Představitelka princezny Bosany ze Tří veteránů dlouho netušila, že její nejbližší skončili v koncentračním táboře kvůli židovskému původu. „Věděla jsem, že táta má na ruce vytetované číslo. Když jsem se ho ptala, co to je, stačilo mi, že říkal, že to je číslo do nebe nebo telefonní číslo,“ zavzpomínala herečka pro deník Aha!.

Tatínek přiznal Vidě a jejímu bratrovi pravdu, až když byli v pubertě. On jako jediný z více než 30 členů rodiny přežil pět koncentračních táborů. Na vlastní kůži zažil Terezín, Osvětim, Osvětim-Birkenau, Buchenwald a Flossenbürg. Bylo mu pouhých 21 let, když ho transportovali. Ven se dostal až po třech letech. „Táta po válce vážil 39 kg, a ještě měl tuberkulózu v noze. Doktor Mengele mu na ní dělal nějaký pokus,“ prozradila Neuwirthová. I přes krutost nacistů se tatínek dožil požehnaných 82 let.

 

Od té doby se herečka otevřeně hlásí k židovské víře a snaží se šířit informace o ní mezi dětmi. Dnes kromě svého dětského divadla Feigele v Židovské obci provází turisty a přibližuje jim místní historii. Ač po tom nikdy netoužila, vozí je i do Terezína a Osvětimi. „Poprvé mě tam poslali s jedním přeživším, který tenkrát prováděl taky a řekl mi, že je prostě nutné, aby se o tom lidé něco dozvěděli, aby se to už víckrát nestalo,“ dodala.