Jdi na obsah Jdi na menu
 


Apolena Veldová - Milan Kačmarčík - Josef Velda - Martin Velda

Apolena Veldová,*1964 - herečka, dabérka

Do činoherního souboru nastoupila jako zralá herečka zatím na půl úvazku. Má za sebou bohatou divadelní zkušenost i jistotu rodinného uměleckého zázemí. Její otec Josef Velda léta působil v pražském Národním divadle, matka pracovala v Československé televizi, bratr Martin hraje, dabuje i režíruje, manžel Milan Kačmarčík je také herec. Po absolutoriu pražské konzervatoře (1985) nastoupila do činoherního souboru Státního divadla v Ostravě (dnešní Národní divadlo moravskoslezské), ale účinkovala i v Komorní scéně Aréna. Ke klíčovým rolím patřila Desdemona v Othellovi, Rosalinda v Jak se vám líbí  nebo třeba Kateřina ve Zkrocení zlé ženy. Za Emilii Marty z Věci Makropulos (1995) byla v užší nominaci na Cenu Thálie. V letech 2002- 2013 hrála v pražském Švandově divadle. Na ostravské i pražské konzervatoři a na fakultě AMU  vyučovala herectví a jevištní řeč.

zdroj DJKT Plzeň,cz

 

 

Životopis

Absolvovaná škola (rok absolutoria; významní pedagogové)
Státní konzervatoř Praha, 1985, celé čtyři roky, tedy až do maturity, mne po herecké stránce ovlivňoval profesor Radovan Lukavský, po celý život mne ovlivňovali moji rodiče, moje maminka se mne snaží ovlivňovat ještě teď.

Předešlá angažmá
Národní divadlo moravskoslezské (v době mého angažování ještě Státní divadlo Ostrava).

Významné role v těchto angažmá
Na počet a významnost rolí si vůbec nemohu stěžovat, ale nejvýznamnější rolí v době mého působení v Ostravě bylo narození syna Josefa, to je totiž role celoživotní a nejsem závislá na režisérovi.

Zcela mimodivadelní aktivity – hobby, jiné pracovní aktivity atd.
Působení na Pražské konzervatoři, zpracovávání daňových přiznání svých kamarádů – sezónní činnost, procházky se psem – někdy nucená činnost, lyžování a cyklistika, ale hlavně cestování spojené s mořským vzduchem nebo s kavárničkami v městě měst – Paříži.

Ceny a nominace
Nominace na cenu Thálie – 1995
Důležitější ocenění je, když si moje maminka na představení, ve kterém hraji, (cituji) "pošušňá" a náš syn se s despektem nezeptá : "A to tak mělo být…?"

Autor: petra.rubikova

zdroj Osobnosti,cz

Martin Velda,*8.11.1958 - herec, dabér

Josef Velda,*10.9.1930 - 21.11.1994 - herec

Milan Kačmarčík,*                    herec

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář