Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastimila Vlková

(

: 8. 2. 1908 Praha, Rakousko - Uhersko   † 1997 Praha, Česká Republika

 
 
 

Upravit životopis

Životopis

Povoláním účetní, v české kinematografii příležitostná herečka, Vlastimila Vlková, se narodila ještě za Rakouska - Uherska v r. 1908. 

K filmu se dostala zcela náhodně, když ji (už ve zralém věku) oslovil režisér I. Passer a nabídl jí menší roli babičky ve své, dnes už pozapomenuté prvotině Intimní osvětlení (1965). I další český, světově uznávaný režisér, M. Forman ji obsadil obdobnou úlohou v dnes už klasickém snínku Hoří, má panenko (1967). 

Během následujících 20 let ztvárnila V. Vlková na třicet takových to epizodních roliček - Údolí včel (1967), Slasti Otce vlasti (1969), Petrolejové lampy (1970), Smrt černého krále (1971), Dům Na poříčí (1976), Vesničko, má středisková (1985) a zahrála si i v několika seriálech - 30 případů majora Zemana (1974), Synové a dcery Jakuba skláře (1985) a Chobotnice z II.patra (1987). 

Ovšem nezapomenutelně se nám, divákům, zapsala do povědomí jako starostlivá hospodyně Cecilka ve slavné Troškově trilogii SLUNCE, SENO... S farářem Otíkem (Luděk Kopřiva) vytvořili komediální dvojici, která se úžasně doplňuje, ať už jde o žalování na hříšníky nebo první pomoc raněnému. Ještě v r. 1991 ji O. Trojan obsadil do hlavní role v Penzionku (divadlo Sklep) a herecky se s námi rozloučila v r. 1993 a to úlohou v italském snímku Mladý Musollini. Její aktivní a plodná životní pouť se uzavřela v Praze r. 1997, bylo jí necelých 90 let.

Autor: tomas.kvapil.334

zdroj Osobnosti,cz

  16. listopadu 2014 • 12:00

Slavní neherci: Vlastimila Vlková alias Cecilka. Její původní profesi neuvěříte!

 
 
 

Vlastimila Vlková (†89): Nejznámější role: Cecilka (Slunce, seno…)

Nejznámější hláška: „A ten blonďák velebnosti, celej jako můj nebožtík Alois.“

Jak se dostala k filmu: pracovala jako účetní do doby, než ji v jednom obchodě potkal režisér Ivan Passer. To jí bylo už sedmapadesát let. Passera dáma v letech zaujala a nabídl ji roli ve svém filmu Intimní osvětlení. Pak už se o ni režiséři prali. Miloš Forman, Juraj Herz, Oldřich Lipský, Petr Schulhoff, Ludvík Ráža, Jiří Menzel, Zdeněk Troška… Ti všichni ji obsadili.

Kolik natočila filmů: 26

• Debutovala v Intimním osvětlení, kde hrál hlavní roli rovněž neherec Karel Blažek.

 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář