Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valentina Tielová

Valentina Tielová,*12.3.1933 - herečka

 

Valentina Thielová, rodným jménem Valentina Strachovová je česká herečka.

Jejím prvním manželem byl básník Vladimír Thiele, který jí také zprostředkoval první kontakty do světa českého filmu, což jí v roce 1955 přineslo první drobné filmové role. Díky němu se také na sjezdu československých spisovatelů náhodou seznámila s režisérem Josefem Machem, který ji obsadil do hlavní role ve filmu Florenc 13.30 z roku 1957. Tento úspěšný debut definitivně odstartoval její kariéru herečky a konferenciérky v souboru Laterny magiky, s níž se zúčastnila světové výstavy Expo 58 v Bruselu. Přišly i další větší filmové role doma i v zahraničí (Německo, Švýcarsko), z českých filmů 60. let byly patrně umělecky nejhodnotnější její role ve snímku režiséra Karla Zemana Bláznova kronika a film Transit Carlsbad režiséra Zbyňka Brynycha.

Po roce 1968 měla omezené umělecké možnosti zejména díky politickým postojům jejího 2. manžela, byla nucena vystupovat s různými zájezdovými divadly a estrádními soubory. Její další větší flmová role přišla až v roce 1982 ve filmu Sněženky a machři režiséra Karla Smyczka. V současné době hraje především v televizi, zejména různé role babiček a starších žen. Vystupuje také v reklamě.

zdroj Osobnosti,cz

22. února 2015 • 05:00

Valentina Thielová (81) ze Sněženek a machrů: Po 61 letech našla bratra!

 

Valentina měla mladšího bratra a starší sestru, ale ti už bohužel zemřeli. Jaké bylo překvapení, když objevila nevlastního bratra.

„Našla jsem ho před skoro třemi roky. Žije na Floridě, je mu 64 let a je to úžasný malíř,“ svěřila deníku Aha! herečka, která se o jeho existenci dozvěděla náhodou. „Bylo to v roce 1988, ale neznala jsem jeho jméno. Jednoho dne jsem si sedla k počítači a pokusila se bráchu najít. Předpokládala jsem, že má příjmení po otci, tak jsem to různě zkoušela, a pak mě napadlo, že by se mohl jmenovat stejně jako tatínek,“ popsala Valentina, jejíž otec měl údajně zemřít při druhé světové válce.

Táta neumřel
Valentina se narodila ruským rodičům. Tatínek Grigorij Mitrofanovič Strachov uprchl před bolševiky do Čech, když mu bylo sedmnáct. V Praze se poznal s Marií Ivanovnou, spolu pak měli tři děti. Po vypuknutí druhé světové války si pro jejího otce přišli Němci a rodina se s ním víc neshledala.

 

On ale přežil a začal vést druhý život. V zahraničí si založil novou rodinu. „My jsme o tom nevěděli a tady byl po třech letech hledání prohlášen za mrtvého. Můj bratr se narodil ve Venezuele, pak se stěhovali do New Yorku a teď žije na Floridě,“ svěřila herečka, která je s bratrem Gregorym denně v kontaktu přes Skype. Kvůli svému pokročilému věku ho však dosud nenavštívila.

Mluví spolu rusky
Největším koníčkem jsou pro Thielovou jazyky. „Protože znám dost řečí, tak mě baví překládat a číst v originále. Co nevím, si hledám ve slovníku, prostě neustále si snažím procvičovat hlavu,“ prozradila Valentina, která s bratrem komunikuje hlavně rusky. „Umím rusky, anglicky, francouzsky a německy, s bratrem spolu mluvím rusky, protože přece jenom v té angličtině tak neválím,“ řekla herečka.

Vše se dočtete
O shledání s Valentinou a rodinném příběhu píše bratr Gregory knihu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář