Jdi na obsah Jdi na menu
 


Růžena Šlemrová

Růžena 3lemrová,*10.11.1886 - 24.8.1962 - herečka

 

Růžena Šlemrová pocházela z významné rodiny, její otec byl historik Bedřich Mach; manžel patřil k zakládajícím členům filmové společnosti A-B.

Již v roce 1909 se stala členkou tehdy zbrusu nového pražského Divadla na Vinohradech, kde setrvala až do roku 1948, kdy odešla do důchodu.

Začínala u filmu velmi brzy už v roce 1914. Byla herečkou výrazně komického fondu a hrávala především temperamentní a brebentivé groteskní dámy z velkoměstské a aristokratické společnosti, navlečené do skvělých toilet...napsal o ní publicista H.Vogeler.

Režiséři ji obvykle obsazovali do rolí výřečných, hádavých, pyšných paniček a salonních dam s přehnanou kultivovanou výslovností. ,, Dyndera on loudí...,, proslavená replika Růženy Šlemrové z veselohry Hostinec u kamenného stolu. V padesátých letech už nebylo místo pro její typ. Naposledy si zahrála v roce 1955 v Burianově komedi Muž v povětří, Je smutné vidět tuto opravdovou dámu českého filmu v zástěře, s šátkem na hlavě ...

Jednalo se o velmi nadanou a komediální herečku, která se stala hvězdou českého stříbrného plátna na více jak 40 let.

Tak jako mnoha jiným hvězdám stříbrného plátna z předválečných let však budovatelské prostředí znárodněného filmu paní Růženě příliš nepřálo a ve filmu se po roce 1945 objevovala již jen sporadicky v malých rolích.

Její manžel, Robetr Šlemr byl jedním ze zakladatelů hostivařských ateliérů. V roce 1948 opustila ze zdravotních důvodů Vinohradské divadlo a v roce 1962 zemřela ve věku 76 let.

Autor: salzburg, paxik

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář