Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdenka Procházková

Zdenka Procházková,*4.4.1926 - herečka, konferenciérka

 

Zdena Procházková je česko-rakouská herečka a konferenciérka.

Již od dětství se věnovala tanci a hře na klavír, ke které ji vedla její maminka, jenž byla také klavíristkou. Již během svých studií na gymnáziu několikrát pohostinsky vystupovala v pražských divadlech. Po maturitě na gymnáziu odešla studovat herectví na Pražskou konzervatoř, které kvůli nacistické okupaci během 2. světové války byla nucela přerušit a dokončila ji až po válce v Brně. Po ukončení studia byla ve svém prvním angažmá v divadle v Opavě, později přešla do Prahy do Divala ABC a do Městských divadel pražských. V roce 1957 až 1958 působila jako konferenciérka v Laterně Magice, se kterou vystupovala i na Expo 58 v Bruselu společně s Valentinou Thielovou a Sylvou Daníčkovou.

Díky svým jazykovým schopnostem a výborné znalosti němčiny hrála a pohostinsky vystupovala v německy mluvících zemích, zejména ve vídeňském Burgtheatru.

Osobní život
Jejím významným životním hereckým partnerem i prvním manželem byl herec Karel Höger. V 60. letech se však podruhé provdala za rakouského státního občana a stala se i rakouskou občankou.

Knihy
2004 Na jevišti mezi Prahou a Vídní - Nezapomenutelná Líza Doolittlová

 

zdroj Osobnosti,cz

Je jen málo žijících hereček, které se s Baarovou znaly. Procházková mezi ně patří.

Je jen málo žijících hereček, které se s Baarovou znaly. Procházková mezi ně patří. Profimedia.cz

Kdo si zahraje alkoholem zničenou Lídu Baarovou? Exmanželka kolegy, který ji tvrdě odsoudil

20. května 2015 4:28

Že si mladou Lídu Baarovou (✝86) ve stejnojmenném filmu zahraje Táňa Pauhofová, už je dávno známá věc. Nyní ale vyšlo konečně najevo, kdo si zahraje legendární českou herečku v době jejího stáří. Role se nakonec zhostí Zdenka Procházková (89). Herečka ztvární nemocnou a stárnoucí českou prvorepublikovou hvězdu v době před její smrtí v roce 2000, kdy živořila v rakouském Salzburgu ztrápená démonem alkoholu.

 

Obě dámy mají víc společného, než by se mohlo zdát. Kromě stejné profese a skutečnosti, že jejich kariéra začínala v podobném období, obě pojí úzká vazba na herce Karla Högera. Baarová se s dnes už legendárním českým hercem objevila několikrát před kamerou, a navíc do něj byla platonicky zamilovaná hereččina mladší sestra Zorka Janů. V roce 1946 se Baarová, Höger a Procházková setkali na natáčení filmu Mrtví mezi živými, kde se z Procházkové a Högera stali životní partneři.

Pro Procházkovou bude jistě zvláštní umělecká příležitost zahrát si kolegyni, kterou sama velmi dobře znala. Jak se zdá, tak navíc Procházková k Baarové necítí příliš respektu. „Adina Mandlová sice dala každému, ale byla to vtipná a inteligentní ženská. Lídou Baarovou, pokud si pamatuji, neměl ke konci války rád nikdo,“ říká Procházková.

Na Baarové nenechal nit suchou ani sám Karel Höger. „Mohu o Baarové říci, že byla velmi poživačná. Pokud ji z pracovního styku znám, vím, že byla vždy ve stavu podnapilém. Při filmování měla s sebou vždy litr vína a stále popíjela,“ cituje z výslechu herce Radek Žitný ve své knize Aféry a kauzy Lídy Baarové. 

Jiří Čeladník, Super.cz

Zdenka Procházková ve filmu Lída Baarová

Zdenka Procházková ve filmu Lída Baarová Foto: Lída Baarová/Julie Vrabelová

Chudák paní! Herečku (89) z Lídy Baarové připravil nenechavec o obrovský balík peněz

25. ledna 2016 5:55

Zdenka Procházková (89), která si zahrála v novém filmu Lídu Baarovou (✝86) na sklonku jejího života (s tou se osobně znala a neměla ji ráda), nedávno přišla o víc jak sto tisíc korun. Chvilková nepozornost ji přišla pěkně draho, doteď toho lituje.

Pravidelně se dočítáme, že se starší lidé stávají obětí různých vykuků. Neunikla tomu ani českorakouská herečka Zdenka Procházková. Když odjížděla z jedné akce, přišla o nemalý obnos peněz.

„Vracela jsem se z rautu na německém velvyslanectví. Jela jsem taxíkem, tam jsem ještě zaplatila. U sebe jsem měla tašku s penězi, kde jsem měla moc a moc peněz, navíc půlka nepatřila mně,“ vzpomíná na nešťastnou příhodu herečka, která později přiznala, že šlo o částku přesahující sto tisíc korun.

„Na sobě jsem měla kabát s velkými kapsami. V jedné kapse jsem měla klíče a v druhé mobil. To bylo jediné, co mi zůstalo. Dokud jsem přišla domů, vůbec jsem si neuvědomila, že tašku už nemám,“ uvedla Procházková pro Super.cz k nešťastné události.

Sama však říká, že nemůže nikoho obviňovat, protože si nedávala pozor a neví, jestli taška zůstala v taxíku, nebo jí sklouzla někde po cestě. Bohužel žádný poctivec, který by jí tašku vrátil, se neobjevil.

Část peněz, které dostala od přítelkyně na zaplacení společného zájezdu, již zvládla vrátit.

„Něco jsem měla, zbytek jsem ušetřila. Nedá se nic dělat. K mému věku zkrátka patří už jakási nepozornost a roztržitost, musím si dávat větší pozor,“ říká smířeně. Nyní ji čeká běhání po úřadech. „Fakt je ten, že to nebyl žádný profesionál, protože ti klidně dokonce pošlou poštou oběti doklady,“ dodala na závěr herečka. 

David Zápal , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pi.ZDENA PROCHAZKOVA

(Nahlovska RENATA, 1. 2. 2016 9:57)

Dáma.VINIKAJICNE ZTVARNENA POSTAVA LIDY BAAROVE PANI PROCHAZKOVOU.Super.Mnoho štěstí a zdraví do dalších let života!DIKY.GSCIK