Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Svobodová - Miroslav Svoboda - Jiří Stivín - Zuzana Stivínová - Zuzana Stivínová

Eva Svobodová,*1.5.1907 - 3.1.1992 - herečka

 

Eva Svobodová byla česká herečka, matka hudebníka Jiřího Stivína a herečky Zuzany Stivínové starší a babička Zuzany Stivínové mladší.

Pocházela z umělecké rodiny, jejím otcem byl režisér a divadelní pedagog Milan Svoboda, hercem byl i její bratr Miroslav Svoboda.

Během svého života si zahrála ve více než stovce českých filmů jakož i v mnoha televizních pořadech a inscenacích, většinou se ale jednalo o malé epizodní role, velmi často hrála prosté ženy z lidu.

Na divadle působila v Divadle na Vinohradech a v Městských divadlech pražských. O jejím životě její syn pan Jiří Stivín natočil střihový dokumentární film Máma a já, který uvedla i Česká televize. Zahrála si také roli správcové ve známé filmové písničce (t.j. ve starém videoklipu) se známou písní Chtěl bych mít kapelu.

zdroj Osobnosti,cz

Miroslav Svoboda,*3.5.1910 - 17.12.1988 - herec

syn divadelního režiséra a pedagoga Milana Svobody (1883–1948) a bratr herečky E. Svobodové. Vyrůstal v intelektuálně orientované umělecké rodině. Od mládí inklinoval k hudbě (osvojil si hru na housle a violu). Za studia práv se přihlásil do hereckého konkursu na film ze života gymnazistů, při němž ho v silné konkurenci (dvě stě uchazečů) vybral scenárista Josef Neuberg do užší soutěže pro postavu oktavána Kafky. I když zkušební snímky nedopadly příliš dobře, tvůrce filmu přesvědčila jeho fotogeničnost, dávající tušit, že jde o jemného a inteligentního chlapce s podivnou zamyšlenou vážností, velkou zdrženlivostí a prostotou. Prozrazovala to hlavně pohublá, ostře řezaná tvář s ušlechtilými rysy, širokým čelem a krásnýma pronikavýma očima, v nichž se zračily plachost, smutek, zranitelnost, zjitřelé city i zoufalství. Obdařen těmito vlastnostmi vytvořil ve Vančurově a Innemannově filmu Před maturitou (1932) typový protiklad šťastného, činorodého a přitažlivého studenta Šimona v podání A. Novotného. Svobodův Kafka byl zakomplexovaný mladík, pilný a svědomitý, jemuž osud nepřál ani ve studiích, ani v lásce a který nakonec v zoufalství sáhl po sebevražedné zbrani. V první kreaci před kamerou tak velmi dobře obstál a projevil jistou dávku hereckého nadání, které mu již natrvalo otevřelo brány film. ateliérů.

 

Autor: Miloš Fikejz

Jiří Stivín,*23.11.1942 - hudebník

 

Jiří Stivín je významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman).

Jeho maminkou je známá česká televizní a filmová herečka epizodních a malých rolí paní Eva Svobodová, jeho sestra Zuzana je bývalá česká herečka někdejší členka Divadla Semafor, jeho dcera Zuzana je také herečkou zpěvačkou.

Studoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Jeho hlavním oborem je však jazz. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a v nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Později utvořil s Rudolfem Daškem uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. V osmdesátých letech působil především jako sólista účastnící se mnoha vlastních i cizích hudebních projektů. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. V této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. S Milanem Munclingerem a členy souboru Ars rediviva také často vystupoval v proslulých Hovorech s flétnou a posluchači. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hru na flétnu. Věnoval se i tvorbě hudby pro film a divadlo. 28.10.2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

 

zdroj Osobnosti,cz

Zuzana Stivínová,*24.7.1973 - herečka

 

Zřejmě už její původ (pochází z umělecké rodiny - její otec Jiří Stivín patří mezi české muzikantské legendy) ji přivedl na Konzervatoř Praha, kde absolvovala hudebně-dramatickém obor v roce 1993. Po celou dobu studia hostovala v pražských divadlech - Semafor (Kytice II), Divadlo E.F. Buriana, Realistické divadlo Z. Nejedlého (Asanace), Divadlo Na zábradlí. Soustavně spolupracovala se spolkem Kašpar, jehož členkou byla v letech 1991 - 1994. Tady si zahrála Roxanu, sl. Kinianovou (Růže pro Algernon), doňu Juanu, zbrojíře Božinu (Katynka z Hellbronu) - vše v režii Jakuba Špalka.

Pak následovalo angažmá v Národním divadle a spolupráce s režiséry I.Rajmontem, J.Pitínským a O.Krejčou. Nejzajímavějšími rolemi v ND byly Desdemona, Maryša, Imogena v Cymbelinu, Varvara ve Višňovém sadu, Markéta ve Faustovi. Během angažmá v ND hostovala v Divadle Na zábradlí - spolupráce s J. Grossmannem (Klára v Donu Juanovi) a později s P. Léblem (Sally Bowlesová v Kabaretu).

Jejím prvním filmem byla Houpačka (1990), hlavní roli a popularitu jí však přinesla především hořká komedie Věry Chytilové Pasti, pasti, pastičky (1998). Zuzana Stivínová si také zahrála v holandském filmu Zima, roličku měla i v absolventském snímku Radima Špačka Rychlé pohyby očí.

Titulní roli vytvořila v komediální sérii Eliška má ráda divočinu (1999), následně se objevila ve filmu Drahomíry Vihanové Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (2000). Za roli ve filmu Anděl Exit (2000) režiséra Vladimíra Michálka získala nominaci na Českého lva. Ze spolupráce s ČT je důležité zmínit hlavně spolupráci s režisérkou L. Bělohradskou - inscenace Specialita šéfkuchaře, May day, Lišák a s I.Rajmontem - Klára a dva páni. Za hlavní roli v psychologickém příběhu režisérky Michaely Pavlátové Nevěrné hry (2003) byla opět nominována na Českého lva. V roce 2005 se objevila v roli lakomé zámecké klíčnici Francky ve filmové pohádce Anděl páně (režie Jiří Strach). Zuzana Stivínová se kromě herectví věnuje dabingu, např. seriál 24 hodin nebo animovaný snímek Úžasňákovi.

Ve zkratce:

Český lev:
Nevěrné hry (2003) - nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli – nominace
Anděl Exit (2000) - nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – nominace
Pasti, pasti, pastičky (1998) - nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli – nominace

Cena Alfreda Radoka: Talent roku 1995

zdroj Osobnosti,cz

 

Za co Zuzana Stivínová utrácí nejvíce?

Za co Zuzana Stivínová utrácí nejvíce? Foto: Hublot All Black Night (3x)

Vždy je vyladěná do posledního detailu. Překvapí vás, za co Zuzana Stivínová utrácí nejvíc?

6. ledna 2017 7:36

V posledních několika letech se Zuzana Stivínová vyskytovala v Česku jednou, maximálně dvakrát do roka. Herečka totiž následovala svého manžela vědce do New Yorku. Nyní už se ale celá rodina vrátila zpátky do Prahy, a tak vídáme charizmatickou krásku častěji. Naposledy jsme se se Zuzanou Stivínovou setkali na opulentním večírku, který ve svém pražském butiku a následně v baru uspořádala hodinářská značka Hublot.

Herečka, která naposledy zazářila v seriálu Pustina, zažila za velkou louží spoustu hvězdných večírků, a tak jsme ji požádali o to, aby je porovnala s těmi pořádanými v Česku. „Mám ale pocit, že se naše akce hodně podobá, například dnešní párty je velmi elegantní a povedená,” uvedla Zuzana, která moc ráda vzpomíná na přehlídku módní značky Dior. „Odehrávala se totiž v Brooklynu, a tak jsme se přesouvali z Manhattanu na akci lodí. To byla krásná přehlídka v obrovské hale.”

Chodí Stivínová raději na nablýskané módní akce, nebo se raději účastní společenských událostí spojených s kumštem? „Mám ráda obojí. Hlavní je, když je to funkční. Moc mě baví kostýmy, a tak se ráda vyzdobím ve stylu akce,” říká Stivínová.

A za co módního Zuzana nejvíc a ráda utrácí? „Ráda utrácím za skleničky a židle. Taky mám sbírku obrovského množství šperků, mám spoustu věcí, které jsem po léta nasbírala ve všech vintage storech po světě, a teď už je začínám nosit. Kdy jindy než teď,” směje se Zuzana Stivínová, která většinou nevyužívá pomoci stylisty. 

Jiří Čeladník , Super.cz

Zuzana Stivínová,*3.10.1940 - herečka, dabérka

 

Zuzana Stivínová starší je česká herečka, starší sestra hudebníka Jiřího Stivína a dcera herečky Evy Svobodové. Příznivcům Divadla Semafor jakož i televizním divákům je ponejvíce známa jakožto představitelka Zuzany z divadelní hry Jiřího Suchého Zuzana je sama doma (1960) a jejích pokračování Zuzana je zase sama doma (1961) a Zuzana není pro nikoho doma (1963). Stivínová ale v těchto představeních nebyla na jevišti, její hlas zněl pouze ze záznamu. Pracovala i ve filmovém dabingu, dabovala např. postavu Ellen Pattersonové ve filmu Poklad na stříbrném jezeře. V roce 1964 emigrovala do Francie a provdala se za výtvarníka Jašu Davida, nyní žije se svou rodinou v Paříži.

zdroj Osobnosti,cz

 

Zuzana Stivínová se syny

Zuzana Stivínová se synyMichaela Feuereislová

V Americe se inspirovali u indiánů? Synové Zuzany Stivínové mají skoro stejně dlouhé vlasy jako máma

18. srpna 2017 17:57

Herečka Zuzana Stivínová neměla nikdy problém do společnosti vyrážet sama. Její manžel, molekulární biolog Lukáš Čermák, si na takové akce evidentně nepotrpí a synové byli ještě malí.

 

Na premiéru filmu rodinného tandemu Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák (81) Po strništi bos, v němž si zahrála malou roli manželky postavy, kterou ztvárnil Oldřich Kaiser (62), ale udělala výjímku. Nostalgický rodinný snímek je určen pro diváky všech věkových kategorií, takže vzala svoje dva syny s sebou.

Oba jsou fešáci. Starší už Zuzanu přerost, nicméně nás hlavně překvapilo, jak dlouhé mají kluci vlasy. Skoro stejně jako jejich maminka. Možná v Americe, kde herečka s rodinou skoro sedm let žila, načerpali inspiraci u indiánů. 

Saša Šeflová , Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář