Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eduard Dubský - Václav Neckář - Jan Neckář

Eduard Dubský,*19.11.1911 - 2.3.1989 - herec

 

Eduard Dubský, vlastním jménem Eduard Neckář byl český herec, strýc muzikanta a herce Václava Neckáře a jeho bratra Jana Neckáře.

Po středoškolských studích na gymnáziu nastoupil v roce 1931 k divadelní společnosti Marie Zieglerové, zde pak hrál dva roky. Jedinou sezónu pak prožil v někdejším Tylově divadle v pražských Nuslích. Poté následovala prezenční vojenská služba, po ní pak v letech 1935 – 1938 činnost u divadelní společnosti J. Bittla. V letech 1938 – 1940 hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích. Od roku 1941 až do konce druhé světové války v roce 1945 byl členem ostravské činohry, odkud po pak již natrvalo přešel do Prahy. Zde nejprve v letech 1945 – 1947 působil ve smíchovském v Realistickém divadle, posléze v letech 1948 – 1950 v Divadle státního filmu. Zbytek své kariéry, bezmála 35 let, hrál v Městských divadlech pražských, kdy byl v angažmá od roku 1950 až do roku 1984. Zde velmi často vystupoval zejména v situačních či konverzačních komediích.

Ještě za války, kdy působil v Ostravě začal také natáčet filmy, zprvu se jednalo pouze o krátké filmy, které točil režisér Bořivoj Zeman ve Zlíně v Baťových ateliérech. Po válce se situace změnila, Bořivoj Zeman začal natáčet také celovečerní hrané filmy, což způsobilo, že v té době obdržel dvě větší filmové role v Zemanových snímcích Mrtvý mezi živými z roku 1946 a Nevíte o bytě? z roku 1947. Odstartovala tak jeho poměrně dlouhá filmová i televizní kariéra, během které vytvořil přes 50 dalších rolí, povětšinou se ale jadnalo o menší nebo i epizodní role.

Kromě divadla a filmu šlo také o rozhlasového herce.

Zajímavost
Společně se svým synovcem Václavem Neckářem si v roce 1979 zahrál drobnou roli ve snímku Pan Vok odchází.

Příbuzenstvo
Jeho syn Rupert Dubský emigroval do Švýcarska, kde působil jako herec, režisér a libretista, jeho bratr Václav Neckář starší také působil u divadla, Václavovi synové resp. oba jeho synovci Václav a Jan Neckářovi se stali známými hudebníky.

zdroj Osobnosti,cz

 

Václav Neckář,* 23. 10. 1943 - herec, zpěvák

 

Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze.
Pochází z umělecké rodiny, již od mládí vystupoval v dětských operních rolích v inscenacích Státního divadla Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem. Po maturitě v roce 1962 se stal elévem Divadla pracujících v Mostě, roku 1964 byl angažován do plzeňského písničkového divadla Alfa. V té době začal nahrávat pro Československý rozhlas (Až louky rozkvetou, Jen tak).
Později byl přijat za člena divadla Rokoko, kde účinkoval ve hrách Čekání na slávu, Konvenční vražda nebo Filosofská historie, většinou spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou.
V letech 1968 až 1970 bly společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids (Zlatá kůzlata).

Od roku 1971 účinkoval s vlastní skupinou Bacily, jejímž vedoucím byl zpočátku Ota Petřina a od roku 1974 Jan Neckář (bratr Václava Neckáře). V listopadu 2002 postihla Václava Neckáře mozková mrtvice, která měla za následek výpadky řeči. Po dlouhé rehabilitaci se opět vrátil na koncertní pódia a po sedmnácti letech vydal nové řadové album Oči koní.

Přelom 70. a 80. let lze označit za Neckářův umělecký vrchol. Jeho další alba již nebyla tak úspěšná a dodnes nejsou ve Vaškově diskografii příliš známá, například Atlantida 99 nebo Pod komandem lásky. Dovedl se však přerodit ve zpěváka písní hlubšího záběru a tím překonat bariéru, která mu jako stárnoucímu muži skoro neodvratně hrozila. Po roce 1989 a pádu železné opony založil se svým bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, které vydalo výběr, Časy se mění a účinkovali na něm kromě Vaška i jiní čeští interpreti, kteří se skupinou Bacily za léta jejich existence zpívali.

90. léta nepřinesla již žádné nové Vaškovo profilové album, pouze výběry Jak ten čas letí a Zlatej Vašek a několik reedicí jeho starších alb. Došlo dokonce i ke znovu vzkřísení tria Golden Kids, i to však nemělo dlouhého trvání. Se vstupem do nového tisíciletí však přišel i Vaškův comeback.
Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a Šíleně smutná princezna, Kulhavý ďábel, Ta naše písnička česká.

 

zdroj Osobnosti,cz

Jan Neckář,*11.2.1949 - hudebník, zpěvák, skladatel

 

Jan Neckář je český hudebník, zpěvák a skladatel, bratr herce a zpěváka Václava Neckáře, synovec herce Eduarda Dubského.

Na vojenské hudební škole Víta Nejedlého v Roudnici nad Labem vystudoval hru na violoncello a na klarinet. Studium ukončil v roce 1968. V roce 1971 založil společně s Otou Petřinou poprockovou skupinu Bacily. Od roku 1974 se stal jejím leadrem. Pro svého bratra složil hudbu k řadě hitů, výjimečně komponoval i pro jiné interprety. V roce 1991 založil vydavatelství NE a NE Records, zaměřující se převážně na reedice.

 

zdroj Osobnosti,cz

 

 

 

 

 

Neckářovi tleskalo nejvíc lidí v kariéře: Poslechnout si ho přišel i Jurečka se synem!

Na Neckáře se přišel podívat i ministr zemědělství Marian Jurečka
5. července 2014 ● 21:37

Václav Neckář sklidil největší ovace v historii Koncertu lidí dobré vůle ve Velehradě. Tisíce lidí mu včera večer tleskaly ve stoje. Premiéru tam měly i „tři gracie“ – Ewa Farna, Markéta Konvičková a Elis Mrázová.

 

S Hradištěm a Jiřím Pavlicou se na pódiu objevilo šest bohoslovců ze Zambie. Poprvé vystupovali veřejně a v zahraničí. „Největší problém, byl vyřídit a sehnat víza. Starali jsme se od února a vše klaplo teprve před 14 dny,“ sdělil Jiří Šlégr ze společnosti Papežská misijní díla.

Největší úspěch měl však Václav Neckář. Blesk.cz se svěřil, že si prošel baziliku i okolí. „Ve Velehradě jsem vůbec poprvé. Je tu úžasná atmosféra a to přijetí…,“ neměl slov. Momentálně pilně pracuje na novém CD Sváteční. „Bude ze samých novinek. Hotova by měla být v září,“ prozradil jeho bratr Jan.

Koncet navštívila řada politiků, včetně předsedy vlády Bohuslava Sobotky. S manželkou a malým Mikulášem (3měs) přijel ministr zemědělství Marian Jurečka (33). Celý večer byl vzorným otcem a syna hlídal.

Při koncertu, kdy lidé posílali na charitativní projekty SMS, se vybralo 1,7 milionů.

Autor: Slávka Červená

zdroj Blesk,cz

Neckář zkolaboval na Fantomovi: Odvezla ho záchranka!

15. září 2014 ● 14:09

Vydýchaný vzduch a adrenalin z premiéry muzikálu Fantom Opery zřejmě neudělaly dobře mladšímu bratrovi zpěváka Václava Neckáře (70) hudebníkovi Janu Neckářovi (65). Ještě před koncem představení ho totiž musela odvézt záchranka, protože zkolaboval!

 
 

Dlouho očekávanou premiéru si hudebník Jan Neckář bohužel nemohl vychutnat dokonce. „Už jsem starý člověk a dolehla na mě asi změna tlaku. Trpím na nízký tlak, takže jsem malinko zkolaboval. Dostal jsem nějakou kapačku, ale už je to v pořádku,“ přiznal Blesk.cz Neckář.

Do haly GoJa pro něj musela přijet záchranka, která ho odvezla do nemocnice. Lékaři Neckářovi změřili veškeré tělesné hodnoty jako tlak, cukr a dokonce mu provedli i vyšetření EKG, dechu a plic. Výsledky měl hudebník v pořádku, a tak se opět vrátil na premiéru, tedy až na večírek.

Na slavnostní premiéře dlouho očekávaného muzikálu Fantom Opery se…

 
 
 
 
Autor: tesk
zdroj Blesk,cz

 

 

 

 

 

Václav Neckář nám vyfoukl i mýdlovou bublinu.

Václav Neckář nám vyfoukl i mýdlovou bublinu. Michaela Feuereislová

Mýdlový princ vám vyfoukne bublinu: Chystá se muzikál z písní Václava Neckáře. Zvládne to nemocný zpěvák?

30. října 2014 15:04

Zpěvák Václav Neckář (71) s bratrem Janem se účastnili jako poradci prvního konkurzu na role v muzikálu Mýdlový princ, který vzniká podle písniček, které Neckář interpretoval. A Václav Neckář vypadal, že je v dobré kondici. "Celé léto jsme hráli na open air, a vydrželi jsme to, dokonce jsme přežili i dvě vystoupení denně na různých místech," pochlubil se zpěvák, který před 12 lety prodělal mrtvici.

Když jsme se s bratry o pauze bavili, zajímalo nás, jak na nápad na muzikál vůbec reagovali a do jaké míry se budou podílet na jeho vzniku. "Myslím, že je to docela dobrý, ale moc o tom nevím. Nečetl jsem ani scénář, ani jestli tam je i role pro mne," řekl nám Václav. "Já myslím, že producenti udělali dobrý tah, protože bratrův repertoár čítá téměř 600 titulů. Ale budou tam nejen jeho písně, ale i ty z období Golden Kids, takže tam budou i písničky pro ženy. Možná z jejich úst zazní i nějaké Vaškovy písničky. Bez nich by to byla trochu nuda, mít v muzikále jen samé chlapy," smál se jeho bratr.

"Záleží na tom, kdo bude vybrán do rolí, které tam budou. Jsou totiž potřeba určité typy lidí, takže nestačí, aby uměli jen dobře zpívat a dobře se hýbat. Pokud jde o písně, zcela určitě tam bude Mýdlový princ, písně, které nebudou tolik známé, ale i známé hity," míní Jan Neckář. Zajímalo nás i to, jak se Václavu Neckářovi líbili účastníci konkurzu v Divadle Broadway, kde se bude Mýdlový princ od března uvádět. "Ta Míša Nosková byla opravdu skvělá," byl nadšený zpěvák.

Sám ovšem, co se vystupování týče, rozhodně nezahálí. "V listopadu máme přes deset koncertů, totéž v prosinci, kdy máme i vánoční koncerty s chlapeckým sborem z Prahy 7 Pueri Gaudentes, hostovat bude i ostravská mladá kapela Fíha. Budeme křtít i novou vánoční desku Mezi svými, na což jsme vybrali snad dobré datum 11. listopadu," dodal Jan Neckář, jenž je bratrovi velkou oporou. 

Saša Šeflová, Super.cz

Brácha ho drží zkrátka: Václav Neckář nesmí ani kousek červeného masa a místo panáků jen jeden stříček

12. listopadu 2014 22:02

Za padesát let své pěvecké kariéry prodal u jednoho vydavatelství už sedm miliónů desek, ale nestačilo mu to. Václav Neckář (71) nyní připravil vánoční CD Mezi svými a podíleli se na něm hlavně jeho přátelé, a samozřejmě bratr Jan, bez něhož od mozkové příhody, kterou prodělal před deseti lety, neudělá ani jeden profesní krok.

 
 
 

"Jméno dostala, protože je na ní třináct autorů, a většinou jsou to ti moji, moji autoři i přátelé," řekl Super.cz Václav Neckář. "Jsou tam potomci slavných textařů, jako je syn Pavla Kopty Václav, dcera Zdeňka Rytíře Alenka, syn Ivo Fišera Honza a pak spousta dalších kamarádů," doplnil ho bratr Jan.

Po dlouhé době má Neckář na desce i jeden duet. A je naprosto unikátní. "Zpíváme v něm s Martou Kubišovou, známe se sice hodně dlouho, ale duet jsme spolu nenazpívali ani v dobách Golden Kids," prozradil zpěvák.

Bratry jsme naposledy potkali před čtrnácti dny v Divadle Broadway na konkurzu na muzikál Mýdlový princ, který bude složený z Václavových písniček, ale mezitím rozhodně nelenili. "Minulý týden jsme měli čtyři koncerty, tenhle máme dva a další zase čtyři," upřesnil Jan Neckář.

A jak se Václav udržuje ve formě, aby to všechno zvládl? Má nějaký pohyb mimo pódia? "Musím to nějak zvládat, ale kromě jeviště pohybu moc nedám. Ale brácha mě hlídá," smál se. Bratr se totiž stará, aby dodržoval zdravou životosprávu.

"Dodržujeme ji spolu. Myslím, že je v našem věku důležité, abychom se stravovali střídměji a některé potraviny naprosto vyloučili z jídelníčku. Například červené maso bychom už jíst neměli. A alkohol? Maximálně stříček. A tvrdé my nikdy moc nepili, takže je to v pohodě," prozradil Jan Neckář. 

 

Saša Šeflová, Super.cz

17. listopadu 2014 • 12:00

Zpěvák Václav Neckář ukázal svého syna Václava: Moc se nepotatil, ale...

 

Neckář po mrtvici trpěl ztrátou paměti, nemohl správně artikulovat a musel držet přísnou dietu. K návratu na podia mu musela pomáhat celá rodina a nejvíce jeho syn, který má také k hudbě blízko. „Vašík mi třeba v roce 2005 pomohl jako zvukař natočit desku, hlídal mě, abych nezaměnil vokály, mně to zní jako á a on to slyší jako ó,“ vzpomínal Neckář v rozhovoru pro magazín Instinkt.

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

23. ledna 2015 • 05:00

Smutný Václav Neckář: Zdravotní stav manželky je špatný!

 
 

Velkou oporou je zpěvákovi v těžkých chvílích jeho bratr Jan a syn Václav. Ti mu pomohli během jeho nemoci a nyní drží zpěváka nad vodou poté, co se u manželky objevily závažné zdravotní problémy. „Manželka je nemocná, má špatné ledviny a třikrát týdně jezdí na dialýzu, kde musí být čtyři až pět hodin,“ přiznává zpěvák smutně v magazínu Sedmička.

„Jarka se vždycky starala o celý náš barák, ale nyní nemůže. Teď se musím starat já a nejvíc syn. Jarka je ráda, že jsem na podiu,“ říká dále Václav Neckář. Zároveň přiznává, že stav jeho paní se nikterak nelepší. „Drží se statečně,“ uzavírá milující manžel.
 
 

Po sedmdesátce se vrátil do muzikálu: Václav Neckář dostal v díle se svými hity také roli

21. března 2015 13:32

Václav Neckář (71) je nadšený z muzikálu Mýdlový princ, který se skládá z jeho písní, jež provázely několik generací posluchačů. Už ho viděl dokonce třikrát. "Už jsem to viděl na zkouškách a je to skvělý nápad a bylo i skvělé publikum, které zpívalo také," řekl Super.cz po premiéře.

"Výhodou je, že ty písničky všichni znají, takže na premiéře byla úplně jiná atmosféra, než když přijdete na nové dílo, kdy jsou skladby neznámé a teprve časem se z nich mohou stát hity," míní jeho bratr Jan Neckář.

"Nevěděli jsme, co od toho máme čekat, ale v tomto případě klobouk dolů před tím, co se dalo s písničkami ještě dalšího udělat. Jak se daly přetvořit a dostaly nový život. A doufám, že budou ještě dlouho žít," dodal.

Překvapením pro diváky bylo, že se Václav Neckář objeví i na pódiu, ovšem jen prostřednictvím projekce, kdy si zahraje otce hlavního hrdiny, jenž těsně před smrtí natočí závěť na video. "Brácha je zvyklý na to, že třeba i ve filmech vždy skončil špatně. Zemřel ve svém prvním muzikálu Gentlemani, i v Ostře sledovaných vlacích byl na konci mrtvý," vzpomínal Jan Neckář. 

Saša Šeflová, Super.cz

 
Václav Neckář s manželkou

Václav Neckář s manželkou Profimedia.cz

Nejsmutnější zpráva před Vánoci: Neckářovi zemřela manželka

15. prosince 2015 12:07

Těžké svátky letos bude prožívat legenda pop music Václav Neckář (72). Jen devět dní před Vánoci zemřela po těžké nemoci jeho manželka Jaruška (✝76). Měla nemocné ledviny a srdce, které ji bohužel zradilo.

Václav Neckář se o smrti manželky dozvěděl, když byl daleko od ní, na koncertě ve Zlíně. "O smrti jsem se dozvěděl jen chvíli před koncertem a musel jsem ho odzpívat i s vědomím, že jsem právě přišel o svou lásku. Bylo to hrozně těžké," řekl Blesku Neckář, který koncertuje i dnes, a to v Přešticích. Zatím koncert pro své fanoušky nezrušil, ale je jasné, že zpívat se mu bude opět velmi těžko.

Paní Jarmila měla s ledvinami problémy už od začátku roku, chodila třikrát týdně na dialýzu. Dva roky měla bývalá slavná primabalerína udělaný na srdci bypass. 

Gabriela Wolfová , Super.cz

Václav Neckář přichází s ukolébavkou.

Václav Neckář přichází s ukolébavkou. Foto: Matěj Sládek pro Stream.cz

Smutek po zesnulé manželce léčí prací. Václav Neckář přichází s něčím novým, na co čekal půl století

22. ledna 2016 12:16

Po úmrtí milované manželky prochází Václav Neckář (72) těžkým životním obdobím. Se zaháněním splínů a chmur mu pomáhá práce. Legendární zpěvák vydává svoji první uspávanku.

Zajímavé je, že na nazpívání své první ukolébavky si musel počkat půl století do svých dvaasedmdesáti let. Spolu s bratrem Janem, který ji kdysi napsal pro písničkál Kocour v botách, ji nahrál pro internetovou televizi Stream.cz. Po Miru Žbirkovi, Ivanu Hlasovi, Kláře Vytiskové nebo Tereze Černochové je dalším interpretem, který přispěl svou skladbou na dětský kanál Pohádky.

Přestože své poslední album Mezi svými, které přijali s nadšením fanoušci i hudební kritici, vydal Václav Neckář teprve před rokem a čtvrt, už pomýšlí na další. Ještě předtím, než si ale začnou s bratrem Janem pobrukovat první tóny nových písní, nahráli společně Uspávanku pro Honzu.

„Mám v repertoáru spoustu pomalých věcí, nicméně doufám, že při těch posluchači neusínali. Aspoň to nebyl záměr. Uspávanku jsem ale nazpíval jen jednu. Původně ji napsal bratr Honza s Edou Krečmarem do písničkálu Kocour v botách a já jsem ji tenkrát zpíval jako kocour,“ vzpomíná s úsměvem Václav Neckář. 

Jiří Čeladník , Super.cz

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář