Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milan Karpíšek

Milan Karpíšek,*14.6.1928 - 19.5.2002 operní pěvec

 

Začínal jako člen plzeňského operního sboru. Jako sólista zpíval v Opavě, Ostravě a HD Karlín. Od r.1958 ND. Účinkoval v TV operních a operetních programech. Jeho herecká účast v krminálním filmu Černá punčoha (hlavní role) zcela vybočovala z jeho ostatního uměleckého zaměření.

zdroj FDb,cz

 

 

 

 

20. července 2014 • 12:00

Operní pěvec Milan Karpíšek (†73) draze zaplatil za roli ve filmu Černá punčocha: Zničený život! Do smrti zůstal vrahem!

Milan Karpíšek hrál vraha velmi věrohodně. To se mu stalo osudným...
Milan Karpíšek hrál vraha velmi věrohodně. To se mu stalo osudným...
 
 
 
 

 

Nenápadný, zakřiknutý padesátník, dámský krejčí pracuje v módním salonu v centru Prahy. Všichni ho znají jako slušného a poctivého pracanta, který žije spořádaně v poklidném manželství, chová andulky a po večerech kondičně běhá. Trpí však výsměchem manekýnek, které ho považují za neškodného, bez ostychu se před ním svlékají a přitom s ním nevázaně koketují. A tak se rozhodne mstít. Detektivka Černá punčocha byla natočena podle skutečné události…

Kubíček alias Brůna odmítl

Do hlavní role dámského krejčího, který v noci vraždí ženy v parku, se původně počítalo s Josefem Kubíčkem (84), kterého proslavila role mladého Brůny v díle Studna v majoru Zemanovi. Ten však odmítl, protože nechtěl hrát další psychopatickou postavu a být zaškatulkován. Režisér Otakar Fuka (†75) tedy hledal dál. Potřeboval neokoukaný obličej, zkrátka někoho neznámého. Nakonec ho napadlo obsadit operního a operetního zpěváka Milana Karpíška (†73). Ten nad nabídkou zajásal a kývl okamžitě.


Ve filmu už si neškrtl

To ovšem netušil, jak moc toho jednou bude litovat. Stal se sice ze dne na den hvězdou, ale reakce lidí a kolegů ho zdrtila. „Když zkoušel v divadle operu, stávalo se, že mu režisér řekl: Celkem dobrý, ale ten vrah ti šel líp. A vrahu na něj pokřikovali i jeho někteří kolegové,“ přiznal Lubomír Lipský (91), Karpíškův velký kamarád. Znali se spolu už od dětství. Oba pocházeli z Pelhřimova. Další filmovou roli už Karpíšek nikdy nedostal. Lidé ho měli zafixovaného jako vraha, že mu režiséři už další postavy nesvěřili. Obsadit vraždící monstrum například do role lékaře prostě nešlo.

Přepadl ji zvrhlík!

„Pan Karpíšek bral svou roli strašně vážně, škrtil mě tak vehementně, že jsem se ho místy opravdu bála,“ přiznala po letech Olga Hrubá (63) alias učitelka hudby Marta Vosecká. Atraktivní, vysoká blondýna přitom celý život pracovala jako vizážistka. Starala se například o Karla Gotta, Vladimíra Dvořáka nebo Jiřinu Bohdalovou. „Pro zajímavost, umřít nebylo jednoduché, můj skon si vyžádal pět natáčecích dnů,“ dodala Hrubá.


Nikdy by nečekala, že něco podobného prožije i na vlastní kůži. Když Milan Karpíšek v květnu 2002 zemřel, televize Punčochu na jeho počest znovu vysílala. Dva dny poté se to stalo. „Přepadl mě na ulici chlap. Porazil mě, byla jsem hrůzou bez sebe, křičela o pomoc. Nikdo ani nevystrčil nos. Naštěstí mě ten darebák jen okradl. Když jsem to pak hlásila, policisté si mě chvíli prohlíželi a pak se zeptali: "Nejste vy ta uškrcená z toho filmu?" zavzpomínala.

 

Autor:  dan

zdroj Aha,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář