Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věra Bartošová

Věra Bartošová,*26.12.1920 - herečka

 

26.12. 192
Dnes již zapomenutá česká herečka Věra Bartošová se narodila 26. prosince roku 1920. O jejím rodinném zázemí a původu není nic bližšího známo, nevíme ani, kde se Věra Bartošová narodila, je však velmi pravděpodobné, že pocházela z Brna. Právě zde je totiž zaznamenána jako sboristka Zemského divadla. Mladinké děvče se tehdy ve 2. polovině 30. let 20. století objevilo jakýmsi řízením osudu v Praze, kde se setkalo s I. F. Kubištou. Jednalo se o majitele Evropafilmu, který tehdy hledal vhodné dívčí představitelky do snímku LÍZINO ŠTĚSTÍ, pokračování známého románku o osudu chudého sirotka LÍZIN LET DO NEBE, kde titulní roli Lízy vytvořila Zdenka Sulanová. 

V pokračování Líziných osudů se děj odehrává v klášteře, kde jedna z chovanek je nafoukaná dcerka z bohaté rodiny - Jela Pechlová. Tu hrála pod režijním vedením Václava Binovce právě Věra Bartošová. Psal se rok 1939 a Věře Bartošové bylo 19 let. S filmovou kamerou se ten samý rok setkala ještě dvakrát. Objevila se v komedii Jana Svitáka U SVATÉHO MATĚJE, kde hrála jednu z pěti dcer zahradníka a kapelníka - Vlastu Brabencovou. Dále pak ještě spolupracovala s Vladimírem Slavínským na komedii ŽABEC, kde vytvořila postavu chovanky dívčího internátu. 

Jaké však byly další osudy mladé herečky? Bohužel, její další životní cesty nejsou již známy. Údajně se prý provdala na začátku 40. let za hereckého kolegu Jiřího Vondroviče (1912 - 1972). O jejich manželství není bližších informací, není tedy známa ani skutečnost, zda paní Věra svého chotě přežila či zda v době skonu Jiřího Vondroviče jejich manželství stále trvalo a zda z něho vzešli případní potomci. Osud Věry Bartošové je jednou velkou neznámou. Informace nejsou ani o jejím případném skonu. Pomohl by nám někdo ze čtenářů tohoto článku dokreslit profil této pozapomenuté české herečky, která navzdory pouhým třem rolím je součástí dějin českého filmu? Předem děkujeme za jakékoliv informace.

Autor: Hortensie
 zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář