Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gabriela Beňačková - Josef Čáp - Filip Čáp

Gabriela Beňačková,*25.3.1947 - operní pěvkyně

 

Gabriela Beňačková je světově proslulou slovenskou sopranistkou s českým občanstvím.

Od roku 1970 působila jako sólistka Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Velkých úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně.

Je pravděpodobně nejslavnější představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto jejích vrcholných umělecké rolích se představila prakticky po celém světě. Její stříbrný soprán dokonale plného zabarvení, lehkost a přesvědčivost přednesu si získal mnoho obdivovatelů. Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelné je propůjčení jejího hlasu postavě Emy Destinnové (hrála ji Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema.

Gabriela Beňačková se vdala se za svého uměleckého partnera z ND Josefa Čápa, se kterým žila až do jeho smrti v roce 2002. Po rozdělení státu přijala české občanství.

Autor: igorek1974

zdroj Osobnosti,cz

Josef Čáp,*6.3.1946 - 5.12.2001 - herec

Josef Čáp se narodil 6. března 1946 v Praze. Už za studií na DAMU, kterou vystudoval v roce 1967, hostoval v pražském Národním divadle. Po absolvování DAMU hrál v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (1966 – 1970). Svou aktivní hereckou dráhu uzavřel opět v činohře Národního divadla (1. srpen 1970 – 31. červenec 1984). Ve třiceti osmi letech kvůli manželce Gabriele Beňačkové opustil herectví a vystudoval operní režii (operu měl rád už odmalička). Do konce života se následně věnoval jen operní režii a manželčině oslnivé kariéře.

Díky svému atraktivnímu zjevu vytvářel na divadelních prknech zejména úlohy milovníků, které hlavně v lyrických polohách umocňoval svým hlasem. Jeho vytříbený, rytmický hlasový projev se stupnicí barev a tónů pomáhal k větší stylizaci a zvýraznit cit pro přenášený verš. V některých rolích uplatnil i svůj kladný a od dětství vřelý vztah k hudbě, které dokázal vyjádřit i činoherními prostředky. Není proto divu, že si zahrál i v několika televizních zpracování známých oper.

Největší herecké úkoly dostal na scéně Národního divadla, např. ty významné: Václav („Naši furianti“), mladý Krüg („Bílá nemoc“), Florizel („Zimní pohádka“), Radúz („Radúz a Mahulena“), Bolkonskij („Vojna a mír“), Lafranc Cigalla („Soud lásky“), Pelops (Vrchlického trilogie „Hippodamie“ – „Námluvy Pelopovy“, „Smír Tantalův“ a „Smrt Hippodamie“), Slavoš („Ženský boj“), Orlando („Jak se vám líbí“), čert Omnimor („Hrátky s čertem“), vévoda burgundský („Král Lear“), Tranio („Zkrocení zlé ženy“), Sláma („Vstanou noví bojovníci“), Osrik („Hamlet“), Anděl („Nebožtík Nasredin“), Emanuelo Giri („Zadržitelný vzestup Artura Uie“), sir Benjamin Backbitte („Škola pomluv“), Crespino („Vějíř“), Amfitryon („Amfitryon“) nebo Václav mladší Doupovec z Doupova („Salomena“). Později už neměl příležitost svůj herecký talent rozvíjet více.

Na filmovém plátně debutoval ve svých devatenácti letech jako titulní hrdina, zamilovaný vojín Standa Urban v dramatu Zbyňka Brynycha SOUHVĚZDÍ PANNY (1965). Během své krátké filmové kariéry, trvající dvanáct let, natočil pouze sedm filmů (z toho dva silně poznamenané normalizací). Dále se v nadějných šedesátých letech představil jako student Stašek Klika v československo – francouzském koprodukčním filmu režiséra Yvese Ciampiho TĚCH NĚKOLIK DNŮ… (1968) a krásný brunet na plese v Krškově dramatu JARNÍ VODY (1968) podle novely Ivana Turgeněva „Jarní vody“.

V sedmdesátých letech na něho čekal pouze památkář Jan v Suchého NEVĚSTĚ (1970), mladý básník Jaroslav Seifert v „historickém“ dramatu DVACÁTÝ DEVÁTÝ (1974) Antonína Kachlíka o V. sjezdu KSČ v roce 1929, muž ve studentském filmu Studia FAMU a Zdeňka Trošky ODEJÍT PŘED SVÍTÁNÍM (1977) a nakonec v pouhých jednatřiceti letech poslední herecký úkol – americký vojenský atašé v Traplově politickém pamfletu o únorových událostí z roku 1948 VÍTĚZNÝ LID (1977). Kromě své první filmové role mu už nikdy česká kinematografie nestihla dát větší příležitost uplatnit se…

Během své herecké aktivity se výrazně uplatňoval také v rozhlase („Komedie o hvězdě“, „Smrt matky Jugovičů“ nebo „V temné aleji“), televizních inscenacích (např. POUPĚ; JOSEFINA; DÍVKA JAKO TY; HOLKA MODROOKÁ; PALIČOVA DCERA; BÁSNÍK, SLUŽKA A KRÁL; OTEC NEBO BRATR či ZEMĚ ÚSMĚVŮ) a seriálech (30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, BYL JEDNOU JEDEN DŮM, NEJMLADŠÍ Z RODU HAMRŮ, CHALUPÁŘI, OKRES NA SEVERU a ZLÁ KREV), záznamech divadelních představení (ZADRŽITELNÝ VZESTUP ARTHURA UIE aj.) a dabingu (VÁLKA POLICAJTŮ). Poprvé byl ženatý s herečkou a činoherní kolegyní z Národního divadla Klárou Jernekovou (1945 – 2003), se kterou měl syna, také herce, Filipa Čápa (*1971).

Ale nakonec se po několika letech rozvedl a vzal si kolegyni z operního souboru, světoznámou pěvkyni slovenského původu Gabrielu Beňačkovou (*1947). Právě o jeho velké lásce k Beňačkové svědčí fakt, že kvůli ní se dobrovolně vzdal herectví, odešel z naší první scény a plně propadl talentu této zpěvačky. V posledních letech svého života bojoval s těžkou nemocí. Herec a režisér Josef Čáp zemřel předčasně 5. prosince 2001 v Praze již trochu zapomenut ve věku pouhých pětapadesáti let.

Jarda "krib" Lopour

zdroj ČSFD,cz

15. března 2014 • 05:00

Příběh fešáka Josefa Čápa: Seknul s herectvím kvůli lásce!

Josef Čáp s Blankou Bohdanovou v dílu Křížová cesta.
Josef Čáp s Blankou Bohdanovou v dílu Křížová cesta. (ara)
 
Měl slabost pro herečky! Jako lodník Hájek z Lodi do Hamburku laškoval s Květou Fialovou (84) a coby řidič Falta v Křížové cestě říkal »Bambuličko« Blance Bohdanové (84). Ve skutečnosti byl herec Josef Čáp (†55) dvakrát ženatý, pokaždé s divadelní umělkyní.

Jeho první ženou byla jeho kolegyně z Národního divadla Klára Jerneková (†58), druhou světoznámá operní pěvkyně Gabriela Beňačková (66). Právě kvůli ní černovlasý fešák v roce 1984, když mu bylo osmatřicet, opustil nejen rodinu, ale také herectví. Do konce života se pak věnoval jen operní režii, kterou vystudoval, a hlavně manželčině oslnivé kariéře. V posledních letech bojoval s těžkou nemocí, zemřel předčasně v roce 2001 již poněkud zapomenut.

Z prvního manželství měl syna, rovněž herce Filipa Čápa (43).  Jeho nejznámější rolí byl seriálový inženýr Michal Málek v Rodinných poutech. Fešák po tatínkovi se jistou dobu živil jako model, jeho bývalou láskou je modelka Tereza Maxová (42). Filip, stejně jako táta, seknul s herectvím, dnes se živí dabingem a píše básně.

Autor:  jj, tos

zdroj Aha,cz

 

Filip Čáp,*18.2.1971 - herec

  21. listopadu 2014 • 12:00

Filip Čáp z Ordinace: Dělá erotiku! [důkaz uvnitř článku]

Filip Čáp alias záchranář Strnad.
Filip Čáp alias záchranář Strnad. (TV Nova)
 
 

 
 

Představitel záchranáře Pavla Strnada přiznal, že krásy žen poznal nespočetněkrát. „Dívek, které mi opravdu vzaly noci, bylo víc. To musím přiznat. A ony mě také inspirovaly k psaní veršů,“ svěřil se syn herečky Kláry Jernekové (†58) a herce a operního režiséra Josefa Čápa (†55), když před časem křtil svou první sbírku básní Vzalas mi noci.

 

„Spoustu veršů nyní věnuji své současné partnerce, která mě inspiruje nejvíc. Ale samozřejmě i jiným ženám,“ přiznává sympatický herec s jiskrou v oku. Dokonce své umění recitovat hodlá přenést na divadelní prkna. Už 11. prosince chystá první představení v pražské malostranské galerii U moudrých luceren. „Budu tam vyprávět, jak básně vznikaly, a samozřejmě i nějakou zarecituji,“ zve Čáp nejen své ctitelky.

Otec a otec

V Ordinaci zamotal život rodině Suché – je totiž biologickým otcem Toníka, kterého Dana Morávková (43) alias doktorka Suchá adoptovala. Ve skutečnosti má Filip roční dcerku Terezu Annu. S její maminkou, o které mluvit raději nechce, dodnes žije a tvrdí, že je nadmíru spokojený.

Ukázky básní

Prolétnout očním světlem
do tmy Tvé historie...
dozvědět se víc
a z plných plic
nabrat Tvé dětství,
zmagnetizovat šipku
osudového kompasu,
být s Tebou nahý
od pasu do pasu.

Nahoře bez,
sbírám bez
a jazz drnká,
když sousedův pes
zavětří fenu.

Herec s roční dcerkou Terezou Annou.

Autor:  kl

zdroj Aha,cz

  3. dubna 2015 • 05:00

Herec Čáp alias Strnad: Takhle zemře v Ordinaci! A bude to drastické!

Po těžké havárii bojuje Pavel Strnad o život.
Po těžké havárii bojuje Pavel Strnad o život. (TV Nova)
 
 
 
 

Žárlivost zaviní další smrt v Ordinaci! Deník Aha! získal exkluzivní fotografie z dílu, který diváci TV Nova uvidí až příští týden, kdy v Kamenici dojde k nešťastné autonehodě. Zahyne při ní biologický otec malého Toníka a šéf záchranky Pavel Strnad. Z televizní obrazovky tak zmizí herec Filip Čáp (44).

 

K nehodě dojde – jak už Aha! informovalo – po Strnadově hádce s doktorem Davidem Suchým, kterého hraje Jan Čenský (53). Ten usiluje o vyhazov Pavla kvůli sblížení s jeho manželkou Zdenou – Danou Morávkovou (43). Jinak mírumilovný Čáp dokonce udeří Čenského pěstí, protože nevydrží monolog o tom, že mu ničí rodinu. Poté ve stresu vážně havaruje v autě.


„Ještě ho pak přivezou do nemocnice, kde lékaři bojují o jeho život, ale marně, zemře na nemocničním lůžku,“ prozradil Aha! zdroj ze seriálového štábu. „Bylo to opravdu zajímavé natáčení, jako by se vše skutečně odehrávalo. I to, jak Čáp umíral...,“ svěřil nejmenovaný zdroj s tím, jak je všem líto, že herec z Ordinace odchází.

Manželství v troskách
Skončí se Strnadovou tragickou smrtí také manželství Suchých? Jisté je, že bude procházet krizí! Zdena bude totiž Davidovi vyčítat, že kvůli němu zahynul její blízký přítel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ordinace

(Libuše K., 13. 5. 2015 22:48)

Pavel Strnad byl férový,mohl v roli pokračovat dále.David Suchý je fajn,jenže Zdena ho dost provokovala,takže na tom,že se spolu chytli David s Pavlem může ona.A když Pavel viděl rudě,nemá lízt za volant.Samozřejmě je to scénář.Jinak Zdeně i Davidovi fandím.