Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valerie Zawadská

Valerie Zawadská,*19.9.1958 - herečka, dabérka

Valérie Zawadská se narodila ve Šternberku na Moravě. Má o rok starší sestru Annu. Rodiče pracovali v zemědělství, často se stěhovali a tak základní školu začala Valérie navštěvovat ve Slezských Rudolticích v okrese Bruntál, ale třetí třídu už absolvovala v Loučné nad Desnou v okrese Šumperk. Právě v Loučné nad Desnou začala navštěvovat taneční a pěvecký kroužek a začala recitovat.

A to už byl jen krůček k divadlu. Od dvanácti let se zapojila do činnosti v dětském divadelním kroužku (první divadelní role, byla „Král“ v pohádce B. Němcové Sůl nad zlato) a pokračovala ve svazáckém, a posléze v „dospěláckém“ divadelním souboru. Na gymnázium v Šumperku byla přijata v roce 1973. Pokračovala také v recitaci a v letech 1973 -1975 opakovaně zvítězila na Wolkerově Prostějovu (celostátní amatérská recitační soutěž).

Na gymnáziu založila divadelní soubor a věnovala se divadlu malých forem i poezii. Několikrát zvítězila na Neumannových Poděbradech (celostátní recitační soutěž). Odmaturovala v r.1977 a nebyla přijata na JAMU v Brně (jak sama říká: “76 kilo živé váhy – jak jsem si vůbec dovolila jít ke zkouškám?“). I přesto byla v tomtéž roce přijata do Severomoravského divadla v Šumperku, kde získala angažmá jako „elév“.

V roce 1978 byla přijata na DAMU v Praze, kterou absolvovala v r.1982 a nastoupila do angažmá v Západočeském divadle v Chebu, kde strávila čtyři roky. Do Městských divadel pražských byla přijata v r.1986 a k 31.12.1993 sama ukončila angažmá. Od 1.1.1994 je na „volné noze“. V roce 1995 se jí narodil syn Jan a v roce 1998 syn Roman. Jejím životním partnerem je muzikant Roman „Krokus“ Kříž. V současnosti se věnuje divadlu, pracuje pro rozhlas, televizi, film a především v dabingu.

zdroj Osobnosti,cz

Valerie Zawadská je zase kočka.

Valerie Zawadská je zase kočka. Hermína

Takhle ji rádi vidíme: Místo šmudly s přerostlými vlasy je Zawadská zase kočka. Kila navíc ji prý netrápí

17. ledna 2015 6:55

Je to sotva týden, kdy Super.cz upozornil na to, jak se změnila známá herečka a dabérka Valerie Zawadská (56). Na tiskové konferenci k seriálu Znamení koně neměla zrovna svůj den, měla neupravené, přerostlé vlasy, nestihla se nalíčit a nezvolila oblečení, které by zakrylo pár kilo navíc.

 
 
 

"Zhubla, ztloustla, zhubla, ztloustla. Zdravotní stav se nikomu nevyhýbá. Někdo má to, druhý zase ono. Mně po psychické stránce nějakých deset kilo navíc nevadí. Jestli s tím má někdo problém, tak ať si s tím dělá, co chce. A když jste hubenější, tak vám povadnou prsa a vylezou všechny vrásky," mávla rukou Valerie, když jsme ji potkali na návštěvě v kadeřnictví.

"Někdy mám tolik práce, že to nestihnu častěji než jednou za dva měsíce, což je dost tristní. To jsem právě teď kadeřníka Martina vyděsila, až obracel oči v sloup. Ale já jsem čekala i kvůli filmařům, kteří měli jisté požadavky, co se vlasů týče. Ale projekt se konat nebude, tak si mohu dovolit opět svůj milovaný krátký sestřih," vysvětlila, proč se posledně objevila v neupraveném účesu.

Ani líčení a kosmetice prý obvykle moc nedá. "Já jsem na to líná. Ten dvouhodinový čas v kosmetickém salonu mi přijde zbytečně utracený. Vím, že jsem ve věku, kdy už bych to měla dávno dělat, ale já si leda tak doma plácnu na obličej okurkovou masku nebo něco podobného. Mám sousedku, která mi vždycky říká: ‚Valinko, pečuj o sebe aspoň trochu a maluj se, udělej si na sebe čas.‘ Ale já si ráno nasadím brýle a nalíčím se až někde ve studiu, když je to potřeba," přiznala Zawadská.

Z kadeřnictví ale odcházela jako kočka. Model měla tentokrát vyvedený a kadeřník, jehož jí doporučila kamarádka Veronika Jeníková, si zahrál i na vizážistu, takže když vyšla na ulici z jeho kadeřnictví na Starém Městě, leckdo se po ní otočil. 

 

Saša Šeflová, Super.cz

Valérie Zawadská

Valérie Zawadská Foto: Archiv Martina Žifčáka (3x)

Nejznámější česká dabérka už není ostříhaná na kluka: Po dvaceti letech chce zase dlouhé vlasy!

1. června 2015 10:04

Tomu se říká proměna! Pro herečku a jednu z našich nejznámějších dabérek Valérii Zawadskou (56) byly charakteristické úplně krátké vlasy. Nyní se rozhodla pro změnu a nechala si vlasy dorůst. A neuvěřitelně prokoukla.

„Asi po dvaceti letech se vracím k dlouhým vlasům a doufám, že to vydržím,“ řekla Super.cz Zawadská. "Jsem moc ráda, že mě ke změně můj kadeřník Martin přemluvil. Hledala jsem dlouho profesionála a jsem opravdu ráda, že jsem ho našla. Má zlatý ručičky,“ dodala nadšená Valérie, která stále nechává vlasy růst, a dokonce změnila i barvu.

"Navrhl jsem Valérii, že provedeme změnu její dosavadní image a zkusíme vlasy nechat narůst. Rovněž jsem chtěl změnit barvu a to červenými odlesky v tmavé barvě vlasů, které se provádí nikoliv klasickým melírováním, ale speciálními novými technikami barvení vlasů,“ dodal ke změně známé herečky její kadeřník Martin Žifčák. Co myslíte, prospěla Valérii tato změna? 

Valérie a dlouhé vlasy: Co vy na to?

Gabriela Wolfová, Super.cz

Valérie Zawadská v Ordinaci v růžové zahradě

Valérie Zawadská v Ordinaci v růžové zahradě Foto: archiv TV Nova

Připravte si kapesníčky: V seriálu Ordinace zemře jedna ze svérázných postav

7. března 2017 10:51

Diváci, kteří pravidelně sledují seriál Ordinace v růžové zahradě, zažijí smutný večer. V seriálu se dnes rozloučí s kamioňačkou Valérií Zawadskou (58) alias Romanou Babákovou.

Ta přesně půl roku bojuje s nevyléčitelnou chorobou, ale bohužel neúspěšně. Lékaři v kamenické nemocnici diagnostikovali Babákové idiopatickou plicní fibrózou a ona od první chvíle moc dobře věděla, že její osud se pomalu, ale jistě naplňuje.

A i když se poslední dobou cítila dobře, její zdravotní stav se prudce zhoršil a na boj s vážnou nemocí už jí nezbývá mnoho sil. Poslední vydechnutí svérázné kamioňačky budou provázet silné emoce.

„Ještě nikdy jsem před kamerou neumírala a řeknu vám, byl to zvláštní pocit. Nemůžu říct, že bych se na dnešní den těšila, nebo netěšila, přijala jsem to jako fakt. Po Babákové se mi bude ale hodně stýskat," svěřila se bezprostředně po natočení poslední scény Valérie Zawadská.

Že nás čeká jeden z nejdojemnějších dílů roku, dokazuje i nezvyklá atmosféra během samotného natáčení smrti Babákové. Zatímco jindy trojlístek Zounar, Randová, Zawadská chrlili mezi klapkami jeden vtípek za druhým, tentokrát to prostě nešlo.

"Bylo to hrozně smutné. A také hodně náročné. Nejen proto, že bylo asi minus deset a celý den jsme točili venku, ale i proto, že jsme se opravdu maximálně soustředili na to, abychom to zahráli uvěřitelně. Abychom nebyli patetičtí a nepřehnali to, ale abychom současně přenesli divákovi tu emoci. Ta scéna byla opravdu hodně dojemná, a tak doufám, že z toho divák bude mít zážitek," říká seriálová Heluš Martina Randová.

Na kamioňačku Babákovou se v Ordinaci bude ale jistě ještě dlouho vzpomínat. "Jsem moc rád, že ji scenáristé takhle výborně rozepsali. Prožili jsme s ní mnoho nezapomenutelných natáčení. To první, kdy ji Heluš přejela kamionem, se točilo v pětatřiceti stupních ve stínu, to dnešní poslední, kdy točíme umírání, provází desetistupňové mrazy. S Valérií jsme v extrémních podmínkách začali i končíme, přijde mi to symbolické. Dnešní natáčení bylo sice smutné, ale i krásné. Jsem za něj rád. Ukáže se, že Bobo a Heluš nejsou jenom s prominutím svině, ale že je něco dokáže sebrat," zamyslel se Martin Zounar (49). 

Anna Veškrnová , Super.cz

 
Rozita Erbanová a Sue, její nejslavnější dabingová role v posledních letech

Rozita Erbanová a Sue, její nejslavnější dabingová role v posledních letechFoto: Facebook R. Erbanové, archiv FTV Prima

Fanoušci pláčou: Princezna českého dabingu pověsila kariéru na hřebík!

26. června 2017 7:57

Jestliže se o Valérii Zawadské říká, že je královnou českého dabingu, pomyslný titul princezny v tomto oboru by právem mohla nosit Rozita Erbanová (27). Za sebou má tisíce rolí a třeba nešikovnou, ale pro všechno nadchnutou puberťačku Sue v Průměrňákových nadabovala tak fantasticky, že je lepší než originál, čímž se přiblížila umem Františku Filipovskému neboAlexeji Pyškovi (dabuje Bruce Willise). Jenže teď se rozhodla herectví úplně přestat věnovat a její fandové to nemohou vydýchat!

 

V herecké branži se pohybovala už od dětství, hrála v řadě pohádek, diváci si ji mohou pamatovat i z pořadu Eldorádo, v němž působila tři roky. Zahrála si také Aničku v Hotelu Herbich, Ivanku Maděrovou ve Zdivočelé zemi, hodně se pohybovala také na divadle.

Její hlavní doménou byl ale dabing. Má za sebou od svých osmi let přes pět tisíc rolí, namátkou připomeňme Grace Sheffieldovou v Chůvě k pohledání, Beccu Moody v Californication či Lilly v Hannah Montana, z filmů připomeňme sestry Parvati a Padmu Patilovy v sérii Harry Potter. Takhle bychom ale mohli pokračovat celé hodiny!

Jenže Rozita nyní dala herectví i dabingu košem. V osmé sérii Průměrňákových ji nahradila Ivanka Korolová, která má evidentně štěstí (či smůlu?) na velké výzvy v podobě náhrazování kolegyň, tady se však ukazuje, že Rozita je jen jedna.

„Požádala jsem o přeobsazení nejen této role. Z pracovních důvodů jsem před několika měsíci ukončila veškerou dabingovou činnost. A s největší pravděpodobností už se k ní nevrátím. Devatenáct let téhle práce pro mě bylo strhujících a naplňujících, teď ale jde můj pracovní život trošku jiným směrem,“ řekla Super.cz Erbanová.

Jaká práce ji nyní živí, to si nechala pro sebe. Herectví se ale opravdu nijak netýká.

„Moje cesta vede v současné době opravdu jinudy. Cítím, že potřebuji být svobodná a smět říkat, co cítím. To teď plně prožívám,“ dodala.

Její obdivovatelé se nyní už mohou jen modlit, aby své rozhodnutí jednou zase přeci jen přehodnotila a dělala jim dál radost! 

David Zápal , Super.cz


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář