Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lenka Šmídová

Lenka Šmídová,*15.12.1961 - operní pěvkyně

 

Lenka Šmídová je významná česká operní pěvkyně (mezzo-soprán / alt). Disponuje mimořádným hlasem nezaměnitelné barvy, skvělou pěveckou technikou a dramatickým talentem.

Zpěv studovala na pražské konzervatoři u Heleny Tattermuschové, na AMU u René Tučka, pěvecké vzdělání nadále prohlubovala v Itálii (Academia d´arte e Lirica corale Osimo, a to zejm. u A. Toniniho a K. Ricciarelliho). Díky svému výjimečnému umění záhy získala význačná ocenění (např. Cena Emy Destinnové v r. 1988).

Od roku 1989 působí jako sólistka opery Národního divadla v Praze, kde ztvárnila mnoho rolí. Od roku 1998 působí ve Státní opeře Praha. Její první rolí v Národním divadle byla princezna Eboli (opera Don Carlos - G. Verdi). Mezi další významné role patří mj. Káča (Čert a Káča), Ježibaba (Rusalka), Carmen (Carmen) Děčana (Braniboři v Čechách), Filipěvna (Evžen Oněgin), Amneris (Aida), Fenena (Nabucco, Preziosilla (Síla osudu), Maddalena (Rigoletto), Dorabella (Cosi fan tutte) a řada dalších. Účinkuje také v Hudebním divadle Karlín (role Jadwigy, Polská krev).

Lenka Šmídová se též věnuje koncertní činnosti, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Velké úspěchy sklidila především ve Francii, ve Španělsku a v Itálii. Coby asistentka režie spolupracovala například s Milošem Formanem nebo Davidem Radokem.

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář