Jdi na obsah Jdi na menu
 


David Kaloč - Jana Štvrtecká

David Kaloč,*13.1.1973 - herec

 

souboru Činohry NDB

Soupis rolí:

 • VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ: Frank Brod
 • PAST NA MYŠI: Detektiv seržant Trotter
 • OLDŘICH A BOŽENA: Jaromír
 • ZASLÍBENÍ: Jiří Černý, hudební kritik
 • CYRANO Z BERGERAKU: Le Bret
 • SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ: Carlo
 • POPELKA: Hubert
 • JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA: John Worthing
 • ROMEO A JULIE: Baltazar, sluha Romea
 • KRÁLOVA ŘEČ: David, princ velšský

David Kaloč je brněnský rodák. Jeho otec je režisér Zdeněk Kaloč a manželka herečka Jana Štvrtecká. David se rozhodl jít ve šlépějích svého otce a vystudoval herectví na brněnské Konzervatoři. Od 1. prosince 1994 je členem činohry Národního divadla Brno.

Na jevišti „Mahenky“ se poprvé objevil ještě jako student v inscenaci hry Shapira od Karla Sidona. Po svém angažmá na sebe brzy výrazně upozornil jako Aljoša v Dostojevského Bratrech Karamazových a jako Števa v Její Pastorkyni Gabriely Preissové. V Merlinovi Tankreda Dorsta jsme se s ním mohli setkat v postavě Sira Mordreda, v Bondově Moři, v roli Willyho Canona. V Pavlíčkově pohádce Tři zlaté vlasy děda Vševěda hrál Plaváčka. K jeho významným rolím patřil nepochybně Stanislav v Cocteauově Dvojhlavém orlovi, Yosserian v Kellerově Hlavě XXII či hlavní role On v Dostojevského Hráči. V Jiráskově Lucerně hrál Dvořana, ve Feydeaouvě frašce Champignolem proti své vůli Simpletona. Několikrát se ve své herecké kariéře až dosud rovněž setkal s dílem Williama Shakespeara. Bylo to například v Demetriovi ze Snu noci svatojanské, v Lucenciovi ze Zkrocení zlé ženy, v Laertovi z  Hamleta, v postavě Franka Broda z  Veselých paniček windsorských. Byl Náčelníkem chóru v Sofoklově Antigoně, učitelem v  Dürrenmattově Návštěvě staré dámy, Porotcem číslo 5 v Dvanácti rozhněvaných mužích. V Drdových Dalskabátech vytvořil roli Ichthuriela, který se převtělil do postavy Ignáce Louly. V Redutě hrál roli Etienna v Carrierově Terase a v několika postavách jsme ho mohli vidět ve Hře o Janáčkovi Ludvíka Kundery. V Groszmannově a Šotkovského adaptaci Goldoniho Náměstíčka hrál bezdomovce Beppeho, v Drábkově inscenaci Furianti 2008 Matěje Šumbala.

Připomeňme si také Alamira v Tylově Strakonickém dudákovi, seržanta Trottera v Pasti na myši Agathy Christie, hraběte de Coconnas v Královně Margot, v  Tajemství Zlatého Draka role Barmana a Igora, v Gazdině robě Gabriely Preissové Rubače a Šohaje a v inscenaci Zdeňka Plachého Con Amore Adama (Angelottiho).

V Groszmannově inscenaci Nemrtvý aneb upír z Transylvánie hrál Ronalda Renfielda, v Hrubínově Oldřichovi a Boženě knížete Jaromíra, v  Zaslíbených Marka Hladkého a Lenky Plaché vytváří postavu kritika Jiřího Černého a v Rostandově Cyranovi z Bergeraku Le Breta. V inscenaci Emila Hotvátha ml. Scapinova šibalství hraje Carl, v Dohnalově a Jurášově dramatizaci pohádky Popelka Huberta. Výborný je v roli Johna Worthinga v Groszmannově inscenaci Jak je důležité míti Filipa a i Stropnického inscenaci Králova řeč ztvárňuje Davida, prince velšského.

Na svém kontě má řadu úspěšných dabingových rolí v mnoha filmech a seriálech. Spolupracuje rovněž s televizí.

zdroj Národní divadlo Brno

Jana Štvrtecká,*19.9.1971 - herečka

 souboru Činohry NDB

Soupis rolí: 

 • PAST NA MYŠI: Mollie Ralstonová
 • IDEÁLNÍ MANŽEL: Paní Chaveleyová
 • MORAVSKÉ SEKRETÁŘKY: Glosátorka
 • ZASLÍBENÍ: Hana Mašková, legendární krasobruslařka
 • KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ: Izabela
 • SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ: Nerina
 • RADÚZ A MAHULENA: Živa
 • ČERNÁ MADONA BRNĚNSKÁ: Magdalena
 • MĚŠŤÁK ŠLECHTICEM: Nicole
 • ROMEO A JULIE: Kapuletová
 • APARTMÁ V HOTELU PLAZA: Jean McCormacová, Mimsey Hubleyová

Narodila se v jihomoravských Valticích. Po maturitě na břeclavském gymnáziu byla přijata na studium herectví na Divadelní fakultě JAMU. Po absolutoriu se stala 1. května 1993 členkou činohry Národního divadla Brno a od počátku svého působení v „Mahence“ patřila a patří k velice často obsazovaným a velmi úspěšným členkám souboru.

Jednou z jejích prvních opravdu významných rolí byla Orsetta v Goldoniho populární komedii Poprask na laguně. Hrála Soňu v Kaločově inscenaci Dostojevského Zločinu a trestu, Princeznu v Pavlíčkových Třech vlasech děda Vševěda, Gábinku v Hrubínově Krásce a zvířeti, Haničku v Jiráskově Lucerně. V  Uhdeho a Štědroňově Pohádce máje vytvořila ústřední postavu Helenky, v  Goldoniho Treperendách hrála Catte. S dílem Williama Shakespeara se setkala v postavách Hermie ve Snu noci svatojanské, Hébe v komedii Mnoho povyku pro nic, herečky v Hamletovi a Celie v inscenaci hry Jak se Vám líbí. Zmiňme se alespoň o Isabele v Calderónově Magické komedii a Alině v Balladyně Julia Slowackého, Yolandě v Nocích letmé lásky španělské autorky Palomy Pedrero či prezidentové de Tournel v Nebezpečných vztazích Christophera Hamptona. Hrála rovněž v Krvavé svatbě Garcii Lorcy. V Redutě se blýskla v roli Jany v Norénových Démonech. Často se na jevišti „Mahenky“ setkává při společné práci se svým manželem Davidem Kaločem.

Z jejích úspěšných rolí je dále nutné připomenout Mollie v Pasti na myši Agáty Christie, Susanne v Osmi ženách Roberta Thomase, Marii Touchetovou v Královně Margot a zejména Terezku Fialovou v Drábkově inscenaci Furianti 2008. V Peškově adaptaci Shakespearovy hry Konec dobrý, všechno dobré hrála Izabelu, ve hře Marka Hladkého a Lenky Plaché Zaslíbení hlavní ženskou roli Hanky Maškové, ve Wittenbrinkových Moravských sekretářkách postavu Glosátorky. Výraznou postavou byla její Magdalena v Černé Madoně Brněnské. V Redutě jí diváci mohli vidět v roli Virginie v inscenaci Agáta hledá práci.

V současnosti ztvárňuje na prknech Mahenova divadla roli paní Chevaleyové z Ideálního manžela, Nerinu ve hře Scapinova šibalství, Kapuletovou v Romeovi a Julii či Jean McCormacovou a  Mimsey Hubleyovou v inscenaci Apartmá v hotelu Plaza.

Mimořádně plodné a kvalitní jsou dabingové aktivity Jany Štvrtecké. S jejím jménem se můžeme setkat v několika desítkách zahraničních filmů a seriálů, v nichž propůjčila svůj hlas některé z hlavních hrdinek. Spolupracuje rovněž s televizí, například jako komentátorka pořadu Kuchařská pohotovost v ČT či v Autosalónu na stanici PRIMA. Účinkovala v televizním seriálu Vladimíra Michálka Okno do hřbitova.

V představení brněnského Studia G hraje postavu Mary Brownové v inscenaci komedie Raye Cooneyho 1 + 1 = 3.

zdroj ND Brno

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář