Vyrůstala v umělecké rodině, která vlastně předurčila její profesní dráhu. Její dědeček se vzdělával u Bedřicha Smetany a byl profesorem na pražské konzervatoři. Bratrancem Niny Jiránkové byl režisér vinohradského divadla Luboš Pistorius.

 
   

Jiránková vystudovala herectví na dramatickém oddělení Státní konzervatoře a začínala v někdejším Realistickém divadle, později přešla do Městských divadel pražských. Vytvořila velké množství postav, od mladých naivek přes milovnice až k charakterním úlohám.

V posledních letech pohostinsky vystupovala například v pražském Divadle v Řeznické a v Divadle Radka Brzobohatého. Objevila se i ve Švandově divadle, kde hostovala v inscenaci hry Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa.

Nina Jiránková

Nina Jiránková na fotografii z roku 2006

FOTO: Profimedia.cz

Filmový debut absolvovala v roce 1955 ve filmu Vzorný kinematograf Haška Jaroslava. Na filmové role měla smůlu, získala jen malé role: Kouzelný den, Aféry mé ženy, Jak napálit advokáta, Silnější než já a další.

Jako herečka byla více k vidění v televizních pořadech, inscenacích a seriálech. Objevila se například v seriálu Jana Eyerová, Malý pitaval z velkého města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Druhý dech, Dobrodružství kriminalistiky, Příběhy slavných, Vyprávěj.

Po roce 2000 se objevila také v dánském filmu Čistá srdce a diváci ji mohli spatřit v komediálním dramatu Pamětnice.

Poslední rozloučení se uskuteční 13. října od 11.00 v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově.