Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milada Ježková

Milada Ježková,*1910 - 1994 - herečka

 

Milada Ježková byla česká herečka, původní profesí dělnice a účetní.

Osobní život
Původně byla dělnicí, z toho důvodu je přesné datum jejího narození neznámé. Velmi málo se ví i o jejím dalším osobním životě. Známý je pouze fakt, že měla blíže neurčený počet dcer.

Profesní život
Před penzijním věkem prošla několik zaměstnání - byla brusičkou, soustružnicí a účetní ve s.p. Nářadí Vršovice, pracovala také v obchodě se stříbrem.

Herecká kariéra
Milada Ježková neměla žádné herecké vzdělání. Její herecká kariéra začala náhodou, když ji v roce 1965 potkal v tramvaji režisér Jaroslav Papoušek. Ten ji doporučil Miloši Formanovi, který hledal do svého nového filmu Lásky jedné plavovlásky neokoukané tváře. Roli matky v tomto filmu původně odmítla, nakonec se však k filmování nechala přesvědčit. Ve svých 55 letech se tak dočkala svého filmového debutu. V dalších letech pak vytvořila několik desítek drobných i větších rolí ve filmu i v televizi.

zdroj Osobnosti,cz

Milada Ježková pracovala jako nástrojářka v podniku Nářadí - Vršovice. Jednoho dne jela v tramvaji číslo 10 a tam se zcela náhodou seznámila s režisérem Milošem Formanem, který ji nabídl, aby si zahrála postavu maminky v připravovaném filmu Lásky jedné plavovlásky, který měl premiéru v listopadu 1965. Paní Ježková nejprve nabídku odmítla, ale její dcery ji přemluvily, aby nabídku přijala. Tak se stalo, že se z dělnice stala filmová herečka. Film Lásky jedné plavovlásky sklidil úspěch a Milada Ježková zanedlouho dostala další nabídku na filmování. Tentokrát od režiséra Jiřího Menzela do filmu Ostře sledované vlaky. A shodou okolností to byla opět role maminky. Od té doby šla z filmu do filmu. Za všechny jmenujme Muž, který stoupl v ceně, Hoří, má panenko!, Nejkrásnější věk, Po stopách krve. Byly to role rozdílné, ale přesvědčivé. Ani v 70. letech na ni režiséři nezapomínali. Hrála postavy maminek, dělnic, sousedek, babiček (Na startu je delfín, Kulový blesk, Žena pro tři muže, Jak rodí chlap, Diagnóza smrti atd.). Natáčela ještě v 80. letech (Trhák, Jen si tak trochu písknout, Vrchni, prchni!, Matěji, proč tě holky nechtějí?, Jako zajíci, Zelená vlna, Všichni musí být v pyžamu, Vesničková má středisková atd.). Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmu Antonyho šance z roku 1986. Na práci před kamerou si v roce 1990 zavzpomínala v pořadu Komik a jeho svět. Zemřela v roce 1994.

Autor: Jiří

zdroj FDb,cz

24. ledna 2014 • 12:00

Miladu Ježkovou (†84) objevili v tramvaji: "Babka Jechová" nejdříve o hraní nechtěla ani slyšet!

Milada Ježková si zahrála ve více než čtyřech desítkách filmů.
Milada Ježková si zahrála ve více než čtyřech desítkách filmů. (Foto: ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 

Mezi milovníky českých filmů se najde málokdo, komu by unikla naprosto nevídaná postavička seniorské neherečky Milady Ježkové. Její bezprostřední a originální projev se hodil pro ženštiny z lidu různých povahových vlastností a některé z rolí, jež ztvárnila, se staly doslova kultovní. Vzpomeňte jen na vlezlou babku Jechovou ze Smoljakova Kulového blesku: "Nezlobte se, že vás zase obtěžuju, ale já jsem si vzpomněla, že jsem se vás nezeptala, jestli máte sklep. Máte sklep?"

 

Paní z tramvaje

A přitom stačilo jen málo a nikdy o ní nikdo neslyšel. Ježková byla obyčejnou pracující ženou a její dělnický život změnila až osudová jízda tramvají v době, kdy Miloš Forman (81) hledal postavu do svého druhého celovečerního filmu Lásky jedné plavovlásky. Jednoho dne roku 1965 s ní v tramvaji jeli i Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. Ty okamžitě zaujala, seznámili se s ní a následně ji Formanovi doporučili.


Soustružnice dala Formanovi košem

Jemu zjev a létora Ježkové naprosto vyhovovala pro ztvárnění přísné mámy Vladimíra Pucholta. Jenže dělnice mu nejdříve dala košem. Naštěstí nakonec ustoupila a tak začala její zářná kariéra. Bylo jí 55 let! Shodou okolností si tak zahrála s dalším slavným nehercem, budoucím Homolkou Josefem Šebánkem. Odstartovala tak cestu, na jejímž konci byly desítky hereckých příležitostí.
Menzel si jí oblíbil

Hned další film byly Menzelovy oscarové Ostře sledované vlaky, kde zahrála maminku Zdeničky, tedy Jitky Zelenohorské. A nebyla to zdaleka poslední spolupráce s Jiřím Menzelem. Do svých filmů si ji vybírala režisérská špička, kromě již jmenovaných třeba i Zdeněk Podskalský nebo Petr Schulhoff. Její talent se projevil ve filmech a seriálech Svatba jako řemen, Hoří, má panenko, Zlatá svatba, Ať žijí duchové!, Já už budu hodný dědečku, Arabela, Vrchní prchni, Trhák, Sanitka nebo jako geniální drůbežářka Ludmila Hrabětová, Otíkova teta ve filmu. Vesničko má středisková.
O společnost neměla zájem

Jitka Zelenohorská na Miladu Ježkovou vzpomíná takto: "Měly jsme spolu tři velké scény, ale mimo kameru jsme neprohodily ani slovo. Na scéně zářila, ale mimo kameru byla tichá, a s nikým se bavit nechtěla. Jen se v koutku převlékla a společnosti se stranila." Ani o jejím soukromém životě se moc neví, snad jen to, že měla nejméně jednu dceru. "Když jsem před lety pro pořad Úsměvy moderovaný Jaromírem Hanzlíkem dceru paní Ježkové vypátral a požádal ji o spolupráci, odmítla," vzpomíná dramaturg Václav Šašek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář