Jdi na obsah Jdi na menu
 


Světla Svozilová

Světla Svozilová,*13.11.1906 - 25.2.1970 - herečka

 vlastním jménem Světlana Svozilová byla česká herečka.

Pocházela z rodiny politika Josefa Svozila. Po maturitě na gymnáziu studovala od roku 1922 na pražské konzervatoři, po jejím absolutoriu hrála nejprve v Gamzově uměleckém souboru, od roku 1924 do roku 1930 také působila v Osvobozeném divadle, poté přešla do Divadla Vlasty Buriana, do Nového divadla a do Městských divadlech pražských. Od roku 1940 prakticky až do svého odchodu do důchodu v roce 1968 byla stálou členkou hereckého souboru Divadla na Vinohradech  Její jméno bylo spojeno s nepěknou kauzou okolo její herecké kolegyně herečky Jiřiny Štěpničkové, pro kterou po roce 1948 ještě s několika dalšími hereckými kolegy měla požadovat trest smrti  Usnesení z příslušné schůze se však nikdy nenašlo, neboť stranický i odborářský archiv divadla se po Listopadu 1989 ztratil 

V roce 1966 obdržela titul zasloužilá umělkyně. Po odchodu do důchodu po smrti svého manžela propadla alkoholismu, zemřela na následky zranění, které si přivodila v alkoholovém opojení na schodech v domě, kde bydlela.

K filmu ji přivedl vlastně její někdejší zaměstnavatel Vlasta Burian. Zejména před 2. světovou válkou a během války ztvárnila celou řadu vedlejších či epizodních filmových rolí, hlavní role se jí vyhýbaly.

Světla Svozilová dostala v souboru roli ženského komika....málokdo byl tak dobře uzpůsoben pro tento druh ženské komiky jako ona – se svým šibalským pohledem, našpuleným výrazem kolem úst, dopředu napjatým krkem a něčím loutkovitým v náhlých pohybech, to vše s osobitým vkusem; v době začátků byla nejvhodnější partnerkou Voskovce a Wericha jako půvabný ženský komik.
 

zdroj Wikipedie,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář