Jdi na obsah Jdi na menu
 


Renata Olárová

Renata Olárová,*30.6.1932 - herečka

Oba její rodiče byli architekti: otec Oskar Olár (1904–1973, vl. jm. Oehler), matka Elly Olárová, rozená Sonnescheinová (1905–1953). Už na gymnáziu v Ostravě-Přívoze se úspěšně účastnila recitačních soutěží. Z gymnázia přestoupila v sextě na konzervatoř a pak na DAMU, kde vystudovala herectví (1953). Do prvního angažmá nastoupila v Karlovarském oblastním divadle (1953–59), kde hrála např. Lízu v Pygmalionu, Katku ve Zkrocení zlé ženy a Roxanu v Cyranovi z Bergeracu. Po ročním působení v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích se stala členkou plzeňského Divadla J. K. Tyla (1960–68). Její slibnou film. dráhu odstartovala hlavní role řidičky poštovního vozu Heleny Dobiášové, která před svým milým (J. Vala) zatajuje existenci malého synka, v Brynychově snímku Žižkovská romance (1958). Následovaly však už jen dvě menší role ve filmech Útěk ze stínu (1958) a Ta třetí (1968). Roku 1968 odešla se sedmiletým synem do Rakouska, kde byla stálou členkou vídeňského Volkstheateru. Spolu s dalšími českými kolegy-emigranty účinkovala v německém filmu Follow Me/Následuj mě (1989), který natočila mladá režisérka Maria Knilli o osudech českého intelektuála (P. Landovský) po jeho emigraci na Západ. Roku 1989 jí udělil rakouský prezident zlatý čestný řád za zásluhy o Rakousko.

zdroj Český film - herci a herečky

Miloš Fikejz,cz

Výňatek z pořadu Tandem

 

V Tandemu Jana Rosáka byl herec Hanuš Bor - kdysi dětská filmová hvězda, dnes vynikající herec Městských divadel pražských.

 

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
Dobrý den, milí posluchači, zdraví vás Jan Rosák. To je znamení, že začíná Tandem. Jsem rád, že jste si naladili naší stanici, takže vám dneska mohu představit herce, který veřejnost okouzlil už ve svých, no, 8 letech. Od té doby ho potkáváme tu na filmovém plátně, ale především na prknech mnoha divadel. Hostem Tandemu je herec Hanuš Bor. Vítám vás, Hanuši, dobrý den. 

Hanuš BOR, herec
--------------------
Dobrý den.

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
Tandem si vás dneska takříkajíc proklepne a hned na začátku nás bude zajímat, kdo z vaší rodiny vás vlastně přivedl k herectví, ale všechno má svůj čas, nejprve je tu písnička.

/ Písnička /

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
Hostem dnešního Tandemu je herec Hanuš Bor. Ten obrat "někdo vás nebo mě přivedl k herectví" bývá většinou takový obrazný, ale u dětských herců to je v podstatě doslova. Takže, Hanuši, kdo vás dovedl přímo za ruku?

Hanuš BOR, herec
--------------------
No k herectví mě přivedla náhoda, protože první film, který jsem točil, ten měl premiéru v roce 58 a jmenoval se Žižkovská romance, tak do toho mě vybrali ještě ve školce, rodiče s tím neměli nic společného. Asistent režie Georgis Skalenakis, to byl student FAMU, řekl, obcházel pražské školky a hledal určitej kluk typ kluka, no a na Smíchově jsem mu padl do oka já.

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
Jak měl ten typ vypadat, ten kluk? Říkal vám to potom později?

Hanuš BOR, herec
--------------------
Já myslím, že neměli žádnej konkrétní typ na mysli, ale maminku mi hrála herečka, která se jmenovala Renata Olárová a ona byla taková tmavá, tmavooká, tmavovlasá, tak zřejmě proto vybrali taky kluka, kterej měl velký tmavý oči.

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
Pamatujete si ještě něco z téhleté role?

Hanuš BOR, herec
--------------------
Pamatuju si hlavně proto, že jsem ten film mockrát od té doby viděl. Teď zase, jak se ty staré filmy objevují, tak ten film několikrát promítali, a jestli teda o tom něco můžu říct, ta Renata Olárová, to je herečka, která tady do 68. roku byla, byla to její první role, byla čerstvá absolventka DAMU a v 68. po srpnu odešla do Rakouska. A my jsme se viděli naposledy na premiéře toho filmu. Ten film se začal, tenkrát se filmy točily dlouho, ten film se začal točit v 56., proto jsem byl ještě školkový dítě, během toho jsem začal chodit do školy, no moc jsem do ní nechodil, premiéru měl v roce 58 a od té doby jsem Renatu neviděl. Ale věděl jsem, že žije v Rakousku ve Vídni a po revoluci po 89. jsem si našel na ní kontakt a napsal jsem jí, jel jsem do Vídně, setkali jsme se, byl jsem teda hrozně napjatej, jestli se vůbec poznáme, protože ona mě viděla jako sedmiletýho kluka a já jí jako 25letou mladou ženu. Vůbec jsem měl strach, jak to setkání dopadne, že jo, dva lidi, kteří se vůbec neznají. No poznal jsem ji okamžitě, když pro mě přijela autem na stanici metra a dopadlo to dobře, o půlnoci už jsme si tykali. A teď se, pokud jedu do Vídně, tak se většinou scházíme, nebo si aspoň občas napíšeme.

Jan ROSÁK, moderátor
--------------------
To je krásný. Co dělá Renata?

Hanuš BOR, herec
--------------------
Ona tam, protože byla dvojjazyčná, to byla její výhoda, odešla tam opravdu teda velmi dobrodružně se synem asi osmiletým, kterej se mimochodem jmenuje Petřík jako se jmenoval ten chlapec, kterýho jsem hrál v tom filmu a jak mi řekla, tak to bylo proto, proto mu dala jméno Petřík, tak ten, s tím odešla a neměla vůbec nic. Měla jednu tašku a jeden kufr. Ale napadlo jí zajít do rozhlasu a protože uměla dobře německy, tak jí vrátnej neposlal mezi ty davy lidí, který tam chodili a žebrali o jakoukoli práci, i když třeba neuměli ani žblebtnout, a dostala se nahoru do nějaké redakce a měla štěstí, tam jí vrazili do ruky papír a řekli jděte číst. Když to dodělala, tak jí řekli - tady máte další a příští tejden. Tak napřed se chytla trošku v tom rádiu, potom šla do činoherního sboru nějakého velkého vídeňského divadla, tam ovšem na ní koukali skrz prsty, jak mi říkala, že jim vlastně ujídá chlebíček a ironicky říkali - jseš herečka, tak proč nejdeš hrát. No a ona se toho chytla, udělala konkurz do Volkstheatru a hrála tam až do důchodu.

zdroj Radio našeho kraje,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář