Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věra Ferbasová

Věra Ferbasová,*21.9.1913 - 4.8.1976 - herečka

 

Věra Ferbasová komik v sukních, jak jí často říkávali, představitelka uličnic, falešných kočiček, děvčátek z venkova, nebo vdoviček spadlých z nebe. Bylo jí necelých 20 let, když přišla z Plzně do Prahy, kde se účastnila soutěže v kráse a získala titul Miss západočeské metropole.

Její strýc jí obstaral místo sekretářky v divadle Vlasty Buriana, ale ten prohlásil, že je jí na sekretářku škoda, a okamžitě jí angažoval do menší role ve frašce Mušketýři z katakomb, později zfilmované. Za nedlouho se už objevila Ferbasová před filmovou kamerou, kdy nejdříve pracovala s Janem Svitákem, u kterého hrála jenom malé role, a až teprve Vladimír Slavinský z ní udělal pravou filmovou hvězdu.

I když jí kritiky velice "utíraly" za různé nedostatky, nedala se odradit, a výsledkem byly kasovní úspěchy od Mravnosti nade vše, přes Uličnici až po film Panna. Ferbasové se šily role přímo na tělo a není zanedbatelné, že jejími filmovými partnery byla taková jména jako: Lamač, Borský, Haas, Nový, Schránil, Boháč, Novotný, Dohnal, se kterým hrávala nejčastěji. Jejím posledním filmem byl v roce 1942 film Zlaté dno, kde už jenom sekundovala Vlastu Burianovi, a pak se na dlouhou dobu odmlčela. Odmítla hrát v německých filmech, a tak zmizela z fimových ateliérů, aby se v nich ukázala o hodně později v rolích, při kterých mohla už jenom nostalgicky vzpomínat a její diváci s ní.Velkolepý návrat se nekonal, a v poválečném filmu hrála už jen malé role, za všechny v roli poslední, kdy hrála větší roli - tetičku ve filmu: Jáchyme hoď ho do stroje...Věra Ferbasová je pohřbena na Jičínském hřbitově.

Věra Ferbasová hrála např. ve filmech:
- Komediantská princezna
- Děvčátko z venkova
- Na tý louce zelený
- Sextánka
- Uličnice
- Falešná kočička
- Andula vyhrála
- Žabec
- Dceruška k pohledání
- Slávko, nedej se!
- Mravnost nade vše
- Penzión pro svobodné pány
- Hudba srdcí
- Matka Kráčmerka
-Jedna z milionu
- Studentská máma
- Tři muži ve sněhu
- Dědeček proti své vůli
- Zlaté dno
- Jáchyme, hoď ho do stroje
- Jáchyme, hoď ho do stroje


autor: Marta Holubová - Clara.Bow

Autor: twettttty, clara.bow

zdroj Osobnosti,cz

19. dubna 2015 • 12:00

Takový konec si Věra Ferbasová (†62) nezasloužila: Podvedená a zapomenutá ležela ve své garsonce...

Věra Ferbasová dojela na svou dobrotu a důvěřivost.
Věra Ferbasová dojela na svou dobrotu a důvěřivost. (Foto: Aha! - ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 
 

Patřila k nejvýraznějším hvězdám českého předválečného filmu. V roce 1942 přestala Věra Ferbasová na dlouho hrát, protože odmítala role v německých filmech. Její další osudy byli však neradostné, komunisté její rodinu o vše připravili a diváci jí opět výrazněji mohli zaznamenat koncem 60. a začátkem 70. let., naposledy v legendární komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! A bohužel i závěr života měla herečka neradostný.

Šibalské oči mrkací panny, bezradnost, potřeštěnost a spousta energie. Tak si diváci snímků ze zlaté éry našeho filmu a divadla budou navždy pamatovat Věru Ferbasovou. I když kritika z jejího prohjevu nadšená nebyla, byla velmi populární a filmy s ní byly zaručené kasovní trháky. Když se herečka  podruhé provdala za architekta Josefa Pálku, bydlela s ním od poloviny 50. let v Ládví u Prahy, tedy dnešní součásti hlavního města.


Domek se zahradou, o kterou, se tak ráda starala, patřil v minulosti herečce Růženě Naskové (†75) a bezdětní manželé tam byli šťastni s fenkou Hafíkem a kocourem Rumcajsem. Vše se změnilo po smrti manžela. "Byla hodná a až příliš důvěřivá, a tak po smrti svého manžela přišla nejen o mnohé poklady, které dům v Ládví skrýval, ale nakonec i o dům samotný," píše ve své knize Tajemství filmových hvězd bez udání dalších detailů filmový historik Ondřej Suchý (69), který se s Ferbasovou několikrát setkal. Z těchto slov ovšem vyplývá, že se někdo postaral, aby jí nic nezůstalo.
A protože po smrti muže už nikoho neměla, byl podzim života filmové hvězdy poměrně osamělý. "Závěr svého života prožila nakonec v pražském panelovém domě, v garsonce. Slyšel jsem, že si prý lidé nepovšimli, že už několik dní nevychází ven, a tak byla v poslední hodině svého života úplně sama," píše Suchý v knize. Je paradoxní, že zrovna takhle skončila jedna z mála hereček evropského formátu své doby, kterou zbožňovaly davy. Stalo se tak v srpnu 1976.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář