Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stella Zázvorková

Stella Zázvorková,* 14.4.1922 -  18. 5.2005 - herečka

 
 

Stella Zázvorková pochází z umělecké rodiny: otec Jan Zázvorka byl architektem (autor Památníku na Žižkově), starší bratr Jan patřil k nejvýznamnějším filmovým a televizním scénografům. Sama herečka patří již dlouho k nejoblíbenějším ženským komikům českého jeviště, filmu i televize.

Prošla hereckou školou E. F. Buriana, za války hrála v Divadle pro mládež M. Mellanové a v divadle Větrník. V letech 1945-48 hrála v Divadle satiry, poté byla členkou Realistického divadla a Armádního uměleckého souboru. V roce 1955 ji angažoval do Divadla ABC J. Werich. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde hrála až do roku 1993.

Svým výjimečným komediálním talentem poutala Stella Zázvorková pozornost diváků od samých počátků umělecké dráhy. Na jevišti se etablovala jako představitelka svérázných lidových typů, prostořekých a hašteřivých žen, domovnic i paniček, ale i laskavých maminek a babiček. Po desetiletí patřila také k předním rozhlasovým komikům. Je vynikající vypravěčkou humorných příběhů, anekdot a mnohý satirický skeč by bez jejího umění nevyzněl naplno. Ve filmu kromě svého osobitého hlasu k dosažení komického účinku postavy využívala i svůj plnoštíhlý až korpulentní zjev (Limonádový Joe, Ženy v ofsajdu, Což takhle dát si špenát, Co je doma, to se počítá, Zítra to roztočíme, drahoušku, Pane, vy jste vdova, Jak utopit dr. Mráčka, Slaměný klobouk). Méně už byly využity její schopnosti charakterní herečky (například Klára, Hubač: Lístek do památníku). Její herecký výkon po boku J. Wericha v Čechovově aktovce Medvěd náleží ke klasickému pokladu české televizní tvorby.

Vedle Wericha hrála často po boku dalších předních herců: L. Lipského, M. Kopeckého, J. Beka, J. Sováka, V. Brodského i V. Menšíka. S. Zázvorková účinkovala jak v prvních českých televizních seriálech (Bláhovi, Tři chlapi v chalupě), tak v divácky oblíbených pohádkových seriálech 80. let (Arabela) a v poslední době film Vladimíra Michálka Babí Léto.

Z filmografie: Procesí k Panence, Anděl na horách, Až přijde kocour, Mezi námi zloději, Limonádový Joe, Svatba jako řemen, Utrpení mladého Boháčka, Jak utopit dr. Mráčka aneb…, Zítra to roztočíme, drahoušku, Což takhle dát si špenát, Oči pro pláč, Pelíšky, Román pro ženy.

Na počátku roku 2005 byla hospitalizována kvůli srdeční arytmii a zemřela 18. května 2005 ve svém bytě v Praze. Příčinou úmrtí byl zřejmě infarkt.

zdroj Osobnosti,cz

3. října 2014 • 05:00

Neznámý »syn« Stelly Zázvorkové: To on ji našel mrtvou! A teď o tom promluvil...

Stella Zázvorková brala svého synovce jako vlastního syna.
Stella Zázvorková brala svého synovce jako vlastního syna. (Aha!, TV Barrandov)
 
 
 
 

 

O tragické smrti dcery Stelly Zázvorkové (†83) a Miloše Kopeckého (†73) se toho napsalo hodně. Nebohá dívka chtěla spáchat takzvanou demonstrační sebevraždu, aby vzbudila zájem rodičů, ale nakonec bohužel opravdu zemřela, protože ji nenašli v čas. Bylo jí teprve 16 let. Po její smrti se snažil herečce bolestnou ztrátu vykompenzovat její synovec Jan, kterého Zázvorková brala jako vlastního syna.

Kromě toho, že s tehdy malým Honzou trávila Zázvorková spoustu času, ho brala i na dovolené do zahraničí, což bylo tehdy v socialistickém Československu velmi vzácné. „Vyřídila mi výjezdní doložku do Británie a do Francie. Vzpomínám si, že cestování s ní bylo vždycky moc hezké,“ říká v pořadu Tajemstvím Stelly Zázvorkové, který odvysílá TV Barrandov dnes večer, její synovec Honza.

Jan Zázvorka také na svou tetu prozradil, že byť nebyla žádnou jeptiškou, po rozvodu s Milošem Kopeckým už si žádného chlapa natrvalo nenašla. Prý byl pro ni její manžel jedinou životní láskou.

Právě synovec Stelly Zázvorkové byl tím, kdo herečku našel mrtvou. Byli prý domluveni, že spolu pojednou na chalupu, ale něco mu do toho vlezlo. Plánoval tak, že pojedou následující den. A chtěl jí to říct. „Volal jsem jí, ale nemohl se dovolat. Druhý den, když jsem se vrátil, jsem ji našel mrtvou," uzavřel Jan, kterého smrt milované tety úplně zdrtila...

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

1. listopadu 2013 • 12:00

Záhada hrobu Stelly Zázvorkové: Udělal chybu kameník nebo její dcera zemřela o 4 roky později?!

Náhrobky ukazují jiná data
Náhrobky ukazují jiná data (Foto Aha! – Petr Novotný a ara, koláž Ahaonline.cz)
 
Fotogalerie

 
 
 
 

Nejen zbytečná práce, ale navíc obrovská záhada! Na novém náhrobku Stelly Zázvorkové (†83) na hřbitově v pražském Motole vytesal kameník špatné datum úmrtí hereččiny dcery Jany (†15). Ta zemřela v roce 1961 a ne 1965, jak je mylně uvedeno. Zvláštní ovšem je, že už na původním náhrobku byla chyba...

Jako rok Janiny smrti tu byl uveden letopočet 1963. Janiných rodičů Stelly a Miloše Kopeckého už se sice těžko doptáme, kdy se jejich dcera skutečně narodila, ale světlo do záhady alespoň částečně vnáší poslední Kopeckého manželka Jana. Ta ve svojí knize Můj život s Mildou potvrzuje, že Jana, která se narodila v roce 1946, zemřela skutečně ve svých 15 letech.

„Se Stellou je nadále spojovala dcera, jejíž osud se tragicky naplnil, když jí bylo pouhých 15 let – v roce 1961. O tom, jak k neštěstí došlo, vím pouze z vyprávění,“ píše Kopecká v knize doslova.  Jana tehdy chtěla spáchat tzv. manifestační sebevraždu, ale nakonec při ní skutečně zemřela.
Na záhadu kolem nápisů na hrobě upozornili i čtenáři Aha!. „Janě bylo přece patnáct let, když zemřela, a ne devatenáct, jak stojí na kameni,“ zlobí se.
Jediného hereččina žijícího příbuzného, synovce Jana Zázvorku (55), který nechal hrob opravit, to ale nechává v klidu. „Řešit to určitě nijak nebudu, stalo se,“ řekl Aha! filmový architekt. „Přece to nenechám celé znovu předělávat?“ krčí rameny.

Zřejmě převzal po tetě Stelle zásadu, že důležitější jsou věci za života a ne až po smrti. Záhada nápisů na hrobě Zázvorkové tak zůstane zjevně navždy nedořešená.

Autor:  hoh, man

zdroj Aha,cz

  19. května 2015 • 05:00

Pečovatelka promluvila o posledních chvílích Stelly Zázvorkové (†83): Trpěla na podlaze bezmocná, prochladlá...

Stella Zázvorková zemřela před deseti lety.
Stella Zázvorková zemřela před deseti lety. (Aha! – Martin Hykl, Profimedia.cz, ČTK)
 
 
 
 

Je poslední, kdo viděl Stellu Zázvorkovou (†83) naživu. Renata Kupsová (61) připravila 17. května 2005 herečce svačinu a slíbila, že vyřídí jejímu synovci Janovi (57), aby druhý den koupil pár plzniček, na něž měla Stella chuť. Poslední přání jí už nestihla vyplnit.

Jak jste se vlastně se Stellou poznaly?
„Při natáčení komedie Velká filmová loupež v roce 1986. Kamarádčin muž pracoval v produkci filmu. Pak jsme se občas vídaly při jiných příležitostech.“

Proč si Stellin synovec Jan vybral právě vás, abyste o tetu pečovala?
„S Honzou jsme se taky znali z natáčení. Když pak začala mít Stella vážné zdravotní problémy, požádal mě, zda bych se o ni nemohla postarat. Sám měl moc práce. Souhlasila jsem.“

Co jí vlastně bylo?
„Bolely ji kyčle a koleno. Měla jsem známé na ortopedii v motolské nemocnici, tak jsem ji tam vozila. Pečoval o ni doktor Petr Libánský. Jednou jsme se u něj v ordinaci sešli s režisérem Václavem Vorlíčkem. Taky měl bolavou kyčel. Doktor mi píchl jehlu do kolena a já omdlela. Stella z toho měla povyražení. Pak chtěla dát doktorovi jako poděkování flašku, ale on chtěl raději Stellinu knížku. Doma jsme zjistily, že ta lahev byla plná nějaké pikantní omáčky od Nadi Konvalinkové. Ještě, že ji nechtěl!“

Kromě nohou měla ještě něco s krví.
„Na to se přišlo právě kvůli těm kyčlím. Musela chodit s hůlkou, měla velké bolesti. Chtěla na operaci, ale při rozborech zjistili, že má nádorové onemocnění jednoho druhu bílých krvinek. Jako měl Slávek Šimek. Výměna kyčlí nebyla proto myslitelná. Když jí odebírali vzorek kostní dřeně z hrudní kosti, hodně to bolelo, ale ona na sobě nedala nic znát. Byla statečná.“

Hubla, ztrácela se před očima...
„Ano, přestalo jí chutnat. Vodila jsem k ní tehdy dvouletého vnuka Ondru, který mi pomáhal, aby snědla aspoň něco. Povzbuzoval ji, závodili spolu. Říkal jí babi mimi, protože vídal, jak ji po nemocnici vozím na vozíčku. Jako miminko.“

Jaké byly poslední týdny?
„Ta vyhlášená společnice bývala často velice unavená. A taky čas od času mluvila o své zesnulé dceři Janě. Celý život o tom, co se stalo, mlčela, ale najednou vzpomínala.“

A ten poslední den?
„Toho 17. května 2005 jsme měly jet k doktorovi, ale Stella volala, že je jí špatně a zůstane raději doma. Tak jsem s vnukem odjela na otočku na chatu. Odpoledne jsem odemkla byt a našla Stellu ležet bezvládně na zemi. Byla celá prochladlá. Honem jsem jí dala teplé oblečení a posadila ji do křesla. Řekla mi, že se slabostí vůbec nedokázala dostat k telefonu, aby mi zavolala.“

Do nemocnice samozřejmě nechtěla.
„O nemocnici nechtěla vůbec slyšet. Nabízela jsem jí, že s Ondrou přespíme ve vedlejším pokoji. Tvrdila mi, že je jí už dobře. Jen chtěla, abych zavolala synovce Honzu, ať jí koupí pár plzní a abychom už šli, že se chce dívat na televizi. To jsem ji viděla naposledy. Když Honza 18. května odemkl ráno byt, Stella už nežila.“

Stella byla hvězda
Herečka měla v rodině hned tři architekty (otec, bratr, synovec) a ve znalostech památek našich i cizích ji hned tak někdo nepředčil. Procestovala celý svět a všude se domluvila, protože vládla perfektně sedmi jazyky. Navíc kralovala i v kuchyni. Její pečené kachny a husy byly pověstné. Natočila neuvěřitelných 180 filmů. Jejím kredem bylo: Neodkládej život na zítra, nevíš, co bude!

Sebevražda dcery
V roce 1961 ztratila Stella svou jedinou dceru Janu Kopeckou (†15), kterou měla s Milošem Kopeckým (†73). Dívka se pokusila o demonstrativní sebevraždu otravou plynem, která skončila tragedií. Stella nepřišla, jak slíbila, zdržela se s kolegyní Natašou Gollovou (†76) a našla Janu v kuchyni už bez známek života. 

autor höh

zdroj Aha,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Авто из Японии под заказ

(Elasp, 9. 6. 2021 4:21)

Автомобили, конструктора, авторазбор, мототехника, спецтехника, оборудование со стоянок и аукционов Японии. Срочная отправка в порт Находка Лесной терминал, таможенное оформление физ. лиц и юр. лиц. Тел 79910690696 WhatsApp
autoauction.nhk@gmail.com https://api.whatsapp.com/send/?phone=79910690696&text&app_absent=0