podání Obrana Sókratova v gramoalbu Antická knihovna - Rada moudrých.Gramoalbum RDZN přineslo ukázky s jeho Ivanem Karamazovem (Dostojevskij-Copeau-Croué:Bratři Karamazovi) a žoldnéřem Zajícem (O.Daněk:Dva na koni,jeden na oslu) – tuto inscenaci celou zaznamenala Čs.televize.Ta také uchovala sedm dalších inscenací RDZN s J.Adamírou.Videotéka Divadelního ústavu v Praze má mimoto ještě záznam Pistoriovy inscenace Calderónovy hry Život je sen (role krále Basilia) a zahajovací inscenace Studia Bouře v Žižkovském divadle,1981:Shakespeare:Bouře (role Prospera) v režii Jana Kačera..

Nepřízeň režimu pro pevný občanský a umělecký postoj prolomil divácký ohlas televizních seriálů Byl jednou jeden dům (1974,role Patrokla Nerudného,scénář Daněk-Otčenášek) a Panoptikum města pražského (1986,role kriminálního rady Korejse). .Roku 1987 získal Adamíra cenu J.Průchy.Roku 1988 hrál v Szabóově filmu Hanussen.A teprve 5.5.1989 se směl stát zasloužilým umělcem.V některých televizních inscenacích s ním režijně ve svých hrách spolupracoval přítel dramatik Oldřich Daněk.

Po sametové revoluci se stal Adamíra po právu členem činohry Národního divadla (1990-1993) a v téže době také obdivovaným a milovaným hereckým pedagogem na DAMU.Jeho zdraví však již bylo vážně podlomeno..Jeho posledním vystoupením na scéně Národního divadla se stal prof.Serebrjakov v derniéře Čechovova Strýčka Váni v Rajmontově režii (převzal roli narychlo po nemocném M.Macháčkovi a po jeho smrti v roce 1991 zůstal jejím jediným představitelem. Inscenaci s Adamírou natočila roku 1992 Česká televize).14.8.1993 na pooperační komplikace (rakovina páteře) Jiří Adamíra zemřel.

Vlastní výběr z rozhlasové tvorby shrnula Benefice pro Jiřího Adamíru (1993,vysílaná posmrtně.Další viz na internetu Panáček v říši mluveného slova).S životní družkou Hanou Maciuchovou si Adamíra zahrál několikrát v televizi,např.v Daňkových Španělích v Praze,1987.Na audiokazetě vyšla v jejich podání Capotova Snídaně u Tiffanyho. Roku 1994 jeho umělecký přednes připomněl pořad Jiří Adamíra Viole a Viola Jiřímu Adamírovi ,který se studenty připravila H.Maciuchová s použitím nahrávek ze zvukového archívu Violy.Při tomto vícekrát reprízovaném pořadu byla rovněž představena audiokazeta s Uměleckým portrétem J.Adamíry,kterou v edici Herci z éteru vydala firma Ultravox.

Česká televize jeho život a tvorbu přiblížila v dokumentu L.Cingrošové: Dobře namíchaný Jiří Adamíra (v cyklu Předčasná úmrtí,Ostrava ,2002) a střihovém dokumentu M.Loucké a M.Kubaly: Jiří Adamíra, herec (2006),k nedožitým osmdesátinám.
Autor: PhDr.Jaromír Kazda,divadelní historik

zdroj Osobnosti,cz

Hana Maciuchová

Hana Maciuchová Foto: archiv TV Nova

Budete koukat: Víme, jakou profesi měl otec hvězdy Ulice Hany Maciuchové. Díky němu má slabost pro adrenalin!

2. června 2014 12:47

Herečka Hana Maciuchová (68) zažila během natáčení seriálu Ulice pořádný adrenalin. Místo pohodového natáčení v hostivařských ateliérech jí produkce seriálu připravila vyhlídkový let z letiště Bubovice.

Sama herečka byla překvapivě nadšená. K létání má osobní vztah díky otci. „Můj tatínek byl pilot motorového i bezmotorového létání, takže my jako děti jsme s ním létaly, bylo mi asi sedm let a zažila jsem s ním různé lopinky a výkruty. Letiště pro mne má neopakovatelnou atmosféru,“ prozradila oblíbená herečka.

Má za sebou ale i zážitky, na které nevzpomíná v dobrém: „Let z Havany do Mexiko City letadlem, které ve vzduchu drželo snad jen silou naší vůle, ještě tři dny poté jsem se třásla,“ popsala Maciuchová svůj nehorší zážitek ze vzduchu. 

Gabriela Wolfová, Super.cz

  22. července 2014 • 12:00

Podraz na Hanu Maciuchovou: Vyšoupli ji ze seriálu! Nahradí ji Rázlová

Regině Rázlové se daří, jde z role do role
Regině Rázlové se daří, jde z role do role (Foto pro Aha! – Petr Kurečka a ara)
 
 

 

 

 

 

 

Návrat Reginy Rázlové (67) na výsluní pokračuje! Režiséři se o ni doslova perou. Důkazem toho je, že kvůli ní obětují jiné hvězdy. Jako se to stalo v případě právě natáčeného pokračování televizního cyklu Nevinné lži, ve kterém měla ztvárnit jednu z hlavních rolí další legenda Hana Maciuchová (68).

Režisérka Nevinných lží Tereza Kopáčová-Vrábelová (44) původně pro jeden z dílů nazvaný Vedlejší účinky obsadila do hlavní role právě Maciuchovou, pro Rázlovou měla roli vedlejší.


„Jenže nakonec se tvůrci shodli, že Regina bude v hlavní roli lepší a Maciuchovou tak vyšoupli,“ prozradil deníku Aha! zdroj z České televize, podle kterého bylo pro Hanu přeobsazení velkým šokem. Hlavně kvůli tomu přišla o kšeft a o honorář v řádu několik desítek tisíc korun.

Na slušné peníze si naopak přijde Rázlová. Přesná částka ale není známá, jelikož její manažer nechce smlouvu komentovat. „Mohu pouze potvrdit, že paní Rázlová si v dílu Vedlejší účinky z cyklu Nevinné lži skutečně zahraje, a to roli Vlasty. Své obrazy už má natočené,“ řekl deníku Aha! manažer herečky Janis Sidovský.

Podporuje dceru

Ve dnech, kdy Regina netočí, naplno podporuje svoji dceru Adélu Oliva (37), která je malířkou. Ve volných chvílích jí například pomáhala s instalací úspěšné výstavy jejích olejomaleb na zámku Bechyně.

Autor:  lbp

zdroj Aha,cz

  1. srpna 2014 • 12:00

Nové díly ULICE: Hanu Maciuchovou alias Mariam Hejlovou čekají velké problémy!

Hana Maciuchová
Hana Maciuchová (TV Nova, ara )
 
 

Kdo se již nemůže dočkat dalších dílů nekonečné ságy televize Nova, bude mít radost, že seriál s novými díly začíná již 18.srpna. Jednotlivé postavy čekají nové osudy a my vám necháme nahlédnout do událostí budoucích!

Sympatická Mariam Hejlová se na stará kolena zamilovala do majora Petera Kadlece. Svoje city se bojí odhalit, protože neví, co by tomu řekli ostatní.  Miriam se navíc s Peterom seznámila za ne zrovna šťastných okolností. Kadlec totiž v rámci vyšetřování smrti Kláry Peškové dokonce zatkl nevinného syna Miriam Jardu. Všechno nakonec dobře dopadlo a ti dva se začali nenápadně sbližovat.

 

Miriam ale bude muset v nových dílech volit mezi srdcem a rozumem. Co by na vztah řekl její a další blízcí? Bude to mít s majorem vůbec budoucnost? Jak by případný vztah zasáhl její nejbližší. Miriam bude muset bojovat proti předsudkům. Stál by takový boj za nový vztah? To bude Hejlová zjišťovat v nových dílech.

 

  24. září 2014 • 12:00

Neuvěřitelná Maciuchová: V 68 letech předvedla líbačku, že se stěny zapotily!

Hana Maciuchová předvedla líbačku jako z učebnice!
Hana Maciuchová předvedla líbačku jako z učebnice! (TV Nova)
 
 
 
 
 

Milostné scény před kamerou patří mezi to nejtěžší, co herecká profese obnáší. Hana Maciuchová, která za dva roky oslaví sedmdesátiny, ale mnohem mladším kolegyním ukázala, jak se to dělá!

Jako Miriam Hejlová v nekonečném seriálu ULICE se už Hana Maciuchová nějakou dobu schází s majorem Petrem Kadlecem, který vyšetřoval smrt Kláry Peškové.

Nejdřív se potkávali kvůli jeho detektivce, kterou Miriam redigovala, teď už se vídají bez toho, aby si museli hledat nějakou záminku. Jenže Miriam chce vědět, proč se s ní Peter schází a na čem s ním vlastně je.

Co se od charizmatického a tajemného majora dozví? A čeho se Kadlec nejvíc bojí? Miriamin „výslech” uvidíte už dnes večer. Z fotek, které se nám podařilo získat, ale vytušíte, jak tenhle rozhovor dopadne ;)

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

 

To snad ne! Hana Maciuchová končí v Ulici?

8. října 2014 12:29

Fanoušci Miriam Hejlové, strachujte se! Hana Maciuchová (68) stojí před velmi těžkým rozhodnutím, které možná (zatím vůbec není nic jisté) nepotěší televizní diváky, kteří si oblíbili její přísnou, ale spravedlivou profesorku z nekonečného seriálu Ulice. Ten už herečka, která za roli dostala několik TýTý, jednou na rok opustila, aby se naplno mohla věnovat divadlu. A nyní se rozhoduje o tom, zda svůj „trik“ zopakuje, oželí některé divadelní projekty nebo rovnou z Ulice navždy odejde!

„Dostala jsem spoustu nabídek z divadelního prostředí. Velmi zajímavé tituly! A znovu budu muset zvažovat svůj čas, který chci věnovat divadlům a zároveň práci pro televizi,“ řekla Super.cz národem oblíbená herečka.

Jestli v případě, že na náročné divadelní projekty přeci jen kývne a minimálně v určitém období nebude mít na televizi vůbec čas, opět pošle Hejlovou na dovolenou, aby se později velkolepě vrátila, nebo ji rovnou „pohřbí“, nedokáže zatím říci. „To je zatím velký otazník, nevím,“ nechává všechny varianty otevřené.

A co Miriam Hejlovou čeká v nejbližším období? „Tak ráda bych vám to řekla, ale sama to nevím. Teď má blízkého přítele, ale ty peripetie okolo toho budou, myslím, dost zvláštní,“ naznačila záhadně Hana Maciuchová na křtu televizních kalendářů Aleše Cibulky, kterému coby hlavní kmotra pomohla dílka uvést na veřejnost. 

David Zápal, Super.cz

 

Bude vám chybět? Hana Maciuchová končí v seriálu Ulice

19. června 2015 10:06

Diváci nekonečného seriálu Ulice přijdou o svou největší hvězdu. Hana Maciuchová (69) alias přísná učitelka Miriam Hejlová v seriálu po deseti letech končí. V příštím roce se chce vitální herečka věnovat především divadelním projektům.

"Už nedokážu zvládat podle svých představ obojí, proto nyní zase odcházím, můj tatínek mě nabádá, abych se starala o svoji energetickou rezervu. Musím ho poslouchat, proto potřebuji volit a regulovat své pracovní aktivity," řekla Hana Maciuchová.

Pokud by se ale chtěla do Ulice znovu vrátit, má dveře neustále otevřené. Scenáristé totiž Miriam pošlou na dovolenou, a tak nebude problém ji na televizní obrazovky opět vrátit, což se stalo už před pěti lety, kdy si Maciuchová vzala pauzu v seriálu poprvé.

Momentálně to ale s odpočinkem myslí vážně. "Postava Miriam mi přinesla v Ulici spoustu krásné, zajímavé a emocionální práce. Chtěla bych všem mým spolupracovníkům různých profesí poděkovat za přátelství a profesionální práci. Nikdy mě nenechali na holičkách," rozloučila se Maciuchová.

Mimo odchodu profesorky Hejlové čeká ale na diváky ještě jedno překvapení. Už na podzim se do Ulice na delší čas vrátí divácky oblíbená postava kadeřnice Digi (Michaela Maurerová). 

Bude vám Hana Maciuchová chybět v seriálu Ulice?

Anna Veškrnová, Super.cz

 
Hana Maciuchová je po operaci.

Hana Maciuchová je po operaci. Michaela Feuereislová

První vítězství v boji s nemocí: Maciuchová má za sebou úspěšnou operaci tumoru

5. března 2016 9:52

Fanoušky a blízké Hany Maciuchové (70) tato zpráva jistě velmi potěší. Oblíbené herečka vyhrála první z bitev ve válce s nemocí, kterou jí lékaři minulý měsíc diagnostikovali.

„Ve čtvrtek mi lékaři sdělili výsledky pooperačních vyšetření. Dopadly dobře,” vyjádřila se deníku Blesk herečka textovou zprávou a dále uvedla: „Štěstím je, že se problém tumoru podchytil v počátku.”

Představitelka ředitelky Miriam Hejdové z nekonečného seriálu Ulice minulý týden podstoupila v pražské nemocnici Motol operaci pod vedením docenta Pavla Strnada, který je v největší české nemocnici vedoucím ambulance pro onemocnění prsu. Tato skutečnost může naznačovat, jakou část těla herečky rakovina postihla. Sama Maciuchová ale nechce o své nemoci mluvit konkrétně.

Podle veškerých informací byla herečka propuštěna domů, v léčení ale nadále pokračuje. Její divadelní představení byla kvůli nemoci zrušena do poloviny dubna. 

Jiří Čeladník , Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krkonošske,pohadky

(ing,zdeněk,skotnica, 26. 1. 2021 20:45)

dnes,českou,kulturu,zastihla,zprava
že,podlouhe,nemoci,v,dopolednich
hodinách,zemřela,anče,hana,macjuchova
krkonošske,pohadky,alias,profesorka,hejlova,miryam
z,ulice,važena,hano,maciuchova,vaš,odchod,je,pro,naši
českou,a,slovenskou,velka,strata,važena,profesorko,hejlova
budete,nam,všem,divakum,chybět,v,ulici,ale,jako,anče
v,krkonošských,pohadek,doufam,že,nejste,z,lidmi,řikaš
a,zas,to,dělaš,jinak,znamená,caliguluv,sindrom,dofam
že,jste,mezi,čestnými,a,poctivými,a,spravedlivými,lidmi