Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zuzana Stírská

Zuzana Stirská,*1955 - herečka

 

Zuzana Stirská je další z řady úspěšných semaforských dítek. Pochází z hudební rodiny, otec hrál skvěle na klavír, a její dědeček Emanuel Stirský spoluzakládal v Litomyšli pěvecký sbor Vlastimil, který existuje dodnes. Do Semaforu se dostala koncem 60. let – poslala zkrátka korespondenční lístek na adresu Jiří Suchý, Semafor. A Jiří Suchý odepsal a pozval ji na konkurs! Jiřímu Šlitrovi, který tenkrát seděl u klavíru, řekla, že zazpívá, ale že není zvyklá zpívat s pianem. Na to on opáčil : „No jo, ale na housle já neumím.“ Oběma Jiřím se líbila a přijali ji, i když si se Šlitrem nakonec už nezahrála. Na počátku 70. let vystupovala ve hrách Ten pes je váš?, Čarodějky a Kytice (původně zkoušela i Benefici s L. Hartlovou a M. Křížkovou, ale tu roli nakonec nehrála).

Po šestiletém angažmá divadlo opustila a začala se o ni zajímat někdejší mág naší scény František Janeček. Nějaký čas u něho působila, ale pak se vrátila do Semaforu, do Šimkovy skupiny jako náhrada za Janu Robbovou. Vystupovala i s Jiřím Helekalem, Jaromírem Mayerem nebo s Pavlem Sedláčkem.

Podobně jako Lenka Hartlová a Helenka Lukasová, i osud Zuzany Stirské měl pokračovat za hranicemi této země, emigrovala v roce 1981 do Německa, kde se nakonec velmi dobře prosadila - zpívala i s takovými hvězdami jako je soubor Jamese Lasta nebo dokonce s Mikem Oldfieldem. V německém Göttingenu také vystudovala hudební vědu a poté, co se u nás poměry změnily, přestěhovala se s manželem i s dětmi zpátky do Prahy.

Znovu se také vrátila do divadla Semafor, sice už ne jako herečka, ale dostala prostor pro sebe a svou formaci Gospel Time ve vlastním hudebním pásmu s názvem Zuzana se vrací, ve kterém „hostoval“ i J. Suchý a který byl natočený a vydaný i na CD. Zuzana Stirská vede jedinečný Gospel Time, jeden z mála českých souborů, který se orientuje na americké gospely (písně s křesťanskou tématikou), ale v repertoáru mají i rock and rolly nebo semaforské písně. Zpívá tam i její dcera Viki, která jednou vyhrála soutěž Carusoshow s písničkou Malé kotě.

S Jiřím Suchým natočili Gospel Time po povodních, které zničily i Semafor v Karlíně, nádhernou skladbu Když je mi nejhůř.

Hry: Ten pes je váš?, Čarodějky, Kytice, Zuzana se vrací

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář