Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monika Zoubková

Monika Zoubková,*23.7.1976 - herečka

 

Divadelní, televizní a také filmové herečka Monika Zoubková se narodila 23.července roku 1976 v moravském Krnově, městě varhan, do nábožensky založené rodiny pracující převážně ve zdravotnictví.

Její rodiče jsou lékaři - internisté. Tatínek má specializaci na endoskopii, ale maminka se svému původnímu povolání již nevěnuje. Pracuje totiž pro jednu farmaceutickou firmu. Moničin dědeček Zoubek byl zubní laborant a její teta je zdravotní sestra.

Má ještě dva sourozence: o čtyři roky mladšího bratra Vlastíka a o dva roky starší sestru Hanku, oba vystudované Ing..
Z dětství má Monika jednu velkou kamarádku Pavlu, se kterou se zná od svých jedenácti let.

Monika, která pro film stále používá příjmení Zoubková, má vlastně od roku 2007 v občanském průkazu přijmení Dočekalová. Vdala se totiž v sedmém měsíci těhotenství, po čtyřech letech společného života, za šéfa činohry pražského Národního divadla Michala Dočekala, rodilého Pražáka. Obřad proběhl v kostele ve Svátem Janu pod Skalou a již před svatbou tam jezdili za knězem, který je na svatbu připravoval.

Své první rande v životě měla herečka až v jednadvaceti letech a za svůj život měla pouze dvě vážné známosti. Ta první trvala čtyři a půl roku a ta druhá trvá dodnes.

Se svým nynějším mužem se seznámila na oslavě šedesátin herce Zdeňka Duška. Měla tehdy krátce před premiérou hry Romeo a Jana v Divadle v Řeznické. Sháněla podpisy pro Lubu Skořepovou, aby dostala Thálii za celoživotní dílo, kterou dosud ovšem nemá. Náhodou oslovila ze žádostí o podpis i pana Dočekala a za týden meli prý první společné rande. Pro svatbu se rozhodli po té, co byla Monika ve čtvrtém měsíci těhotenství a zasnoubili se na poli, nadaleko jejich chaty.

V květnu roku 2007 se jim pak, po dlouhém porodu, který trval dlouhých 22 hodin v Praze v Podolí ve tři hodiny ráno, narodilo první dítě: dcerka Emma Luisa (dvě M ve jménu Emma jsou jako počáteční písmena jmen jejich rodičů: Monika a Michal a Luisa ma po Moničině pratetě, je tak dokonce i pokřtěna a pro případ kdyby se jim narodil kluk měli připravené jméno Vincek, na jméně se shodli až měsíc před jejím narozením). Emmin křest probíhal v rodném městě její maminky - tedy v Krnově.
Těhotenství s Emmou považuje herečka za jednou z nejkrásnějších období svého života.

V červenci 2011 (26.7.2011) se jí pak jen pár dní po jejích 35tých narozeninách, narodila nad ránem v pražském Podolí druhá dcera. Ta dostala jméno Stella Marie. Její manžel byl stejně jako u první dcery u porodu.

V době, kdy Monika natáčí nebo zkouší v divadle hlídá Emmu buď babička, a nebo, už od Eminných sedmi měsíců, chůva Tereza (učitelka z mateřské školky, vystudovaná operní pěvkyně, s kterou se poznala při natáčení Ordinace v růžové zahradě).

S manželem také na dálku adoptovala dvě africké holčičky z Ugandy. V současnosti doma nemají žádné domácí zvíře, ale jednou by si rádi pořídili psa.

Ve volných chvílích tráví s manželem a dcerou čas v jejich chalupě za Prahou. S mužem jezdí ráda na kole.

Moničina babička, maminka i sourozenci hráli na housle. Sama Monika na ně v dětství taktéž deset let hrála a k tomu se navíc dobře učila, proto uvažovala o konzervatoři, nakonec ale zvolila gymnázium (přírodovědný obor) v Krnově.

Přesto, že její rodiče předpokládali, že se jejich tichá, drobná a spíše introvertní dcera stane taktéž lékařkou, rozhodla se pro studium herectví. Po gymnáziu si dala přihlášku na lékařskou fakultu a i na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU, obor: činoherní herectví). Protože se ale dělaly zkoušky na JAMU dříve, na lékařskou fakultu už je nedělala. Vyplatilo se a po nějaké době jí přišel dopis, že je napoprvé přijata.
Na talentové zkoušky ji tři měsíce připravovala opavská herečka Jana Paroulková (maminka herečky Venduly Křížové). Monika ještě při studiích hrála ve studentském divadle MARTA. JAMU úspěšně absolvovala roku 1999, po čtyřech letech studia, rolí Elektra ve stejnojmenném představení.

Divokému způsobu života studentů herectví se Monice na JAMU podařilo vyhnout. Vše si ale vynahradila až o pár let později, kdy v divadelním klubu Bájná zebra, tančila až do brzkých ranních hodin. Dnes již ale čas tráví většinou s rodinou, ale někdy večer po představení se ještě zdrží v baru na cigaretu a na pár skleniček.

Ještě ve čtvrtém ročníku na JAMU dostala od Jakuba Špalka nabídku na účinkování ve Spolku Kašpar (Divadlo v Celetné). Byla to nábídka na němou Sáru v Proměnách. Tu přijala a v Kašparovi dodnes odehrála již velkou řádku rolí.

Nyní ji zde můžete vidět v: Plešaté zpěvačce (role: paní Martinová), Shakespearovu dramatu Richard III. (role: písař, Markéta, Anna - v minulosti zde jen příležitostně zaskakovala za Lucii Vondráčkovou a potom také alternovala s Markétou Coufalovou) a Helverově noci (role: Karla).
Od polovina prosince 2009 pak v Kašparu začala zkoušet novou hru, v režii Saši Minajeva, s názvem Běsi. Ta měla svou premiéru v březnu roku 2010 (17. a 27.). Monika v této hře ztvárňoje roli Marjy Timofejevny Lebjadkinové a Marjy Šatovové. V divadelní sezóně 2009/10 je počet repríz a i míst v divadle omezen.

Další divadelní novinkou, kde můžeme Moniku Zoubkovu - Dočekalovou vidět je alternativní muzikál Pornohvězdy (premiéry: 15. a 16. prosince 2009). Vidět ho můžeme v pražském klubu Roxy. Monika zde hraje Magdu a alternuje společně s herečkou Janou Strykovou nebo herečkou Lenkou Zahradnickou.

Téměř čtyři divadlení sezóny (1999 - 2002) byla v angažmá v Divadle Rokoko, kam nastoupila hned poté, jak přišla do Prahy. Nyní zde ale již bohužel nehraje v žádném představení. Odehrála zde takové role jako: Betty v Čarodějkách ze Salemu, Alais v Lvu v zimě nebo Angeliku Diderotovou, dceru D. Diderota, ve hře Libertin. Právě hra Libertin byla poslední, kterou v Rokoku odehrála (derniéru měla v Moničiný svátek 21.5.2009).

Další důležitou divadelní scénou je pro Moniku Studio Dva. Dříve zde hrála v Kočičí hře po boku Mileny Dvorské a nyní hraje Elaine ve hře podle románu Charlese Webba a filmového scénáře Caldera Willinghama - Absolvent od té doby co byla těhotná má alternaci s Kristýnou Fuitovou Novákovou, kterou nyní naopak vystřídala ve hře Zdravý nemocný (role: Angelika).

Divadelní novinkou pro rok 2010 je hlavně Moničino účinkování v Letních shakespearovských slavnostech, kde se objevuje ve hře Jindřich IV.. Tato hra měla premiéru 24.června 2010 na Pražském hradě. Monika zde, spolu s herečkou Vendulou Křížovou, ztvárňuje roli Lady Percy, což je Percyho žena.

Dříve také hrála na divadelních prknech divadel jako: Divadlo v Řeznické (př. role: Julie ve hře Rómeo a Jana), Valmet (př.role: Chrýsothemis ve hře Elektra) a nebo Na prádle (př. role: Kate, Lorraine, Annie ve hře Sleeping around).

Přesto, že má za sebou mnoho malinkých televizních a i filmových roliček, proslavil a zapsal do povědomí diváků ji až divácky velmi úspěšný seriál TV Nova Ordinace v růžové zahradě 2, kam přibyla jako jedna z nových postav v lednu roku 2008 a, kde hraje MUDr. Terezu Valšíkovou - Hakenovou - Benešovou.

Do seriálu se dostala konkurzem, když měla doma tříměsíční miminko Emmičku. Nejdříve dělala konkurz na sestru Tvrdíkovou (hraje ji Kristýna Fuitová Nováková) a potom učitelku a manželku doktora Pusenského Olgu ( hraje ji Vendula Křížová). S tím, že by konkurz do tak úspěšného seriálu mohla vyhrát moc nepočítala, protože má za sebou hodně konkurzů, kdy skončila třeba druhá.

Z Ordinace odešla, na vlastní žádost, v roce 2010.

Dříve jsme ji v televizních seriálech a filmech mohli vidět například v Četnických humoreskách (Anička), Zdivočelé zemi (Billova zdravotní sestřička), Edenu (Simona Kořenová), nebo Nemocnici na kraji města po dvaceti letech (sestřička Sůva). Byla také hostem pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím (2008) nebo již několikrát ranní Snídaně s Novou (2008 a 2009).

Další film, kde můžeme shlédnout Moničin talent je televizní film Archiv (2009). Ukázat by se zde měla v roli jako ošetřovatelka v domově důchodců.

Objevila se dokonce i v několika televizních reklamách, které ji dříve výrazně finančně pomohli. Pamatovat si ji můžeme z filmového spotu na podporu bezbariérových vstupů do kin, reklamy na Ravak, špeditérské DHL, rádio Impuls nebo na Oskara (nyní Vodafon).

Na filmovém plátně jsme ji mohli vidět poprvé v roce 2005 v roli zapisovatelky ve filmu Petra Nikolaeva Kousek nebe. Tato role zůstala ovšem bez většího povšimnutí.

Před lety si zahrála také v dramatu Martina Müllera: Bloudím (role: Katy), ale film dosud nepřišel do kin a asi už nikdy ani nepřijde.

Velkou příležitost dostala tedy až od režiséra a uměleckého šéfa Studia Dva Patrika Hartla, který ji obsadil do svého prvního celovečerního filmu, podle stejnojmenného seriálu, Taková normální rodinka, kde dostala roli mladší dcery Kateřiny Hanákové. Natáčet začala, pouhé dva a půl měsíce měsíce od narození Emmy.

Dalším filmem, kde ji můžeme vidět je česko-polský koprodukční snímek Operace Dunaj, který se z velké části natáčel v Polsku, v roli Helenky. Tento film začala natáčet již s půlroční zkušeností ze seriálem Ordinace v růžové zahradě 2.

Ještě na JAMU se učila společenský a výrazový tanec, step, šerm a zkoušela i hru na pianu, to ovšem bez úspěchu.
Umí mluvit dobře anglicky, německy základy a trochu dokonce i italsky.

Před lety také psala básničky, z kterých ji ke dvacátým narozeninám rodiče nechali vytisknout knížku. Jako mála také hodně četla a před narozením Emmy přečetla klidně i 600 knížek za jeden rok.

Účastní se i některých charitativních projeků, jako například Múzy dětem, kdy jezdila s jinými herci do dětských domovů.
Ona j ostatní herci namluvili také pohádky, z kterých půjde výtěžek na pomoc dětí.

Velice ráda cestuje. Navštívila již třeba například: Amsterdam, Paříž nebo New York.

O MONIČINÝCH ROLÍCH:

Divadlo:
ABSOLVENT (premiéra: 16. a 17. června 2005)
V komedii Absolvent můžeme Moniku vidět jako poslušnou dceru svých rodičů Elaine Robinsonovou, hodnou a naivní studentku, která se v průběhu představení promění v samostatnou dívku s vlastním názorem, která ví, co chce. Hlavní hrdina Benjamin si ji zde chce totiž vzít, ona ale odmítá, protože nedokáže unést pravdu o jeho poměru s její matkou - paní Robinsonovou. Aby však rodičům dokázala, že již není tou malou, poslušnou holčičkou, dá nakonec Benjaminovi přednost před svatbou s medikem Frankem.

PLEŠATÁ ZPĚVAČKA (premiéra: 29.11.2008)
V typickém absurdním dramatu Eugena Ionesca můžeme Moniku vidět jako lehce naivní paní Martinovou, která přijde se svým mužem panem Martinem na návštěvu k přátelům, manželům Smithovým a zažívají mnoho vtipných a nečekaných okamžiků.

HELVEROVA NOC (premiéra: 12.03.2005)
V tomto komorním dramatu můžeme Moniku vidět jako Karlu, která žije počatkem 30. let 20. století - v době, kdy se vlády zmocňují fašisté. Její Karla se stará a postiženého muže - Helvera, který je duševně nemocný. Kdysi sama porodila nemocné dítě - dcerku - které říkala "opička". Dítě ale odložila před branami ústavu a manžel jí pak vyhodil. Proto se k Helverovi také tak upjala. Nakonec Karla Helvera zabije (předávkuje prášky), aby ho ochránila.

ZDRAVÝ NEMOCNÝ (hraje zde od roku 2009)
Ve slavné Moliérově komedii s názvem Zdravý nemocný hraje Monika mladou dceru hlavního hrdiny Agrana - Angeliku, dívku na vdáváni. Její otec jí za muže vybral syna doktora Zdeňka - Tomáše. Když jí to sdělil, Angelika měla radost, s přesvědčením, že jde o jejího milého Kleanta. Když ale zjistí, že o Kleanta nejde přejde ji radost a odmítá si Tomáše vzít. Její otec ale řekne, že když si Tomáše nevezme, půjde do kláštera, kam už ji chce dávno poslat její macecha. Kleant k ní ale bude chodit dále, převlečený za jejího učitele hudby. Ze sňatku s Tomášem ale nakonec sejde a otec Angelice a Kleantovi dále bránit nebude.

Film a televize:
TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA (premiéra: 17.04.2008)
V této filmové komedii můžeme Moniku vidět jako mladší dceru rodiny Hanákových Kateřinu, která čeká dvojčata a rodině představuje svého nastávajícího muže Zdeňka Režného.

OPERACE DUNAJ (premiéra: 23.07.2009)
V česko - polském filmu je jako krásná Helenka z jedné pohraniční vesnice, do které zabloudí tank a ona se následně zamiluje do jednoho polského vojáka, s kterým odjíždí do Vídně.

ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ 2 (od ledna roku 2008)
Asi její dosud nejznámější rolí je trochu přecitlivělá doktorka Tereza Valšíková - Benešová, která si moc nevěří. Je dcerou velmi úspěšného docenta Valšíka. Prožila si spoustu zklamání. Její první manžel Jan Haken ji opustil kvůli její kolegyni a blízké kamarádce. Nedávno udělala atestaci a podruhé se vdala za Radka Beneše, se kterým má dcerku Alžbětku.

Autor: kerm

zdroj Osobnosti,cz

Monika Zoubková

Monika Zoubková Hermína

Málem bychom na ni zapomněli: Podívejte, jak to dnes sluší ryšavé herečce, kterou znáte z Ordinace

11. května 2014 22:00

Herečku Moniku Zoubkovou zaregistrovali mnozí televizní diváci díky roli doktorky Terezy Valšíkové, kterou si zahrála v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ona je ale především divadelní herečkou, jméno spojila nejdřív se studentským divadlem MARTA, posléze s Divadlem Rokoko, ale hlavně s uměleckým spolkem Kašpar. Život zase s Národním divadlem, dalo by se říct - jejím manželem a otcem dcery Emmy je šéf tamní činohry Michal Dočekal.

Fotografie pocházejí z afterpárty po hře 1914, kterou uvedla minulý týden právě Zlatá kaplička. Monika v ní sice nehraje, ale přišla podpořit své kolegy, mimo jiné Taťjanu Medveckou, Václava Postráneckého, Jána Koleníka, Vladimíra Javorského či Soňu Červenou, která při té příležitosti přebrala Granátovou hvězdu za obohacení národní kultury.

Pod režijním vedením Roberta Wilsona vznikl projekt, jenž v sobě mísí Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva. 

Jana Hofmanová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář