Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taťjana Medvecká

Taťjana Medvecká,*10.11.1953 - herečka, dabérka

 

Taťjana Medvecká je česká herečka a dabérka, kromě jiného se jedná o držitelku Českého lva a o dvojnásobnou držitelku Ceny Thálie.

Absolvovala DAMU, ve stejném roce 1975 byla angažována do souboru činohry Národního divadla v Praze. V českém filmu na sebe upozornila již v roce 1976 ve snímku Marečku, podejte mi pero!, kde hrála po boku Jiřího Schmitzera. Díky svému zajímavému hlasu se výrazně prosadila i v dabingu.

Od roku 2014 hraje v seriálu První republika režiséra Bisera Arichteva.

Ocenění
1997 - Cena Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu filmu Thelma a Louise
2000 - Cena Thálie jakožto nejlepší česká činoherní herečka za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně
2002 - Cena Thálie jakožto nejlepší česká činoherní herečka za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná
2007 - vítězství v rozhlasové soutěži Neviditelný herec
2007 - Cena Komerční banky za výkon v roli Princezny Kosmonopolis ve Sladkém ptáčeti mládí
2012 - cena Český lev za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za film Dům

zdroj Osobnosti,cz

 

Pražskou DAMU, kde studovala herectví, absolvovala v roce 1975. V témže roce se stala členkou Činohry Národního divadla, kde působí dosud. Zahrála si zde zatím ve více než osmdesáti hrách.

Připomeňme si některé její role: Marie Bolkonská (dramatizace Tolstého Vojny a míru), Helena (Nezval: Milenci z kiosku), Anna (Langer: Periférie), Hanička (Jirásek: Lucerna), Silka (Klicpera: Ženský boj), Wanda (Patrick: Kennedyho děti), Airópa (Vrchlický / Fibich: Smrt Hippodamie), Eva (Hacks: Adam a Eva), Kristina (Stroupežnický: Naši furianti), Alice Porterová (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Kordula (Tyl: Strakonický dudák), Duňaša (Čechov: Višňový sad), Cordélie, později Regan (Shakespeare: Král Lear), Zanina (Zeyer: Stará historie), Natálie (Gorkij: Vassa), v posledních letech si zahrála Likvidační tajemnici v Havlově Zahradní slavnosti, Snachu v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Frau Eber v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agátu v Gogolově Ženitbě, Marii Šatovovou v dramatizaci Dostojevského Běsů, Kateřinu Ivanovnu v Gingově Můře (na motiv Dostojevského), Alžbětu v Schillerově Marii Stuartovně, Klytaiméstru v Aischylově Orestei, jednu ze sekretářek v písničkovém pořadu České sekretářky (podle F. Wittenbrinka), Drahomíru v Tylově hře Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové, Peterkovou ve Šrámkových Zvonech, Princeznu Kosmonopolis ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, titulní Virginii ve hře O´Brienové, Cizí kněžnu v Jiráskově Lucerně, Veru ve von Trierově hře Dogville, v Divadle Kolowrat hrála Helenku v Lagronové Pláči. Občas hostuje v jiných divadlech.

V současnosti ji diváci mohou vidět na jevišti Národního divadla jako Rosavu v Tylově Strakonickém dudákoviMarii Šumbalovou ve Stroupežnického Našich furiantech, ve Stavovském divadle hraje Hindi ve hře H. Galronové Mikve, Arkadinovou v Rackovi, v Divadle Kolowrat hraje Bohušu ve Františákově Karle a Táňu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězd.

FILM A TELEVIZE

Hraje také ve filmech a televizních pořadech, spolupracuje s dabingem a rozhlasem. Jako příklad uveďme filmy ,,Marečku, podejte mi pero!", Tajemství Ocelového města, Drobečky z perníku, Operace Silver A, Hořící keř, ze seriálů Zlá krev, Cirkus Humberto, Autíčko s červeným srdcem, Základka.

OCENĚNÍ

Za své výkony získala už četná uznání a ocenění. Za divadelní role obdržela: Cenu Thálie 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně, Cenu Thálie 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná (hrála ji pohostinsky v Dejvickém divadle), v roce 2007 obdržela Cenu Komerční banky za výkon v roli Princezny Kosmonopolis ve Sladkém ptáčeti mládí. Českého lva 2011 získala za vedlejší roli Matky ve filmu Dům.

zdroj ND Praha,cz
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář