Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zuzana Ondrouchová

Zuzana Ondrouchová,*20.3.1950 - 3.2.1978 - herečka

 

Zasněná tmavovláska s krutým osudem Zuzana Ondrouchová přišla na svět do rodiny lékaře pár let po 2. sv. válce a s nástupem do školy "debutovala" i před kamerou v pohádkovém příběhu Honzíkova cesta (1956). I v následujících letech byla hodně obsazována do epizodních rolí bystrých dívenek - Život pro Jana Kašpara, Zpívající pudřenka nebo Prázdniny v oblacích (všechny v r. 1959).

Zahrála si také v podstatně dramatičtějším snímku Malý Bobeš (1961) z období před 1. sv. válkou a do třetice ji režisér Milan Vošmik obsadil úlohou nejstarší dcery Olgy v komedii pro děti Táto, sežeň štěně! (1964), kde jejího otce - redaktora ztvárnil Miroslav Horníček. Menší, ale dramatickou rolí zneužité Radky v černobílé Schulhoffově kriminálce VRAH SKRÝVÁ TVÁŘ (1964) se mladičká Zuzana přehrála do postav dospívajících dívek a o dva roky později ztvárnila svou jedinou hlavní roli - Bobinu v dnes již pozapomenutém filmu DÍVKA SE TŘEMI VELBLOUDY (1966). Skvěle tehdy sekundovala své filmové mámě Slávce Budínové v Krškové poetické komedii, kde se nemanželská 16-ti letá dcera dokonale "pomamila"...

Začátek 70. let přinesl Z. Ondrouchové nejen role ve filmech Za ranních červánků nebo Kateřina a její děti a v seriálu Pan Tau (všechny v r. 1970), ale především závažné rozhodnutí, zda pokračovat v rodinné tradici a studovat medicínu nebo se věnovat filmu a divadlu. Prkna, znamenající svět, zvítězila a po absolutoriu na DAMU v r. 1972 si odehrála své první role ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud po 4 letech přešla natrvalo do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech.

Diváky potěšila rolemi nespoutané Divé Báry, Rosalindy v Shakespearově komedii Jak se vám líbí nebo šlechtičny Anny v dramatu Richard III. Hostovala dokonce i v Národním divadle rolí Verunky v Našich furiantech a to po boku velikánů jako Jiří Sovák, Karel Hóger, František Filipovský nebo Vlasta Matulová.

Také televize jí dala příležitost - vedle pohádkových příběhů se Štěpánkou Haničincovou si mladá herečka "střihla" menší úlohu Majky Drvotové v dnes již kultovním seriálu BYL JEDNOU JEDEN DŮM (1975). Jejího fanfaronského otce si zahrál Vladimír Menšík, který s bodrostí sobě vlastní vystrojí své dceři svatbu, třebaže ona čeká dítě s nemajetným promítačem filmů Adolfem a píše se rok 1938.

Talentovaná Zuzana si zahrála ještě ve dvou filmech s válečnou a poválečnou tématikou - Osvobození Prahy a Boty plné vody (oba v r. 1976), provdala se za svého kolegu, herce Petra Svárovského, ale nelítostný osud se naplňoval. Menší úloha komediantské dcery Evy Kroupové (kde si její matku zahrála opět Slávka Budínová) ve scifi komedii ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (1977) a role uniformované celnice v seriálovém cyklu Ve znamení Merkura (1978) byly její labutí písní.

Zuzana Ondrouchová, která se do světa filmu nesmazatelně zapsala téměř 30 rolemi, podlehla po marném boji zákeřné chorobě v únoru 1978, měsíc před osmadvacátými narozeninami.

Autor: Angelika2808
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář