Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valérie Kaplanová

Valérie Kaplanová,*12.9.1917 - 12.5.1999 - herečka

 

Česká herečka Valérie Kaplanová se narodila 12. září roku 1917 v Hlinsku. Dětství však strávila převážně ve Vídni, kde žila do svých jedenácti let u otce. Na jeho přání také absolvovala rodinnou školu a poté nastoupila do zaměstnání jako sekretářka. Administrativní práce však nakonec ustoupila touze po divadle. Valérie se již v roce 1930, tedy ve 13ti letech, objevila na divadelních prknech. Teprve však až po druhé světové válce se začala herectví intenzívně věnovat. Působila v mnoha městských divadlech – Liberec, Zlín, Brno, Karlovy Vary, samozřejmě také v Praze, ale asi nejvýrazněji se zapsala do repertoárních dějin divadla v Pardubicích.

V 50. letech začala působit také na poli filmovém. Její hereckou přítomnost ve filmech bychom možná mohli označit jako „antihvězdu“, ale opak je pravdou. Skutečnou českou star opravdu paní Kaplanová nikdy nebyla, přesto však výrazná stopa, jakou v našem filmu zanechala, je nesmazatelná. Valérie Kaplanová projevovala velkou úctu a pokoru k herecké profesi, byla vděčná za každou roli, již získala. Nebránila se hrát vedlejší postavičky, převážně ze škatulky nejrůznějších stařenek. Vzhledem k velice štíhlé, až hubené postavě, byla filmaři předurčena pro jeden typ rolí. Své role hrála s láskou a plným nasazením. Filmoví diváci si jistě při vyslovení jména paní Kaplanové vzpomenou na Smrtku v pohádce HONZA MÁLEM KRÁLEM, jednu z odsouzených žen v KLADIVU NA ČARODEJNICE, ale zejména je pro nás senilní a roztomilou babičkou z druhého a třetího dílu Troškovy trilogie SLUNCE, SENO…(v prvním díle hrála babičku Ema Červená, která před natáčením druhého dílu zemřela). Velmi zvláštní a charismatickou rolí pro Valérii Kaplanovou byla tajemná průvodkyně muzeem J. Cimrmana v kultovním snímku JÁRA CIMRMAN LEŽÍCÍ, SPÍCÍ., která se v závěru filmu ukáže býti samotným Cimrmanem. Juraj Jakubisko obsadil paní Valérii do filmu PERINBABA. Jistě bude pro mnohé čtenáře překvapením, že paní Valérie si zahrála také v amerických a francouzských filmech. Měla výborné jazykové znalosti, díky nimž se např. objevila ve filmech KVÍLENÍ VLKODLAKŮ 2 nebo PROCES. Z televizní tvorby V. Kaplanové si jistě diváci vzpomínají na matku Brůnovou v legendární epizodě s názvem „Studna“ ze seriálového cyklu TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA. V nové éře 90. let se její kouzelná vrásčitá tvář objevovala v reklamě na televizní soutěž TUTOVKA a dokonce několikrát zastoupila Terezu Pergnerovou při moderování hudebního pořadu ESO.

Paní Kaplanová byla velmi činorodým člověkem, milující svou práci. Aktivní způsob života čiperné dámy zastavila až nemoc. Od 13. května 1999 shlíží legendární babička „Tutovka“ na své příznivce z filmového nebe.

Zdroj: Týdeník Televize 9/2009, článek „Valérie Kaplanová – Žena se smyslem pro horor“, str. 17
Zpracovala: Petra Cejpková, které tímto děkujeme M.H.-c.b.


zdroj FDb,cz

 

 
360p

 

 
 
 
00:2702:11

spaceplay / pause

 

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

 

mmute

seek

 

 . seek to previous

12… 6 seek to 10%, 20% … 60%

 
 
 
 

„Nikdy bych nevěřila, že Tutovka vyvolá takový poprask. Vždyť já pomalu nemohla ani do krámu pro chleba. Každý na mě volal „Bábo Tutovko!“ Chtěli po mně, ať to nějak zařídím, že se o výhru podělíme. Pro všechny jsem prostě byla Bába Tutovka,“ svěřila se Kaplanová v jednom svém pozdějším rozhovoru.

Valérie Kaplanová byla nevšední herecký typ. Možná i proto si ji zvolili jako ústřední tvář soutěže, která přinesla do porevolučního Československa výhry, u kterých se všem tajil dech. Udivovala zejména svoji fyziognomií. Měla hubenou až kostnatou postavou, zvrásněný obličej, nepřítomný a uhrančivý pohled a skřípavý hlas.

Tato „výbava“ ji ve filmu předurčovala pro charakternější role matek, babiček či starších dam. Mezi její nejvýraznější role patřila průvodkyně muzeem ve filmu „Jára Cimrman, ležící spící“, senilní a potrhá babička ve druhém a třetím díle Troškovy letní komedie „Slunce, seno,...“ či zlá kmotra v pohádce „Honza málem králem“.

 


 

 

 

V epizodních rolích se mihla i ve známých snímcích Helimadoe, Vekslák aneb Staré zlaté časy, Výchova dívek v Čechách, Lásky mezi kapkami deště či Sedm hladových. Zapomenout nelze ani legendární díl Studna z propagandistického normalizačního seriálu 30. Případů majora Zemana, v němž Kaplanová ztvárnila roli matky doktora Brůny, kterou její manžel (Jaromír Crha) umlátí sekerou. Spolupracovala rovněž s četnými zahraničními produkcemi.

Vedle své filmové tvorby se věnovala i divadlu. Během poválečné éry postupně hrála na oblastních scénách v Liberci, Karlových Varech, Brně, Gottwaldově (nyní Zlíně) a Pardubicích. Příležitostně hostovala také v Praze, a to především v Divadle Na zábradlí.

Valérie Kaplanová zemřela 12. května 1999 v Pardubicích ve věku nedožitých 82 let.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář