Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radka Dulíková

Radka Dulíková,*8.10.1950 - 16.8.2011 - herečka

 


Radka Dulíková se narodila 8. října 1950 v Ostravě do rodiny politického vězně. Už od dětství byla umělecky činná v rodné Ostravě. Od svých osmi let působila v dětském rozhlasovém souboru, dětskou herečkou ve Státním divadle, v Divadle Petra Bezruče a v ostravském studiu Československé televize. Poprvé získala i zkušenosti před filmovou kamerou.
Už jako studentka na gymnáziu vystupovala ve dvou amatérských ostravských souborech, v Divadélku Pod okapem a v Divadle Waterloo. Po maturitě se neúspěšně pokoušela studovat herectví a proto se stala elévkou Těšínského divadla v Českém Těšíně (1970 – 1972). Nakonec byla produkční, administrativní pracovnicí, inspicientkou a asistentkou režie v pražském Ateliéru ve Spálené ulici (1973 – 1978), jenž byl v rámci Státního divadelního studia.
Nakonec přešla do rozhlasu, kde pracovala jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa (1995 – 2001) a jeho pořadu „Hlasy a ohlasy“ a jako externí redaktorka, režisérka a moderátorka Českého rozhlasu 6 (2001 – 2006) a pořadů „Hovory o zdraví“ a „Studio STOP“.
A svojí mladickou tvář s blonďatými vlasy na ostravských a těšínských jevištích uplatnila jako Dítě („Válka s mloky“, „Tetovaná růže“), Saša („Oslí serenáda“), Žačka („Ptákovina“), Polyxena („Pravda je hezká, ale štěstí lepší“), Julie („Romeo a Julie“), Helenka („Pohádka máje“), Členka klubu („Podej štěstí ruku“), Marka („Zlatý kočár“), Komorná („Ondráš a Juráš“), Dáma („Strž“), Mařenka („František Kmoch“), Káča („Čert a Káča“) či Josefina („Někdo zvoní“).
Před filmové kamery se poprvé dostala už v jedenácti letech. V komediálním snímku KOTRMELEC (1961), jehož exteriéry režisér Václav Sklenář natáčel v Ostravě, se představila jako dcera hlavního hrdiny, předáka havířů Bohouše Kohuta (hrál Rudolf Deyl ml.).
O tři roky později si čtrnáctiletou Radku Dulíkovou vybral režisér Karel Kachyňa, v jehož dramatu VYSOKÁ ZEĎ (1964) ztělesnila ústřední úlohu třináctileté dívky Jitky, která vzplane dětskou láskou k nemocnému mladíkovi (hraný Vítem Olmerem).
Snímek znamenal úspěch (tento příběh získal Stříbrnou plachtu na XVII. MFF ve švýcarském Locarnu roku 1964) i pro herečku. Po této úloze se však Radka Dulíková na osm let odmlčela.
Po svém příchodu do Prahy se začala už jako dospělá herečka objevovat v 70. letech (hlavně ve druhé polovině) v malých úlohách sekretářky v Dziedzinově BITVĚ O HEDVIKU (1972), úřednice v dramatu Antonína Kachlíka ZLOČIN V MODRÉ HVĚZDĚ (1973), zapisovatelky u soudu v Brynychově NOCI ORANŽOVÝCH OHŇŮ (1974), sekretářky Helenky v díle Vladimíra Čecha AKCE V ISTANBULU (1975), tajemnice v povídce JAK SE PLAŠÍ SMRTIHLAV Zbyňka Brynycha z povídkového snímku PROFESOŘI ZA ŠKOLOU (1975), blondýnky v psychologickém filmu Oty Kovala NECHCI NIC SLYŠET (1978), poté maminky holky Jany v Polákově pohádce OD ZÍTŘKA NEČARUJI (1978) a dívky vojáka (hrál Jan Cmíral ml.) v Drhově povídce VĚRNÉ MILOVÁNÍ z dalšího povídkového snímku JAK RODÍ CHLAP (1979).
Na konci 70. let si Dulíkovou vybral režisér Karel Smyczek pro post asistentky režie (aby spolupracovala při práci s mladými děvčaty) u jeho psychologického příběhu HOUSATA (1979). V tomto snímku zazní též její jméno. V osmé dekádě na Radku Dulíkovou zbyly už jen tři zcela poslední filmové úlohy.
Byla manželkou majitele domku Josefa Lešnera (Jan Hraběta) ve Smoljakově mystifikační komedii o českém géniovi JÁRA CIMRMAN, LEŽÍCÍ, SPÍCÍ (1983), mladší referentkou Maruškou v psychologickém filmu KARIÉRA (1984) Julia Matuly a naposledy učitelkou v příběhu Magdaleny Pivoňkové KDYŽ V RÁJI PRŠELO (1987). Po zbylých dvacet čtyři let se už na filmovém plátně divákům nepředstavila.
Jako Šura se taktéž objevila v Lettrichově slovenském dramatu STRETNUTIE (1975). Herecky byla využita taktéž v televizních filmech a seriálech (INŽENÝRSKÁ ODYSEA, DOBRÁ ČTVRŤ a podobně) a v rozhlase („Jak se máte, Vondrovi?“ nebo „Život je pes“). Na manžele Petra Nováka a herečku Evu Jakoubkovou vzpomínala dvakrát v televizním cyklu PŘEDČASNÁ ÚMRTÍ (2001 a 2007).
Herečka, divadelní činovnice, asistentka režie, rozhlasová redaktorka a moderátorka Radka Dulíková zemřela po krátké nemoci 16. srpna 2011 ve vinohradské Fakultní nemocnici v Praze ve věku nedožitých pouhých jednašedesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

zdroj FDB,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář