Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Filipovský - Pavlína Filipovská

25. 4. 2014

František Filipovský,*23.9.1907 - 26.10.1993 - herec

 

František Filipovský se narodil v roce 1907 v Přelouči. Jako syn skladatele hrál na několik na několik hudebních nástrojů a dokonce zpíval ve sboru. V letech 1931-1938 byl členem Osvobozeného divadla a od roku 1945 až do roku 1992 členem pražského Národního divadla, ve kterém si zahrál desítky roli, např. ve hrách Misantrop (Klitandr), Hrátky s čertem (Karborund), Oresteia (Druhý stařec), Lesní panna (Kapoun), Revisor (Ivan Kuzmič Špekin), Maryša (soudní sluha), Lucerna (Zima), Anna proletářka (Rudolf Bechyně), Don Juan (Chudák), Cyrano z Bergeracu (Dotěrný muž), Střílej oběma rukama (Jáchym), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (Starý Mareš) atd.

František Filipovský se však nejvíce proslavil v televizi a ve filmu, kde se objevoval již od 30. let, nejprve jako komik a také v rolích studentů. Později působil v rozhlase a vystupoval v estrádách. Z více než stovky filmů, ve kterých si zahrál můžeme jmenovat např. ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA (1938), CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939), CÍSAŘŮV PEKAŘ A PEKAŘŮV CÍSAŘ (1951), DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1956), HRÁTKY S ČERTEM (1956), ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ DRAHOUŠKU, (1970), DÍVKA NA KOŠTĚTI (1972), MAREČKU, PODEJTE MI PERO (1976). V roce 1977 si zahrál roli dědy Lišky v komedii režiséra Václava Vorlíčka COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENAT.Děti si jej mohou pamatovat např. jako krále z pohádky HONZA MÁLEM KRÁLEM (1976). Jako pan Valerián se objevil v úspěšných filmech “o básnících“rež. Dušana Kleina.

František Filipovský byl nejen vynikající herec ale také jeden z nejlepších českých dabérů.Svůj hlas nejčastěji propůjčoval skvělému francouzskému herci a komikovi Louis de Funésovi a to např. ve filmech „o četnících“ (ČETNÍK ZE ST. TROPEZ, ČETNÍK A MIMOZEMŠŤANÉ, ČETNÍK V NEW YORKU atd.) Ve velice slavné ruské pohádce MRAZÍK jsme jeho hlas mohli slyšet z úst Baby Jagy (Georgi Millyar).Na jeho počest se každoročně uděluje Cena Františka Filipovského za dabing.

František Filipovský zemřel 26.10.1993 v Praze a jeho dcera Pavlína Filipovská je úspěšnou zpěvačkou. Vnučka Pavlína Wolfová, dcera Pavlíny Filipovské, je moderátorkou. Jeho syn se nedal na hereckou dráhu.

Autor: dg
zdroj Osobnosti,cz

Pavlína Filipovská,*28.5.1941 - zpěvačka

 

Pavlína Filipovská, narozená 28. května 1941 na pražském Žižkově, je česká herečka, zpěvačka, konferenciérka a televizní i rozhlasová moderátorka, dcera herce Františka Filipovského a matka novinářky Pavlíny Wolfové.

V roce 1958 začala působit jako hlasatelka televizních pořadů pro děti. Na AMU ji sice nevzali, ale úspěšnější byla na konkurzu do divadla Semafor, kde hrála a zpívala hned v první hře Člověk z půdy. Zpívala zde písničku Včera neděle byla, kterou posléze vydala i na desce, a ta se stala nejprodávanějším singlem u nás (až do vydání desky Holky z naší školky v 80. letech). Hrála i v dalších semaforských hrách (Šest žen, Zuzana není pro nikoho doma, Sekta, Papírové blues..), ve filmu Kdyby tisíc klarinetů zpívala další velký hit od Suchého a Šlitra Kapitáne, kam s tou lodí, v TV pořadu Vysílá studio A měla z jejich dílny píseň Aristofanes. Poté společně s Karlem Gottem a bratry Štaidlovými přešla do nově založeného divadla Apollo, vystupovala i v Rokoku a zahrála si několik drobnějších roliček ve filmu.

Od roku 1972 pracuje „na volné noze“, vystupuje v televizi, divadle a zejména rozhlase.

Autor: semafor
zdroj Osobnosti,cz

9. června 2014 • 12:00

Rozvod Filipovské a Spáleného: Opustil ji kvůli sexu!

Po narození dětí přestala mít Filipovská o Spáleného zájem.
Po narození dětí přestala mít Filipovská o Spáleného zájem. (Foto: Aha! - Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák, koláž Ahaonline.cz)
 
 

 

 

 

Přes třicet let starou křivdu teď vytáhla Pavlína Filipovská (73). Konečně přiznala důvod rozpadu svého manželství se zpěvákem Petrem Spáleným (70). Po narození dcer o něj ztratila zájem jako o muže. A on odešel za jinou!

 

Spálenému lidé vyčítali, že opustil herečku a jejich dvě malé děti, aby padl do náručí kolegyně Milušky Voborníkové (64). Filipovská se s tím dlouho vyrovnávala. „Když jsme si pořídili dcerky Johanu a Pavlínu, ony mi tak vyplnily život a čas, že jsem prostě přestala mít o něj zájem. A to byl začátek konce,“ tvrdí herečka.


Dnes už má Filipovská pro exmanžela větší pochopení. „Nikoho neviním. Je pravda, že pak jsem byla dlouho sama, ale teď jsem už třicet let šťastná,“ svěřila se v pořadu Exkluziv Kateřiny Brožové na TV Barrandov.
Se současným manželem Lubomírem Trávníčkem (58) je spojila náhoda. „Trávila jsem zrovna prázdniny na horách, tam se mě u vleku ujal jeden pán, pomohl mi zaháknout se na kotvu. To jsem netušila, že si mě zahákne do konce života, poněvadž já si ho už nechám,“ směje se Filipovská.

Autor:  red

zdroj Aha,cz

19. července 2014 • 12:00

Louise de Funèse a jeho dabér Filipovský se měli setkat! Kdo jim v tom zabránil?

Jejich schůzku překazili politici!
Jejich schůzku překazili politici! (Profimedia.cz, ČTK )
 

 
 
 

I letos v létě vysílají televize mnoho filmů s francouzským komikem Louisem de Funès (†68), který by letos oslavil 100 let. Snad nikdo si neumí představit legendárního herce bez hlasu Františka Filipovského (†86). Málokdo ale přitom ví, že tihle dva velikáni se měli možnost setkat. Jenže komunisti to zakázali!

Louis de Funès si nechal na vrcholu své kariéry promítnout ukázky toho, jak je v zahraničí namlouván. A dabing Františka Filipovského ho velmi zaujal. V 70. letech mu tedy herec zaslal děkovný dopis, který ho velmi potěšil. „Přitom já jsem měl vždy z jeho dabování rozpaky, takový mindrák. Protože mi připadalo, že ho plaguju, že se živím na překrásném, nádherném, geniálním komickém výkonu,“ vzpomínal před lety Filipovský.


Funès se s ním podle informací magazínu Aha!TV chtěl také osobně setkat. Plánoval přijet na začátku 80. let do Československa z Německa, kde vystupoval v televizi. „K té návštěvě nakonec kvůli zásahu tehdejší moci nedošlo,“ prohlásil publicista Petr Burda. A jeho slova potvrdila i dcera Filipovského. „To je pravda, táta se s Louisem de Funèsem nikdy nepotkal. Jen ho s nadšením a obdivem daboval,“ řekla nám dcera Pavlína Filipovská (73).
Česká televize v sobotu 19. července odvysílá s Funèsem komedii Jeden hot a druhý čehý, ve které si zahrál s další francouzskou filmovou legendou – Annie Girardot (†79). Ta měla více štěstí a se svojí dvorní českou dabérkou Věrou Galatíkovou (†69) se po revoluci osobně setkala.
 

Autor:  lbp

zdroj Aha,cz

  20. března 2015 • 12:00

Vnučka Františka Filipovského: Proč mu nesměla říkat dědečku a proč se s ním při pohřbu nerozloučila!

Filipovský měl se svou vnučkou krásný vztah. Dědečku mu ale říkat nesměla.
Filipovský měl se svou vnučkou krásný vztah. Dědečku mu ale říkat nesměla. (Aha! - Martin Hykl)
 
 
 
 
 

Pavlína Wolfová promluvila o svém slavném dědečkovi Františku Filipovském (†86) a ač mu nesměla říkat dědečku, vzpomíná na něj s láskou a mrzí ji, že se s ním nestihla pořádně rozloučit.

 

Běžné oslovení dědečku nepřicházelo u Filipovských v úvahu. „U nás bylo dědeček zakázané slovo,“ řekla Wolfová v pořadu Tajemství Františka Filipovského. Obě vnučky tedy museli dědovi říkat Filínku, stejně jako ho oslovovali v divadle.

Vnučka Pavlína promluvila i o pohřbu slavného herce. „Ten monstrózní pohřeb, to je za trest. To je platba za to, že někdo z blízkých je mnoha lidmi milován,“ a dodává, že jde o jeden z nejstrašnějších zážitků, které v životě má. „Ta tíseň, že tam musím sedět hodiny pod jevištěm, kde je v rakvi a kde jsem ho ještě nedávno viděla živého, že ho už nikdo nevrátí,“ popsala vnučka Pavlína své pocity na pohřbu slavného dědy. Dodala, jak byly s maminkou ohromeny davem lidí před divadlem. „Vím, že jsem se přes ten dav už nedostala k rakvi, protože tu nesli zadem vchodem pro personál. A já vím, jak jsem strašně chtěla za ní, chtěla jsem ho ještě vidět a viděla jsem jenom ujíždět auto a už jsem se k němu nedostala,“ popsala vnučka v pořadu na TV Barrandov, jak ji dodnes mrzí, že se s dědečkem pořádně nerozloučila.

 

autor mel

zdroj Aha,cz

 

 

Pavlína FilipovskáSuper.cz

Pavlína Filipovská sama jako kůl v plotě? Dcery se prý ozvou, jen když něco potřebují

17. října 2017 7:56

Jako by desetiletí vypadala pořád stejně! Zpěvačka a moderátorka Pavlína Filipovská (76) si života užívá a nepřipouští si žádné chmury, jedna věc ji však přesto trápí. Její slavná dcera Pavlína Wolfová a druhá, Johana Spálená, si prý na ni vůbec neudělají čas!

 

„Vnoučata mi dělají radost. Dcery už moc ne, už je ani nevídám a neslýchám, už ani netelefonují. Jenom když něco potřebují. Vlastně mi ale taky dělají radost, protože přivedly na svět tři krásná vnoučata. I když už bohužel vyrostla z dětských střevíčků, pořád je s nimi legrace a myslím, že mě mají ráda,“ prozradila Super.cz Filipovská na křtu nejnovějšího filmového kalendáře Aleše Cibulky.

Ta vypadá pořád skvěle, přestože žádné plastiky ani speciální přípravky nepoužívá.

„Nijak se o svůj věk nestarám. Nikdo mi to nevěří, ale je to tak. Vzor jsem měla v mém tatínkovi a mamince. Čas kolem nich běžel, přežili dvě války a pořád byli rádi na světě. Tuhle letoru mám asi po nich. Jen se modlím, abychom byli zdraví a byli rádi na světě. Vše špatné, co se kolem nás děje, aby kolem nás přefrčelo a vyšli jsme z toho nepoškození. Je potřeba se také pořád smát. To je moje životní filozofie,“ dodala závěrem sympatická zpěvačka. 

David Zápal , Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HŘIŠNI,LIDE.MĚSTA,PRAŽSKEHO

(PETR.ŠPETIK, 23. 9. 2015 18:50)

DNES,UPLYNULO
108,LET,OD,NAROZENI
FRANTIŠKA,FILIPOVSKEHO
KTERY,HRA,V,DETEKTIVKACH
JAKO,TĚŽKY,ŽIVOT,DOBRODRUHUHA
KTERY,NAROČIL.REŽIS,MARTIN,FRIČ
ROK.VYROBY.1941,NO,VE,STEJNEM
ROCE,ZAČALO,NATAČELO.MĚSTEČKO
NA,DLANI,KDE,HRAL,ČEPIČAŘE,STYBLA
NO,OD,ROKU,1930,BYL,ČLENEM.OSVOBOZENEHO
DIVADLA,MIMOCHODEM,OSVBOZENEM,DIVADLE
MIMOCHODEM,V,OSVOBOZENEM,SY,ZAHRAL
FRANTIŠEK,FILIPOVSKY,ZAHRAL,VE,HŘE,.RUP
A,LIC,KAT,A,BLAZEN,POSLEDNI.PŘEDSTAVENI
BYLO,PĚST,NA,OKO,OSVOBOZENE,DIVALO,SKONČILO
10,11.1938.NO.MIMOCHODE,FRANTIŠEK,FILIPOVSKY
POTOM,HRAL,V,DIVADLE,URANIE,POTE,NASTOUPIL
DO,NARODNIHO,DIVADLA,1.8.1945.KDE.BYL,NECELYCH
47,LET,ČILY,DO.31.7.1992.NO.KYŽ,TO,SPČITAME,
DO,85,LET,KTERE,OSLAVIL.23,9.1992.PO.PRODĚLANE
MRTVICI,NEMOHL.MLUVIT,ZEMŘEL..PO.TĚŠKE,NEMOCI
STALO,SE,TAK.VEČER,26.10.V,UTERY,ČAS,SMRTI.1930
NO.ALE,SPATKY,K,INSPEKTORU,MRAZKOVI,DYT,NAM
VLASTNĚ,UKAZAL.PRAHU,JAK,ZAPRVNI,REPUBLIKY.ŽILA
VŠAK,SE,TAKY,HŘIŠNI,LIDE,MĚSTA,PRAŽSKEHO,PŘIBLIŽILI
TU,PRAHU,I,Z,PRAŽSKOU,GALERKOU,I,
INSPEKTORY,NO,PRAŽSKO,POLICIJI,ZA,PRVNI.REPUBLIKY

česky,lujde,funes

(petr.špetik, 9. 8. 2015 13:54)

no.popravdě,těch,filmu,z,lujde,finem,
je.18,ano.ten.posledni.film.je,komedye
jo,ano,tu,posledni,musel,předabovat
jiři,cizler,kdy,mu,bylo,jiš,69,let,
to,bylo,velke,neštěsti,protože.františek
filipovsky,ktomu,lujde,funezovi.neodmislitelně
patři,ano,tu,posledni,komedji,jo,neměli,předabovavat
těch,18.filmu,kdyby,ji,nepředabovali,tak,by,bylo,nejlepšich
ja,tomu,řikam,,že,to,mělo,jit,do,zlateho,fondu,naši,
kynematografie,bylo,byto,vzacne,něco,jako,korunovačni
klenoty,ale,i,tak,patři,františku.filipovskemu,patři,dik