Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kamila Moučková - Miloš Willig

Kamila Moučková,*8.4.1928 - herečka, moderátorka

 

Kamila Moučková je legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka. Žena, jenž jako vůbec první v roce 1968 ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Dne 12. dubna 2008 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.

Má dceru Kateřinu s hercem Milošem Willigem.

Autor: igorek1974, dg

zdroj Osobnosti,cz

16. srpna 2014 • 12:00

Kamila Moučková zuří (86): Brejchová si vezme tajemství Zahajského popela do hrobu...

Kamila Moučková si celou dobu myslela, že urnu s popelem Zahajského má Brejchová doma....
Kamila Moučková si celou dobu myslela, že urnu s popelem Zahajského má Brejchová doma.... (ara)
 
 

 

 

 

Dlouho se netušilo, co herečka Jana Brejchová (74) provedla s popelem svého manžela Jiřího Zahajského. Stěžovala si na to dokonce i hlasatelka Kamila Moučková, která památku svého manželka nemohla nikdy uctít a zapálit u jeho urny aspoň svíčku.

„Ráda bych věděla, kde je Jirka pohřben, abych mu mohla občas přijít zapálit svíčku. Já to ale opravdu nevím,“ posteskla si deníku Blesk legendární hlasatelka Moučková. Ta se Zahajským žila přes 30 let, dokud nepřišla Brejchová a manžela jí přebrala.

Moučková si myslela, že Brejchová měla popel schovaný doma v urně. Ale až teď se podařilo vypátrat, jak to doopravdy bylo. Promluvili starousedlíci z Konrádova, tedy vesničky, kde se nacházela hercova milovaná chalupa. „Jana Brejchová Zahajského rozprášila někde v Konrádově. Jestli na zahradě chalupy, nebo někde na louce, to už ale nevím,“ prozradil Jáchyn Hanauer, majitel hercovy oblíbené restaurace.

Chatu na Kokořínsku ale herečka po smrti manžela prodala, tudíž Kamila Moučková ztratila poslední šanci k tomu, aby svému bývalému zapálila svíčku. Sama dcera Brejchové Tereza popírá, že by její maminka měla urnu doma. K možnému rozptýlení na pozemku chalupy se ale vyjadřovat nechce. „Já o těhle věcech mluvit nechci a ani maminka,“ prohlásila.

 

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

11. srpna 2014 • 12:00

Hlasatelka Kamila Moučková: Byla jsem hloupá, Willigovi jsem ublížila!

Kamila Moučková zpětně lituje, že Willigovi utekla.
Kamila Moučková zpětně lituje, že Willigovi utekla. (Aha! - Daniel Černovský, ara)
 
 
 
 
 

Dne 21. srpna 1968 informovala z televizní obrazovky o okupaci našeho národa sovětskou armádou. Legendární televizní hlasatelka Kamila Moučková (86), kterou komunisté za její angažovanost a osobní postoj s nástupem normalizace na hodinu odstavili a zničili její slibnou kariéru, si toho v životě prožila hodně. Myla schody, lepila pytlíky, prodávala v kantýně a také měla smůlu na muže. Bývalou první dámu televize ovšem jen tak něco nezlomí.

V televizi opět reprízovali kontroverzní seriál Třicet případů majora Zemana, kde měl výraznou roli i váš bývalý manžel Miloš Willig (†58), dívala jste se?

„To už to zase dávali? Vidíte, ani to nevím. Ne, ne, nedívala jsem se.“

Vadilo vám, jako velké odpůrkyni tehdejšího režimu, že v tom seriálu hrál?

„Vůbec jsem mu to neměla za zlé.“

Vám komunisté velice ublížili a Willig byl přitom velký komunista, který byl o správnosti režimu přesvědčen. Jak vám manželství klapalo?

„Vždyť i můj otec Vilém Nový byl celoživotní komunistický funkcionář. Miloš Willig byl výborný člověk. Nemůžu o něm říci křivého slova. Naše odlišné politické názory neměly na rozpad našeho manželství žádný vliv.“

Zemřel v pouhých 58 letech paradoxně stejně jako v seriálové roli plukovníka Václava Kaliny na infarkt…

„Byl hodně mladý. Jeho smrt nás velice zasáhla. Bylo to moc smutné a bolestivé… Tím bych toto téma prosím uzavřela.“


Dobře. Co říkáte jako bývalá televizní hlasatelka na současnou televizní zábavu?

„Já se dívám pouze na zprávy. Ty sleduji na všech třech programech. Co se týče moderátorů, nejvíce se mi líbí Karel Voříšek, Jakub Železný a Marcela Augustinová. Jinak se na televizi skoro nedívám. Postrádám tam hlavně inscenace, které se kdysi pravidelně vysílaly. Ty jsem milovala. Je škoda, že na ně televize úplně rezignovala.“

Jak vzpomínáte na dobu, když jste byla hvězdou obrazovek. Měla jste díky tomu třeba i protekci?

„Když jsem tehdy přišla na konkurz, bylo nás tam asi tři sta. Vzali nás tři, dvě ženské a jednoho chlapa. Byly to krásné časy. Když mě najednou lidé začali poznávat na ulici a žádali o autogram, otec z toho nebyl dvakrát nadšený. Protekce samozřejmě trochu byla, v obchodě občas nějaké to podpultové zboží, policisté tolerovali, když jsem někdy špatně zaparkovala…“

Popíráte všechny přírodní zákony, vypadá pořád báječně. Jak to děláte?

„Abych řekla pravdu, nedělám proto vůbec nic. Na kosmetiku nechodím, necvičím, jím všechno, na co mám chuť, v ničem se neomezuji. Je to všechno v genech a samozřejmě dar od Pánaboha.“

Zdravíčko také slouží?

„Mám problémy s celou páteří… Ale vzhledem k mému věku, co by člověk chtěl. Vážím si toho, že je můj zdravotní stav takový, jaký je. Nefňukám.“

Muži jejího života

S prvním manželem hercem Milošem Willigem se seznámili v době společného poválečného angažmá v Jihlavě. Když jí bylo devatenáct let, byl svatba. O rok později se jim narodila dcera Kateřina. Manželství ovšem dlouho nevydrželo, po roce se rozvedli. Příčinou byl rodinný přítel medik Josef Moučka, do kterého se Kamila zamilovala. Willig rozvod těžce nesl. „Byla jsem naivní a hloupá. Je mi strašně líto, že jsem mu ublížila,“ svěřila se. Nevěra se jí ale vymstila a nový partner se později zachoval podobně. Začal si románek s mladou studentkou, která hlídala jejich děti v době, kdy ona chodila do práce. Pak byly tři roky s dětmi úplně sama. Se třetím osudovým mužem hercem Jiřím Zahajským ji seznámila Jiřina Švorcová. Láska jim vydržela dlouhých jednatřicet let, než Zahajského svedla herečka Jana Brejchová. Kamila to své kolegyni dodnes neodpustila.

Miloš Willig: Role Kaliny se mu stala osudnou

Miloš Willig (†58), kterého nejvíce proslavila role plukovníka Kaliny v seriálu Třicet případů majora Zemana, se v mládí chtěl stát agentem nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. „V roce 1947 jsem byl shodou okolností postaven před takové dilema: Měl jsem se rozhodnout, zda budu dále hercem, nebo jestli se stanu příslušníkem Státní bezpečnosti,“ přiznal Willig. „Tehdy jsem o tom uvažoval. Ale pak jsem si řekl: »když něco zkazíš ve filmu, může se to natočit znova, a když něco uděláš špatně jako příslušník Státní bezpečnosti, tak se to nenechá ničím smazat.“ Proto jsem se rozhodl pro divadlo,“ vysvětlil. Postavu Kaliny v »Zemanovi« si vyloženě užíval. „Ta role mi sedla. Měla se mnou moc společného,“ prozradil ve svém posledním rozhovoru. To ještě netušil, jak pravdivá tato slova byla. Zemřel ve stejném věku stejně jako postava, jež v seriálu představoval. Navíc také na srdeční infarkt. A sám…

Autor:  David Laštovka

zdroj Aha,cz

Miloš Willig,*28.1.1921 - 23.8.1979 - herec

 

Jako herec začínal v době druhé světové války v Horáckém divadle v Jihlavě. Od roku 1948 přesídlil do Prahy, kde se stal členem souboru libeňského Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou).

Pro český film jej v roce 1949 objevil režisér Martin Frič pro svůj filmPětistovka. Mezi jeho vůbec nejznámější role patří plukovník Kalina ze seriálu Třicet případů majora Zemana.

Miloš Willig byl také krátce ženat s televizní a rozhlasovou hlasatelkou a moderátorkou Kamilou Moučkovou; z manželství pochází dcera Kateřina.

V roce 1973 byl jmenován zasloužilým umělcem.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Miloš Willig (0)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář