Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veronika Forejtová

Veronika Forejtová,*23.1.1942 - herečka

Veronika Forejtová se narodila v Ústí nad Labem v roce, který se podle ní již nesluší říkat nahlas. Do divadelního světa vstoupila na baletních špičkách - v té době byla jejím idolem Maja Plisecká. Po maturitě začala studovat na UK dějiny umění, ale nedostudovala a utekla zpátky k divadlu. 
 

Během své kariéry prošla několika českými a moravskými divadly, například v Karlových Varech, Jihlavě či Opavě. Od roku 1990 je členkou souboru činohry NDM. Během své dlouhé kariéry ztvárnila mnoho zásadních rolí. Mezi nejvýraznější patří tyto: titulní role Čapkovy Matky, Erži Orbánová (Örkény: Kočičí hra), Kateřina Medicejská (Dumas–Špičková–Mikulášek: Královna Margot), Pitínského Matka nebo v posledních sezónách Lady Bracknellová (Wilde: Jak důležité je mít Filipa), Paní Desmemortesová (Anouilh: Pozvání na zámek). 
 
Za roli Rosemary Sydneyové v inscenaci Ingeho hry Piknik byla nominována na Cenu Thálie a za roli Paní Smrti v Taboriho hře Můj boj (Mein Kampf) se ocitla v širší nominaci.

Má ráda humor, knihy, Antonína Dvořáka a stromy. Nemá ráda kolektivismus, konformismus a raný kapitalismus. Nosí ráda klobouky a hlavu vzhůru.


zdroj ND Moravskoslezské,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář