Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdena Herfortová

Zdena Herfortová,*8.10.1945 - herečka

 

Zdena Herfortová vystudovala herectví na JAMU. Do prvního angažmá nastoupila do Mahelovy činohry Státního divadla Brno (1968 – 1992), kde vytvořila řadu stěžejních rolí českého i světového repertoáru. Od 1. 2. 1992 je členkou Městského divadla Brno. V roce 1996 obdržela cenu Thállie za herecký výkon v titulní roli Alžběty Anglické. Významné jsou i její role televizní (Četnické humoresky v ČT), filmové a rozhlasové, dabing.

Vedle herecké práce působí od roku 1976 jako pedagog na brněnské JAMU, kde od roku 1998/1999 vede samostatný ateliér muzikálového herectví. Ráda vzpomíná na tyto role: Julie (Romeo a Julie), Dorotka (Strakonický dudák), Kasandra (Trójanky), Marina (Boris Godunov), Nataša (Vojna a mír), Sofie (Platonov), Agáta (Idiot), Kristina (Smutek sluší Elektře), Golda (Tovje vdává dcery), Eva (Gazdina roba), Marta (Kdo se bojí…), Emilie (Věc Makropulos), Alžběta Anglická, Charlota (Višňový sad), Mossieová (Penzion pro svobodné pány), Valerie (Povídky z Vídeňského lesa), Gibsonová (Naše městečko), Charlotta (Nevyléčitelní),Belinda (Divotvorný hrnec),Katia (Monsieur Amédée), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti…), Raisa Gurmyžská (Les) /nominace na cenu Thálie/, D.Leviová (Hello, Dolly), Bloody Mary (Jižní Pacifik), Chůva (Romeo a Julie), Nováková(Dvě gorily proti mafii), Bubulina (Řek Zorba), Dubská (Naši Furianti).

Ve svém současném angažmá v Městském divadle Brno účinkuje v těchto rolích: Luiza de Histangua (BROUK V HLAVĚ), Paní Hradská (MY FAIR LADY (ze Zelňáku), Brighella hostinská (SLUHA DVOU PÁNŮ), Slečna Schneiderová (CABARET), Lady Bracknellová (JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA).

Rovněž hostuje v inscenacích pražského Divadla Metro TANEC MEZI VEJCI, CARMEN, NEVIDÍM TO ČERNĚ, POSLEDNÍ ŠANCE a v poslední době také hostuje v brněnském Divadle Bolka Polívky a bratislavském Štúdiu LS v inscenaci GARDEROBIÉR /Inspicientka Madge/.

Další informace lze nalézt na webových stránkách Městského divadla Brno www.mdb.cz a Divadla Metro www.divadlometro.cz.

Autor: dasija

zdroj Osobnosti,cz

Zdena Herfortová (* 8. 10. 1945)

Jak je důležité míti FilipaZdena Herfortová, jedna z předních hereček Městského divadla Brno, se narodila v roce 1945 v Brně v Mášově ulici. Její maminka pochází z Mukačeva, tatínek Vladimír Raška byl trombonistou v pražském orchestru Karla Vlacha a později dělal dirigenta v Hudebním divadle Karlín. Otec však od rodiny odešel, když měla paní Zdena pět let a tehdy malá Zdenička Rašková zůstala sama s maminkou a sestrou. Jako malá chodila do klavíru a především již od dětství velmi ráda četla, což jí zůstalo dodnes.

První ochotnickou roli – Lišku Bystroušku – odehrála pod střechou Divadla u Jakuba. Vzpomíná i na roličku pážete, kde se setkala se svým hereckým idolem a posléze i hereckým partnerem Jiřím Tomkem.

Na JAMU studovala Zdena Herfortová mezi lety 1964 až 1968. Z ročníku vzpomíná na dramaturga Jardu Tomeše, herce Karla Bartoně, Vlastu Peterkovou, Mirka Středu i na zpěvačku Hanu Zagorovou. Jejími kantory byly Jarmila Lázničková a Rudolf Krátký, o mnoho let později hereččin partner v Alžbětě anglické. Na Jamu se v roce 1976 vrátila jako pedagog a později také vedla ateliér muzikálového herectví. Mezi její žáky patří mj. Alena Antalová, Robert Jícha, Igor Ondříček nebo Petra Jungmanová.

Hned po absolutoriu nastoupila do svého prvního angažmá do činoherního souboru Státního (dnes Národního) divadla v Brně. V Mahelově divadle nakonec strávila celých třiadvacet let.

V roce 1968 se jí narodil její jediný syn Tomáš. Byla dvakrát vdaná, nejprve za lékaře Karla Herforta (manželství trvalo šest let) a posléze za režiséra Rudolfa Tesáčka (po dvacetiletém vztahu však zůstala opět sama).

Ginger a FredZdena Herfortová má za sebou bezmála 120 rolí. Jejím absolventským představením byla Krvavá svatba. Postupně ji potkaly i další lákavé úkoly: Shakespearova Julie, Tylova Dorotka, Tolstého Nataša, Kristina v dramatu Smutek sluší Elektře či Eva z Gazdiny roby. Mimo to ztvárnila mnoho dalších rolí, např.: Kasandra (Trójanky), Marina (Boris Godunov), Kordelie (Král Lear), Dorotka (Strakonický dudák), Sofie (Platonov), Agáta (Idiot), Golda (Tvoje vdává dcery).

V roce 1991 přešla Zdena Herfortová do Městského divadla Brno, kde 1. 2. 1992 získala stále angažmá. Zde ztvárnila titulní roli v dramatu Alžběta anglická, za níž byla oceněna Cenou Thálie za nejlepší ženský herecký výkon roku 1995. Na tuto cenu byla nominována ještě o dva roky později za roli statkářky Gurmyžské z Ostrovského Lesa. Dále ji diváci mohli vidět v těchto rolích: Marta (Kdo se bojí Virginie Woolfové), Emilia Marty (Věc Makropulos), Korobočková (Mrchotrupci, hola hej), Charlota (Višňový sad), Slečna Mossieová (Penzion pro svobodné pány), Paní Charlotte Wallaceová (Nevyléčitelní), Paní Gibbsová (Naše městečko), Matka (Romeo a Jana), Valérie (Povídky z Vídeňského lesa), Louisa Homenides de Histangua (Brouk v hlavě), Katia (Monsieur Amédée), Runa (Radúz a Mahulena), Revoluce (Hra o lásce, smrti a věčnosti….), Chůva (Romeo a Julie), Paní Hradská (My Fair Lady (ze Zelňáku)), Marie Dubská (Naši furianti), Brighella Sciucalegrandi (Sluha dvou pánů), Paní Jambartová (Manželství na druhou aneb Barillonova svatba), Nováková (Dvě gorily proti mafii), Slečna Schneiderová (Cabaret), Lady Bracknellová (Jak je důležité míti Filipa), Paní Hugonová (Nana), Ginger (Ginger a Fred), Baronesa z Marfleetu (Novomanželské apartmá), Fanny (Vrátila se jednou v noci).

Avšak Zdena Herfortová neúčinkovala pouze na prknech MdB. V Národním divadle Brno ztvárnila titulní roli dohazovačky Dolly Leviové v muzikálu Hello, Dolly! a podnikavou Polynésanku Bloody Mary v muzikálu Jižní Pacifik. Dále hostuje v Divadle Bolka Polívky v roli Inspicienty Madge v inscenaci Garderobiér a další role ztvárnila i v pražském divadle Metro: Dueňa (Carmen), Matka (Tanec mezi vejci), Pagasinusová (Nevidím to černě), Hedvika (Poslední šance), Ingrid (Zkrocení aneb Shakespeare to psal pro mladší). V Praze ji diváci mohou vidět také v Divadle pod Palmovkou, kde v inscenaci Gazdina roba hraje roli Mešjanovky.

Alžběta AnglickáCizí není Zdeně Herfortové ani televizní svět. Kromě dabingu, kde propůjčila hlas například Claudii Cardinalové nebo Jane Fondové, úspěšně moderovala pořady Schůzky s baletem, Schůzky s operou nebo Přijďte k nám na večeři a také slavnostní ceremoniál Ceny Thálie 2004. Z televizních rolí ráda vzpomíná na svou první inscenaci v podobě hry Zločinem proti vlastní vůli a na Bakaláře. Hrála ale také v mnoha dalších televizních inscenacích, pohádkách a filmech: Prokop Diviš, Mejdan na písku, Trnové pole, Třetí skoba pro kocoura, Stopy zločinu: Velká rána, Případ žárlivého muže, Chirurgie, Sestra Amáta, Vampýr, Smrt v kruhu, Sólo pro mou ženu, Pravda visí na vlásku, Honzík, Kašpar Hauser, Případ Auffenberg, Nevinný, Přehmat, Zakletý vrch, Podzimní návrat, O svatební krajce, Šťáva, Prsten krále řeky, 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem – Leasing. V poslední době ji diváci mohou vídat v úspěšném seriálu Četnické humoresky jako Vladěnku Šiktancovou a v Ordinaci v růžové zahradě v roli Cecilie Valšíkové.

Zdena Herfortová sama říká, že divadlo je její život. Takže doufejme, že ji nejen scéna Městského divadla Brno naskytne mnoho dalších krásných hereckých příležitostí.
 

zdroj Neoficiální stránky MdB,cz

Zdena Herfortová v Četnických humoreskách v roce 1997 a v Doktorech z Počátků v roce 2014

Zdena Herfortová v Četnických humoreskách v roce 1997 a v Doktorech z Počátků v roce 2014 Foto: Super.cz/ Archiv České televize/ Archiv TV Nova

Tyto fotky dělí 17 roků: Herečka z Počátků vypadá stejně jako před lety v Četnických humoreskách

15. listopadu 2014 13:17

Účesy sice mění podle toho, co si role žádají... Když se ale na fotografiích zadíváte Zdeně Herfortové do obličeje, od dob Četnických humoresek - a možná ještě dřív - těžko odhadnete jejich chronologické pořadí - vypadá totiž už skoro dvě desítky let tak nějak stejně.

 
Herfortová je především divadelní herečka, za roli Alžběty anglické v Městském divadle Brně obdržela v roce 1996 Thálii, nelze nezmínit třeba My Fair Lady ze Zelňáku nebo Brouka v hlavě, ale objevuje se i na televizní obrazovce. Diváci ji jistě znají jako paní Šiktancovou z Četnických humoresek, seriálu, v němž bylo zastoupení brněnských velmi bohaté, Cecílii Valšíkovou z Ordinace nebo Růžu v Doktorech z Počátků.

Od dob absolutoria na brněnské JAMU spojila své jméno také například s Divadlem Bolka Polívky či brněnským Národním divadlem. 

 

Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář