Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monika Žáková

15. 4. 2017

Monika Žáková,*20.12.1963 - herečka, zpěvačka

Herečka a zpěvačka Monika Žáková se narodila 20.12.1963 v Praze. Již od třetího ročníku na gymnáziu navštěvovala Lidovou konzervatoř a později udělala konkurz do amatérského divadla Lucerna. Po maturitě vystudovala herectví na pražské DAMU (u prof. Jany Hlaváčové) a hostovala v divadlech jako Rokoko, Semafor nebo Divadlo na Vinohradech. Byla vdaná za Jiřího Břenka, jednoho ze zakladatelů současného Čechomoru, který bohužel na podzim roku 1996 předčasně zesnul. 

V hlavních rolích vynikla zejména v TV zpracování oper (VANDA, MOST PRO KLÁRU) a operet (GIROFLÉ-GIROFLÁ) a v seriálech BYLO NÁS ŠEST, RODÁCI, CHLAPCI A CHLAPI. Mohli jsme ji vidět ve filmech a inscenacích MUKA OBRAZNOSTI, TICHÁ BOLEST, NĚKDO MUSÍ Z KOLA VEN, DŮM NA SAHAŘE a i v pohádkách ZLATÁ FLÉTNA, O PRINCI, KTERÝ MĚL SMŮLU, RUDÁ DIVUŠE.

Jako zpěvačka působila ve folklórních seskupeních, především v romském souboru RÁMO OSSIANA. Od roku 1998 byla sólovou zpěvačkou skupiny CHESED, s níž koncertovala v ČR i v zahraničí a nazpívala CD „Židovské písně“. S Janem-Matějem Rakem tvořila hudební duo MARION. Někdejší židovskou písňovou tvorbu představovali i v kontextu lidových písní z Čech a inspiračních zdrojů židovského folklóru z jiných částí střední a východní Evropy s přesvědčením, že právě tento posun přispěje k lepšímu porozumění židovské tradice, která tvoří nedílnou součást okolního kulturního světa. V hudebním uskupení SISTERLE, kde působila po boku své sestry Zuzany Wirthové, taktéž přinesla posluchačům působivou židovskou muziku, nejen tak, jak se hrála kdysi, ale i v nových úpravách.

Od počátku 90. let 20. století se živí hlavně dabingem a ještě donedávna patřila k nejobsazovanějším herečkám českého dabingu. Je dvorní dabérkou herečky Sharon Stone, ale často dabuje např. i Tiu Carrere, Lolitu Davidovich, Andie MacDowell, Virginiu Madsen... Nedávno se objevila se v sitcomu Comeback v roli Tomiho fanynky nebo v seriálu pro děti Špačkovi v síti času.

Autor: sagres28

zdroj osobnosti,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář